Přepis
rozhovoru éfa Rádia Haló Futura Milana Rokytky s Milanem těchem, předsedou
ČMKOS, o odborářských aktivitách v souvislosti s připravovanou krtformou -
reformou veřejných financí.Milan Rokytka:
Na horké lince ve studiu 112 máme opět - v krátké době ji potřetí - předsedu Českomoravské konfederace odborových svazů pana Milana těcha. Je po tiskové konferenci, kterou nai posluchači slyeli v přímém přenosu, ale přeci jenom doplňující otázka. Jaké kroky podniknete, nechtěli jste to říct, ale můete naim posluchačům naznačit alespoň, jaké kroky podniknete proti tzv. krtformě?
Milan těch:
Tak kdy jste slyel tiskovou konferenci, tak hodně u víte. Ty kroky budou takové, abysme v průběhu druhého čtení nebo těsně před ním upozornili poslance, e tady byla demonstrace pětatřiceti tisíc lidí, co není v České republice obvyklé, e tam lidé vyjádřili určité názory, přijali výzvu, prohláení směrem k poslancům a e také poslanci by měli - bych řekl - důstojně a s patřičnou mírou informovanosti rozhodovat o krocích té tzv. reformy. Take bude naí snahou ty poslance přimět k určité větí zodpovědnosti. A dalím důvodem té akce naí bude, abysme dál u veřejnosti vzbudili zájem o tu reformu, protoe takhle velkou reformu s takovými důsledky, která má v sobě takové zásadní společenské změny, které můou výrazně ohrozit postavení občanů v oblasti dostupnosti zdravotnictví, kolství, veřejných slueb, aby se lidé o to zajímali, aby se prostě poslanců ptali, jak ty důsledky chtějí řeit, kde na to lidé mají vzít peníze, kdy chtějí vytvořit lepí podmínky pro příjmově nejsilnějí a jakým způsobem si představují, e to občané zaplatí. Protoe samozřejmě e politici do určité míry mohou se snait neslyet nae názory, nečíst nae stanoviska, ale nakonec potřebujou voliče. A ti voliči jsou ti rozhodující a jde o to, aby lidé si udělali obraz na chování jednotlivých politiků právě v této době, protoe se jedná o otázky, kroky pro občany velice, velice důleité.
Milan Rokytka:
Tak to je určitě zapotřebí, nai posluchači jsou samozřejmě nakloněni takové - abysme to řekli - osvětě, aby věděli vechny informace o té krtformě, o té tzv. reformě veřejných financí, ale skutečně se zdá, e zatím vláda nevysílá nějaké vstřícné signály, aspoň ústy Mirka Topolánka prohlásila, e skutečně ustáli hlasování o důvěře vládě ve Sněmovně, ustojí i nějakou tu demonstraci. Vypadá to, e si z toho mnoho nedělají. Máte připravené, určitě máte ve scénáři, nějaké tedy dalí aktivity?
Milan těch:
Tak víte, oni ty politici větinou říkají, e je ulice nemůe ovlivnit a e ulici nepodlehnou, ale to říká skoro kadý politik a kadý, pokud není hluchý a hloupý, a slepý, tak musí brát v potaz ty názory lidí. A pětatřicet lidí - účastníků demonstrace - to na české poměry není málo. Já bych si přál, aby to bylo několikanásobné číslo, a mělo by být, vzhledem k těm dopadům reformy. Víte, pokud máte na mysli generální stávku, my pokračujeme v tom, e se jí v ádném případě nezříkáme. Jsou svazy, které by podle jejich stanovisek byly připraveny ji zorganizovat, e by podpora pro ni byla, ale jsou svazy, které zatím takový stav nemají. Prostě ona ta generální stávka v Česku se zatím v minulosti pouila jenom v zásadních takových společensko-politických změnách. A udělat akci formy generální stávky, která by dopadla třeba neúspěchem, e by se do ní zapojilo malý procento lidí, ty lidi by se prostě báli - řeklo by se - svých zaměstnavatelů a podobně, to by byla pro nás dvojnásobná prohra. Take my k tomu kroku můeme sáhnout tehdy, kdy ta členská základna, ale v tomto případě i dalí veřejnost je prostě příznivě nakloněna takovému kroku. Pak ta akce bude mít kladný výsledek, protoe nám nejde o ten prostředek, o tu demonstraci, stávku, nám jde o ten hlavní cíl, to je aby ta reforma byla přijatelná pro drtivou větinu lidí, aby nepokozovala jedny a druhý nedostávala do lepí pozice, jako se teďkon de facto by stalo. Take určitě se nezříkáme těch tvrdích akcí, krajních prostředků, ale musí pro to být podpora lidí. Proto se snaíme lidi informovat, říkat jim názor, který my jsme z tý reformy prostě vyčetli, a do tý doby, dokud se nám společně - Vám sdělovacím prostředkům, nám jako při přímým styku nepodaří získat na svoji stranu velice významnou větinu občanů, tak do té doby si myslíme, e by ten prostředek nebyl efektivně naplněn a e by se jetě nakonec mohl obrátit proti těm, kteří mají k té reformě odmítavé stanovisko.
Milan Rokytka:
Tak to by jsem jako občan a jistě ani nai posluchači, kteří patří do té kategorie, která bude těmi reformami skutečně nejvíce postieni, jak tak sledujeme ty výpočty, tak to bysme určitě nechtěli, a proto budeme občany poctivě informovat o vech aktivitách vech odborových svazů, jak je naí novinářskou povinností, protoe jsme zaregistrovali na tiskové konferenci, e skutečně tam bylo vytknuto některým kolegům, e malinko zkreslovali údaje o těch počtech demonstrantů a podobně. Je to takové nějaké hobby. Vy jste to tam poměrně taktně naznačil, e tudy cesta nevede. Take se těím s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů zase někdy brzy na slyenou. Vím, e pokličku nad dalími aktivitami neodkryje, ale e máte v zásobě určitě nějakou překvapivou akci.
Milan těch:
Ano, máme. A já děkuji za zájem o informace. Mějte se hezky. Nashledanou.
Milan Rokytka:
Nashledanou, naslyenou.
Rádio Haló Futura, 9. 7. 2007