Na prosazení správné věci je nejdůležitější její obsah

Autor: Anna Oppitzová <(at)>, Téma: Okolní události naąima očima, Vydáno dne: 15. 05. 2006

Jak už laskavý čtenář těchto stránek jistě ví, Strana demokratického socialismu (SDS) se letos rozhodla nekandidovat v červnových volbách do Poslanecké sněmovny a vyzvala své členy a sympatizanty, aby podpořili levicové kandidátky. Přesto má ale SDS na kandidátce KSČM ve Středočeském kraji jednu svou členku, Aničku Oppitzovou. Rozhovor s ní jsme před nedávnem na našich webových stránkách publikovali. Nedalo mi to, abych jí nepoložil ještě pár dalších otázek.

* Aničko, čtenáři už vědí, že kandiduješ ve Středočeském kraji na kandidátce KSČM, že jsi dlouholetým členem Celostátního výboru SDS. Po přečtení předchozího rozhovoru s Tebou bych se tě rád ještě na některé věci zeptal. Začnu šťouravě: není Tvé konečné umístění na 13. místě kandidátky spíše jen symbolické?

Možná ano. Ale pro mnoho lidí je to i šťastné číslo. Takže uvidíme.

* Budeš nějakým způsobem usilovat o získání preferenčních hlasů?

Nepodceňuji reklamu a propagaci, ale jsem zásadně proti utrácení milionových částek našich daňových poplatníků za zviditelnění se. Pokud budou preferenční hlasy, pak od lidí z mého bydliště, kteří mě znají z mého působení v zastupitelstvu nebo zájmových činnostech.

* Proč nejsi v KSČM nebo v ČSSD? Nemyslíš si, že bys mohla své názory prosazovat s větší účinností?

Ze zkušenosti v zastupitelstvu vím, že na prosazení správné věci je nejdůležitější její obsah a schopnost dokázat ji obhájit a prosadit ke schválení. Správnou a potřebnou věc pak podpoří zastupitelé i z jiných stran i jiného vyznání.

* Nemáš pocit, že stejně budeš vnímána jako člověk, který jen podporuje KSČM?

Jsem členkou Strany demokratického socialismu, která je stranou levicovou. Pak se mohou názory na řešení některých věcí shodovat. Samozřejmě, že jsem se setkala i se zápornou reakcí na moji dlouhodobou, letos již 20tiletou, kandidaturou na komunistických volebních lístcích, ale já tvrdím, že vše je v lidech. Nepřebíhám z jedné politické strany do druhé a vážím si toho, že i přesto, že jsem z KSČ  vystoupila, navrhují mě dále na své kandidátky.

* Pokud by ses nakonec do Poslanecké sněmovny dostala, o práci ve kterém výboru bys měla největší zájem a proč?

Mám vzdělání v oblasti kultury a také jsem až do roku 1986 pracovala v kulturním zařízení. I v současné době  můj volný čas patří mělnickému amatérskému divadlu, a tak možná v tomto oboru. Navíc od roku 1990 pracuji v dopravě a problematika této oblasti se mě úzce dotýká a mohu se využít i příkladů z praxe.

* Vím, že by ses mohla opřít o své dlouholeté zkušenosti z mělnického zastupitelstva. Máš i další odborné zdroje, které by Ti při práci ve Tvém vybraném výboru mohly pomoci?

V každé z oblastí, ve které jsem pracovala, mám řadu přátel, kteří jsou i vynikajícími odborníky v daném oboru a jsem přesvědčena, že i nadšenci pro vytváření něčeho nového, pozitivního, a pomoc by mi neodmítli. Vím, že se mohu spolehnout i na podporu členů Strany demokratického socialismu, v jejichž řadách jsou uznávaní odborníci a obětaví kolegové.

* Nedávno jsme se dozvěděli o brutálním útoku na Jirku Dolejše z KSČM. Jak ten čin hodnotíš?

Při řešení problémů upřednostňuji diskuzi. A nemám ráda fanatismus jakéhokoliv směru.

* A jak se Ti jevila následná reakce médií, parlamentu a veřejnosti?

Tuhle otázku nechám bez komentáře.

* Díky za odpovědi.

Otázky kladl Milan Neubert, 15. 5. 2006.
Webovou stránku Anny Oppitzové naleznete ZDE, předchozí rozhovor TADY.