Strana demokratického socialismu Přípotoční 869/19 101 00 Praha 10 Návątěvy po předchozí dohodě tel.: (420) 608 630 506 (420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS) Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010 Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme. secret@sds.cz (c) SDS
Pokračování článku Stanislava Holubce (první část ZDE).
Závěr
Pro vysvětlení pravidel fungování moderního světového systému, lze podle Sandersona formulovat následující teze:
Moderní svět je především kapitalistickým světem a princip kapitalistické akumulace je v několika posledních stoletích hlavním (ačkoli ne jediným) zdrojem sociální evoluce.
Kapitalistický svět vytvořil extrémně nerovné poměry. Ty společnosti, jež měly z těch či oněch důvodů lepší startovní pozici, měly možnost si tuto pozici nadále zlepšit, zatímco společnosti, jež neměly tak dobrou pozici, končí dnes v ještě horší - často jako klienti či závislí na společnostech, jimž se lépe daří.
Pozice společnosti v systému je daná a její postavení má značnou trvalost. Přesto jsou zde příklady společností, jež stoupají, ačkoli obvykle jen v určitých hranicích.
Navzdory faktu, že propast v národním důchodu mezi rozvinutými a méně rozvinutými zeměmi se zvětšuje, většina nerozvinutých zemí zažila přesto ve srovnání se svou minulostí hospodářský rozvoj.
Ačkoli se nerozvité země ve srovnání se svou minulostí rozvíjejí, jejich obrovská většina nikdy nedosáhne úrovně rozvinutých zemí a ve skutečnosti může ve srovnání s nimi jen ztrácet krok. Svět se nemůže rozvíjet rovnoměrně, není to možné jen z hlediska ekonomického fungování kapitalizmu, ale též z ekologického. Svět nemůže udržet 175 společností na vysokém ekonomickém stupni.
Není možné pochybovat o tom, že by vztahy mezi rozvinutými a nerozvinutými zeměmi nebyly a stále nejsou charakterizovány vysokým stupněm ekonomického vykořisťování (Sanderson, 1995:287).
„Jako u všech systémů vede lineární prodlužování jeho trendů k tomu, že tyto trendy narážejí na určité limity, načež se systém příliš vzdálí od rovnovážného stavu a začne bifurkovat“ (Wallerstein, 2005:165). Každý systém má v sobě zakódovaný zánik, který může vést ke stavu všeobecného chaosu (entropie), nebo naopak ke konstituci systému nového.
Ať už přijmeme Wallersteinovu koncepci beze zbytku nebo s výhradami, je nutné jí připsat několik zásluh: Wallerstein byl jedním z průkopníků obracení pozornosti západní sociologie z úzkého horizontu vlastních společností ke globálním problémům. V tomto smyslu je jedním z předních teoretiků globalizace. Wallerstein obohatil sociologii o novou ucelenou teorii vzniku a fungování kapitalizmu, která kráčí ve stopách k Marxe a školy Annales, ale zároveň přispěla řadou vlastních myšlenek. Obzvláště je cenný je jeho historický a geografický pohled. Wallerstein vytvořil svou teorií světového systému také koncepci globální sociální struktury a poskytuje nám obraz světa, v němž má každý obyvatel planety své místo. Jeho teorie světového systému představuje jedno z možných vysvětlení vzniku a fungování tak odlišných fenoménů jako jsou formy náboženství, sociálních hnutí, byrokratizace, způsobu modernizace, utváření kultury a mentality. Vysvětlení těchto fenoménů pomocí teorie světového systému nemusí být absolutní, je však podstatným příspěvkem do diskuse o nich. Konečně Wallerstein se vždy pokoušel vytvářet ze sociologie angažovanou vědu (Wallerstein, 2005: 163 - 164), která poukazuje na nespravedlnosti a nerovnosti tohoto světa a snaží se poskytovat těm, kteří stále věří, že „jiný svět je možný“ ucelené a myšlenkově propracované alternativy.
PhDr. Stanislav Holubec, 7. 7. 2005
Seznam literatury
Abu-Lughod Janet, Before the European Hegemony, The World System Ad 12050-1350, Oxford University Press, 1989.
Barber Benjamin, Dschihad gegen McWorld, Coca Cola und heiliger Krieg, Scherz Verlag, 1996
Frank Andre Gunder, Gills Barry K., ed., The World Systems, Four Houndred Years or Five Tohusand Years, London & New York: Routledge, 1993
Chase-Dunn Christopher, Social Evolution and the Future of World Society, research paper, 2004
týž US Hegemony and Biotechnology: The geopolitics of new lead technology, research paper, 2002
Halada Andrej, Český film let devadesátých, NLN, Praha, 1997
Jenner Gero, Ende des Kapitalismus, Triumph oder Kolaps des Wirtschaftssystem? Fischer Taschenbuch Verlag, Frankfurt am Main, 1999
Lenin Vladimír Iljič, Imperializmus jako nejvyšší stadium vývoje kapitalizmu, in Vybrané spisy ve dvou svazcích, svazek 1, SNPL, Praha, 1954
Marx Karel, Fridrich Engels, Manifest komunistické strany, 1848, in Marx, Engels, vybrané spisy, SPNL, Praha, 1954, svazek 1.
Matějček Jiří, Machačová Jana, Vzory chování v českých zemích v 19. století, in Studie k sociálním dějinám, 7/1997
Prokok Vladimír, Vývoj politických stran a teorie dlouhých vln, Současný stav a perspektivy zkoumání politických stran na našem území, sborník referátů konference, Gloria, Rosice - Olomouc, 1999
Průcha Václav, Faltus Josef, Hospodářské dějiny, VŠE 1992
Sanderson, Stephen K. 1995. The Great Transformations. The general Theory of Historical Development. Blackwell Publishers.
Wagar W. Warren, A Short History of the Fututre, Univ. of Chicago Press, 1992
Wallerstein Immanuel, Geopolitics and Geoculture
týž, The Capitalist World-Economy. Cambridge: Cambridge Univ. Press; Paris: Ed. de la M.S.H., l979.
týž, The World System after the Cold War, Jurnal of Peace Research, 30/1, 1993
týž, Úpadek americké moci, Slon, Praha 2005
týž, The Modern World-System, I: Capitalist Agriculture and the Origins of the European World-Economy in the Sixteenth Century. New York & London: Academic Press, l974.
týž, The Modern World-System, II: Mercantilism and the Consolidation of the European World-Economy, l600-l750. New York: Academic Press, l980.
týž, The Modern World-System, III: The Second Great Expansion of the Capitalist World-Economy, 1730-1840's. San Diego: Academic Press, 1989.
Wilkinson David, Central Civilization, in: ed. Sanderson Stephen K., Civilizations and World Systems, 1995, Altamira press
Další krátké články od I. Wallersteina je možné nalézt na www.blisty.cz
Poznámky
[1] Ruský ekonom N. D. Kondratěv (1892 - 1938) rozpracoval teorii hospodářských cyklů, podle které spočívá vývoj kapitalistických ekonomik v tzv. dlouhých vlnách trvajících 40 - 60 let. Každá z těchto vln má svou fázi A a B. Ve fázi A dochází k růstu výroby, k inovacím, k nebezpečí válek, vzniku diktatur a revolucím v rozvinutých zemích, ve fázi B naopak klesá tempo růstu, vzrůstá sociální nerovnost lae také klesá počet stávek a aktivita širokých vrstev. Dikatatury se prosazují spíše v chudších zemích (Prorok, 199: 120 - 132).
[2] Přesvědčení, že tvar, reliéf zemí a kontinentů má zásadní vliv na historický vývoj společnosti zde žijící.
[3] Podle vlastních slov se zaměřuje především na Jižní Koreu a Tchaiwan, neboť Hong Kong a Singapur nejsou zeměmi, ale jen městskými státy, na něž musí být uplatňována zcela jiná měřítka.
[4] Je pravděpodobné, že kdyby se Československu podařilo zůstat koncem 40. let dvacátého století politicky nezávislé např. v postavení Jugoslávie, přineslo by nám to taktéž velký ekonomický profit. Možná to byla skutečná šance, jak se dostat ze staleté pasti semiperiferie do centra. To že se v českých zemích realizovala strategie vzestupu „spolehnutí se na vlastní síly“ bylo záležitostí jako domácího tak zahraničního rozhodnutí.
[5] Často zmiňované zprávy o hladomoru v Severní Koreji bývají dokonce záměrně rozšiřovány jejími představiteli, aby země získala humanitární dávky OSN.
[6] Jedním z rozšířených mýtů ekonomické transformace bylo tvrzení o hospodářském rozkvětu českých zemí před rokem 1948 a následné „komunistické devastaci“. Teorie světového systému stejně jako empirická data ukazují jednostrannost podobných názorů. Podobným mýtem je neorouseauovská představa krásného - českého člověka, jehož charakter a schopnosti byly v tomto období na dlouhou dobu zničeny a problémy transformace pramení především z této skutečnosti.
Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 112 in /var/www/www.sds.cz/htdocs/public/specfce.php on line 438
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.
16.06.2017:Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri
16.06.2017:Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).
09.05.2017:Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.
Anketa
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?