logo SDS
Dnešní datum: 21. 01. 2021   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 32
Prům. 27
21 denni
Max. 802
Prům. 651.5

Nyní si čte web : 41 uživ.

10. Části knih a dalších textů

* Předmluva: O třetí kultuře a této knížce

Vydáno dne 15. 03. 2005 (6004 přečtení)

(předmluva z knihy Machiaveliánská inteligence)

Podle knihy C. P. Snowa z roku 1959 tvoří první kulturu hlavně intelektuálové s literárním, filozofickým, historickým a estetickým vzděláním. Příliš si nerozumí s druhou kulturou, kterou představují vědci, jejich odborná práce, jejich články, knihy, rozhlasová i televizní vystoupení, v nichž s povahou vědy, smyslem a výsledky její činnosti seznamují ty, kteří vědci nejsou.

Nuže, literární intelektuálové ke Snowovu údivu mezi intelektuály nepočítali přírodovědecké génie, jakými byli například astronom Edwin Hubble, zakladatel kybernetiky Norbet Wiener, ani matematika, jenž vymyslel základní projekt počítače, Johna von Neumanna, neřadili mezi ně tvůrce teorie relativity Alberta Einsteina, ani otce kvantové teorie Wernera Heisenberga nebo Nielse Bohra.

C. P. Snow se usmíval nad tím, jak by se většina (anglických) literárních intelektuálů styděla přiznat, že nemá ponětí o Shakespearových dramatech, zatímco se chlubí, že jí pojmy, jako jsou druhý termodynamický zákon, genetický kód nebo vývojová teorie, nic neříkají. K druhému vydání své knihy (1963) připsal Snow optimistickou kapitolu. Předpovídal v ní vznik třetí kultury, která bude společným jazykem první a druhé kultury.

Třetí kultura vzniká, ale jiným způsobem, než si C. P. Snow představoval. John Brockman, newyorský nakladatel, spisovatel a publicista, o třetí kultuře poněkud kostrbatě píše, že ji tvoří vědci a další myslitelé, kteří »...svou prací a publikační činností při objasňování hlubších významů našich životů a novém určování kým a čím jsme přejímají místo tradičních intelektuálů. V několika minulých letech se prostor amerického intelektuálního života posunul. Tradiční intelektuál se dostává čím dál víc na okraj. Pro myslícího jedince žijícího v devadesátých letech není vzdělání z padesátých let, sestávající z myšlenek Marxových, Freudových a myšlenek modernistických, dostatečnou kvalifikací. Tradiční američtí intelektuálové se v jistém smyslu stávají stále většími reakcionáři, kteří jsou dost často (perverzně) pyšní na to, že nemají ponětí o nejpodstatnějších myšlenkových ziscích současnosti. Jejich kultura odmítající vědu je často neempirická. Užívá vlastní žargon a pere pouze vlastní prádlo. Sestává zejména z komentářů komentujících komentáře, z bubřící spirály komentářů, které nakonec dosáhnou bod, v němž se skutečný svět ztrácí.«

Myslím, že být tak bojovný, jako je John Brockman, není nutné. Zaměřil se na úzkou skupinu lidí. Zkušenost však říká, že povaha soudobého vědeckého myšlení a cítění často uniká jak lidem, kteří se považují za (literární) intelektuály, tak lidem, kteří se za ně nepovažují, nicméně se cítí být aktivní součástí kulturního života.

Setkávám se někdy s porozuměním, jindy s nepřátelstvím, pokouším-li se sdělit, že kritické myšlení a jeho zvláštní případ, věda, jsou otevřený soubor prostých a jasných pravidel, nikoli hromada nesrozumitelných, složitých a nudných teorií. Jsou lidé, které překvapuje, uslyší-li, že věda není hledáním nekonečné pravdy, ale cestou, jak zabraňovat nekonečným omylům a hloupostem. Kolik lidí ví, že na rozdíl od opakovaných předsudků věda není chladná, není samospasitelným lékem na všechno, ale ani souborem šílenců, jejichž zábavou je výroba Frankensteinů, že není zadarmo, ani pro všechny...

Překvapuje mne, jak je scientific illiteracy neboli vědecký analfabetismus rozšířený jev, kolik jinak vzdělaných lidí má o vědě představu složenou ze střípků zastaralých školních informací, zprostředkovaných novinářských představ, sci-fi povídek, hollywoodských nesmyslů a úlomků nenávistné protivědecké propagandy. Zkuste se namátkově sami sebe nebo svých bližních zeptat, v čem je jádro evoluční teorie, co vlastně říká teorie relativity nebo kvantová teorie... Nechtějte vědeckou přednášku, chtějte v několika prostých větách slyšet podstatu. Vsadím se, že odpovědi moc uspokojivé nebudou. Přitom první teorii je sto jednačtyřicet let, druhé čtyřiaosmdesát, třetí čtyřiasedmdesát...

Mnoha lidem kritické a vědecké myšlení v lepším případě vadí, v horším je nenávidí. »Jak vy, vědci, tohle všechno víte?«, bývá slyšet tím častěji a podrážděněji, čím je soubor jejich předsudků uzavřenější. »Jak je možné, že vy, lidé často vzdělaní, tohle nevíte?« říkám si, když tuhle otázku slyším.

A napadá mne:

Za co odpovídá otiskování citového postoje a dogmatického myšlení v dětství, to znamená hlavně vliv rodičů? Za co odpovídá škola? Za co vymývání mozků? Za co odpovídá lenost a skupinová hloupost? Za co odpovídají mechanismy, které z lidí snímají úzkost a dodávají citové náhražky za cenu, že se zřeknou vlastního myšlení, případně vlastní osobnosti? Je poznání nových jevů, které vykořeňují po tisíciletí tradované předsudky posvěcené magickým myšlením, tak bolestné? Za co mohou vědci sami, nedokáží-li jasně a prostě říci, co a proč dělají, jaká je povaha jejich práce? Za co odpovídá strach zkušených, mocných a dobře organizovaných a bohatých nepřátel otevřeného světa, kteří se opírají o manipulaci s iracionalitou a jsou kritickým myšlením ohroženi?

Architekt uspořádá náměstí, stavitel postaví most, farář káže v kostele, rocková hvězda vříská na koncertu, politik manipuluje veřejným myšlením v televizi, sportovní hvězda dribluje s míčem, filmař předkládá vzrušující nebo sladkobolný pseudopohádkový trhák. Bývá to jasné, přehledné, srozumitelné, pochopitelné. Nedokáží-li kritické myšlení a jeho zvláštní podoba jménem věda upoutat na tomto tržišti pozornost, dělají osudovou chybu. Vždyť v »mechanické« demokracii znamená jedna dospělá hlava jeden hlas, bez ohledu na to, co v té hlavě je.

Žijeme v době, která oprávněně probouzí hromadnou úzkost. Jak známo, strach je jedním z největších a nejúčinnějších nepřátel zdravého rozumu. Dějiny se neopakují, ale některé jejich okamžiky jsou si podobné. Kdo si dnes uvědomuje, že antičtí teoretici stáli před objevem bakteriálních původců epidemií a principu parního stroje již kolem počátku naše ho letopočtu? Přesto se poté evropská civilizace zhroutila do barbarských staletí, jimž se oprávněně říká temné doby. Kolik lidí si dnes může být jisto, že se něco podobného nestane znovu? Lidská paměť je krátká. Kolik lidí si ve své každodennosti uvědomuje, že trvalo tisíc let, než evropskou kulturu začali renesanční humanisté vyprošťovat z trosek, znovu ji učit číst, psát, počítat, myslet, zbavovat se nesmyslných pověr? Eseje ze třetí kultury by měly vyvolat potřebu dozvídat se nové a nečekané skutečnosti a souvislosti. Některé eseje tvoří volný řetěz, jiné jsou samostatnější. Přál bych si, aby se mi povedlo předat jak nové skutečnosti, tak jejich smysl, pocity a myšlenky, které z nich mohou plynout. Zdaleka není nutné číst všechno. Čtěte, co vás zaujme. Pro čtenáře, kteří by chtěli jít do větší hloubky, je uveden seznam užité odborné literatury.

František Koukolík
Praha, 30. června 1999Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 112 in /var/www/www.sds.cz/htdocs/public/specfce.php on line 438
[Akt. známka (jako ve škole): 1,25 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Frantiąek Koukolík | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme.

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich část). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
597 (597 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
529 (529 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
479 (479 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
426 (426 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
610 (610 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
490 (490 hl.)
Prohnilý humanismus !!
430 (430 hl.)

Celkem hlasovalo: 3561


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.