Grebeníček o 1. máji nenašel na současném Česku nic dobrého

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: ČTK, Vydáno dne: 01. 05. 2005

PRAHA - Předseda KSČM Miroslav Grebeníček v projevu k tisícům účastníků dnešních oslav Svátku práce v Praze na Letné nenašel na současné politické situaci nic dobrého. Obul se nejen do pravicových stran, ale i do socialistů. Hovořil o rozkrádání majetku i o chystaném pálení přebytečného obilí v elektrárnách.

„Ať jdou ke všem čertům. To je parta darebáků, ne kultivovaných politiků,“ prohlásil za nadšeného povzbuzování účastníků demonstrace.

Ke koloritu komunistických oslav přispěla angažovanou recitací herečka Jiřina Švorcová, známá především z proslulého předlistopadového televizního seriálu Žena za pultem, ale i velvyslankyně Kuby a první polistopadový ministr obrany Miroslav Vacek. Zlatým hřebem kulturních vložek byl zpěvák řeckého původu Statis Prusalis, v jehož repertoáru je i píseň o Leninovi a Stalinovi.

Na demonstraci nepřišli jen Grebeníčkovi stoupenci, které pořadatelé odhadovali na 10.000, ale i dvě desítky odpůrců, kteří považovali jeho slova o stavu republiky za lži. Zpovzdálí pískali a diskutovali s některými komunisty. Některé z těch, kteří se snažili dostat až pod tribunu, policie zadržela.

Komunisté se letos, stejně jako v letech předchozích, scházeli v ohraničeném prostoru na Letenské pláni už před 9:00. Vyhrávala jim muzika a prohlíželi si zboží, které jim ve stáncích lemujících vymezený prostor nabízeli prodejci. Největší zájem byl o zlevněný textil a o občerstvení.

Nechyběly ale také stánky s literaturou a propagačními letáky, mezi nimi i trockistický manifest. Davem procházeli lidé s pokladničkami a vybírali peníze na Kubu. Na pultu stánku s komunistickými Haló novinami stála pokladnička, do níž účastníci přispívali na moskevské mauzoleum bolševického vůdce Vladimira Iljiče Lenina.

K dostání bylo i „cédéčko“ s revolučními písněmi, které komunisté vydali k 60. výročí osvobození od nacismu. Básník Karel Sýs nabízel své knihy s osobním věnováním. Mezi lidmi se procházel i někdejší prominent komunistického režimu Milouš Jakeš.

Vloudil se i zřejmě nechtěný humor. Mezi vlaječkami, zapalovači a dalšími suvenýry s třešničkami, které jsou symbolem KSČM, ležela také Erotická kuchařka Jiřího Janouškovce.

ČTK, 1. 5. 2005 13:21

Plný text projevu naleznete ZDE.