Sjezd SEL v českém agenturním zpravodajství

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: ČTK, Vydáno dne: 30. 10. 2005

ATÉNY - V řecké metropoli dnes skončil dvoudenní 1. řádný sjezd Strany evropské levice (EL), nové politické formace sdružující 17 komunistických a levicových stran z 15 států Evropy. Jednání se účastnili i zástupci dvou českých levicových stran - Strany demokratického socialismu (SDS) a Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM).

Jak informovala agentura AFP, účastníci přijali na závěr manifest odsuzující neoliberální politiku, válku a chudobu.

„Evropa prožívá krizi vyvolanou neoliberální politikou prosazovanou Bruselem. Evropa musí být založena na hodnotách míru, demokracie a úplného respektu vůči sociálním a lidským právům,“ konstatuje deklarace.

„Začínáme s touto Aténskou deklarací, abychom vrátili do společnosti nezaměstnané, uprchlíky, oběti sociálního vylučování a také mladé lidi - aby bojovali po boku všech, kteří s námi chtějí změnit Evropu,“ prohlásil při zahájení sjezdu Alekos Alavanos za pořádající Koalici levicových a pokrokových sil.

Předseda EL Fausto Berinotti ve svém projevu zdůraznil „nezbytnost vytvořit v Evropě levicovou sílu jako skutečnou alternativní sílu, která by vyvedla evropskou společnost z krize“. Nová evropská levicová strana má podle něho sloužit jako „laboratoř politického výzkumu směřujícího k vytvoření nové politické praxe“.

Za české strany se diskuse zúčastnili Božena Kremláčková ze SDS a předseda KSČM Vojtěch Filip.

EL byla vytvořena v květnu loňského roku v Římě. V jejím čele stojí Bertinotti, generální tajemník italské Strany za komunistickou přeměnu, z jejíž iniciativy EL vznikla. Dalšími představiteli nové formace jsou Marie-George Buffetová z Francouzské komunistické strany a bývalý německý ministr financí Oskar Lafontaine z Levicové strany. Formace sdružuje i zástupce levice z ČR, Rakouska, Belgie, Španělska, Estonska, Maďarska, Lucemburska, Portugalska, Rumunska, Řecka, San Marina a Švýcarska.

ČTK, 30. 10. 2005