logo SDS
Dnešní datum: 09. 12. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 15
Prům. 2.6
21 denni
Max. 490
Prům. 293.6

Nyní si čte web : 20 uživ.

Okolní události naąima očima

* Řecké volby - vzestup radikální levice

Vydáno dne 17. 09. 2007 (8110 přečtení)

V řeckých parlamentních volbách získal jasný mandát dosavadní předseda vlády Kostas Karamanlis a jeho „Nová demokracie“ vytvoří jednobarevnou vládu. Do parlamentu (300 křesel) se dostalo celkem 5 politických stran, když hlavní opoziční síla PASOK (řecká sociální demokracie) utrpěla značnou porážku a když posílily strany levého křídla.

Po sečtení 98,71% hlasů získala Nová demokracie 41,86% (152 křesel/165), PASOK 38,12% (102 křesel/117), Komunistická strana Řecka 8,14% (22 křesel/12), levicová koalice SYRIZA 5,03% (14 křesel/6) a pravicová nacionalistická strana LAOS 3,79% (10 křesel/0). Šestí byli Ekologové s 1,05% a sedmí Shromáždění demokratů s 0,80%. Celková volební účast poklesla na 74,1%/75,6%. (Za lomítky jsou vždy výsledky voleb v roce 2004)

Lídr PASOKu George Papandreu přiznal v těžké atmosféře volební porážku a ohlásil, že v brzké době požádá o obnovu důvěry od členské základny. „Volební výsledek je špatný. PASOK vedl bitvu a prohrál ji. Bojovali jsme všichni, všichni jsme měli své role a odpovědnost počínaje mnou“, řekl zjevně zklamaný Papandreu a hovořil o kritické fázi, do níž strana vstoupila. Zmínil se o lidovém protestu, který se obrátil proti PASOKu, a zdůraznil, že strana výsledky vyhodnotí a přijde s novými návrhy. Obecně se soudí, že se o vedení PASOKu rozhoří vnitrostranická bitka; za Papandreova vyzyvatele je médii označován poslanec Evangelos Benizelos.

Vyšší volební výsledky menších stran se nedají podle sociologů vysvětlovat pouze nižší volební účastí, ale skutečně odklonem části voličů od obou velkých politických hráčů, přičemž volební trest pro řecké sociální demokraty je evidentní. Nevyšší relativní posílení zaznamenalo hnutí Synaspismos (jádro koalice Syriza), které oproti posledním volbám v roce 2004 získalo o 52% hlasů více. Tohoto úspěchu však bylo dosaženo také tím, že se podařilo vytvořením koalice zamezit propadu hlasů dalších menších subjektů. Z tohoto pohledu by pak byla patrně relativním vítězem řeckých voleb Komunistická strana Řecka, která získala o 37% hlasů více než v roce 2004.

Generální tajemnice Komunistické strany Řecka Aleka Papariga ve svém povolebním prohlášení zdůraznila: „Byl to odvážný posun, ale neměli bychom tím být moc unešeni, protože obě velké strany dostaly vysoká volební procenta, která nekorespondují s nedávno vyjádřeným znechucením. Volební výsledky indikují tendenci odpoutat se od velkých stran, a to zejména ve velkých městech. Nové voliče nezklameme, budeme brzdit nová opatření s novou dynamikou. V předvolební kampani jsme varovali, že se obě velké strany nemění.“

Předseda radikální levicové koalice Syriza Alekos Alavanos vyjádřil z volebních výsledků velké uspokojení a zdůraznil, že celková radikální levice dosáhla jednoho z nejlepších výsledků v historii od pádu diktatury v roce 1974. Alavanos dále podtrhl, že posílená Syriza je dobrou zprávou pro celkový obrat doleva, že se snížila síla obou velkých stran a že pravicová vláda bude sice většinová, ale velmi křehká tváří v tvář silnému sociálnímu hnutí, které bude bojovat dál.

Na závěr jen krátký osobní komentář: Politická situace v Řecku by se možná měla těšit většímu zájmu českých médií, protože některé řecké hospodářsko-sociální aspekty vykazují značnou podobnost s těmi českými. A docela určitě by se o ni měla zajímat celá česká levice.

Přeložil a připravil Milan Neubert, 17. 9. 2007


PS 19. 9. 2007: Doporučuji přečíst si zprávu o řeckých volbách, jak ji včera prezentovaly Haló noviny a Právo. Kromě trochu jiného překladu jmen by Vás mohl zaujmout i jiný úhel pohledu. Navíc - pokud jde o Haló noviny - o nekomunistické levicové alternativě ani štěk.

KKE posílila, ale vládu má pravice

ATHÉNY - Předseda vládnoucí konzervativní strany Nová demokracie (ND) Kostas Karamanlis byl včera pověřen sestavením nové řecké vlády, na něž má třídenní lhůtu. Nová demokracie zvítězila s náskokem několika procent v nedělních parlamentních volbách, a zůstane tak u moci další volební období. V parlamentu posílí ale i řečtí komunisté (KKE).

Z více než 99 % sečtených hlasů si téměř 42% odnesla právě ND, opoziční socialistický Pasok má něco přes 38%. Prezident mě pověřil vytvořením nové vlády, řekl Karamanlis po setkání s prezidentem Karolosem Papuliasem. Účast voličů dosáhla 74%.

Konzervativci ztratili 13 poslaneckých míst, a i když díky bonusu v podobě 40 křesel pro vítěznou stranu obsadí ve 300členném parlamentu 152 křesel, bude pro ně poměrně obtížné prosadit zásadní ekonomické a vzdělávací reformy, včetně reformy zadluženého penzijního systému. Jejich život teď bude těžký. Jestliže chtějí prosadit velké reformy ve vzdělávání a penzijním systému, (Karamanlis) bude potřebovat přinejmenším toleranci a možná i spolupráci socialistů.

Tak trefně charakterizoval novou situaci v Řecku místopředseda Helénské nadace pro evropskou a zahraniční politiku Theodore Kulumbis.

Voliče ovšem ztratil i Pasok bývalého ministra zahraničí Jorgose Papandrea, za který v parlamentu zasedne o 15 poslanců méně, tedy 102. Papandreu už porážku svých socialistů přiznal. K odchodu z čela strany jej vyzval bývalý ministr kultury Evangelos Venizelos. I když Pasok mohl a měl pro dobro země vyhrát, prohrál. Bohužel jsme utrpěli jasnou a velkou porážku, podotkl Venizelos, který se zároveň prohlásil kandidátem na Papandreovu pozici ve straně.

Posílila i KKE, která podle posledních informací překročila osmiprocentní hranici, do parlamentu se po dlouhých desetiletích dostala ale i extrémně pravicová Lidová ortodoxní výzva (LAOS) s 3,6 % hlasů. V Řecku jsou totiž demokratičtější - ke vstupu do poslaneckých lavic stačí překonat tříprocentní limit.

Haló noviny, 18. 9. 2007


Karamanlis už sestavuje novou vládu

Většinová pozice jeho strany v parlamentu je ale citelně oslabená * Chystá se výměna na špici opoziční PASOK

ATÉNY - Řecký premiér Kostas Karamanlis, jehož konzervativní strana Nová demokracie (ND) zvítězila v nedělních předčasných volbách, byl včera pověřen sestavením kabinetu.

„Prezident mě požádal, abych vytvořil novou vládu,“ prohlásil Karamanlis po setkání s šéfem státu Karolosem Papuliasem. „Jsme si plně vědomi své zodpovědnosti, musíme jít rychle a rozhodně kupředu, vést zemi kupředu,“ dodal. Na sestavení vládního týmu má Karamanlis tři dny.

ND, která podle konečných výsledků získala 41,8 procenta hlasů a 152 křesel ve 300členné sněmovně, bude moci vytvořit kabinet sama. Její většina však bude slabší - doposud měla 165 mandátů.

„Jejich život teď bude těžký. Jestliže chtějí prosadit velké reformy ve vzdělávání a penzijním systému, bude (Karamanlis) potřebovat přinejmenším toleranci a možná i spolupráci socialistů,“ prohlásil místopředseda Helénské nadace pro evropskou a zahraniční politiku Theodore Kulumbis. Ve volbách si pohoršilo i Panhelénské socialistické hnutí (PASOK) bývalého ministra zahraničí Jorgose Papandrea, které se musí spokojit s 38,1 procenta hlasů a 102 křesly namísto dosavadních 117. Papandreu už porážku své strany přiznal, načež jej bývalý ministr kultury Evangelos Venizelos vyzval k odchodu z čela PASOK.

„I když Pasok mohl a měl pro dobro země vyhrát, prohrál. Bohužel jsme utrpěli jasnou a velkou porážku,“ podotkl Venizelos, který se zároveň prohlásil kandidátem na Papandreovu pozici ve straně.

Deset nacionalistů

Své pozice v parlamentu posílily menší strany, především komunisté (KKE), kteří získali 8,1 procenta hlasů a 22 mandátů. Svaz radikální levice (SYRIZA) obdržel pět procent hlasů a 14 křesel a poprvé v parlamentních lavicích zasedne také pravicově nacionalistická Lidová ortodoxní výzva (LAOS), pro kterou hlasovalo 3,8 procenta voličů a která bude mít deset poslaneckých křesel. Účast voličů dosáhla necelých 74 procent, ačkoli je hlasování povinné.

Karamanlis vyhlásil volby v polovině srpna. Chtěl si tak zajistit hladké vítězství, aby mohl uskutečňovat reformy. Poté však vypukly v Řecku katastrofální požáry, které si vyžádaly přes 66 životů a značné škody. Veřejnost kabinet kritizovala za liknavost a neschopnost se s živlem vypořádat a podpora vlády značně klesla.

Právo, 18. 9. 2007


Související články:
(EU - regiony: Balkánské státy)

Jak vidí Syriza hospodářskou budoucnost Řecka? (19.04.2018)
Ruce pryč od Boky Kotorské! (30.10.2016)
Nemám v úmyslu opustit pevnost pro velké třídní boje (24.07.2015)
Řecko, vítejte na Východě! (22.07.2015)
Open letter to Alexis Tsipras (21.07.2015)
Otevřený dopis Alexisi Tsiprasovi (21.07.2015)
Řecko: Hluk a vztek znamenající hodně (17.07.2015)
Řecký brestlitevský mír (15.07.2015)
Zamyąlení nad řeckou krizí (14.07.2015)
Blahopřání do Řecka (06.07.2015)
Ne úsporným opatřením! Ano demokracii! (29.06.2015)
Referendum 5. července a postoj KKE (29.06.2015)
Řecké referendum (27.06.2015)
Putin k situaci Řecka (06.06.2015)
Okamľik pravdy pro Evropu (21.05.2015)
To jediné, co ľádáme, je, aby Evropa dala Řecku ąanci (18.03.2015)
Nová řecká vláda (28.01.2015)
Drľme palce (28.01.2015)
Blahopřejme Řekům! (26.01.2015)
Blahopřání Syrize (26.01.2015)
Řecká komunistická strana k novým volbám (11.01.2015)
SYRIZA je Evropa. SYRIZA je Evropa, která se mění. (07.01.2015)
Syriza na cestě za vítězstvím (07.01.2015)
Středomořský vzor pro Ukrajinu? (22.05.2014)
ERT: Samarasova vláda zaútočila na demokracii (09.11.2013)
Zpráva z Kypru (20.03.2013)
Co se děje v Bulharsku? (25.02.2013)
KKE: K výsledkům parlamentních voleb v Řecku 17. června (20.06.2012)
Statement of Alexis Tsipras (18.06.2012)
Prohlášení Alexise Tsiprase k výsledkům voleb (18.06.2012)
Bojujte i naším jménem! (17.06.2012)
SYRIZA pozvala na setkání velvyslance států G20 (06.06.2012)
SYRIZA je připravena na volební bitvu (03.06.2012)
Zachraň nás před zachránci (02.06.2012)
Volby v Řecku: řecký lid řekl škrtům své NE (07.05.2012)
Další krok k odbourání sociálních práv v Řecku a Evropě (22.06.2010)
Řecká »dluhová« krize a kdo je za ni zodpovědný (16.06.2010)
V Řecku mírné ztráty radikální levice (05.10.2009)
Postřehy z lednových Athén (28.01.2009)
SDS k řecké mládeži (20.01.2009)
SDS to the Greek youth (20.01.2009)
Mládeži Řecka, mládeži Evropy (20.01.2009)
Revolta mládeže v Řecku (17.12.2008)
Synaspismos se rozhodl dobýt Řecko (18.02.2008)

[Akt. známka (jako ve škole): 0,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Milan Neubert | Počet komentářů: 18 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1884 (1884 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1437 (1437 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1489 (1489 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
966 (966 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1588 (1588 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1438 (1438 hl.)
Prohnilý humanismus !!
967 (967 hl.)

Celkem hlasovalo: 9769


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.