Připravujeme generální stávku

Autor: Bohumír Dufek <(at)>, Téma: 03. Rozhovory, diskuse, Zdroj: Radio Haló Futura, Vydáno dne: 06. 08. 2007

Přepis rozhovoru šéfa Rádia Haló Futura Milana Rokytky s Bohumírem Dufkem, předsedou ASO, o postupu jeho odborů v souvislosti s připravovanou škrtformou - reformou veřejných financí.

Milan Rokytka:
Ve studiu 112 vítám, neřeknu už ani hosta, ale spíš vašeho dobrého známého, předsedu Asociace samostatných odborů pana Bohumíra Dufka. Dobrý den.

Bohumír Dufek:
Dobré odpoledne.

Milan Rokytka:
A posledně jsme si povídali o tom, že budete ladit formu, řekněme to takhle hezky česky, na případné oprávněné protesty proti reformě veřejných financí a takovým těm nepříjemným věcem. Takže, jak jste vyladili?

Bohumír Dufek:
Takže my jsme se, ač Českomoravská konfederace rozhodla, že nepodpoří přípravu generální stávky, my jsme se rozhodli, že v přípravě budeme dál pokračovat, za druhé, že se pokusíme kontaktovat s předsedy jednotlivých odborových organizací, které jsou sdruženy v ostatních odborových svazech, aby nás podpořili v přípravě generální stávky, a za třetí vyzvali jsme předsednictvo ČMKOS, aby se s náma znovu sešlo a znovu vysvětlilo, případně dalo na naše argumenty ohledně svého jednání kolem generální stávky.

Milan Rokytka:
Tak to jsou myslím pro naše posluchače dobré zprávy. Analytici říkají, že tedy odboráři teď mají jednu z posledních šancí ukázat svoji sílu nebo případně svůj vliv ve společnosti, takže...

Bohumír Dufek:
Ano, to máte pravdu, já si také myslím, že reforma sice je nutná, ale měla by být přijatelná pro drtivou většinu našich občanů, a tak, jak vláda postupuje v přípravě reformy, protože zatím ještě není nic, když to řeknu, projednáno ani schváleno v Parlamentě, není dobré, protože drtivá většina občanů má nižší příjem než je průměrná mzda v České republice, a my si myslíme, že už těch utahování opasků a řeknu různých navyšování daní bylo dost a teď je třeba udělat takovou reformu, která bude přijatelná pro všechny občany české republiky.

Milan Rokytka:
Takže držíme palce. Doufám, že se nezpronevěřím proti novinářské etice, když popřeju hodně úspěchů, protože myslím, že bojujete v tomto horkém létě za většinu české společnosti.

Bohumír Dufek:
A já vám ještě prozradím jednu věc - a vašim posluchačům - že se připravujeme i na jednání Sněmovny, která bude na svém mimořádném jednání rozhodovat ve druhém čtení o případné reformě.

Milan Rokytka:
Dobře, takže brzy na slyšenou s předsedou Asociace samostatných odborů Bohumírem Dufkem.

Bohumír Dufek:
Přeji hezký den.

Rádio Haló Futura, 20. 7. 2007


Poznámka SDS:

Rozhovor s Milanem Štěchem (ČMKOS) z 9. 7. 2007 naleznete ZDE.