Uvedl, že zdravotnictví se dostává do problémů, „protože zájmy klíčových představitelů jsou různé“. V této situaci je podle něj třeba resort podpořit v tom, aby jeho představitelé byli schopni vyjednávat s pojišťovnami, nemocnicemi i výrobci léčiv a zdravotnického materiálu a zařízení.
Komunisté si myslí, že příležitostí k „dotvoření“ systému bude parlamentní projednání návrhů zákonů o zdravotním pojištění a zdravotnických zařízeních. Podle Dolejše si komunisté nemyslí, že by měly být staženy z programu jednání Poslanecké sněmovny.
Odborníci KSČM soudí, že do zdravotnictví není třeba dávat další peníze. Částku 200 miliard korun, která jím ročně projde, považují za dostatečnou. Podle nich ale není dobře rozdělována a část z ní jde mimo zdravotnictví.
„Černé díry jsou ve špatně nastavené regulaci ve vztahu ke zdravotním pojišťovnám i ve vztahu k fungování zdravotní péče. Zmiňovala se například výkonová vyhláška, která vede k extenzivnímu vykazování výkonů,“ uvedl Dolejš k názorům, jež na konferenci zazněly v souvislosti se zdravotním pojištěním.
Na dotaz, zda KSČM navrhne, aby součástí nadcházející schůze sněmovny byla debata o zdravotnictví, Dolejš odpověděl, že vedení strany ani její poslanecký klub o tom nejednali. Osobně si ale myslí, že není dobré situaci ve zdravotnictví politicky eskalovat. Dodal, že KSČM nechce chránit ministry za ČSSD, ale zmíněná debata by nepřispěla ke zklidnění situace.
Problémy ve zdravotnictví zatím vyvrcholili čtvrtečním protestem lékařů, kteří zavřeli ordinace a demonstrovali v Praze. Dlouhodobě si stěžují na opožděné platby od zdravotních pojišťoven. Komunisté protest odmítli a lékařům vytkli, že používají podobné principy nátlaku jako teroristé.
Dnešní konference se zúčastnilo zhruba 150 lékařů, poslanců, europoslanců a dalších politiků z KSČM, ČSSD a mimoparlamentní Strany demokratického socialismu.
ČTK, 9. 10. 2005
Zpráva o konferenci očima Haló novin ZDE.