logo SDS
Dnešní datum: 06. 07. 2022   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 1
Prům. 1
21 denni
Max. 527
Prům. 318.3

Nyní si čte web : 50 uživ.

Komentáře
ke článku: Jak to bude s nezaměstnaností v roce 2006?
(ze dne 12.03.2006, autor článku: Milan Neubert)

Komentář ze dne: 13.03.2006 14:38:58     Reagovat
Autor: neregistrovaný - astream (@)
Titulek: Uúpozorňuji též na článek
Pavky Kohouta v sobotních Lidovkách (v listě třetí komentářová stránka odzadu). Pravičácký ekonom kritizuje ČSSD zleva a ještě k tomu do jisté (značné?) míry oprávněně.
Holt ideologie a názory "....vymknuty z kloubů šílí".

Komentář ze dne: 13.03.2006 17:14:56     Reagovat
Autor: neregistrovaný - garfield (@)
Titulek: pravolevá kritika
Na shození statistik se hodí i odborářská argumetace - analytika PPF bych ale nepodezíral z toho, že neví o vztahu vývoje produktivity práce a mezd.
Spíše jde o to, že růst koupěschopné poptávky (doma užitý užitý HDP) vytváří prostor pro zájem o některé finanční produkty této kapitálové skupiny - ať již jde o poptávku vlády či domácností.
Vztah růstu a nezaměstnanosti není nikde na světě tak lineární jak tu uvádí -fenomen jobless growth má svou strukturální dimenzi a souvisí i s asynchroním cyklem a dalšími věcmi. Takže ona tam ta argumentace spíš není vůbec než že by šla paradoxně zleva.

  
Komentář ze dne: 13.03.2006 19:49:39     Reagovat
Autor: [milan] - Milan Neubert (neubert@sds.cz)
Titulek: Re: pravolevá kritika
Ten článek P. Kohouta je stejně zajímavý a mne mrzí, že jsem si ho nepřečetl dřív, než jsem psal svůj komentář. Já měl na mysli - v souvislosti s HDP - asi rok či dva roky starou zprávu, že pružnost vztahu indexu růstu HDP a míry nezaměstnanosti je dlouhodobě v Čechách asi -0,5, že tedy +2 body HDP znamenají -1 bod m.n.

Že to ale není lineární vztah, to jasné, navíc tu určitě funguje časový posun a očekávání lidí. +-2-3% HDP ještě nemusí nutně uvolnit investiční "hormony", ale 5-6%, to by sakra mělo, pokud ovšem znalec ví, že je to pravda.

Varovné však podle mne je to, že se pokles nezaměstnanosti zpomalil v posledním kvartále, kdy byl nárůst HDP podle statistik právě největší. A to je pro mne složitě pochopitelné.

    
Komentář ze dne: 14.03.2006 09:44:39     Reagovat
Autor: neregistrovaný - astream (@)
Titulek: Re: Re: pravolevá kritika

Já (zvlášť když organizovaný sociální demokrat navíc jsem) poměrně dlouho omlouval vlády ČSSD (příp. a spol), protože ty nezdravé poměry 90. let zaplacené klasifikovanými úvěry státních bank (bankovní socialismus, nereformovaný průmysl), kdy ovšem byla nezaměstnanost ("na dluh") nízká, byly nějak "léčeny" právě Zemanem a pak dál. Dokonce jsem čekal větší problémy a poměrně dlouho jsem to, že nezaměstnanost "jenom" stagnuje, považoval dokonce trochu za úspěch.

Jenže poslední (1-2) rok(y?) už podobnému chlácholivému vysvětlování prostě nevěřím, a teď ? - viz poslední dva odstavce MN shora - naprostý a bezvýhradný souhlas


    
Komentář ze dne: 14.03.2006 11:14:16     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Garfield (@)
Titulek: Re: Re: pravolevá kritika
Ten jobless growth je objektivně dán zejm. situací, kdy probíhá modernizace výrobní základny (tzv. kapitálově náročný růst). Lze ověřit na celé řadě růstových modelů od Hickse až po Rostowa.
V rámci toho dochází k substituci živé práce kapitálem a pokud se dostaneme do rozporu s absorbční kapacitou sektorů terciéru a zejm., kvartéru či kvintéru, pak jsou pracovní síly chronicky vytěsńovány z ekonomické aktivity i při růstu ekonomiky.
Má to jak cyklický charakter vážící se na investiční cyklus rozšířené obnovy základních prostředků, tak i charakter dlouhodobý (Marx to postihuje v pojmu organické složení kapitálu). Karel IV, stavěl hladovou zeď, je otázka co je tou hladovou zdí dneska - sociální služby ?

Komentář ze dne: 13.03.2006 18:05:21     Reagovat
Autor: neregistrovaný - astream (@)
Titulek: I.
Samozřejmě, že lineární vztah je věc jedna, ale to, že růst by přece jen měl určitý pokles nezaměstnanosti vyvolat, je fakt.
Pochopitelně kdyby vládla pravice, tak by Kohout nic podobného nenapsal. Ale nejlíp si to přečíst :
-----
Ošáleni ošidnou veličinou
11. března 2006, Lidové noviny

KOMENTÁŘ

Hospodářství, které navzdory šestiprocentnímu růstu netvoří pracovní místa, je zjevně nemocné

Česká ekonomika rostla v roce 2005 šestiprocentním tempem. Toto číslo začíná vyvolávat diskuse o ekonomických tygrech, dohánění a předhánění Evropy atd. V této souvislosti stojí zmínku jedna historická kuriozita: proslulá Samuelsonova učebnice ekonomie ve vydání z roku 1973. Na základě číselných údajů o vývoji hrubého domácího produktu velký ekonom Samuelson předpovídal, že v roce 1990 Sovětský svaz dožene USA v hospodářské výkonnosti na hlavu. Ještě vydání z roku 1985 - kdy už dlouhodobá stagnace sovětské ekonomiky byla široce známým faktem - uvádělo růst hospodářství SSSR v letech 1928 až 1983 v průměrné hodnotě 4,9 procenta ročně.

Paul Samuelson byl (a stále je) ekonomem prvořadého významu. Historka o prognostickém neúspěchu nijak nesnižuje jeho ostatní zásluhy. Pouze ilustruje, jak ošidnou veličinou je hrubý domácí produkt, když dokáže ošálit i tak slovutné autority, jako je Samuelson. Nejde totiž jen o rychlost hospodářského růstu, ale především o jeho kvalitu. Její posouzení není triviální.

Hrubý domácí produkt je součtem všech přidaných hodnot vyprodukovaných v ekonomice. Jinak jej lze vyjádřit jako součet soukromé spotřeby, vládní spotřeby, investic do výrobního vybavení a rozdílu mezi exportem a importem. Právě vzestup exportu vedl k relativně vysokému šestiprocentnímu růstu české ekonomiky v roce 2005. A zde se dostáváme k prvnímu čertovu kopýtku. Měli bychom se ptát, jaký prospěch z exportu ekonomika vlastně má. Sama kladná obchodní bilance totiž neříká nic. Naivní představu, že „vývoz je dobrý, dovoz je špatný“, teoreticky vyvrátili již v 18. a 19. st

Komentář ze dne: 13.03.2006 18:08:32     Reagovat
Autor: neregistrovaný - astream (@)
Titulek: II.
Sama kladná obchodní bilance totiž neříká nic. Naivní představu, že „vývoz je dobrý, dovoz je špatný“, teoreticky vyvrátili již v 18. a 19. století ekonomové Adam Smith a David Ricardo. Odpověď na otázku o kvalitě českého hospodářského růstu leží v tom, kdo inkasuje zisky z rychle rostoucího exportního sektoru. Podle Českého statistického úřadu firmy v zahraničním vlastnictví vytvořily 39 tisíc pracovních míst v roce 2004, zatímco domácí firmy 45 tisíc pracovních míst zrušily. „Český“ export tedy zřejmě stále více sestává z produkce zahraničních firem. Prospěch z něho mají především jejich akcionáři. Ne, občané České republiky mezi ně většinou nepatří.
Růst mezd v reálné hodnotě 3,5 procenta byl v roce 2005 nejpomalejší za dobu trvání samostatné České republiky. Co horšího: tento růst byl tažen hlavně mzdami ve státním sektoru. Mzdy pracovníků soukromých firem rostly průměrně jen o 3,3 procenta. Příjmy domácností zaostávají za hrubým domácím produktem. Ekonomice se daří skvěle, ale lidé jsou chudí.
„Předpokládali jsme růst reálných mezd o čtyři až pět procent. Výsledek je zklamáním a potvrzuje, že by tlak na zvyšování mezd měl být vyšší,“ uvádí odborářský předák Milan Štěch, který je zároveň senátorem za ČSSD. Štěch dokonce vyzývá ke stávkám za vyšší mzdy, což zrovna nesignalizuje spokojenost s vládní hospodářskou politikou.
Pomalý růst mezd by však nemusel tolik vadit, kdyby byl alespoň doprovázen nárůstem zaměstnanosti. K němu však nedochází. V únoru 2002 bylo v české ekonomice 485 tisíc nezaměstnaných (podle ministerstva práce a sociálních věcí). V únoru 2006 - po čtyřech letech ekonomického růstu a přílivu zahraničních investic - bylo 493 tisíc osob bez práce. Jestliže se takto projevuje rekordní růst a rekordní příliv investic, jak by asi vypadala ekonomická recese?
Ve zdravé ekonomice by mělo platit Okunovo pravidlo: empirický vztah, který udává pokles nezaměstnanosti v závislosti na hospodářském růstu. Kdyby se česká ekonomika od roku 1998 vyvíjela podle

Komentář ze dne: 13.03.2006 18:10:19     Reagovat
Autor: neregistrovaný - astream (@)
Titulek: III.
Kdyby se česká ekonomika od roku 1998 vyvíjela podle tohoto pravidla, byla by dnes nezaměstnanost nanejvýše mezi 4-5 procenty. Skutečnost: 9,1 procenta podle údajů z února 2006. Nesoulad mezi růstem a mírou nezaměstnanosti sděluje, že v ekonomice je něco v nepořádku. Hospodářství, které navzdory šestiprocentnímu růstu netvoří pracovní místa, je očividně nemocné. Připomíná atleta, který se pyšní vyvinutým svalstvem, ale játra má poničená anabolickými steroidy. Analogie s extenzivním růstem bývalé sovětské ekonomiky se přímo vnucuje.
Výmluva, že „jiné evropské země také řeší problém s nezaměstnaností“, je nesmyslná. V zemích s dobře fungujícím trhem práce je nezaměstnanost nízká: Velká Británie 5,1 procenta, Švýcarsko 3,8. Z reformních zemí lze uvést Estonsko, které ještě v roce 2000 mělo téměř 14procentní míru nezaměstnanosti. Nyní již jen sedmiprocentní. A pak, že to prý nejde.
„Český“ export zřejmě stále více sestává z produkce zahraničních firem. Prospěch z něho mají především jejich akcionáři. Ne, občané ČR mezi ně většinou nepatří.

O autorovi| Pavel Kohout, e-mail: kohout@ppf.cz analytik PPF

Pavel Kohout

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1368 (1368 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
986 (986 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
891 (891 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
665 (665 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1219 (1219 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
840 (840 hl.)
Prohnilý humanismus !!
657 (657 hl.)

Celkem hlasovalo: 6626


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.