Rozkol v největší vládní straně se přenesl na schůzku nejvyššího vedení. Členové předsednictva ČSSD mluvili o dopisu, který proti Špidlovi sepsalo dvacet poslanců. Vladimír Špidla prozatím "vzpouru" zhruba dvou desítek svých poslanců ustál.
Páteční předsednictvo ČSSD, které vpodvečer zasedalo více než čtyři hodiny, totiž vyznělo v premiérův prospěch."Významně tam převažoval názor, že politiku strany určuje předsednictvo a ústřední výkonný výbor a poslanecký klub má tuto politiku především vykonávat," řekl jeden z členů předsednictva.
Sám Špidla působil večer sebevědomě: "Shodli jsme se, že je nutné se soustředit na volební kampaň, funkcionáři a členové ČSSD se nemají účastnit mediálních polemik, které nás oslabují," řekl Špidla.
Ze zhruba třiceti členů předsednictva toto usnesení nepodpořili pouze tři - Špidla odmítl říci, o koho šlo. Naopak rozrušeně vypadali dva významní poslanci, kteří kritický dopis podepsali: místopředsedkyně sněmovny Jitka Kupčová a šéf poslaneckého klubu Petr Ibl.
Oba však odmítli jednání jakkoliv komentovat a před otázkami novinářů utíkali. Stejně tak se dotazům vyhnul místopředseda ČSSD Stanislav Gross. Situace v ČSSD je před dnešním zasedáním ústředního výkonného výboru strany stále zřetelně napjatá.
Velké pozdvižení v kuloárech sněmovny v pátek vyvolaly dohady o Špidlově taktice. "Na jednání klubu chtěl od poslanců vědět, zda někoho z nich nějak vydírá či zastrašuje, jak prý slýchává," uvedl jeden z poslanců.
Tváří v tvář Špidlovi se nikdo nepřihlásil. Na premiérovo vystoupení však zareagoval poslanec a signatář dopisu Karel Šplíchal, který všechny nabádal, aby se mírnili. "Mluvil o tom, ať nikdo nevyvolává konfrontaci, že ji nikdo nechce, ale pokud k ní dojde, jsou na ni připraveni," dodal důvěryhodný zdroj.
Špidla včera potvrdil, že skutečně v klubu o "vydírání" mluvil: "Zaslechl jsem to a chtěl jsem slyšet vysvětlení. Všichni vyloučili, že bych chtěl někoho vydírat."
Kdo vlastně stojí proti Špidlovi?
Přes dvacet poslanců, kteří podepsali
kritický dopis na adresu vedení
ČSSD, by mohlo Vladimíru Špidlovi skutečně nahánět strach. Třetina klubu nejsilnější
strany by mohla bez problémů smést vládu.
Ve skutečnosti však lze málokde najít tak různorodou skupinu, jako jsou ti, kteří dopis podepsali. "Myslím si, že kdyby se měli v budoucnosti na čemkoli shodnout, tak to nedokážou," míní místopředseda ČSSD Stanislav Gross.
Za dopis se kupříkladu postavil jeho blízký spojenec, šéf klubu Petr Ibl. Pro některé možná nepochopitelné, jenže Ibl patří k několika nespokojencům, kteří si téměř rok stěžují na způsob, jakým Vladimír Špidla informuje poslance.
"Bylo by proto zvláštní, kdybych dopis nepodepsal," míní Ibl. Jiné úmysly mají iniciátoři dopisu: Jan Kavan, Vladimír Laštůvka či Stanislav Křeček. I jim vadí to, že je Špidla staví před hotové věci, ale ještě více jsou nespokojeni se směřováním strany.
Na jejich poměry je málo levicové a příliš pod vlivem unionistů a lidovců. "Označit všechny signatáře psaní jako levičáky není pravdivé," míní Kavan. Svou roli hrají i osobní zklamání, vedení ČSSD zamezilo Kavanovi i Laštůvkovi v evropské kariéře.
Pohled na nespokojence navíc komplikuje i to, že někteří ostří kritici Špidlovy politiky se pod dopis ani nepodepsali. Například Robert Kopecký, nejvěrnější příznivec expředsedy strany Miloše Zemana. "Vadí mi, že se pod dopis podepsali i poslanci, kteří vždy mlčeli," tvrdí.
MF Dnes, Radek Bartoníček,
Jindřich Šídlo
14. 2. 2004 00:01
Špidla získal vítanou podporu. Ústřední výkonný výbor ČSSD uložil všem členům a funkcionářům, aby veškeré úsilí podřídili potřebám letošních voleb. To znamená, že nemají veřejně kritizovat fungování ČSSD ve vládě ani třeba kandidáty do Evropského parlamentu.
Z devadesáti členů výboru jich podle Špidly sedmdesát sedm hlasovalo pro závěrečné usnesení ke zprávě.
To zakončilo několikahodinovou diskusi kolem projevu předsedy strany. Vyjadřoval se v něm k dopisu asi dvaceti poslanců nespokojených se stranickou politikou.
Právě tato menšinová skupina sociálně demokratických zákonodárců se cítila po jednání výboru dotčena. Jsou přesvědčeni, že usnesení je namířeno proti nim.
Debata byla živá
Do živé diskuse se podle Vladimíra Špidly zapojilo asi 32 účastníků schůze. Kritikové během ní opět vytýkali malou informovanost o vládních jednáních a přílišné ustupování požadavkům US-DEU a KDU-ČSL.
Předseda vlády ale takové nařčení znovu odmítl a zdůraznil, že ČSSD má v koalici s lidovci a unionisty dobrou příležitost realizovat velkou část svého volebního programu.
Ministr vnitra Stanislav Gross nicméně po oficiální části jednání přiznal, že je zapotřebí si popovídat o komunikačních problémech ve straně.
"Můžeme si v klidu popovídat i o tom, v čem nedostatečně hájíme náš program," připustil místopředseda ČSSD Gross.
Poslanci budou mimořádně jednat
Nespokojení poslanci si vymohli mimořádnou schůzi poslaneckého klubu strany, která se uskuteční ve čtvrtek 19. února. "Rebelii" v sociální demokracii si přeje utišit i předseda sněmovny Lubomír Zaorálek.
"Ani zmínka o mimořádném sjezdu na zasedání výboru nepadla," řekl po jednání Zdeněk Škromach. Výtek k daním, nájemnému a dalším citlivým sociálním věcem bylo podle něj ale mnoho.
Spolu s Jaroslavem Foldynou, předsedou ústecké ČSSD, souhlasí ministr práce, že ČSSD by měla vůči koaličním partnerům ve vládě přitvrdit.
iDnes, 14.02.2004 20:39