PRAHA - Bývalý předseda vlády a soc. dem. Miloš Zeman by odmítl od Stanislava
Grosse, prvního místopředsedy a možného prvního muže ČSSD, ruku nabídnutou ke
spolupráci. Zeman to včera na otázku Práva uvedl po jednání Svazu podnikatelů ve
stavebnictví ČR, na který přijel do Prahy.
"Ne, a sice z toho prostého důvodu, že Stanislav Gross je na onom pověstném seznamu dvaceti sedmi jako muž číslo dvě a já už si mohu dovolit na Vysočině jako penzista luxus, že se nestýkám s lidmi, kterých jsem si přestal vážit," řekl Zeman.
Zmíněný seznam obsahuje jména soc. dem. poslanců, kteří v tajné volbě údajně nepodpořili Zemanovu kandidaturu na prezidenta proti Klausovi.
Gross, aniž by věděl, že se Zeman vyjádří tak jednoznačně, ve včerejším rozhovoru pro Právo, který otiskujeme na jiném místě listu, ponechal zadní vrátka pro případné usmíření s expremiérem.
Poté, co se dozvěděl Zemanovu reakci, však dodal: "Takovýto postoj mě mrzí. Je zapotřebí, aby se semkli všichni, kteří to myslí upřímně se soc. dem. a její pozicí na naší politické scéně, a jestli se někdo z toho sám vylučuje, tak to je jeho problém."
Podle Zemana především předseda Vladimír Špidla a Gross, jako nerozlučný tandem, nesou odpovědnost za debakl soc. dem. Grosse přitom Zeman svého času označoval za korunního prince.
"Jen blázen se může domnívat, že ten, kdo byl druhým mužem ve straně po tři roky a druhým mužem ve vládě po dva roky, nenese naprosto žádnou odpovědnost," vyčetl Zeman Grossovi.
"Třebaže jsem toho názoru, že Vladimír Špidla by měl odejít jak z funkce premiéra, tak předsedy strany, odmítám zbabělý alibismus, kdy se na jednoho jediného člověka shrne veškerá odpovědnost, aby se ti ostatní zachránili," prohlásil Zeman.
Zemanovo ostré odmítnutí smíru s Grossem vyrazilo dech dokonce i jeho stoupencům. Poslanec Robert Kopecký Právu řekl: "Je mi to velmi líto. Musím podporovat soc. dem. a za současné situace je to Stanislav Gross."
Poslanec Karel Šplíchal pro Právo uvedl, že chápe dopad různých událostí v Zemanově duši, ale odmítnutí je příliš silné.
Podle místopředsedy ČSSD a ministra Zdeňka Škromacha je nutné hledat cestu ke smíření nebo alespoň k jinému způsobu komunikace. "Každý má svůj podíl viny," řekl. Bývalý i současný šéf by měli mít společný zájem, a tím je volební úspěch ČSSD.
Podobný názor má i budoucí ministr spravedlnosti Zdeněk Koudelka nebo dlouhodobý stranický rebel Josef Hojdar. Zemanova vyjádření podle Hojdara vyvolala v ČSSD potřebnou diskusi. Připustil ale, že před evropskými volbami jí to moc nepomohlo. "Myslím, že Miloš Zeman se už nechce vrátit do politiky," řekl Hojdar.
Podle Petra Víchy, šéfa ČSSD Moravskoslezského kraje, který ve středu vůči celému vedení soc. dem. přijal ostré usnesení, Zemanovy vzkazy věci jen komplikují. "Pokud Miloš Zeman nezmění svůj postoj, bude to těžké, protože Stanislav Gross by mohl být prvním mužem ve straně minimálně do sjezdu," reagoval pro Právo Vícha.
Zeman by podle svých stoupenců měl raději promluvit na stranickém fóru. "Kdyby ÚVV svolal mimořádný sjezd a já byl tímto sjezdem pozván, tak bych se zasedání mimořádného sjezdu účastnil. Jediné, co může ÚVV rozumného udělat, je svolat mimořádný sjezd," poradil kolegům Zeman.
Sám by při výměně vedení sáhl mezi regionální politiky: "Myslím si, že je nejméně deset lidí, kteří prokázali statečnost a dokázali i kritizovat zradu volebního programu soc. dem." Dodal však, že kdyby řekl jména, mohlo by to znamenat polibek smrti.
Zeman by za nejlepší řešení považoval menšinovou vládu ČSSD tiše podporovanou ODS či KSČM. Předčasné volby by si nepřál, neboť by soc. dem. kvůli "slabé a nekompetentní vládě drtivě prohrála".
(alm, trj)
Právo, 19. 6. 2004