My, Evropská levice, shromáždění v Athénách 29. a 30. října 2005, potvrzujeme, že krize, která kráčí Evropou neuznává hranice, ale má své příčiny: neoliberální přístupy, o nichž se rozhodlo v Bruselu, a jiné, o nichž rozhodly národní vlády. Taková rozhodnutí se dělala rok za rokem, a dnes máme před očima jejich výsledek.
Také potvrzujeme, že lidé, kteří byli obětmi, jsou titíž, kteří se brání a hledají alternativy. Evropa potřebuje být znovuzaložena na základě míru, demokracie a plného respektu k sociálním a lidským právům. To je náš závazek a naše naděje: evropští občané musí vzít svůj osud do vlastních rukou.
Tato deklarace akce a solidarity je také výzvou ke sbližování všech hnutí a levicových politických sil, které usilují o obrácení priorit a změnu politiky, podle které se postupovalo až doposud.
Evropská levice a její členské strany jsou pevně rozhodnuty bojovat společně se sociálními hnutími, odbory a politickými silami levice za jinou Evropu, která je možná. V tomto smyslu plně podporujeme všechny evropské iniciativy a mobilizace proti neoliberalismu a válce, zejména 4. Evropské sociální fórum, které se sejde v Athénách.
Jsme plně rozhodnuti vymýtit tragédii nezaměstnanosti i nekvalitních pracovních míst.
Jsme plně rozhodnuti bojovat proti sociálnímu vylučování a za podporu programů na podporu zaměstnanosti, za nová pracovní místa a zkrácení pracovní doby, za konverzi nekvalitních pracovních míst na místa stálá a odpovídajícím způsobem placená. S tímto cílem vypracuje Evropská levice vlastní soubor návrhů.
Podporujeme každou politiku, která usiluje o zastavení úbytku pracovních míst. Odsuzujeme podvodné bankroty a delokalizace. Věříme, že je nezbytné zachovávat a přebudovávat systémy sociální péče (včetně veřejného důchodového zabezpečení), chápat jako prioritu celoživotní vzdělávání.
Požadujeme nový způsob výroby, rozdělování i spotřeby.
Bojujeme za okamžité stažení Bolkesteinovy direktivy a Všeobecné dohody o obchodu a službách (GATS).
Deregulace zaměstnanosti v Evropě a sociální dumping v rozvojových zemích jsou dvě stránky téže mince. Obojí je výhodné výlučně pro nadnárodní koncerny tím, že se zvyšuje konkurence mezi pracujícími, obojí postihuje ženy. Je třeba specifický program, který by založil nový vztah mezi produktivní a reproduktivní prací, stejné mzdy, které by překonaly dělbu práce podle pohlaví.
Místo delokalizace navrhujeme zlepšení pracovních podmínek a pracovní doby, soustavy mezd a sociálních záruk, jakož i dodržování environmentálních standardů výroby. Základními předpoklady je více transparentnosti, rozvoj demokracie a nové účasti pracujících na řízení pracoviště.
Jen ochranou práv, ne jejich odbouráváním, můžeme dosáhnout spravedlivějšího světa.
Trváme na neprodlené reorientaci rozpočtové a měnové politiky EU.
Evropská ústřední banka by měla být pod demokratickou kontrolou a postavena do služeb zaměstnanosti a rozvoje svobodného od požadavků finančních trhů, se zvláštním zřetelem na méně rozvinuté oblasti EU. Požadujeme ukončení paktu stability ve prospěch sociální politiky na evropské úrovni.
Podporujeme posilování veřejných služeb na místní, regionální, národní i evropské úrovni.
Stavíme se na odpor privatizacím a neoliberálním směrnicím, které usilují o přeměnu společných statků, jako jsou voda, energie, kultura, vzdělávání a zdravotní péče, na zboží. Základní služby se nesmí řídit ziskem, ale úrovní kvality, požadovanou obyvatelstvem.
Jsme proti přistěhovalecké politice orientované na policejní a antiteroristické boje.
Nedávné události na Lampeduse, v Amsterdamu a Melille, situace stovek tzv. "lidí ze člunů" (boat people) v Itálii a Řecku, a nesnesitelné podmínky ve vazebných střediscích pro přistěhovalce ukazují krutost a krach politiky "Pevnosti Evropa". Musí být zahájena nová politika, založená na respektu k lidské důstojnosti, na rovnosti pracovních práv, jakožto základních výdobytcích dělnického hnutí v Evropě, na legalizaci přistěhovalců a na požadavku strategické podpory rozvoje.
Usilujeme o svět bez válek a požadujeme evropskou mírovou politiku proti válečnické logice militaristických supervelmocí.
Bojujeme za rozvoj evropské spolupráce a solidarity na podporu míru. Evropa nepotřebuje agresivní alianci, která ruší a zpochybňuje roli OSN při zajišťování míru a prosazování mírových vztahů mezi všemi státy světa. Vyzýváme lid Evropy, aby od evropských států požadoval ukončení členství ve vojenských strukturách NATO a zrušení všech vojenských základen NATO a USA. NATO je ve své současné podobě nepřijatelné a je velmi potřebné požadovat jeho zrušení.
Odzbrojení se musí stát hlavní otázkou pro Evropu založenou na míru. Evropská levice požaduje redukci státních výdajů na zbrojení. Evropa se musí stát kontinentem bez zbraní hromadného ničení. Všechny evropské armády se musí neprodleně stáhnout z Iráku. Mírové hnutí nesmí ustávat ve svých akcích. Plně podporujeme jeho cíle, zejména mobilizaci veřejného mínění pro solidaritu s lidem Palestiny a mírovými silami v Izraeli.
V této oblasti nebude míru bez politického řešení izraelsko-palestinského konfliktu na základě rezolucí OSN. To se musí stát prioritou pro Evropu v rámci "blízkovýchodního kvarteta" zodpovědného za "cestovní mapu", stejně jako odstranění "zdi" a neprodlené stažení ze všech okupovaných území.
Bráníme ofenzívě úřadů proti občanským svobodám, proti sociálním, pracovním a demokratickým právům.
Mimořádné zákony, které jsou schvalovány národními vládami, jsou ofenzívou proti individuálním i kolektivním právům, získaným během dlouhých zápasů o demokracii. Budeme bojovat za zastavení tohoto nebezpečného trendu, protože nelze stavět bezpečnost proti svobodě a demokracii.
Ano, můžeme změnit Evropu!
My, Evropská levice, rozhodně přijímáme tuto výzvu.
Naše perspektiva je mírová, socialistická, ekologická a radikálně demokratická.
Naše perspektiva je také feministická, protože rovnost a demokracie mezi pohlavími dosud zdaleka nejsou realitou ve všech oblastech života.
Naše perspektiva uznává rozdílnost rozhodování jednotlivců o vlastním životě.
Naše perspektiva je internacionalistická, otevírající Evropu světa, podporující kulturní výměnu, kooperaci a novou solidaritu.
Naše perspektiva považuje Středomoří za důležitou oblast pro mír.
Změna je nutná. Mezi občany a politickými elitami zeje hluboká mezera. Vítězství "ne" proti Ústavní smlouvě vyjadřuje vážnost tohoto rozdílu. Většina obyvatel není proti Evropě. Většina hlasovala proti liberální a arogantní politice, která přináší každodenní krize.
Dnes je smlouva o evropské ústavě politicky mrtvá. To je základem pro rozšířenou diskusi o současnosti Evropy, aby byla možná budoucnost její prosperity.
Budeme se účastnit v širokých hnutích občanů, usilujících o manifest nebo chartu sociálních a politických práv, jaká patří k Evropě, kterou chceme.
Ano, můžeme změnit Evropu!
* * *
Anglický originál naleznete ZDE.