Synaspismos se rozhodl dobýt Řecko

Autor: Milan Neubert <neubert(at)sds.cz>, Téma: Okolní události naąima očima, Vydáno dne: 18. 02. 2008

Ve dnech 7. - 10. února se konal v Aténách za účasti 1200 delegátů a řady zahraničních hostů (včetně mne) 5. sjezd politického hnutí Synaspismos. Atény byly sice chladné, Řekové chodili venku v čepicích a bundách, atmosféra v místě konání sjezdu - na jednom olympijském stadionu - však byla vřelá a navýsost optimistická.

Sjezd se neodehrával jen v hlavní prostoře stadionu, ale i na chodbách a vedlejších prostorách, zařízených a provozovaných jako provizorní jídelny, kavárny a kuřárny. Stadion žil sjezdem čtyři dny od rána do pozdní noci. Pro lepší představu o sjezdu řecké strany přijměte neumělý pokus o širokoúhlý pohled na jednací sál z páteční noci.

Na dobré náladě delegátů a sympatizantů se podílely nejen výsledky posledních parlamentních voleb, v nichž střechová radikálně levicová volební koalice SYRIZA, vedená Synaspismosem, získala 5,03% (v Řecku je práh pro vstup do Parlamentu 3%), ale i následný postupný a neustálý nárůst popularity této formace vůči ostatním politickým silám. Podle posledních průzkumů veřejného mínění počátkem února měla Nová demokracie 38,5%, PASOK 35%, SYRIZA 11,5%, KKE 7,5% a LAOS 4,5%.

Nejpodstatnější však jsou dvě okolnosti: SYRIZA má jednak vysokou podporu ve věkové kategorii 25-34 let - podporuje ji 19% takto mladých voličů, zatímco pro PASOK je to 26% a pro Novou demokracii 35% -, jednak nejvyšší celkový společenský ohlas bez ohledu na preferovanou stranu - SYRIZU vnímá pozitivně 55% voličů, zatímco Novou demokracii pouze 40% a PASOK 31%.

Za této situace si poslední předseda hnutí Synaspismos Alecos Alavanos nepřál ze zdravotních důvodů přes své nezpochybnitelné úspěchy znovu kandidovat a ponechal si pouze předsednictví v SYRIZE a v jejím parlamentním klubu.

Z důvodů, které podle mne vyplývají z předchozích odstavců, byl novým předsedou velkou většinou 70,45% zvolen 33-letý Alexis Tsipras, bývalý předseda radikální mládeže. Jeho protikandidát, zkušený právník Fotis Kouvelis, parlamentní mluvčí koalice SYRIZA, získal pouze 28,67%.

Sjezd zvolil i nový 125-členný Ústřední politický výbor - obměnilo se 40% členů a  výbor má dnes shodou okolností i 40 žen. Velkou většinou hlasů schválil sjezd i politické dokumenty zaměřující se na alternativní levicový politický projekt.

Synaspismos se rozhodl dobýt Řecko.

Milan Neubert, 17. 2. 2008

Alexis Tsipras (nar. 1974) vystudoval Aténskou technologickou univerzitu, je inženýrem zeměměřičství a plánování. K radikální levici se přidal záhy, když vstoupil do Komunistického svazu mládeže a aktivně se účastnil tehdejších mobilizací v letech 1990-91. Na univerzitě pak vstoupil do řad hnutí obnovené levice, byl členem Výkonného výboru Svazu fakulty civilního inženýrství a studentským zástupcem v Senátu Univerzity. V letech 1995-97 byl členem ÚV řecké Národní studentské unie, v letech 1999-2003 tajemníkem Mládeže Synaspismos, kdy se aktivně účastnil procesu zakládání řeckého sociálního fóra a mezinárodních protestů a pochodů proti neoliberální globalizaci. 4. sjezd Synaspismos ho v prosinci 2004 zvolil do Ústředního politického výboru a poté i do Politického sekretariátu, kde odpovídal za vzdělávání a mládež. V roce 2006 kandidoval na starostu Atén s podporou Synaspismos a spojených sil SYRIZA. Po úspěšné kampani volebního seznamu "Otevřené město" získal 10,5% (za Novou demokracií a PASOKem) a 4 členy do Městské rady Atén. Funkci městského radního bude nyní vykonávat souběžně s funkcí předsedy hnutí Synaspismos.