Nejsme jenom kompars

Autor: Milan Neubert <neubert(at)sds.cz>, Téma: Okolní události naąima očima, Vydáno dne: 08. 11. 2004

SDS se snažila v těchto volbách agitovat za co největší účast lidí, za odmítnutí ODS a za ignorování senátních voleb. V prvních dvou bodech jsme hrubě neuspěli. Účast ve volbách byla nízká a ODS si udržela svou pozici dominující krajské síly.

Třetímu cíli jsme se snažili napomoci i jinak. Rostoucí brněnská organizace SDS rozběhla před volbami malou kampaň, kterou dokumentuje obrázek vpravo. Jsou na něm samolepky, jimiž jsme chtěli přesvědčit voliče, aby šli k volbám, ale aby do "senátních uren" vhazovali prázdné obálky.

Vyhodnotit akci není úplně jednoduché, protože hranice senátních a krajských voleb nejsou identické. Je třeba výsledky porovnávat až na úrovni jednotlivých okrsků. Udělali jsme to zatím pro volební okrsky v Brně a na Jihlavsku. Ve sledovaných oblastech jsme se zajímali o poměry počtu vydaných obálek pro senát a pro krajské volby a o podobné poměry platných hlasů. Výsledky vypadají takto:

Závěry pro Brno: z těch, co přišli k vůbec k volbám, jich 3% nepřevzala obálku pro senátní volby; 6,2% hlasů do senátu bylo neplatných (při krajských volbách jen 3,5%) - část z nich byly prázdné obálky; celkově bylo platných hlasů pro senát o 6,6% méně než platných hlasů při volbách do krajského zastupitelstva. Je statisticky nade vší pochybnost, že svůj vztah k senátu lidé ve volbách projevili.

Na Jihlavsku byl tento efekt dokonce ještě silnější: 4,3% přišedších si nepřevzalo obálku pro senátní volby; 7,4% hlasů do senátu bylo neplatných (při krajských volbách 3,9%); celkově bylo platných hlasů pro senát o 8,9% méně než při volbách do krajů. Údaje vyplývají z následující tabulky:

Kdo se chce přesvědčit a prostudovat tabulky s čísly, má možnost ZDE.

Přímý efekt naší "samolepkové" kampaně se nám tedy dokázat nepodařilo. Existenci nechutě občanů pro senát však jednoznačně ano.

Milan Neubert, 8. 11. 2004