Strana demokratického socialismu Přípotoční 869/19 101 00 Praha 10 Návątěvy po předchozí dohodě tel.: (420) 608 630 506 (420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS) Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010 Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme. secret@sds.cz (c) SDS
Komentář ze dne: 01.07.2005 14:55:33 Reagovat Autor: neregistrovaný - astream (@) Titulek: Je osvěžující, když
místo neustálého zaklínání se krocením trhu záplavou zásahů v desítkách odvětví (což často levice vzývá jako jakousi poznanou nutnost - jinak to nejde nebo k nám nepatříš), když tedy někdo řekne zhruba něco v tomto smyslu :
"Buňky jsou potřeba, zasahovat do jejich jednotlivých "životů" nemíním, ale co potřeba NENÍ, to je zhoubné bujení těchto buněk"
Z tohoto hlediska vzorné parametrické řešení.
Jinak se to pochopitelně jeví na první pohled dost utopicky, ale tak to bývá se vším.
Takže než budou technické připomínky, něco na úvod :
Nejvíc mně na tom zajímá ten systém slábnutí hodnoty peněz. Když byl občan weimarské republiky obklopen různými bankovkami a státovkami, nouzovými penězi, vše papír, tak se hodnota papírového penízu každý měsíc obnovila nalepením kolku, který stál např. 1%, výnosy se využily, vyjednávací pozice člověka s penězi už byla úplně jiná, než předtím než se "rezivění", "stárnutí", "slábnutí" peněz zavedlo, cirkulace, roztočte kola, atd. celkem chápu.
Kdyby to mělo být všeobecné, dnes tak to by se asi nějak zdaňovala peněžní zásoba třeba na účtech a to podle různých segmentů M1, M2. M3 atd.
Např. moje peníze na účtu, stát by si z nich strhnul daň, no a papírový prachy v peřiňáku by čekal starý prozkoušený osud kolkování.
Jaký bych měl únik ?
Asi bych nakoupil zlato atd., ale takových by bylo.
Pokud jde o sám zlom od starého k novému, z informačních insiderů, včasně reagujících s předstihem by se stali lidé velmi bohatí.
No budiž - vždycky někdo na něčem vydělá, pokud by to přinášelo pak efekty ať si zbohatne, kdo chce.
Takže místo majetkové daně, kterou noční můra nějakých odborných odhadů ceny (hodnoty) hmotného a nehmotného majetku odsouvá do nekonečna, bychom tu asi měli peněžní daň dopadající na - a to je otázka -
a) část segmentů Mx ?
b) všechny segmenty M1 .....Mx ?
A další otázka - nějaké daně by se rušily ?
A parafiskály (povinné pojistky, soc.zdrav.)
Komentář ze dne: 02.07.2005 11:28:46 Reagovat Autor: neregistrovaný - Jiří Martišek (jimakm@volny.cz) Titulek: Re: Je osvěžující, když
Ad utopie:
Zkusme si na úvod říct (třeba jako takovou malou filozofickou rozcvičku) - myšlenku "každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb" považujeme také za utopii? Mám pár argumentů, proč jsem přesvědčen, že právě takovéto uspořádání světa nejlépe odpovídá přirozenosti člověka.
Ad slábnutí hodnoty peněz:
Konkrétní technické řešení je jedna z těch věcí, které je potřeba domyslet. Základní princip spočívá v tom, že peníze by měly být znehodnocovány (pozor, nejde o znehodnocování ve smyslu ztráty jejich kupní síly, jak to známe z inflačního prostředí!!) zhruba ve 3 skupinách:
- nejvíc peníze "ve slamníku" (ale i to méně než bude míra deflace)
- středně peníze uložené na běžných účtech
- nejméně peníze na "spořících" (dlouhodobých) účtech
Příklad: Při míře deflace 10% by mohly být "slamníkové" peníze znehodnoceny řekněme o 8%, běžné účty o 5% a spořivé o 3% (ta čísla neberte vážně, jde o tu relaci).
Nezbytnost tohoto mechanismu vyplývá z protideflačních argumentů: V okamžiku, kdy klesají ceny a úroky se nebezpečně blíží nule, ztrácejí lidé motivaci utrácet a investovat, raději odkládají spotřebu a nechávají si peníze doma, protože díky poklesu cen se jim zhodnocují "samy od sebe". Uvedený mechanismus zachovává "zdravou" relaci, že přebývající peníze je výhodnější investovat (uložit v bance) než držet v bance, čímž udržuje peníze v oběhu.
ad kolkování:
To je jistě technika, kterou si všichni umíme představit a víme, že by daný úkol splnila. Nicméně je to technika poměrně pracná a nákladná, proto se navrhuje spíše periodická obměna bankovek v určitém poměru. Nejlepší asi bude citát z Kennedyové:
"Elegantnejším riešením než lepenie kolkov na zadnú stranu bankovky by bolo vytlačenie novej, farebne odlíšenej bankovky tak, aby jednotlivé série mohli byť sťahované raz či dvakrát do roka bez predchádzajúceho upozornenia. Toto by nebolo drahšie pre štát než výmena starých opot
Komentář ze dne: 02.07.2005 11:58:22 Reagovat Autor: neregistrovaný - Jiří Martišek (jimakm@volny.cz) Titulek: Re: Je osvěžující, když
A na jiném místě (str. 34):
"Zhromažďovanie hotovosti v novom systéme bude oveľa ľahšie eliminovateľné než lepenie kolkov na zadnú stranu bankoviek, ako sa to robilo vo Wörgli. Bolo predložených
niekoľko návrhov: Jedným je systém lotérie, ktorý zaistí cirkuláciu hotovosti sťahovaním bankovky niektorej nominálnej hodnoty, podobne ako sa to robí v lotérii. Na základe dnešných ôsmich skupín (nominálne hodnoty 5/10/50/100/200/500/1000/5000), napr. osem farebných loptičiek reprezentujúcich rozličné nominálne hodnoty bankoviek by sa zmiešalo s bielymi loptičkami reprezentujúcimi nijakú konverziu tak, aby v štatistickom priemere konverzia jednej hodnoty sa vyskytla raz či dvakrát ročne. Losovalo by sa napríklad prvú sobotu každého mesiaca. Po vytiahnutí určitej denominácie by doba konverzie trvala až do konca mesiaca. Vytiahnuté bankovky by zostali legálnym platidlom a mohlo by sa nimi platiť vo všetkých obchodoch, avšak odpočítaval by sa z nich príslušný poplatok. Ďalšou možnosťou by bola výmena neplatných bankoviek s nutnosťou zaplatiť poplatok v banke alebo na pošte. Pretože však poplatky nik neplatí s radosťou, každý by sa usiloval obmedzovať množstvo hotovosti na najnutnejšiu mieru a zvyšné peniaze by sa ukladali na bankové účty. Výmena by bola uľahčovaná zmenou
farby a veľkosti novej bankovky. Nová žltá bankovka by takto nahradila starú modrú, ktorá by bola stiahnutá z obehu. Skrytiu neplatných bankoviek by sa predišlo tak, žeby nové boli o niečo dlhšie alebo širšie, takže každá neplatná by vytŕčala zo zväzku bez ohľadu na to, aký by bol hrubý.
Na rozdiel od nálepiek či kolkovaných peňazí losovanie nominálnych hodnôt má tú výhodu, že nie je potrebné tlačiť nové peniaze. Mohli by sme si ponechať peniaze, ktoré máme a súčasné náklady systému by neboli vyššie, než je dnes výmena opotrebovaných bankoviek za nové."
Různých způsobů a jejich variant lze asi vymyslet spoustu, já bych pro tuto chvíli zůstal u konstatování, že nějak se to určitě udělat dá. Věř
Komentář ze dne: 02.07.2005 12:11:27 Reagovat Autor: neregistrovaný - Jiří Martišek (jimakm@volny.cz) Titulek: Re: Je osvěžující, když
Věřím, že je u nás dost chytrých hlav na to, aby vymyslely nejelegantnější a nejefektivnější řešení. Prvek nahodilosti (losování konkrétní nominální hodnoty) by tam asi měl být právě kvůli Vámi zmiňovaným insiderům.
ad nákup zlata (cizích měn apod.):
Předpokládá se, že měna deflační ekonomiky by měla vůči ostatním začít výrazně „tvrdnout“ (o tom lze také široce diskutovat, ale zatím vše nasvědčuje tomu, že by to tak logicky mělo být). Čili já si můžu třeba nakoupit dolary a kochat se tím, jak se mi za rok o pár procent zhodnotí, jenže když si pak budu chtít koupit chleba, budu si je muset směnit zpátky na koruny a najednou zjistím, že díky jejich „ztvrdnutí“ je už kurs úplně jinde a já jsem na celé transakci prodělal daleko víc, než kdybych si nechal domácí „rezivějící“ koruny.
Mám pocit, že u toho zlata by to fungovalo obdobně – jeho cena na světových burzách je nějaká (vyjádřená v dolarech) a jelikož kurs koruny vůči dolaru se bude zvedat, hodnota mnou drženého zlata vyjádřená v korunách bude klesat.
Komentář ze dne: 02.07.2005 17:06:59 Reagovat Autor: neregistrovaný - Jiří Martišek (jimakm@volny.cz) Titulek: Re: Je osvěžující, když
ad daně a parafiskály:
Toto bych viděl zhruba ve dvou rovinách: jedné čistě matematické a druhé řekněme „nevypočitatelně lidské“. Tu matematickou jsem naznačil už v článku – s klesajícími cenami mohou klesat i výdaje státu, tudíž i daně. Problém trochu je, že jedno podmiňuje druhé, takže kdyby nebylo nic dalšího, tato spirála (viz 4. obrázek v souboru „Koncept deflační spirály“ na konci stránky http://testrast.org/tikiwiki/tiki-index.php?page=P enize) by se mohla roztáčet velice pomalu.
Do hry proto bude vstupovat i jednání lidí. Otevřeně říkám, že jsou mi blízké některé myšlenky z Modré šance, byť s několika zásadními výhradami, které pro mě činí tento program jako celek nepřijatelný. Jedna z těchto myšlenek je i ta, že povinné odvody na sociální zabezpečení by měly výrazně klesnout a část by se měla stát dobrovolná. Jednoduše podle principu – kolik odvedeš, úměrně tomu budeš pak mít vysoký důchod. Nemám přitom na mysli spoření do penzijních fondů, které považuji jen za další vysavač peněz od chudých (a státu) k nejbohatším (viz http://www.blisty.cz/art/23576.html), ale odvody do státního systému sociálního zabezpečení.
A teď je otázka: kolik lidí tyto volné peníze dá třeba do klasických investičních fondů nebo do banky a kolik raději do tohoto státního sytému, který mu neslíbí žádné konkrétní zhodnocování, ale „jen“ to, že výše jeho budoucího důchodu bude spravedlivě úměrná jeho odvodům ve srovnání s ostatními? Myslím, že je to hodně o důvěře v ideu, v politiky, kteří ji budou realizovat atd. atd.
Komentář ze dne: 03.07.2005 07:49:42 Reagovat Autor: neregistrovaný - Jiří Martišek (@) Titulek: Diskuse
Omlouvám se, ale teď budu asi týden mimo, takže na případné další diskusní příspěvky budu reagovat až po návratu.
Komentář ze dne: 07.08.2005 13:08:48 Reagovat Autor: neregistrovaný - voo (@) Titulek: k teme
k teme:
http://www.prop.sk/diskusia/index.php?subpa ge=forum&s=posts&f=1&t=181
.pripadne mezery v odkaze odstranit.
Komentář ze dne: 08.01.2006 14:47:04 Reagovat Autor: neregistrovaný - pluba (pluba@quick.cz) Titulek: Nerozumím, o co se zde přete
Nechápu, proč se zde debatuje o způsobu, jak znehodnocovat peníze, když v současmné době se velká část operací děje bezhotovostně. Při neexistenci fyzického platidla je přece triviální zajistit libovolný způsob znehodnocování. Jediný problém, který vidím, je vztah k ostatním měnám, které takto nestárnou. Je tu někdo, kdo mi pomůže s řešením tohoto problému?
Díky
http://www.inaekonomika.sk/list.stm?x=101327
(pripadne mezery v odkaze odstrante)
...
1. kvartál: 1 bod = 1 FREE 2004
2. kvartál: 1 bod = 1,25 FREE 2004
3. kvartál: 1 bod = 1,5 FREE 2004
4. kvartál: 1 bod = 1,75 FREE 2004
Rok 2005
1. kvartál: 1 bod = 1 FREE 2005 alebo 2 FREE 2004 atď. Kolobeh sa začína odznova.
Pokiaľ používame v obchodnom styku peniaze v hotovosti, vytlačí sa na ne každoročne ...
http://www.joytopia.net/
(pripadne mezery v odkaze odstrante)
Komentář ze dne: 20.02.2010 01:16:14 Reagovat Autor: neregistrovaný - Vacilo (@) Titulek: Bezúročná ekonomika - alternatíva k súčasnému finančníctvu.
Našťastie sa niečo deje. Sú už aj takéto firmy:
Toto som našiel! Kopec fotiek a hotových projektov vo fotogalérii
http://bwfin.eu/fotogalery
BW FIN - SK, s. r. o. http://bwfin.eu
Bezúročná ekonomika - alternatíva k súčasnému finančníctvu....
Túžite po vlastnom bývaní? Nechcete platiť vysoké úroky bankám? Máme riešenie! Výstavba rodinných domov a bytoviek na splátky s 0% navýšením! Výstavbu rodinných domov realizujeme striktne v našej vlastnej réžii. Výstavba rodinných domov a bytoviek na splátky s 0% úrokom!
Byty a domy, ich výstavba, alebo rekonštrukcia na splátky bez úrokov.
Splátkový predaj domov a bytov. Hypotéka na dom s 0% úrokom. Bezúročná, pôžička na dom. Pôžička na dom a byt. Výstavba domov, bytov a ich rekonštrukcia na kľúč, pôžičkou a s 0% úrokom. Výstavbu realizujeme z vlastných finančných zdrojov.
Už máte pozemok a chcete začať výstavbu domu alebo sa len pustiť do rekonštrukcie? Bojíte sa hypotéky? Máme riešenie!
Postavíme alebo opravíme váš dom na kľúč. Pôžičku vám poskytneme priamo my! Na splátky vám dáme dostatočne dlhý termín a 0% úroky!
Komentář ze dne: 20.02.2010 04:46:41 Reagovat Autor: neregistrovaný - HOP (@) Titulek: Re: Bezúročná ekonomika - alternatíva k súčasnému finančníctvu.
peníze zadarmo ? proboha : blázni, kteří zkrachují, pokud jim jde o víc než o svépomoc a nebo loupežníci jako Kožený či H-system, kteří lákají důvěřivce.
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.
16.06.2017:Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri
16.06.2017:Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).
09.05.2017:Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.
Anketa
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?