logo SDS
Dnešní datum: 16. 08. 2022   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 2
Prům. 2
21 denni
Max. 537
Prům. 283.1

Nyní si čte web : 73 uživ.

Okolní události naąima očima

* Tvořivě zviditelnit rozmanitost levice

Vydáno dne 10. 12. 2007 (4984 přečtení)

Tímto titulkem začíná tisková zpráva 34. sjezdu Komunistické strany Rakouska (KPÖ), který se konal ve Vídni o víkendu 8. a 9. prosince 2007 v "Domě setkání". Českou republiku jsme na tomto sjezdu zastupovali já za SDS a Jaromír Blecha, člen komise pro mezinárodní politiku, za KSČM. Atmosféru jednání delegátů a hostů usazených do čtverce vám mohou přiblížit dvě fotografie z jednoho rohu.

V tiskové zprávě se dále dočtete, že "sjezd skončil novou volbou spolkového předsednictva. Spolkovou mluvčí a spolkovým mluvčím KPÖ byli zvoleni Melina Klaus a Mirko Messner. Ženská struktura KPÖ si za svou novou předsedkyni zvolila Heidi Ambrosch. Spolkovým koordinátorem a finančním referentem byli zvoleni Leo Furtlehner a Michael Graber.

Oba sjezdové dny charakterizovala konstruktivní výměna názorů a pozitivní pracovní klima. Mirko Messner ve svém prvním shrnutí plenární diskuse potvrdil, že dnešní úlohou komunistických stran je, aby tvořivě zviditelnily rozmanitost levice tím, že budou sílit a rozvíjet se sítě spolupráce, a to především na evropské úrovni. V tomto smyslu se těšíme především z velkého počtu zahraničních hostů našeho sjezdu strany - ze sedmi zemí bylo zastoupeno jedenáct politických stran. Skutečnost, že se hosté kromě pozdravných slov zúčastnili i obsahově, ukazuje na to, že začínáme utvářet politiku společně.

Těžištěm práce KPÖ zůstávají témata Evropy, sociální politiky a antirasismu."

Když jsem se na sjezd KPÖ chystal, uvědomoval jsem si, že je to vlastně služebně nejstarší komunistická strana, založená 3. listopadu 1918. Dlouho před tím, než vzniklo 21 podmínek Komunistické internacionály. Strana s dlouhou a složitou historií i svou pozicí v proudu evropského dělnického a komunistického hnutí. Na její zavražděné členy, ať už kvůli hitlerovskému Německu nebo stalinistickému Rusku, jsem si nemohl nevzpomenout na začátku jednání sjezdu, který začal malou oslavou nejstarší delegátky a krátkou vzpomínkou na členy strany, zemřelé od předchozího, 33. sjezdu KPÖ.

Nečumte tak romanticky

Sjezd byl evidentně dobře připravený. Přesto jsem vnímal - a to s hlubokým pochopením - počáteční nervozitu organizátorů. Nebyla to však nervozita politická, strach o ideový posun strany nebo obavy o možný zisk či ztrátu funkce, tak obvyklé u politických stran s přebujelým aparátem a s možností přidělovat prebendy členům loajálním k aktuálnímu vedení strany. Byla to pochopitelná obava dobrovolníků, vedlo-li jejich několikatýdenní snažení k tomu správnému organizačně materiálnímu zajištění svátku jejich strany.

Při poslechu tří hlavních politických referátů Meliny Klaus, Mirko Messnera, Waltraudy Fritz-Klakl a z reakce delegátů na ně mi došlo, že se více než desetileté politické hledání KPÖ v hlavních aspektech uzavřelo:

"Nečumte tak romanticky", připomněla Melina delegátům slova Berta Brechta. Podstatná není myšlenka v nás, ale naše odhodlání a schopnost měnit skutečnost podle požadavků lidí. Melina tak delegátům uváděla jeden ze sjezdových materiálů. "Jaký je účel předloženého Programu požadavků? - Leží tu tak prozaicky, není to moc vzrušující čtení. Ale vězí toho za ním hodně. Především KPÖ! ... Je to shrnutí toho, jak jsme přišli na to, že jiná politika je možná, že je možná jiná společnost. Náš Program požadavků nechce ukázat, jak by měla jiná společnost přesně vypadat ani jak by vypadat mohla. Může ale ukázat, že změna tady a teď je možná. Neumí dát odpověď na velké filozofické nebo světonázorové otázky. Umí však dát odpovědi na otázky a pochybnosti - Jakpak má probíhat, co tu tvrdíte? To zní fakt pěkně, ale to je přece utopie! ... Ne, to není. Ty požadavky ukazují, že možné by bylo mnohé. A to hned tady a teď. A my jsme aktivní také právě tady a teď."

Být proti neoliberální integraci Evropy je jen půlkou věty

Kdo by si myslel, že se KPÖ rozhodla jít dále pouze cestou reformních kroků v národním prostředí, toho by z omylu vyvedli další řečníci. KPÖ už jednoznačně opustila strategii vyvedení Rakouska z EU, platnou do sjezdu v roce 2004, ale rozhodla se společně s většinou evropské radikální levice bojovat za jinou tvář Evropské unie.

Potvrdil to Mirko Messner, když kritizoval Reformní smlouvu a pokus vlád obejít parlamentní ratifikací možnost občanů EU se ke smlouvě vyjádřit. KPÖ musí podle něj prolomit mediální bariéru, která levici zabraňuje v tom, aby rozbila umělý obraz sporu o EU, jakoby existoval mezi hlavním politickým proudem a extrémní pravicí. "Musíme vstoupit do diskuse k referendu o Reformní smlouvě s dobrými argumenty. A musíme SOUČASNĚ při agitaci za referendum působit proti dominanci nacionalistické a rasistické pravice."

Mirko dále připomněl, že "existuje určitá analogie mezi narůstajícím všeobecným euroskepticismem a levicovou skepsí o možnostech kolektivního jednání na evropské úrovni. Ve věci společenské krize, která se posiluje neoliberální transformací společnosti, reagují části levice reflexivně tak, že vyhlašují svou připravenost bránit národní státy. Přitom však přehlížejí, že právě národní státy jsou TAKÉ aktéry kapitalistické integrace, přitom se především odklánějí od poznání, že máme-li se účinně postavit proti ničení sociální jistoty a spravedlnosti v národních státech, že se musíme současně zasazovat o evropské standardy podnikatelských daní, mezd, sociálních služeb, odborových, kulturních a dalších práv."

Hlavní argument se Mirko Messnerovi podařilo zformulovat na závěr: "Když řekneme, že jsme proti neoliberální integraci Evropy, tak je to jen půl věty. Celá věta zní, že jsme pro jiný způsob, pro způsob, který je v zájmu člověka a který je člověkem definován, člověkem, který je dnes tlačen do role nákladového faktoru. Taková formulace otázek předpokládá pochopení, že evropská politika NENÍ něco vnějšího, cosi jako zahraniční politika, nýbrž jako prvek vnitřní politiky: 80% zákonů, přijímaných členskými státy, jsou realizací evropského práva. Vnější je již před delší dobou stalo vnitřním."

Chtít změnit svět znamená především změnit sebe sama

O sjezdu KPÖ by se dalo hovořit dlouho. O věcech obecných i o těch, které jsou zvláštní s ohledem na historické podmínky Rakouska a její komunistické strany. Ale to by šlo nad rámec tohoto příspěvku, který si kladl za cíl jen vám trochu přiblížit právě skončený sjezd komunistické strany v našem nejbližším okolí.

Každý sjezd je příležitostí k setkání představitelů jednotlivých politických stran. Vídeň nebyla výjimkou. Když jsem si - v tu chvíli ještě s volbou nepotvrzeným - vedením KPÖ povídal, shodli jsme se na tom, že chtít změnit svět znamená především změnit sebe sama. To už mi plně docházel smysl sjezdového hesla "KPÖ in Aktion - Partei in Bewegung", tedy "KPÖ v akci - strana v pohybu". Dohodli jsme se mimo jiné, že je navýsost užitečné vyměňovat si zkušenosti z mimoparlamentní práce a že bychom také mohli přispět i k dalším pozitivním proměnám naší společné strany - Evropské levice.

Tento příspěvek je současně zprávou pro PCV SDS o oficiální účasti SDS na 34. sjezdu KPÖ.

Milan Neubert, 10. 12. 2007


[Akt. známka (jako ve škole): 0,25 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Milan Neubert | Počet komentářů: 35 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1409 (1409 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1023 (1023 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
909 (909 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
684 (684 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1252 (1252 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
857 (857 hl.)
Prohnilý humanismus !!
674 (674 hl.)

Celkem hlasovalo: 6808


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.