Tak předevím v materiálu absentuje důkladná historicko-analytická část. Prý na ní nebyl konsenzus a tak v zájmu konsenzu byla historie utlumena, resp.eliminována. Na jednom semináři tento postoj vtipně parodoval ekonom Petr Gočev: Mohli jsme pro vás udělat analýzu, důkladnou a marxistickou, ale my jsme řekli NE a k veobecnému pobavení předvedl ony parohy losa z reklamy. Ale ona to zase a taková legrace není, nebo pokud nezanalyzujeme minulost a neidentifikujeme chyby, jich se nai předchůdci dopustili, můe se stát, e je budeme opakovat. Za vítězstvím faizující pravice - nejen aktuálně v České republice - stojí toti vdy a vude chyby levice.
Podívejme se proto do díla jednoho z klasiků marxistického mylení a porovnejme jeho analýzu, diagnózu a prognózu se skutečným vývojem. A začneme od Adama:
(...) SSSR vyel z Říjnové revoluce jako dělnický stát. Státní vlastnictví výrobních prostředků, nutný předpoklad socialistického rozvoje, otevřel monost rychlého růstu výrobních sil. Avak aparát dělnického státu podlehl zároveň úplné degeneraci: přeměnil se z nástroje dělnické třídy do nástroje byrokratického násilí proti dělnické třídě a stále více jako zbraň pro sabotování hospodářství země. Byrokratizace zaostalého a izolovaného dělnického státu a přeměna byrokracie v privilegovanou kastu představovala nejpřesvědčivějí vyvrácení nejen teoretické, ale i praktické teorie budování socialismu v jedné zemi. SSSR tak ztělesňuje obrovské rozpory. Avak stále zůstává degenerovaným dělnickým státem. Taková je sociální diagnóza. Politická prognóza má alternativní charakter: buď se byrokracie stane stále více orgánem světové buroazie v dělnickém státě, svrhne nové formy vlastnictví a uvrhne zemi zpět do kapitalismu, nebo dělnická třída rozdrtí byrokracii a otevře cestu k socialismu.
Demokratizace sovětů je nemoná bez legalizování sovětských politických stran. Dělníci a rolníci musí svým vlastním svobodným hlasem sdělit, které ze stran povaují za sovětské.
(...) Čelit otevřeně realitě; nehledat cestu nejmeního odporu; nazývat věci jejich pravými jmény; říkat masám pravdu, bez ohledu na to, jak je trpká; nebát se překáek; být přesný v maličkostech i ve velkých věcech; opírat svůj program o logiku třídního boje; být smělý, kdy přijde hodina k akci to jsou zásady Čtvrté internacionály. Ukázala, e umí plavat proti proudu. Nejblií historická vlna ji zvedne na její vrchol.
Místo Čtvrté internacionály si dosaďme KSČM a jsme doma. Lev Davidovič Trockij se nemýlil a ani krumpáč v hlavě na tom nic nezměnil. Krumpáč toti není argument.
Změna politického systému
Nyní jsme 18 let po převratu, kdy se byrokracie stala orgánem světové buroazie v dělnickém státě, svrhla nové formy vlastnictví a uvrhla zemi zpět do kapitalismu a ukazuje se, e tradiční zastupitelská demokracie prostě přestává fungovat, konstatují analytici. Prosadit názor 70% větiny obyvatel je nemoné, viz americký radar na naem území, vláda prostě řekne, e o něm ví ale e ho bude jednodue ignorovat. Na druhou stranu prosadit nový poplatek, za kterým stojí zájmová skupina jen několika málo lidí není ádný problém.
Proč vlastně máme nepřímou, zastupitelskou demokracii? Důvody jsou technické. V minulosti nebylo moné v rozumné době sesbírat hlasy od několika miliónů obyvatel. Proto si obyvatelé zvolili své zástupce, kteří zastupoval jejich zájmy. Voliči nad těmito zástupci, poslanci a senátory postupně ztráceli kontrolu. A naopak, volení zástupci začali rozhodovat sami o sobě. Odhlasovali si právní nedotknutelnost, jsou doivotně nepostiitelní za činy, které spáchají během svého funkčního období. Prohlásili sami sebe za něco více, ne jsou lidé kteří je zvolili. To jim ale nestačí. Neustále si zvyují své vlastní platy a svou vlastní ivotní úroveň. A jejich voliči postupně ztrácejí monost rozhodovat. Současná demokracie je omezená na právo vhodit jednou za 4 roky do urny obálku s hlasovacím lístkem. Tím nae pravomoci prakticky končí, řekl erudovaný právník a komunistický poslanec Stanislav Grospič.
Dnes ale na rozdíl od dob Lva Davidoviče máme mobilní telefony a Internet. I desetileté dítě dnes umí odeslat SMS a mobil pouívají i babičky v Dolní Lhotě. Kdy vá kamarád v USA klepne do klávesnice, potrvá asi jednu čtvrtinu sekundy, ne jeho zprávu uvidíte v ICQ. E-mail mezi Prahou a Novým Zélandem, nejvzdálenějím místem na Zemi, putuje kolem jedné sekundy.
Je opravdu jetě nutné hlasovat přes prostředníky? Opravdu by to nelo přímo? Kdy je moné kadý den hlasovat o tom, co se bude dít ve vile VyVolených v Praze-Libni, co kdybychom podobným způsobem hlasovali o tom, zda se nae země smí účastnit cizí války, vybrat si z několika návrhů daňových systémů, volit prezidenta a vyjadřovat důvěru nebo nedůvěru vládě, ptají se příznivci přímé a polopřímé demokracie. A komunisté odpovídají, ano lo by to a my to chceme prosadit. Je proto třeba více v Modelu socialismu tuto skutečnost zdůraznit a načrtnout i cestu k tomuto cíli. Mnoho se dá udělat ji tady a teď a nečekat na nějakou vzdálenou budoucnost. Můeme např. souhlasit s generální stávkou za tyto poadavky?
Je to bezpečné?
Existují metody, zvané ifrování s více klíči, pomocí kterých je moné oddělit proces hlasování a proces zpracování hlasů. Tedy ti, kdo budou zpracovávat výsledky hlasování můou hlas dekódovat ale nemůou si jej sami vytvořit.
Samozřejmě, e takový systém je nutno nejdřív řádně prakticky vyzkouet a otestovat, hlavně po stránce jeho bezpečnosti. Ne bude nasazen na ostro, bylo by moné jej nasadit třeba v České televizi. Diváci by měli monost vybírat, jaký film by chtěli vidět třeba v hlavním víkendovém vysílacím čase. A nejen to. Jetě zajímavějí pouití by nael v interaktivních pořadech, jako býval Kinoautomat, nebo Rozpaky kuchaře Svatopluka, kde diváci hlasují o dalím ději. Počet televizních diváků je podobný počtu voličů. Přitom ale případná chyba by neměla fatální následky pro společnost. Takto by byla otestována spolehlivost systému jetě před jeho nasazením. Podrobnosti s odkazy na odbornou literaturu a fungující projekty v Diskusi Rádia Haló Futura, Téma 28. týdne.
Tak to by bylo stručně k historii a politickému systému. Přítě o hospodářském systému a penězích. O ty jde slovy jiného z klasiků přeci a v prvé řadě.
Rádio Haló Futura, 21. 7. 2007, Milan Rokytka