Pokud jde o minulé události, lze přece tvrdit lecjakou hloupost, opřít se přitom o údajná nebo alespoň vybraná fakta a čtenáři předložit svou fikci, a aby tomu uvěřil, prohlásit o sobě, že je historikem. To je případ úterních Lidových novin a jejich analýzy z pera historika Jindřicha Marka. A kdyby se ukázalo, že onen historik zas takovým historikem není, je možné jeho profesi předělat. Je publicistou, nejlépe pak historikem a publicistou.
Na začátku jsem se však zmínil o analýze. Analytik podle mého, možná, že se však i mýlím, by měl brát v úvahu všechna fakta. I ta méně příjemná. To bohužel Lidové noviny a pan historik neudělali. Dali si sice za cíl ukázat, že vlastně Praha mohla být osvobozena Američany, a tím by byl ovlivněn i další poválečný vývoj, ale nešly na to příliš fundovaně. Co se nehodilo, to vynechávaly, co se hodilo klidně přidaly a ještě jako doplněk použily slovník, jenž se nehodí k tak seriózním novinám, nebo Lidové noviny nejsou zas tak seriózní? Mám na mysli pasáž o prvním předsedovi první poválečné československé vlády Zdeňku Fierlingerovi, kterého zde nazývají dokonce novodobým Jidášem (jen nevím, koho vlastně měl zrazovat?).
A jsme u jádra věci. Nač vlastně onen historik zapomněl a co poněkud zkreslilo jeho analýzu? Napadá mne mnoho otázek. Například: Jak by náš historik-publicista zajistil, pokud by Američané skutečně vstoupili do Prahy o den dva dřív než Rudá armáda, osvobození ostatních částí dosud neosvobozeného území Čech, severních, východních a většiny středočeských a jižních Čech, když měli k dispozici jen čtyřicet tisíc volných vojáků (sto padesát tisíc celkem), a proti nim byla stále ještě bojeschopná německá armáda s devíti sty tisíci muži, z nichž některé jednotky (zvláště SS) nechtěly do 8. až 9. května slyšet o nějaké kapitulaci? A i kdyby většina ano, co takhle elitní esesácké útvary? Ty přece bojovaly i 9. května v jižní části Prahy (bohužel i jinde) společně s hochy z Hitlerjugend (ti zase ve Stromovce a jejím okolí) a 11. května si to rozdali s obyvateli Příbramska v okolí Milína. Pokud by američtí vojáci pokračovali dál do středu země, stálo by je to dost životů a nás, kteří jsme nežili přímo v Praze také, protože sovětská vojska za Pražské operace (mohla by se jmenovat i jinak) by musela hlavní město složitě obcházet, aby zachránila nás v periférii Prahy. Američané se svou technikou, ta hlavní byla na Dunaji, by na to vůbec neměli síly, i když by se k nim ze všech stran hrnuli ti, co nechtěli bojovat a mířili do zajetí, se bránit proti těm, pro něž ještě válka neskončila.
Jestliže pan Marek je opravdu historik, měl by vědět, že na jeho zdůvodnění, proč několik amerických obrněnců s bílým praporem složitými cestami se dostalo až do Velichovek. Dodnes to nikdo neví. Pokud nám tvrdí, že Schörner se nic nedozvěděl o remešské kapitulaci a oni mu to jeli vyřídit, pak asi nemá všechny informace. Schörnerův štáb měl dobré spojení s novým Vůdcem Dönitzem a věděl o všem. Měl od něho i své pokyny. A Američanům přece stačilo zatelefonovat, telefony ještě fungovaly, zatelegrafovat, a bylo všechno O.K. Jenže to, co vezli do Velichovek, zřejmě neměl slyšet nikdo další. Je tu ještě jedna věc: proč s nimi jel jistý vysoký nacistický důstojník, jaký byl jeho úkol?
Poslední otázka: Opravdu si pan historik myslí, že Američané v Praze by změnili všechny volební výsledky? Vždyť v Plzni, kterou oni osvobodili, vyhráli v roce 1946 volby komunisté. Proč to tak bylo? Nechce se mi opakovat, že naši dědové měli svou zkušenost - s Mnichovem, 15. březnem, zradou české buržoazie. A tak dali hlasy těm, kteří nezradili.
Haló noviny, 28. dubna 2005, Jaroslav Kojzar