Ke svým ostrým výrokům na adresu vedení KSČM, které vzbudily pozornost ve veřejnosti, se včera nehlásil bývalý místopředseda Miloslav Ransdorf.
V rozhovoru ve včerejším Právu zazněly jeho věty, že volbu předsedy KSČM už předem rozhodly "regionální dohody a komplot dvou klíčových hráčů - Miroslava Grebeníčka a Vojtěcha Filipa", a že nedávný sjezd nehledal řešení problémů společnosti, ale že šlo o "papalášské pupky, o jejich usazení ve vedení strany".
Ransdorf včera tvrdil, že žádný rozhovor Právu neposkytl. Možná usoudil, že by mu výroky mohly uškodit ve volbách, neboť je lídrem KSČM pro Evropský parlament. "Některé věci jsem řekl, ale byly dány do jiného kontextu. Použil jsem i jiné výrazy, než jaké byly otištěny. Máme všechno natočené a pravděpodobně to otiskneme celé v Haló novinách," tvrdil.
Tato odmítavá reakce na rozhovor v Právu zaskočila nejen autora rozhovoru. Na velmi řídce novináři navštívené tiskové konferenci v Pardubicích byl redaktor Práva jediným, kdo se na průběh a hodnocení českobudějovického sjezdu ptal.
Ransdorfovi byl představen ještě před začátkem tiskovky. O doplňující informace a potvrzení některých údajů jej žádal i po skončení tiskové konference. Při vyjádřeních a hodnocení sjezdu od Ransdorfa nepadlo jediné upozornění, že některá slova jsou jen důvěrná a nejsou určena čtenářům.
"Postoj Miloslava Ransdorfa mě natolik překvapuje, že nevím, co bych k tomu řekl, a nechápu ho. Seděl jsem na tiskovce vedle něj a rozhovor v Právu četl. Odpovídá tomu, co bylo Ransdorfem řečeno. Máme k dispozici náš zvukový záznam z tiskovky," reagoval na spor o věrohodnosti rozhovoru Václav Snopek, předseda regionální rady KSČM v Pardubicích.
Právo, 21. 5. 2004, (zr)