Ten [finanční] systém se skutečně porouchal, to už jsem vysvětlil ve své knize. To, co následovalo po pádu firmy Lehman Brothers, to byla událost, která změnila pravidla hry. Ve své před rokem vydané knize jsem řekl, že to byl nejvážnější krach za mého života, ale to jsem nečekal, že ten systém skutečně klekne. A že se jeho funkce budou muset uměle podporovat. Jenže tahle podpora funkcí se nedá rozšířit na celý svět, a tak setkání G20 bylo především významné, že poskytlo podporu zbytku světa, který svůj bankovní systém nedokáže garantovat způsobem, jak to dělají USA a Evropa. A do značné míry se to povedlo. A je to velmi důležitý krok, protože je to poprvé, kdy úřady skutečně předvídaly příchod krize a předešly jí.
...
Myslím, že existuje reálné nebezpečí, že lidé nechápou, že se systém zásadně poškodil a že že už není návratu zpět, odkud jsme přišli.
...
Nečekám, že se ekonomika USA oživí ve 3. nebo 4. čtvrtletí. Takže si myslím, že směřujeme do pěkně dlouhého útlumu.
...
V roce 2010 by snad nějaké [oživení] mohlo nastat. Kdy dojde k oživení, to záleží na tom, jak hluboko klesneme. Očekávám, že se bude ekonomika USA vyvíjet podle obráceného znaménka pro odmocninu. Jinými slovy, jakmile narazíte na dno, automaticky se trochu odrazíte. Ale pak z toho nevylezeme po křivce tvaru V nebo nějak podobné, ale ustálíme se tam. Klesneme.
...
[Public-private investment partnership = veřejno-soukromé investiční partnerství] ... bude fungovat, ale nebude to stačit. A navíc je to skrytá podpora bankám. A kvůli tomu se sníží vůle Kongresu poskytnout čerstvý kapitál, poskytnout kapitalizaci „čistým“ bankám. Úřady pracují s penězi, které mají k dispozici, které jim od veřejnosti zbyly, a z těch už vzaly 100 miliard a přidaly 900 miliard z rozvahy Federální rezervní, takže mají bilion dolarů a my tu pak skutečně máme efekt zvyšování některých majetkových hodnot.
...
Co jsme teď vytvořili - máme bankovní systém, který je jako celek v zásadě insolventní. Předpokládaná hodnota majetku je menší než závazky. Takže tu máme manko. Ať si uděláte výpočty, jak chcete, je to jeden a půl bilionu dolarů. No a teď jsme vytvořili situaci, kdy se budou moci banky vydělat na cestu z jámy. Když to ale budou dělat, budou ekonomiku zatěžovat, místo aby ji stimulovaly. Budou odsávat životodárnou krev - abych tak řekl - zisku z reálné ekonomiky, jen aby samy zůstaly na živu. Máme tu situaci bank-zombií. Není to nutně navždy, myslím že je způsob, jak dosáhnout rekapitalizace. Právě probíhající zátěžový test by mohl být prekurzorem k úspěšnější rekapitalizaci...
...
[V reakci na návrh představitele Centrální banky Číny vytvořit novou měnu ze ZPČ = Zvláštní práva čerpání - Special Drawing Rights (SDR), používaná v MMF ] Ten navrhoval, aby ZPČka nahradila dolar jako mezinárodní měnu, o tom on mluvil. To by se mohlo v dlouhodobé perspektivě stát, ale k tomu máme ještě hodně daleko, protože ZPČka nejsou měna, ale jen účetní položka v MMF. Nicméně tahle položka přináší efektivně peníze, je to mezinárodní tvorba peněz. A to je podle mne velmi užitečný krok za dané situace, protože tu máme úvěrový kolaps a k jeho překlenutí potřebujete přinést peníze. A to je, co my děláme tady - víte, co se děje s rozvahou Federální rezervní nebo co dělají v Evropě. Třetí svět to nedokáže. Takže ZPČka to dělají efektivně, a to co obhajuji a co skutečně nebylo včleněno do rozhodnutí G20 je to, aby bohaté země prováděly transferové alokace do chudých zemí, které to potřebují. Pro USA nebo Francii jsou tahle ZPČka na nic, protože samy nepotřebují získávat úvěry od MMF...
...
Myslím, že dolar je teď předmětem diskuse a já si myslím, že se bude muset systém reformovat, že se budou muset USA podřídit stejné disciplíně, která je kladena na ostatní země, už jen proto, že jsou hlavním emitentem mezinárodní měny. Byli jsme výjimkou a zneužili jsme toho, porotože jsme efektivně spotřebovali o 6,5% více, než jsme vytvořili. A to stále neskončilo. A to by se nemělo a nebude se opakovat.
...
Poznámka SDS:
Tolik vybrané pasáže ze zprostředkovaného videa. Na webu Reuters se lze dočíst i další podrobnosti z celého rozhovoru. Podle nich řekl Soros i následující:
Na iHned doporučuji článek: Miliardář Soros: Ekonomika USA bude v útlumu nejméně do roku 2010. Přes zbytečný komentář, že Soros „dlouhá desetiletí byl jedním z těch, kdo z tohoto systému, zejména z neexistující regulace hedgeových fondů, těžili nejvíce“.
A zkuste se vrátit k jinému, několik měsíců starému rozhovoru s Georgem Sorosem Teď kolabuje svět tržního fundamentalismu.
Přeložil a okomentoval Milan Neubert, 8. 4. 2009