Strana demokratického socialismu Přípotoční 869/19 101 00 Praha 10 Návštěvy po předchozí dohodě tel.: (420) 608 630 506 (420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS) Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010 Případné dárce žádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme. secret@sds.cz (c) SDS
Komentář ze dne: 11.10.2007 13:05:25 Reagovat Autor: neregistrovaný - Kateřina (@) Titulek: JAK DÁL NA LEVICI?
Hezký dialog, chtělo by to také zavést podobný dialog u dalí části levicového segmentu, který výkonostně velmi pokulhává, to jest SDS. Co třeba téma: Je SDS schopna zmodernizovat sama sebe a oslovit nějaké voliče?
Komentář ze dne: 11.10.2007 13:58:45 Reagovat Autor: [JHudeček] - Jiří Hudeček (hudecek@sds.cz) Titulek: Re: JAK DÁL NA LEVICI?
Můete-li poradit či pomoci, sem s tím.
Ale, při ví úctě, to jak se zmodernizuje KSČM, je nejméně o jeden řád důleitějí. (Ovem, podaří-li se to, co navrhujete - a s čím případně poradíte - SDS, třeba u to ani u KSČM nebude potřeba ...)
Komentář ze dne: 11.10.2007 20:28:44 Reagovat Autor: neregistrovaný - Luká (@) Titulek: Re: Re: JAK DÁL NA LEVICI?
Je to celkem jednoduché, kdy je nějaký produkt na trhu neprodejný je třeba jej přejmenovat a inovovat. Co třeba místo Strana demokratického socialismu (na socialismus lidé prostě příli neslyí) takové Hnutí Ernesta Guevary, nebo krotčeji Strana levice?
Komentář ze dne: 12.10.2007 09:33:12 Reagovat Autor: [JHudeček] - Jiří Hudeček (hudecek@sds.cz) Titulek: Re: Re: Re: JAK DÁL NA LEVICI?
My toho zatím tolik neprodáváme. Zkuste poradit těm, kteří prodávají, třeba KSČM.
Komentář ze dne: 12.10.2007 11:01:46 Reagovat Autor: neregistrovaný - Pehe (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: JAK DÁL NA LEVICI?
KSČM je stále důvěryhodná značka, která nabízí dobré a výborné politické produkty. To, e před minulými volbami začala trochu oranovět a ztratila, odpracuje podle politologů ji do případných předčasných voleb a získá zpět důvěrů části nevěrných voličů. Navíc můe čerpat podporu mezi obrovským počtem nevoličů.
SDS naopak skutečně mnoho lidí neoslovuje a v levicovém politickém segmentu je opravdu Nemocným muem v Holečkově. Kdy s tím nechcete nic dělat, tak s tím nic nedělejte - komu není rady, tomu není pomoci, ale alespoň svým koupeným antikomunismem a europeismem neotravujte svěí vzduch v české kotlině a neiřte svou dětskou nemoc levičáctví a paralyzující nemohoucnost mezi zdravým zbytkem populace.
Komentář ze dne: 12.10.2007 12:08:31 Reagovat Autor: [JHudeček] - Jiří Hudeček (hudecek@sds.cz) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: JAK DÁL NA LEVICI?
Milý pane mnoha jmen (a tudí beze jména):
1. Já si za svými názory stojím, proto se pod ně podepisuji. A co vy?
2. Je-li podle Vás problémem slovo socialismus, není to s komunismem jetě horí?
3. Právě to, e - jak říkáte - otravujeme "svěí vzduch" naznačuje, e (snad kupodivu) někoho oslovujeme. Alespoň tím, e klademe poněkud provokující otázky.
4. Jestlie, jak říkáte, nikoho neoslovujeme, jak můeme "ířit paralyzující nemohoucnost"?
Komentář ze dne: 12.10.2007 12:27:18 Reagovat Autor: neregistrovaný - Jeden pán (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: JAK DÁL NA LEVICI?
Jeden pán mě zde poučil, e není důleité KDO něco říká, ale CO říká. Vystupoval také pod nějakou značkou a DNA jste po něm nechtěl. Proč náhle ta selektivní změna komunikačního stylu? Měříte vem stejným metrem? Asi ne, ale dále:
ad 2) Není
ad 3) Otravovaní nikoho moc neoslovuje, viz vae volební výsledky a neschopnost zformulovat volební program
ad 4) Vám hlasy nikdo nedává, levici hlasy nerostou a počet nevoličů naopak roste, take to je výsledek vaeho snaení - paralyzující nemohoucnost. Moná vám o to i jde, jinak byste strategii dávno změnili. Českému národu bohuel jen kodíte, ale co člověk neudělá pro pár euro, e? Pěknou analýzu celé SEL, jejím je SDS plnoprávným členem, udělala níe Lisa. Polemizujte si chvíli s ní, jste-li toho schopen. Je podepsaná
:-)))
Komentář ze dne: 12.10.2007 15:24:12 Reagovat Autor: [JHudeček] - Jiří Hudeček (hudecek@sds.cz) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: JAK DÁL NA LEVICI?
Take znovu a prosím, abyste KONEČNĚ začal číst příspěvky, na které tzv. odpovídáte.
Ad 1) Vůbec mne vae totonost nezajímá (tím méně DNA, nehodlám s Vámi mít dítě). Ostatně, kdyby mne zajímala, asi bych ji dokázal přinejmením odhadnou.
Jde mi o tohle: jestlie se pod své názory bojíte (?) nebo stydíte (?) podepsat, stojí ty názory za něco? A nevytahujte na mne, co psal jeden pán, ptám se Vás na Vá názor.
Zvlátě odporní mi vdycky byli URÁLIVÍ ANONYMOVÉ (předlistopadová doba jim "seděla", to se dokonce anonymní dopisy musely proetřovat, a toto proetřování zabíralo sluné procento pracovní kapacity stranických orgánů.) Podívejte se z tohoto hlediska na pár svých posledních příspěvků.
Ad 2) Proč není? Snate se také trochu argumentovat (k věci, umíte-li to).
ad 3 a 4) Prosím vyberte si - buď nám vyčítáte, e máme nulový vliv, a nebo nám vyčítáte nějaký vliv na politckou náladu v ČR. Jedno vylučuje druhé.
Pokud jde o Vae urálivá tvrzení o tom, "co se neudělá pro pár euro", dovoluji si Vás upozornit, e ani SDS, ani já nebo kdokoliv jiný v SDS ze SEL ádná euro nedostáváme, naopak nás spíe nae práce v orgánech SEL stojí nae vlastní peníze (za cestování atd.) Peníze "na diety" a na "repre" mají jiné, větí strany (a nejsou to tak docela jejich peníze, jdou také z mých daní). Moná dokonce něco z těch peněz dostáváte i Vy, není-li pravda?
S analýzou "komunistické iniciativy" těko můu polemizovat, kdy tyto názory na nae stránky dává nějaký přičinlilvý soudruh, který se bohuel zapomíná podepisovat. Není tedy polemizovat s kým. (Do prázdna se polemizovat nedá, nebaví mne odpovídat "těpánovi", aby mi přítě odpovídal nejen někdo jiný, např. "bedřich", ale zejména NA NĚCO JINÉHO.)
Komentář ze dne: 12.10.2007 18:43:30 Reagovat Autor: neregistrovaný - (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: JAK DÁL NA LEVICI?
Začněte u konečně číst Vy: Strana Evropské levice akceptovala ji strukturálně Evropskou unii. EU je ale jen imperialistický svazek, nic jiného. Není ádným nástrojem úspěného proletářského a socialistického internacionalismu, v ádném případě není výsledkem mezinárodní spolupráce komunistů a komunistek. Není koneckonců ani ádným nástrojem mezinárodní mírové politiky. A neexistuje monost EU v takovýto nástroj socialistického a komunistického hnutí proměnit, nebo my přeci na ádné čáry nevěříme. Socialismu nebude dosaeno touto nebo onou transformací kapitalismu a imperialismu, nýbr revolucemi.
Komentář ze dne: 12.10.2007 20:16:55 Reagovat Autor: [Egon] - Egon (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: JAK DÁL NA LEVICI?
strukturální akceptace EU je co ? Pokud myslíte, e SEL chce pracovat s institucemi EU, pak na tom přeci není nic patného. Copak národní parlament či krajské zastupitelstvo je oproti evropskému parlamentu jiný ? A přesto neútočíte na účast politické levice v nich.
Copak budu odmítat kadou institutci kterou nezaloili komunisté ? Tahle eurofobie je opravdu iracionální a sluela by spíe heiderovců a ne levici, protoe internacionální vlastně není. EU je třeba z,ěnit a také je fakt e má své limitx, ale sabotovat ji (a to i v exekutivní rovině) je jednoznačně scestné.
Chápu e před nadcházejícím sjezdem SEL v Praze si asi dají na webu SDS dostaveníčku vichni ti co nechtějí aby tato iniciativa sílila. Ale jde o snahy opravdu destruktivní a ne konstruktivní. Mnohdy pouze nahrávající evropským konkurentům. ádnou revoluci si takhle nepřiblííte a u to vae MY znamená cokoliv..
Komentář ze dne: 13.10.2007 11:01:14 Reagovat Autor: [milan] - Milan Neubert (neubert@sds.cz) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: JAK DÁL NA LEVICI?
Souhlasím s tím, jak reagoval Egon. Nadto bych chtěl připomenout jetě následující:
1) Z Vaí negativní reakce vyplývá, e jste absolutně opustil půdu marxistické dialektiky, pokud proces evropské integrace chápete a vykládáte takto zjednodueně. Já nepopírám, e se Vae pozice opírá o reálné aspekty, ale ztotonit realitu jen s jednou částí, s jedním určitým výsekem reality je nepřípustnou, zavádějící redukcí, která je dobrá jen jako propaganda.
2) Mělo by Vás samotného trochu zarazit, e si osobujete právo mluvit za vechny komunisty. Moná by stálo zato seznámit se se sociologickým průzkumem členů a funkcionářů KSČM. Moná Vás překvapí názorová rozprostraněnost, kterou se strana vyznačuje, a e Vae názory nepatří k větinovým postojům v ní.
Komentář ze dne: 12.10.2007 12:23:44 Reagovat Autor: neregistrovaný - -ik (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: JAK DÁL NA LEVICI?
Pane Pehe! Dovolte mi otázku. Je nutné trvat na tzv. společenském vlastnictví výr. prostředků nebo by i "radikální" levice měla podpořit i soukromé podnikání, jakoto výraz snahy, iniciativy, vynalézavosti coby řekl bych kladných jevů ve společnosti? Tvrdím, e právě chybná praxe v tomto oboru za bol. byla jednou z hlavních příčin pádu tzv. socialismu.
Komentář ze dne: 12.10.2007 12:41:38 Reagovat Autor: neregistrovaný - Josef (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: JAK DÁL NA LEVICI?
Radikální levice včetně KSČM se poučila z chyb minulosti. Plně uznává, e společenské vlastnictví výrobních prostředků má více legitimních forem - např. neziskové, drustevní, zaměstnanecké, obecní i státní. Plně uznává a podporuje osobní podnikatelskou iniciativu. O tom vůbec není sporu. Chybná praxe zřejmě byla jednou z příčin ukončení prvního vědeckého pokusu o sociálně spravedlivějí splečnost. Ale těch příčin, jak u to u komplexních společenských procesů bývá, bylo zřejmě více. Negativní roli sehrály zejména byrokratické kliky. S jasnozřivou vizí marxistického myslitele předpověděl návrat východní Evropy ke kapitalismu i Ernesto Guevara. Stačilo mu pár návtěv... Ostatně Lenin konstatoval, e socialismus, jakoto přechod ke komunismu není stabilní systém, spíe jde o proces revolucí a kontrarevolucí. My jsme dnes evidentně v té druhé fázi. Nebo ne? Nálada obyvatelstva 1A?
Komentář ze dne: 12.10.2007 13:31:00 Reagovat Autor: neregistrovaný - -ik (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: JAK DÁL NA LEVICI?
Pane Josef, děkuji za reakci. Asi jsem se patně vyjádřil, mám na mysli i velké soukromé firmy, i takové, jako byl Baa. Řekl bych, e je lepí je vhodně regulovat např dobrým zákoníkem práce, ne je dusit. Vdy v mnohých západoevropských firmách mají pracovníci lepí prac. podm. ne v robotárnách v Číně, která sama sebe zove socialistickou. Asi je něco jiného bankovní ústav, který jen společnost dře o peníze a zřejmě mu chybí kokurent např v podobě státní komerč. banky, nebo realit. kanceláře, které asi brzy skoupí celou planetu, ne produkční firma, která v podmínkách skutečného a ne jen deklarovaného konkurenčního prostředí se má co ohánět. Myslím, e pokud by "radikální" levice podpořila snaivost člověka- a byl by to asi zároveň projev úcty ke svobodě osobnosti - Mohlo by se to projevit po zásluze i na přílivu mladích a otevřenějích jedinců.
Dalím projevem schopnosti kladné změny v ksčm by bylo hledání otevřenějí formy organizace s vyuitím přímé demokracie uvnitř ksčm. Hledat cestu, jak uvést v platnost činitele působící směrem pro obec a potlačit právě ty byrokratické kliky Vámi té zmiňované.
Komentář ze dne: 12.10.2007 15:33:15 Reagovat Autor: neregistrovaný - Josef (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: JAK DÁL NA LEVICI?
Čína proila stralivé věci od militaristických Japonců i západoevropských kolonialistů, zvěrstva a opiové války určitě nemusím připomínat... Přesto se této zemi daří sniovat počet chudých obyvatel tempem, které dolo uznání i v OSN. Navíc čínské vláda na svou reii odčerpává z ekonomiky trojnásobně méně, ne např. rozmařilá vláda francouzská. Zdůrazňuji na svou rei - spotřebu, nikoliv na sociální transfery. V Číně jsem byl a větinou tam svoji vládu respektují, někteří ji mají dokonce rádi, co jsem v ČR zatím nezaznamenal.
Co se týká velkých podniků, kolik lidí v ČR ví, e existují Evropské rady zaměstnanců? Kolik odborářů v nich pracuje?
Komentář ze dne: 28.12.2007 13:47:45 Reagovat Autor: neregistrovaný - -ik (@) Titulek: Dětská nemoc přestárlé strany.
Nevěřím, e by p. Pehe takto mluvil. Takto mluví někdo, kdo onemocněl právě zmíněnou nemocí. Doporučuji shromádit vechny dostupné zdroje informací o této pro levici zhoubné nemoci a přidat zdravý selský rozum a popřemýlet, jinak se z toho drahý pane nedostanete. Je to nákaza, je se projevuje pocitem velké důleitosti vlastní osoby či strany takto postiené. Takováto strana má pak dojem, e jí musí skládat účty celá lidská společnost, zatímco ve skutečnosti je tomu právě naopak. Strany musí skládat účty lidské společnosti. Toto onemocnění zaznamenal ji p. K. Čapek, viz jeho esej "Proč nejsem komunistou". Mám podezření, e podobné problémy postihují i jiné ne kom. strany. Lidská společnost potřebuje vést k radostné činorodosti a ne k organizovanému zátí. A na domácím nebo na evropském hřiti.
Bohuel Vae poznámka na adr. sds asi nepostrádá petky oprávněnosti. Spíe by vak potřebovala pomocnou ruku a ne jen drtit. Je potřeba, aby vyrostla ve zdravého mladého mue, který nebude zaslepen sám sebou a bude umět přiloit ruku k dílu ve prospěch obce i bez nároku na tučné soc. zabezp. své vlastní osoby.
A co v radiu Haló, jak tam se perou s dětskou nemocí?
Komentář ze dne: 12.10.2007 12:31:04 Reagovat Autor: neregistrovaný - astream (@) Titulek: Re: Re: Re: JAK DÁL NA LEVICI?
Proč vymýlet U vymylené ?
Návrat k názvu Strana demokratické levice.
Není nic jednoduího.
Název je u zaitým terminem technikem stejně jako kdy se řekne sociální demokracie ...
Komentář ze dne: 12.10.2007 12:44:31 Reagovat Autor: neregistrovaný - Jiří (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: JAK DÁL NA LEVICI?
SDL, proč ne? Ale viděli jsme, co dělala na Slovensku a jak dopadla. Ostatně se rekrutovala z podobných tzv. osobností.
Komentář ze dne: 13.10.2007 11:16:40 Reagovat Autor: [milan] - Milan Neubert (neubert@sds.cz) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: JAK DÁL NA LEVICI?
To s tou SDL na Slovensku můe být pravda, ale zobecňovat to nemá smysl. Stejně tak dobré by bylo povědět, e název KS je kontraproduktivní, kdy KS dělaly po 70 let stralivé chyby a zločiny a nakonec si jen uvnitř sebe vyprodukovaly svým přístupem kontrarevoluční ivly.
Komentář ze dne: 12.10.2007 11:53:45 Reagovat Autor: neregistrovaný - -ik (@) Titulek: Re: JAK DÁL NA LEVICI?
Podobný dialog by je potřebný té v případě čssd. Po 8 letech vlády se mi jeví spí rovnocenný straně ods. Skoro vechny odeesácké aktivity, za které je ods kritizována se strany levice byly započaty za "soc" vlády čssd.
Komentář ze dne: 17.10.2007 01:09:13 Reagovat Autor: neregistrovaný - -ik (@) Titulek: Re: JAK DÁL NA LEVICI?
Hezká otázka, chtělo by to také uvést podrobný popis, jak by vypadala SDS po tzv. modernizaci, čím se musí vyznačovat modernizovaná strana - např. sds, ksč, čssd.
Teď je to dosti módní.
Komentář ze dne: 17.10.2007 08:33:31 Reagovat Autor: [Egon] - Egon (@) Titulek: Re: Re: JAK DÁL NA LEVICI?
módnost nechme stranou... to je jen konjunturalismus. Také nevím jak SDS, ale otázka směřuje i k vymezení modernity obecně. Pokud by lo jen o vztah k měnícím se podmínkám, lo by vlastně o adaptaci. Takový stalinismus se adaptoval na neostalinismus - například.
Pokud dochází k přeměně podstatných prvků - jako např. při vzniku KSČM z KSČ, jednás e o transformaci. Nyní jde z hlediska dynamiky stranického systému o jaký typ modenrizace ?modernizace ?
Jde o přeměnu klasické moderny po peripetiích postmoderny v určitou novou modernu post indistriálního a informačního věku ?
Komentář ze dne: 17.10.2007 22:21:03 Reagovat Autor: neregistrovaný - -ik (@) Titulek: Re: Re: Re: JAK DÁL NA LEVICI?
Myslel jsem to spíe zúeněji, vlastně jen co by se týkalo tzv. levic stran sds, ksčm, čssd a ev. levic. radikálů, pokud se tak kdo cítí. Jak vykládají veřejnosti "moderní levicovost" a a to zkusí bez přívlastků jako "autentická a radikální" a pod. Vyuiji teď také příleitosti, abych se zeptal, co je to "klub levic. sociologů a psychologů", nebo tak nějak jsem to kdesi viděl. Podobnou stránku jsem zatím nenael. Třeba nám ti levicoví sociol. vysvětlí, proč má levice potíe s elektorátem. (moc hezké slovo)
Komentář ze dne: 18.10.2007 17:30:52 Reagovat Autor: [E.T.] - E.T. (@) Titulek: Re: Re: Re: JAK DÁL NA LEVICI?
zajímavé by bylo hodnocení toho, jak na výzvu k nové modernitě (modernizaci) reagují jak komunisté tak sociální demokraté. Vynechávám teď stereotypy sociální základny obou směrů a cílím na jejich teoretická východiska.
Rok 1989 a vítězství v studené válce bylo přičítáno spí politické pravici. Mnozí tehdy přitom tvrdili, e v krizi není jen původní bolevický koncept, ale i koncept reformní aplikovna zejm. v západní Evropě.
V rozhovoru SH a JD je vzpomínán rozkol na levici. Ten byl dán historickým rozchodem v původní sociální demokracii. Marx-leninské pravověří hlásalo svůj monopol na pravdu i za krvavou cenu represí, socialisté ze západu se zase smiřovali s logikou kapitalismu bez ohledu an to, co působil zejména mimo okruh wellfare state.
Autoritativnost oficiálního, sovětského marxismu radikální levici nepochybně pokodila. I radikální levice musí být otevřená změnám. Netrpí ale i syndromem neoprávněného vyvyování i sociálně demokratická cesta k moderně ?
Analytik ČSSD O Novotný vytýká teoretikům v KSČM (zejména dvojici Heller, Formánek) normativnost jejich vizí. Samosprávný socialismus jistě nemůe být koncipován v úzce hegeliánské logice objektivního ducha dějin. Cesta od abstrakce ke konkrétnímu projektu by mohla zopakovat pád od socialismu ktotalitě jako v řeení stalinistickém.
Proč ale do koe háe invenci, která je u takto orientovaných teoretiků jistě přítomna ? Proč by měla být jedinou správnou cestou post marxistická reflexe hfilosofů frankfurtské koly a normou emancipace praxe levicových liberálů věřící v Blairovu cestu ?
Komentář ze dne: 19.10.2007 13:55:03 Reagovat Autor: neregistrovaný - -ik (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: JAK DÁL NA LEVICI?
Váená(ý) paní(e) E.T.! Jsem rád, e umíte lépe vyjádřit mylenky ne já:
"I radikální levice musí být otevřená změnám." - - "Netrpí ale i syndromem neoprávněného vyvyování i sociálně demokratická cesta k moderně ?" - -
"Cesta od abstrakce ke konkrétnímu projektu by mohla zopakovat pád od socialismu k totalitě, jako v řeení stalinistickém."
Zkusím stvořit jetě nějaké otázky a Vy mi pak pomůete je upřesnit: Můe si strana, která neumí přijmouti změnu v názorech, ale hlavně v konkrétních postojích dát přízvisko "moderní"? Můe vůbec strana patně spolupracující s ostatními levicovými ivly se nazývati "moderně levicová"? Na to, zda si můe plést autentičnost ev. radikálnost s křečovitostí, se ani neptám.
A jetě něco. Proč teoretici ksčm nechtí se jinak postavit k mylence, e by ev. socialismus přijal za moné podporovat i soukromé výrobní firmy a podporu podnikání vůbec? Vdy na podnikavost se můeme dívati i tak, e je vyjádřením snahy a vůle po něčem lepím a také nějakým způsobem vyjádřením svobody člověka. často v této souvislosti se vyskytují námitky o zlých projevech podnikatelů, ale ty se asi dají vhodnými zákonnými opatřeními regulovat. Myslím, e společnost nebude moderní bez prosazování toho lepího, co jest v lidech - svobody, tvoření, radosti.
Komentář ze dne: 19.10.2007 13:58:46 Reagovat Autor: neregistrovaný - Karel (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: JAK DÁL NA LEVICI?
Proč by měla jakákoliv levicová strana podporovat z peněz občanů vykořisovaní člověka člověkem? Od toho ab ytento morálně patologický systém udrovaly a podporovaly jsou tady pravičácké partaje, Nepopletl jste si to trochu - iku- ???
Komentář ze dne: 19.10.2007 14:28:23 Reagovat Autor: neregistrovaný - -ik (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: JAK DÁL NA LEVICI?
Rozumím pojmu podnikání jakoto schopnost u dělat z něčeho nepotřebného, něco pro člověka uitečného. To povauji za jev kladný. Vykořisování je jiná kapitola. Např. kdy nějaký úředník sedí na idli v kanclu a bere výplatu, ale tu práci za peníze, které dostává, neodvede. Mnohé příklady tohoto jevu byly v dobách minulých, kdy tzv. soc. dělník pracoval na 3 směny plus přesčasy a jeho mzda byla podprůměrná. Jeho výrobky bohuel mnohdy končily ve rotu. V dnení době je příkladem vykořisování stav, kdy úředníci min. dopravy a magistrátu si kadý měsíc vyzvednou peníze - říkají tomu mzda, ale výsledky jejich přítomnosti v úředě jsou sice km dálnic, zato vak ucpaná města a rozbité místní komunikace. Nemám sic v ruce konkr. čísla, ale vidím rozdíly v průběhu např. stavby soukromé a stavby ze státních prostředků. Souhlasím s Vámi, e vykořisování je jev reakční.
Tvrdím, e nevidět tyto skutečnosti, je lhaním do vlastní kapsy.
Komentář ze dne: 19.10.2007 15:28:56 Reagovat Autor: neregistrovaný - Karel (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: JAK DÁL NA LEVICI?
No to přeci nikdo nepopírá, e byrokracie buroazního státu je neefektivní a zkorumpovaná. Vdy se větinou rekrutuje z antikomunistických komunistů a těch, kdo vyhovují jejich řídícím orgánům - politkům a tajným slubám. Sluné lidi eliminují ze svých struktur, to je evidentní kadý den. Co od nich jiného očekáváte ne plýtvání prostředky a trýznění oponwentů?
Komentář ze dne: 12.10.2007 11:11:05 Reagovat Autor: neregistrovaný - Lizl (@) Titulek: SEL
Téměř kadý den nám vysvětlují buroazní strany, instituce a média, e bychom měli vnímat věci v "evropských dimenzích", nikoliv v národních. My bychom se tímto pokynem chtěli řídit. Několik politických stran, tvořících tzv. Stranu Evropské levice, vyhlásilo slogan: "Ano, my chceme změnit Evropu!". My z rakouské Komunistické iniciativy jsme schopní něco takového ocenit a můeme takovýto slogan a takový cíl vědomě podpořit. Nicméně na základě tohoto sloganu vyvstávají přinejmením dvě nanejvý důleité otázky, které se této "změny" týkají, pokadé, kdy připustíme, e má jít o změnu radikální. Tyto dvě otázky zní: Jak o změnu usilovat? a Čeho má být přesně dosaeno?.
Za dalí, co to v konečné fázi znamená, radikálně změnit Evropu? Od Strany Evropské levice jsme zaslechli několik pár klíčových závěrů, i několik cílů tohoto hnutí např. týkajících se alternativní bezpečnostní politiky pro Evropu, zaloených na odzbrojení, odmilitarizování, respektování mezinárodních právních norem a jasné opozici vůči atomovým zbraním, týkajících se dále jiného ekonomického modelu Evropy, ve smyslu "sociální Evropy" namísto trního radikalismu a neoliberální politiky, nebo týkajících se té cíle radikální a participační demokracie...
Komentář ze dne: 12.10.2007 11:12:42 Reagovat Autor: neregistrovaný - (@) Titulek: Re: SEL
Tyto cíle jsou čestné, ale také obtíné úkoly. Chtěli bychom se zeptat: Který druh militarismu má být zastaven, ani by byl přitom překonán imperialismus jakoto světový systém? Jak má být pozměněna neoliberální politika, která reprezentuje zájmy mezinárodního monopolního kapitalismu, ani by byla přitom společně poraena moc monopolů? Jak má být změněna současná parlamentní "demokracie", představující nejvyí formu kapitalistické třídní diktatury buroazie, ani by byla přitom uchopena moc proti vůli a odporu vládnoucích tříd? K tomuto Strana Evropské levice nala sotva konkrétní odpovědi Přesto se snaí ubírat uvedenými směry. My takovéto koncepty popisujeme jako idealistické. Idealismus v politické filozofii a idealistické koncepty se vyznačují předevím tou skutečností, e mají jen velice málo společného s materiálními okolnostmi skutečného dění a proto nemohou být ani zrealizovány.
Pány Bertinottim, Biskym a jinými je organizována Strana Evropské levice, převáně pro idealisty. Je evidentní, e představy vedení Strany Evropské levice jsou neslučitelné s vědeckým socialismem a s marxismem-leninismem vůbec. Socialismus se nemůe stát výsledkem moných sociálních a demokratických reforem Evropské unie. Socialismus je přesným opakem Evropské unie, znamená zrealizování skutečné demokracie, stále trvajícího mír a opravdově sociálně spravedlivé společnosti pro větinu lidstva. Pokud přijmeme koncept Strany Evropské levice, pak bude zjevně nutné postavit socialismus na hlavu.
Nech problematické představy Strany Evropské levice ilustrují dvě věci:
Na jedné straně chce Strana Evropské levice, jak se zdá, nalézt opět novou "třetí cestu" mezi kapitalismem a socialismem, stojícím na bázi revolučního třídního boje. Pan Baier z tzv. Komunistické strany Rakouska zapomněl zjevně na historickou skutečnost, na jednu opravdu velmi trpkou pravdu, e právě v Rakousku se ji projevila nedostatečnost sociálně-demokratického "austromarxismu", tedy ji
Komentář ze dne: 12.10.2007 11:15:21 Reagovat Autor: neregistrovaný - (@) Titulek: Re: Re: SEL
jiné tzv. "třetí cesty", která vedla k ojedinělé poráce rakouského dělnického hnutí a ke krvavé faistické diktatuře. Sám otec austromarxismu Otto Bauer nakonec k této tezi přistupoval sebekritickým způsobem, avak Baier tuto kritiku nehodlá přijmout.
Jiný příklad. Italtí komunisté z Rifondazione stejně jako komunisté z francouzské strany by měli mít velmi dobré zkuenosti, týkající se definitivního ztroskotání tzv. "eurokomunismu", dalího konceptu údajné "třetí cesty". Být úspění v parlamentních volbách a účastnit se vlády, prostě jen tak trochu upravovat kapitalismus společně s nepřáteli socialismu, nic od základů a trvale nezmění. Výsledkem těchto falených konceptů jsou jen nové agrese a represe dneního imperialismu. Vechny tyto "třetí cesty" nenapomáhají cestě k socialismu, nýbr pouze jen udrují kapitalismus při ivotě.
Na druhé straně tzv. Strana Evropské levice akceptovala ji strukturálně Evropskou unii. EU je ale jen imperialistický svazek, nic jiného. Není ádným nástrojem úspěného proletářského a socialistického internacionalismu, v ádném případě není výsledkem mezinárodní spolupráce komunistů a komunistek. Není koneckonců ani ádným nástrojem mezinárodní mírové politiky. A neexistuje monost EU v takovýto nástroj socialistického a komunistického hnutí proměnit, nebo my přeci na ádné čáry nevěříme. Socialismu nebude dosaeno touto nebo onou transformací kapitalismu a imperialismu, nýbr revolucemi.
Komentář ze dne: 12.10.2007 11:17:35 Reagovat Autor: neregistrovaný - (@) Titulek: Re: Re: Re: SEL
Chceme li ubránit vědecký socialismus vůči vem utopistickým, idealistickým a surrealistickým deformacím, pak to znamená bránit Marxe, Engelse a Lenina proti Bertinottimu, Biskymu a jejich přátelům. Znamená to, bránit revoluční internacionalistický komunismus proti Straně Evropské levice.
Lenin řekl, e Spojené státy evropské mohou být za kapitalistických podmínek buď reakční či nemoné. Vechny prokapitalistické strany, jak konzervativní a liberální, tak i sociálně-demokratické podporují tuto reakční evropskou ideu a současnou evropskou realitu.
Strana Evropské levice se rozhodla pro nemonou cestu. My se musíme oproti tomu zasadit za socialistickou budoucnost nikoliv jen Evropy, nýbr vech zemí této planety a za to společně bojovat. Marxismus-leninismus je jediným nástrojem, jak tento úkol úspěně vyřeit.
Lisl Rizy, rakouská Komunistická iniciativa
Komentář ze dne: 12.10.2007 16:36:11 Reagovat Autor: [Egon] - Egon (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: SEL
1) proč myslíte, e je SEL neslučitelná s vědeckým socialisem ? To je který ... ten který by vydáván za vědecký a který v r. 1989 prohrál. Tale torpédovat nenávistně SEl mi přijde jako rozbíječství, které pčispívá někomu jinému.
2) SEL se nezříká perspektivy socuálních revolucí, ale vidí budoucí revoluce jinak, ne ty z 19. a 20. století. A proič by měl být západoevropský přístup idealstičtějí ne ty které se utíkají k revoličním frázím bez reálné společenské opory.
3) na to navazuje problém pořiuhláení se k tzv. marx-leninismu. Pro větinu dnes jen vyprázděný pojem, pro některý krycí jméno pro čirý stalinismus (samotní Mrax či Ukjanov by se asi bránilli dělat z jejich kníek nějaký -ismus).
4) kloidně se zasazujeta za socialimsu v celém vesmíru, ale někde se začát musí a Evropa je proto dobré místo ... o situaci v autokratických reimemch Latinské Ameriky či v neoiimperiálním Rusku bych si ohledně ancí pro modenrí socialismus nedělal iluze.
Komentář ze dne: 12.10.2007 16:44:51 Reagovat Autor: [Egon] - (@) Titulek: Re: Re: SEL
odpor vůči třetí cestě je ve stylu V.Klause nebo J. Fojtíka. Ve skutečnosti jsou i čtvrté, páté a dalí cesty. Hlavně se nevracet na tu, která se neosvděčila.
Komentář ze dne: 12.10.2007 12:16:08 Reagovat Autor: neregistrovaný - -ik (@) Titulek: Re: SEL
Ksčm ji kroutí 18tý rok po sametu a kom. str. Rakouska pracuje ve svobodné zemi ji podstatně déle. Jak chtějí tyto a dalí kom. strany získat na svou stranu veřejnost, aby vůbec mohly do čehokoli mluvit a cokoli v Evropě ovlivňovat, kdy i po dlouhých letech těko hledají odpověď na otázku Čeho má být přesně dosaeno?. Ale lépe pozdě ne vůbec!
Komentář ze dne: 12.10.2007 16:40:38 Reagovat Autor: [Egon] - (@) Titulek: Re: Re: SEL
ptát se zda otevřít hlavu novému a nebo být čistý mezi čistými je sektářké dilema. Velké strany touto metodou jediné správné víry nemohou jít, s tím si vystačí jen nějaké levičácké krouky.
Doufám,e SDS se zřetelnějím intelektuálním rozměrem k tomu nepatří.
Komentář ze dne: 13.10.2007 11:51:15 Reagovat Autor: [milan] - Milan Neubert (neubert@sds.cz) Titulek: Re: SEL
Děkuji za připomenutí případu Lisl Rizy, která u není členkou Komunistické strany Rakouska. Doporučuji přečíst si dokument 33. sjezdu KPO "Dokumentace záměrného a trvalého pokozování strany" (http://www.kpoe.at/bund/33parteitag/doku-kominfor m.pdf)
Vimněte si jednotlivých případů uvedených s citacemi a porovnejte s některými příspěvky na stránkách SDS.
Komentář ze dne: 13.10.2007 12:23:50 Reagovat Autor: [Egon] - Egon (@) Titulek: Re: Re: SEL
díky za upozornění, také jsem hledal, komu e to tato výzva padla m.j. do oka. A nalezl výzvu Anti-SEL zejm. na slovenských webech www.ksc-cssp.sk (tedy zifčákovci) a také na www.komunisti.sk (tady exceluje jakýsi M. Jágrik).
Vzhledem k úspěnému oslabení hlavní síly, KS Slovenska - vypadla po posledních volbách z Národní rady - i vzhledem k tomu e tato KSS vedená mladým Hrdličkou se otevřeně hlásí k členství v SEL, jde zjevně o pokračování onoho rozbíječského scénáře.
Plky o pádu západoevropského eurokomunismu a přehlíení fakt o historické prohře východoevropského stalinismu hrají na rozdělování evropského levicového hnutí.
S pochopením sovětské minulosti si musí poradit na východě sami, ale nemohou své spory o Stalina a jiné vnucovat jiným. Janukovičův blok vyluxoval ukrajinské komunisty, Putinovci podobně luxují zjuganovovu KSRF... take na poučování z výchpodu to určitě není.
Komentář ze dne: 13.10.2007 13:25:00 Reagovat Autor: neregistrovaný - polk (@) Titulek: Re: Re: SEL
Milane - vloudila se ti do odkazu chybička - mezera mezi r a m v kominform, správně to je (a chodí)
http://www.kpoe.at/bund/33parteitag/doku-k ominform.pdf
Bylo by zajímavé dát sem glosu o co jde, sám se svou němčinou to sice přelouskám, ale na víc si netroufám. Kolem nás se ledacos děje a zatím se utápíme ve vlastních sporech či tápeme, informace odjinud by moná lecčemu prospěly.
Komentář ze dne: 13.10.2007 13:29:26 Reagovat Autor: neregistrovaný - polk (@) Titulek: Re: Re: Re: SEL
Zase chyba, tentokrát mezera mezi k a o v kominform
http://www.kpoe.at/bund/33parteitag/dok u-kominform.pdf
příčina bude asi někde mezi nebem a zemí a nám obyčejným smrtelníkům utajená, a to jsem to kopíroval pomocí ctrl-c a ctrl-v !
Komentář ze dne: 13.10.2007 13:32:26 Reagovat Autor: neregistrovaný - Vladimir (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: SEL
Zajímavé: Lenin řekl, e Spojené státy evropské mohou být za kapitalistických podmínek buď reakční či nemoné. Vechny prokapitalistické strany, jak konzervativní a liberální, tak i sociálně-demokratické podporují tuto reakční evropskou ideu a současnou evropskou realitu.
Strana Evropské levice se rozhodla pro nemonou cestu. My se musíme oproti tomu zasadit za socialistickou budoucnost nikoliv jen Evropy, nýbr vech zemí této planety a za to společně bojovat. Marxismus-leninismus je jediným nástrojem, jak tento úkol úspěně vyřeit.
Komentář ze dne: 13.10.2007 16:30:10 Reagovat Autor: [milan] - Milan Neubert (neubert@sds.cz) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: SEL
Pro polka - tento komentář je jen např. jemné "diffamierung", rozeberme si to:
1. souvětí - citace z Lenina je nenapadnutelná, Lenin to řekl (najde se na naich stránkách), problémem je, e se na tom dále staví jako na zjevené pravdě
2. souvětí - zjednodueně říká: vichni kromě komunistů podporují EU; to je ovem le jako vě; část pravice je proti EU a vichni komunisté proti EU nejsou
3. věta - e se SEL rozhodla pro nemonou cestu; navazuje na předpoklad pravdivosti Leninova vývodu z 1. souvětí; díky více významům slova "nemoný" vytváří ikovně deformovaný obraz SEL
4. souvětí - dotvrzuje obsah a dojem 3. věty pouitím slov "oproti tomu" - tedy oproti přístupu SEL, vytváří dojem, e SEL o socialismus nejde
5. souvětí - finále: kdo je pro socialismus a myslí to váně, musí být marxista-leninista
To je to, oč tu běí, je to boj o vědomí komunistů, zápas o jejich duičky.
Komentář ze dne: 13.10.2007 16:01:18 Reagovat Autor: [milan] - Milan Neubert (neubert@sds.cz) Titulek: Re: Re: Re: SEL
1) V odkazech je programová chyba - vkládá se občas automaticky mezera, nedaří se to detekovat. Řeení je jednoduché - z odkazu VDY vyhodit existující mezeru.
2) Věc sama - pokud ji zjednoduím - se má tak, e menina komunistů nesouhlasila s větinovým rozhodnutím Komunistické strany Rakouska podporovat jak integraci Evropy, tak být aktivní v rámci Strany evropské levice.
Tato menina - spíe jetě její mení část - se pustila se ví vervou do vnitrostranického "boje za komunistický charakter strany", ve kterém je povoleno ve. Klasický případ situace "účel světí prostředky".
Stanovy KS Rakouska v odstavci 3 popisují přípustné způsoby a metody demokratické výměny názorů - speciálně pouívají výraz "diffamierung" (definici lze nalézt na http://de.wikipedia.org/wiki/Diffamierung = íření pomluv, nactiutrhání, včetně nadávek).
Uvedený dokument ukazuje případy takových prohřeků proti stanovám strany. Nemá cenu to moc překládat, český ekvivalent se v posledních dvou měsících objevuje často na naich stránkách - osočování bez důkazu, sebevzruující fráze, revoluční patos, občas nadávka nebo výsměch.
Vypadá to, e se SDS můe slouit jen jako výcvikový prostor před bitvou uvnitř KSČM.
Komentář ze dne: 13.10.2007 20:43:16 Reagovat Autor: neregistrovaný - polk (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: SEL
Milane - díky, e je to něco v softwaru mi po delím vedení dolo taky.
Informace co se děje u sousedů by stručná tu místo má. Díky, ne kadý umí německy.
Na tu bitvu uvnitř KSČM čekám u dost roků a SDS k tomu můe přispět nějakou tou mylenkou i v rámci výcvikového prostoru, take to "jen" je příli skromné.
Komentář ze dne: 15.10.2007 10:14:32 Reagovat Autor: [Egon] - Egon (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: SEL
KSČM své předsjezdové přípravy diskutuje veřejně a tak je snad normální, e se na to téma nějaká mylenka i tady objeví (to pro ty, kteří by se snad chtěli pohorovat e se komunistům do jejich "bitvy" tady vměuji). Pokusím se o to co nejseriozněji.
V článku se opírá Holubcovo NE k modernizační víře o podle něj nízkou schopnost komunistů zachytit vývoj a najít lepí alternativní obsah jejich politiky. I zapálený člen KSČM moná uzná, e by to mohlo být lepí a e větína lidí volí KSČM ne podle programu, ale spí z protestu. U svou existencí talčí ČSSD do leva.
Problém začne v případě posílení levice, kdy se KSČM stane z potenciálního konkurenta moný spojenec. Nejen e se objeví kontrapropaganda ve stylu KSČSSD, ale narazí se objektivně na to, e cesta k určitým voličů volající po reálné pomoci je v KSČM sále blokována tím, jak vězí v minulých stereotypech.
Jde toto změnit ? Dolej říká moná ANO. Je s toho cítit obava neudělat chybu a také povědomí o síle stranického "betonu" - tedy té části strany , které setrvačnost vyhovuje a jejich obrana vůči změnám můe jít a tak daleko, e vytěsní nositele nepříjemných změn (jak se u stalo Balínovi a Ransdorfovi). Ukazují to i nervózní diskuse kolem řízení strany (viz HaNo).
Komentář ze dne: 15.10.2007 10:51:08 Reagovat Autor: [milan] - Milan Neubert (neubert@sds.cz) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: SEL
Povauji za správné, e jsme diskusi Jirky a Standy na nae stránky převzali, protoe to opravdu patří k tomu lepímu, co na toto téma bylo zveřejněno.
Já sám bych si netroufl zodpovědně se přihlásit k ANO nebo NE. Osobně si myslím, e i oba diskutující s tím museli mít trochu problém a jejich příklon k jedné a druhé odpovědi chápu jednak jako metodicky potřebný, jednak částečně ovlivněný přáním diskutujících.
Oba diskutující navíc svou odpovědí vykazují určitý stupeň společenské odpovědnosti - Jirka za budoucnost KSČM, Standa za budoucnost radikální levice. Jene ty dvě věci spolu úzce souvisejí...
Komentář ze dne: 15.10.2007 10:38:06 Reagovat Autor: [Egon] - Egon (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: SEL
pokr. :
neagitovat se mezi sebou a fascivat vlastní výjimečností a produkovat fráze které skončí maximálně v Haló novinách je opravdu málo na stranu s tak světodějnými ambicemi. Ovem debaty o metodách řízení jsou v KSČM zatím spíe rituálem.
Nové mylení, nový začátek... nové nabídky pro nové voliče. To na jedné straně. A na té druhé kopřivka ze slov jako je modernizace či renesance. Reagovat na změny kolem a nebo pevněji vyrazit ji zvoleným směrem (tedy rázně ale beze změn) ?
Tahle slovní eskamotá je znát ze stránek vyčleněných v HaNo předsjezdové diskusi. A utkávají se tam přitom přístupy dost reprezentativní. Jenom v posledním týdnu :
Expředseda Grebeníček varuje před tlakem netrpělivců a chce místo moderizace pevnost a čisté ruce (co je ve vztahu k proustrované budově v ul. Politicých vězňů dost nesrozumitelné).
Současný předseda Filip kontruje, e strana stárne a podstatná část členů není s to se dostat k lidem. Chce oslovit perspektivní voiče a volá po generační symbioze.
Na stejné stránce ale koryfej bývalého reimu ing. Věrtelář varuje před podceňováním starích ve straně i v elektorátu.
Take asi jetě bude na tomto diskusním polygonu o čem...
Komentář ze dne: 15.10.2007 11:19:04 Reagovat Autor: [milan] - Milan Neubert (neubert@sds.cz) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: SEL
Hlavní problém - jak se alepoň jeví zvenku - je rostoucí nesmiřitelnost obou proudů, která má svou obdobu i na evropské a světové scéně. Reformní proud je vnímám jako e od ďábla=kapitálu jest, e ohrouje samu podstatu komunistické strany a mylenky vůbec. Je nepochybně lepí, kdy je to SDS, která je označována za zaprodance, tentokrát evropských byrokratů, ne aby se stala hromosvodem nějaká jiná substruktura. Tuhle historickou úlohu splníme rádi.
Komentář ze dne: 15.10.2007 12:40:19 Reagovat Autor: [Egon] - Egon (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: SEL
samo o sobě je destruktivnost a konstruktivnost obou proudů asi komplementem. Polarizovaná diskuse vak vypadá jinak. Ve vyhrocené podobě se u pak jedná o smiřování se nositelů nové energie se stalinistickými "mloky", abych pouil Holubcův příměr.
To u prostě není moné a logický je pak nesmiřitelný frakční boj mezi "betonem" a "bahnem", který neodvrátí ani nějaký vnějí bleskosvod. V umírněnějí podobě je koexistence obého moná, nejlépe kdy je i řízená. A u tak setrvačných těles jakým nepochybně KSČM je, prohraje ten kdo bude vnímán jako nositel příliné polarizace.
Viz např. dnení on-line senátora Balína na www. kscm.cz, kde kritizoval vlastní stranu za formalismus a nefektivnost, za to, e neumí oslovit mladí (i kdy dle zmi/novaného Věrteláře se najdou i takoví, kteří koryfejům rádi naslouchají). A hned to odněkud ze severní Moravy slíznul, e si hraje na spasitele.
Komentář ze dne: 15.10.2007 10:39:13 Reagovat Autor: [milan] - Milan Neubert (neubert@sds.cz) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: SEL
Nechtěl bych, aby byla má slova patně vykládána. SDS nechce vstupovat do diskusí uvnitř KSČM nebo dokonce být součástí nějaké hypotetické bitvy. My pouze viditelně deklarujeme své přístupy, které měrou větí či mení rezonují (asi ne pouhou shodou okolností) s určitými proudy v KSČM, které zase (také asi ne shodou okolností) mají uvnitř médií KSČM mení prostor.
Útoky na SDS v posledních měsících symbolizují moné útoky na reformní křídlo uvnitř KSČM. V tomto a jenom v tomto smyslu jsem psal o "výcvikovém prostoru".
Komentář ze dne: 17.10.2007 11:06:09 Reagovat Autor: neregistrovaný - Jiří (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: SEL
Útoky na SDS? Kritiku laxnosti a neakceschopnosti levicové strany bez podpory významné části pracujících bere předseda SDS jako útoky?! To snad ne... A jaké reformní křídlo v KSČM má na mysli - politická strana rozhoduje o vem demokratickým hlasováním a názor větiny je závazný pro vechny. V SDS to tak nechodí? Křídla sem, křídla tam - s jedním křídlem se létat k budoucnosti nedá, s jedním křídlem se jen padá. Ale třeba o to levicovému antikomunistovi jde, e?
Komentář ze dne: 17.10.2007 12:34:54 Reagovat Autor: [ALF] - ALF (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: SEL
ad MN : orel much nelapá.
A kdo názorové proudy nechce vidět, tak se asi bojí mylenek v nich obsaených nebo se s nimi neumí věcně poměřit. I to je indikátor modernizace či nemodernizace politických stran. Z8jem od ění v KSČM jako významné poltické síly na levici je přirozený, tak proč se lekat jetě ne diskuse začala.
Řeč přeci není o tom, jestli je v \KSČM respektována demokratická procedura, ale o tom, jestli diskuse má moderní obsah a směřuje k leopímu vyjádření potřeb levice. K tomu dal zde uveřejněný spor dvou mladích členů KSČM jen předběné a dost nezralé vodítko.
Komentář ze dne: 17.10.2007 13:47:19 Reagovat Autor: neregistrovaný - BET (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: SEL
ad ALF: Co je podle vás konkrétně moderní obsah vnitrostranické diskuse? Zail jste nějakou takovou vnitrostranickou diskusi a kde? V čem byla modernějí ne ta jinde? Politik je dle vás orel a občan moucha?
kadý, kdo má zajímavou informaci o obsahu mylenkového kvasu kdekoli, v tomto případě i v útrobách KSČM se můe pochlubit.
Pro vehny platí - sem s tím. My co jsme odkázáni jen na četbu Haló novin (zde mimořádně i Literírních novin) se rádi necháme omráči netuenými myslenkovými horizonty.
Komentář ze dne: 21.10.2007 23:47:32 Reagovat Autor: neregistrovaný - Majicek (@) Titulek: A CO RADAR?
KSČM je moderní strana, která odmítá řeit sporné otázky mezi státy archaickým způsobem - vraděním. To je dlouhodobě zcela zřetelné. Mezi dalí aktivní odpůrce postupu vládní kampaně a celého vyjednávání o americkém radaru v ČR, se zařadili i studenti vysokých kol. Ti by svůj postoj měli vyjádřit protestním pochodem 17.listopadu, informovalo dnes na svých webových stránkách hnutí NE základnám. A co SDS? O US radaru se zde příli nediskutuje... Jaký je postoj SDS k této otázce? A jak se konkrétně projevuje?
Komentář ze dne: 22.10.2007 02:05:48 Reagovat Autor: [milan] - Milan Neubert (neubert@sds.cz) Titulek: Re: A CO RADAR?
Postoj SDS k této otázce je dlouhodobě neměnný. Radar ani jiná cizí základna do Čech nepatří. Tečka.
Oproti ostatním jsme se touto otázkou zabývali ji v roce 2004, doporučuji přečíst si nae stanovisko z 12. 7. 2004 (view.php?cisloclanku=2004071202)
Dalí lze nalézt na pozvánce na květnovou demonstraci (view.php?cisloclanku=2007052401). Vnímavý čtenář jistě pochopí, e nám je dost nechutné politické zneuívání této kauzy parlamentními i neparlamentními stranami, do nich se ale jako do "spřátelených" nechceme zbytečně strefovat.
Z důvodů výe uvedených jsme se jako členská strana Strany evropské levice rozhodli odvést svou práci v této oblasti přesvědčováním ostatních členských stran, e radar USA v Čechách je také radarem USA v Evropské unii. Bylo to téma pátečního jednání v Lisabonu a bude to téma 2. sjezdu SEL v listopadu v Praze.
Komentář ze dne: 22.10.2007 07:41:53 Reagovat Autor: neregistrovaný - Majicek (@) Titulek: Re: Re: A CO RADAR?
Není to málo? Od května u bylo akcí... A co uplynulý víkend?
Komentář ze dne: 22.10.2007 09:28:56 Reagovat Autor: [milan] - Milan Neubert (neubert@sds.cz) Titulek: Re: Re: Re: A CO RADAR?
Ale Májíčku, ty jsi zase vojtěch, jinak bys věděl, e jsme se domluvili na optimalizaci vyuití energie.
Navíc tu přece máme problém, e Čei se začínají cítit být zrazeni západní Evropou tak trochu jako po mnichovském diktátu a s umístěním radaru se pomalu smiřují. A frontám na "eintopf" na Karláku je přece třeba zabránit. Volat po mobilizaci, po které nemůe přijít skutečný odpor, je nezodpovědné.
SDS se tedy snaí eliminovat onen moný "pocit zrady".
Komentář ze dne: 22.10.2007 18:18:38 Reagovat Autor: neregistrovaný - -ik (@) Titulek: Re: A CO RADAR?
Mrzí mne, e "moderní" ksčm neumí kvalitně působit na dalí sloky odporu proti radaru. Připoutí netaktní vystupování organizace mladých "komunistů" KSM a jejich postoj vůdči skupině Ne základnám. Ta je snad nekomunistická, ale moderním postojem a ksčm tak ksm a té Ne základnám by byla koordinace společného úsilí bez vzájemné nervozity. Mohly by společně působit na čssd, kde postoj části členů není vyhraněný. Hledat chyby u napřed sebe a teprve potom u svých spojenců je správná modernost.
Komentář ze dne: 23.10.2007 08:56:43 Reagovat Autor: neregistrovaný - Olda (@) Titulek: Re: Re: A CO RADAR?
Tak za prvé KSM není, pokud vím, organizační slokou KSČM, ale samostatným občanským sdruením, které ač ve stadiu rozpoutění rozhodnutím MV, sesbíralo přes 150 000 podpisů proti cizím základnám na naem území a tím, kdo těpí protiradové hnutí je zejména pan Milan Valach z Brna, který svobodným lidem zakazuje přinést si na demonstraci proti US radaru např. praporek s nevinným nářadím dělníků a rolnic (srp a kladivo).
Jinak KSČM na zámysl USA a rizika pro občany ČR ohledně cizí protiraketové základny upozorňovala ji před posledními parlamentními volbami, kdy ostatní parlamentní strany tento projekt více či méně popírali resp. utajovali, nebo nechtěli, aby se z něj stalo předvolební téma, které by mohlo přinést odliv jejich elektorátu. Jaké chyby se tedy prosím poctivé české komunistky a komunisté dopustili?
Komentář ze dne: 23.10.2007 09:08:57 Reagovat Autor: [Janus] - Janus (@) Titulek: Re: Re: Re: A CO RADAR?
a není to náhodou tak, e ty podpisy za KSM vlastně sbírají předevím okresní sekretariáty KSČM ? Není to sice důkaz moderny (úsilí o mír je staré stejně jako války sami, tedy od počátků lidstva), ale je to pozitivní.
Ale celkově mi snaha přiivit se na tématu cizích základen připadá zavádějící... a nevymlouvat se prosím na to, e humanisté či radikální zelení to dělají. Začít hezky u sebe.
Jestli cizí vojáky nechceme (snad u jsme pochopli, e ani ty ruské) , tak je podstatný výsledek opřený o různé hlasy (a to mávání srpy a kladivy neposílí). I to souvisí s pohledem na modernizaci levice a KSČM zvlá.
Komentář ze dne: 23.10.2007 09:20:29 Reagovat Autor: neregistrovaný - Olda (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: A CO RADAR?
Pane Janusi, máte asi více a lepích informací o průběhu petiční akce, kterou incicioval petičný výbor ze členů občanského sdruení KSM, na já. Podstatný je, jak píte, výsledek a ten u někoho neviné nářadí posílí a u někoho třeba neposílí. Skutečností je, pokud to chcte objektivně hodnotit, e u petice KSM, která vznikla jako první, je mnohonásobně více podpisů ne u jiných bohulibých papírových, legálních i jen elektronických petic, ale Topolánkově vládě je to stejně úplně jedno. Tak jak dál? Co navrhujete?
Komentář ze dne: 23.10.2007 09:38:11 Reagovat Autor: [Janus] - (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: A CO RADAR?
nebuďme j kluci na písku (pančelko, on si začal). Někdo za petiční výbor musel podepsat, ale podstatné jsou opravdu podpisy (to jistě není zásluha pár jednotllvců, ale spí ploné oragnizační struktury veljké strany).
Ne e by na to koalice brala ohled (zákon o referendu, který by je bral za základ neexistuje) ale je to nástroj. Máte pravdu, pracovní nářadí je v tom nevině, ale na veřejných akcích slouících jinému účelu ne sebeprezentaci něhjakých sdruení je jako symbol spí negativně vnímaný jeho pouití neefektivní.
Ostatně myslím, e právě proto má KSČM své třeně. Míra diskontinuity (oddělení) od historické prohry bývalého reimu má smyls i v symbolické rovině.
Komentář ze dne: 23.10.2007 09:56:45 Reagovat Autor: neregistrovaný - polk (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A CO RADAR?
Mám návrh - co zkusit sbírat podpisy TAKY bez praporků a prezentování KSM a pak vyhodnotit co bylo efektivnějí ne se hádat a podle toho přizpůsobit taktiku cíli - maximu podpisů.
Komentář ze dne: 23.10.2007 11:51:26 Reagovat Autor: neregistrovaný - Chu (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A CO RADAR?
Bývalý reim neprohrál, bývalý reim byl podle zrazen a dělnická třída nechána na pospas vykořisování některými svými tzv. kádry. e to tak dopadne předpověděl podle bývalého velvyslance ČSSR na Kubě ji Ernesto Guevara.
Co se týká praporů, různé se na různých akcích proti radaru objevují, tak přoč ne nevinný vercajk? A co čistě rudý praporek - dělnický, ten by také vadil?
Komentář ze dne: 23.10.2007 12:57:48 Reagovat Autor: neregistrovaný - toura (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A CO RADAR?
Pane Chu
jak se vlastně jmenujete? Je to Čchu nebo Hu?
Obdivuji Vae znalosti českého politického prostředí, klobouk dolů.
Komentář ze dne: 23.10.2007 14:54:57 Reagovat Autor: [Ronny] - Ronny (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A CO RADAR?
Jo jo, to jsou pak ty konce. Jestli ono to nakonec nebude tím, e se měla dělnická třída osvobodit sama a e ten reim jí to jaksi neumonil. Tím ovem přece právě tento reim zradil věc dělnické třídy. Kdo je vlastně větí zrádce? Ten co zradil u na začátku a nebo a ten na konci?
A jak je na tom dnes Čína, milý Chu?
Komentář ze dne: 23.10.2007 18:08:06 Reagovat Autor: neregistrovaný - astream (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A CO RADAR?
Bývalý reim neprohrál, byl zrazen ?
No a jaký je mezi tím rozdíl, drahy Chu nebo snad Che ?
Naopak právě v té monosti být či nebýt zrazen bude asi ten rozdíl : kapitalismus nemohl být zrazen, protoe měl své kořeny v historické půdě, kdeto socík byla uměle politicky vytvořená konstrukce - no a takovou zradit jde - kdy jako synek rudé lechty chci, aby mi peníze vyráběly jako kapitál dalí peníze, musím prostě rozvalit ten zvlátní uměle drený, pro dělníka prospěný systém, kde ale pro soukromníka prachy smějí fungovat jen jako důchod a ne jako kapitál - japak mám realizovat své příjmy, kontakty, abych nebyl závislý na straně a lidu a mohl se udělat pro sebe ...
Komentář ze dne: 23.10.2007 18:28:59 Reagovat Autor: neregistrovaný - -ik (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A CO RADAR?
Váení pánové Chu a Astreame! To, čemu se dnes říká real socík. padlo za jásotu davů, byla toho plná Letná i televize. Toté se pak událo v Rusku, poloilo se to v tichosti, asi to nikdo nechtěl.
Jestli někdo zradil, tak to nebyli dělníci a rolníci, ani pracující inteligence. Zradili bolevičtí bafuňáři a jak to vedou dnes vidíme na volebních výsledcích. Lid, pro který údajně se mohou potrhat je nechtěl. To je vděk, e ano!
Komentář ze dne: 23.10.2007 23:35:24 Reagovat Autor: [Ronny] - Ronny (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A CO RADAR?
No tak to se shodneme i s ikem i s astreamem. Komu se to zdá být jinak, měl by si vzpomenout na to, jak ta "zrazená" dělnická třída vyprovodila v listopadu 89 z ČKD "bafuňáře" těpána. A pak pochodovala na Václavské náměstí.
Komentář ze dne: 24.10.2007 10:00:39 Reagovat Autor: neregistrovaný - astream (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A CO RADAR?
No vak jo, Iku, jistě.
Jen bych jetě něco dodal pro ty, kteří - samozřejmě bez důkazů - tvrdí, e pak ovem dělníci pochopili, e byli oklamáni, zrazeni a hořce litovali svého vystoupení proti tomu socialismu, který to s nimi myslel tak dobře :
Iluze o Velkém listopadu ztratili pochopitelně vichni a balkónové fráze z té doby jsou k smíchu a dovedou maximálně namíchnout standardního pracujícího. Úplně směné by pak dnes bylo poukazování na nějaký SANOPZ a privilegia bolevické věrchuky - kdy dnení panstvo se od ostatních vzdálilo řádově, neskutečně víc ne kdysi nějaký trougal nebo Jake ...
To vechno dělník ví, ale proč proboha nedává tento postoj najevo aspoň při těch volbách kdy nic jiného ?
Proč má KSČM - s vyjímkou roku 2002 - pořad stejně procent - zřejmě podle rodinných prolongací - děd zemře, ale vnuk nabyde volební právo ...
Vdy ten dělník dokonce i ví, e volit KSČM neznamená ádnou obnovu minulého reimu. Leccos se mu na minulém reimu nelíbilo a KSČM by se jistě k tomu negativnímu nevracela, ivnosti by neruila atd. ....
A přesto ten zklamaný a zrazený proletář tu podporu nevyjadřuje.
Přitom komu jinému ji má vyjádřit ?
KSČM je přece logicky s minulým reimem spojována relativně nejvíc ? Ale přesto kde nic, tu nic.
Komentář ze dne: 24.10.2007 11:14:26 Reagovat Autor: neregistrovaný - Chronos (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A CO RADAR?
ádný strach přátelé, dočkejte času, jako husa klasu.
Komentář ze dne: 24.10.2007 12:00:58 Reagovat Autor: neregistrovaný - -ik (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A CO RADAR?
"To vechno dělník ví, ale proč proboha nedává tento postoj najevo aspoň při těch volbách kdy nic jiného ?"
Pane Astreame, za tuto otázku máte ode mne za 1!.
PROČ proboha či Marxe či vechny moné dohromady nedává ten zapeklitý dělník najevo to, co by si přáli různí soc. dem a kom a dalí dem a soc a setrvává u postoje, který mu asi napověděl onen politizující kovář Jech ze známého obrazu z 19tého století.
Odpovědí na tuto otázku by, myslím, byla ta pravá modernizace, kdy se modernizuje stroj a ne jen karoserie a vnitřek zůstane stejný.
Mnoho příspěvků se točí právě kol tohoto bodu. Zřejmě vak nejsou vedoucí, kteří by uměli usměrnit diskusi a hlavně vést. Dokud ten dotyčný dělník bude vidět v politicích hlavně někoho, kdo se chce hlavně sám napapat, tento postoj zaboha najevo nedá.
Komentář ze dne: 23.10.2007 20:39:18 Reagovat Autor: [Egon] - Egon (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: A CO RADAR?
jetě by tu bylo to korejské Ču-čche. Taky prima heslo na bandalír do českých ulic s Chu i s Che. e by propojení politické puberty s politickou senilitou ?
Komentář ze dne: 23.10.2007 12:55:19 Reagovat Autor: neregistrovaný - -ik (@) Titulek: Asi není schopna se modernizovat.
Zůstanu-li v rovině článku o modernizaci ksčm, spíe bych se přiklonil k názoru, e není schopna se modernizovat. Jak by jinak bylo moné, aby síla, která se staví jako "radikální" levice, podporovala levičácké skupiny (ksm), nechala za sebe mluvit různé manipulátory z radia Rokytka, svým křečovitým lpěním na symbolech pod kterými protestující proti radaru jdou odpuzovala nekomunistické protestanty (např odbory, soc dem). K odmítnutí radaru je potřeba více hlasů ne má ksčm+ ksm. Co kdyby vyslala druhý autobus se stejným heslem "Ne základnám" jako stejnojmenná iniciativa. Peníze na to nemusejí sbírat po trokách, jako hnutí Ne základnám.
Neměla by se modernizující se "autentická" či "radikální" či kolik podobných přívlastků na se beroucí podívat lépe na svoje chování vůdči levičácké ksm, která chce revolucí zavést diktaturu proletariátu a nedělat ani v tomto ohledu mrtvého brouka?
Komentář ze dne: 23.10.2007 13:33:30 Reagovat Autor: neregistrovaný - Podiven (@) Titulek: Re: Asi není schopna se modernizovat.
Zatímco celá světová pokroková veřejnost rozhodně protestuje proti rozputění KSM ze strany ministerstva vnitra, tak údajní levičáci v ČR jej stále kritizují a chtějí zásahy od vedení KSČM proti tomuto nezávislému občanskému sdruení. Není to divné s tou českou levicí?! Kdo se za ni vlastně jen prohlauje?
Komentář ze dne: 23.10.2007 17:43:37 Reagovat Autor: [ALF] - ALF (@) Titulek: Re: Asi není schopna se modernizovat.
i kdy bych se spí ne za levičáka označil za levicově smýlejícího, tak nesmyslím e jde o souhlas či nesouhlas se zruením registrace o.s. KSM. V liberálním prostědí má právo na názor a registraci i exotické občanské sdruení.
Debata vak je o konkrétní podobě modernizace a k modenitě bych řadil smyls pro komunikaci s lidmi. Také mám za taktičtějí neprovokovat se symboly, které lidem vbývalém soěvtském bloku spí připomínají to horí ne to lepí na tradicích levicového hnutí.
Názory, e modernějí je ukřičenějí a netrpělivějí radikalismus občas jsou slyet právě z KSM. Jejich věc, ale myslím, e i to je důvod proč zůstávají nepočetnou skupinou bez pochopení i mezi tou mladí a radikálknějí částí společnosti.
KSČM nechybí srvy a kladiva ale spí ta přirozenost a skutečně eadikální, ne pozérský tah na branku.
Komentář ze dne: 23.10.2007 18:33:00 Reagovat Autor: neregistrovaný - polk (@) Titulek:
Trochu mimo téma, ale doporučuju diskusi na http://lavka.info/ k článku
S pravicí k hulvátství a agresivitě
pro lávku autorem upravená verze článku z Britských listů.
Komentář ze dne: 23.10.2007 19:52:37 Reagovat Autor: neregistrovaný - polk (@) Titulek:
Trochu mimo téma, ale doporučuju diskusi na http://lavka.info/ k článku
S pravicí k hulvátství a agresivitě
pro lávku autorem upravená verze článku z Britských listů.
Komentář ze dne: 23.10.2007 20:33:49 Reagovat Autor: [Egon] - Egon (@) Titulek: Re:
zřejmě nás tu občas obastňuje někdo podobný jako na té lavce.cz. I kdy tam se to dostalo jakoby do pravolevého gardu.
Agresivita se ale neváe na určitou ideologii, to je věc povahy. Daň za otevřenost internetu... ale mení zlo, ne omezovat přístup k internetu jako např. v Číně.
Komentář ze dne: 24.10.2007 08:24:46 Reagovat Autor: [milan] - Milan Neubert (neubert@sds.cz) Titulek: Re: Re:
Agresivita se určitě neváe jen na URČITOU ideologii, ale pozitivní korelaci s NĚJAKOU ideologií bych nepochybně viděl.
Stejně tak bych z agresivity nevinil JEN internet. Ten umonuje vystupovat anonymně nebo alespoň vytváří zdání anonymity. A právě anonymita je podle mne spoutěcí podmínkou (ne nutnou) agresivity; snímá z vás odpovědnost. Podívejte se na davy, podívejte se na vojáky v uniformách bez výrazné tváře jedinců.
Reformní smlouva nepředstavuje nic nového. Je to snaha pod jiným názvem zachovat stejný obsah zděděný z evropské ústavní smlouvy.
Listina práv je přesunuta do příloh, otevírá se cesta pro posílení role velkých států, pro militarizaci, pro větí neprůhlednost, pro evropskou byrokracii a oslabení demokratických procedur. Důraz se přesouvá od koncepce federalismu k mylence mezistátní spolupráce.
Jsou v ní sice některé pozitivní rysy (např. vtaení národních parlamentů do evropského legislativního procesu), ale není to cesta k Evropě národů, budované zdola, na základě stálé konzultace s evropským veřejným míněním.
Trvalým poadavkem komunistické levice je, aby občané o této smlouvě rozhodli v referendu, uvedl ve svém dnením prohláení PhDr. Miloslav Ransdorf, CSc., místopředseda sboru odborných mluvčích KSČM pro zahraničí a EU, poslanec Evropského parlamentu.
a právě v tomhle punktu myslím nemáte pravdu (viz diskuse pod článkem Y. Kaufmanové) - nová smlouva je oproti té ústavní podstatně korigována, ale pochopitelně nemění podstatu EU. Rdím si přečíst a oba texty porovnat. Vít rkitiku vůči ustavni smlouvě přes kopírák je chyba
Máte-li cíl změnit kapitalstický obsah EU tak nelze být samozřejmě tímto kompromisem spokojen, ale pokud jde o fungování EU tak lze diskutovat o bilanci kladů a záporů. Já to vnímám jakoi velmi vyrované Nepřijmout ani tento kompromis by znamenalo zváit dalí krok. Prostá destrukce EU ze strany ekonomických liberálů ale i ze strany nacionalstických struktur by byla i z levicového hlediska patná
Bojovat pauálně s EU z nedostatku konkrétních prointegračních kroků je výraz planého radijkalismu, skutečně moderní radikál přemýlí o reálnosti řeení. Jinak poadavek referenda je logickým poadavkem opozice .. nelegitimní ratifikace parlamentem není, ale referendum nutí vládu informovat občany, kteří dosud o meritu nic moc nevědí.
Pane Polku, je to zajímavý článek. Jsou tam i jiné zajímavé články. Např.: Sedm cest k socialismu. Zaujala mne část, kde je opět zmíněno soukr. vlastnictví výr. prostř.:
"Vyrůstání socialismu v lůně kapitalismu?
Třetí strategií je vyrůstání socializmu resp. samosprávného socialistického sektoru v lůně kapitalizmu. Touto strategií míním zakládání samostatných drustev, záloen, systému LETS, různých solidárních konzumů a dalích ekonomických iniciativ. Tato strategie má výhodu, e jde skutečně blízko ke kořenu kapitalistického systému k soukromému vlastnictví výrobních prostředků. Její dalí výhodou je, e vytváří zdroje, které lze poté pouít i v dalích strategiích. Třetí výhodou je, e na rozdíl od jiných strategií svým nositelům podobně jako parlamentní strategie vytváří hmotné zázemí."
Myslím, e to má té vztah k otázce modernizace "levicové" strany. Sice jsem si u v jiných článcích viml, e zmínka o soukr. vlastn. výr. prostř. v socialismu je je vdy doprovázena nervozitou, ale nedá mi to. Myslím, e nemusí být rozhodující, který vlastník výr. prostř. vytvoří hodnoty, rozhodující je jak společnost s těmito hodnotami zachází a tyto rozděluje.
Komentář ze dne: 24.10.2007 12:53:56 Reagovat Autor: neregistrovaný - polk (@) Titulek:
Zajímavá je i diskuse k tomuto (nejen) článku,
to co IK(u) píe dál povaují za nejeden z největích dluhů, ba co dím přímo zločinů KSČM, to e tento obrovský potenciál je nevyuitý, třeba celou charitu dělají církve, copak ony zástupci důchodců - členů by nepotřebovaly pomoc? Vím, e to je taky otázka peněz, ale těch moností je mnoho. Take tu modernizaci vnímáme asi naprosto stejně.
Komentář ze dne: 15.11.2007 20:40:36 Reagovat Autor: neregistrovaný - Jiří (@) Titulek: moderna
KSČM je moderní a stále se modernizující politický subjekt, jeho konkurenceschopnost ve volné soutěi politických sil -garantované ústavou - dokumentují volební výsledky, co je pochopitelně trnem v oku různým odpadlíkům a elitářům, zrádcům dělnické třídy. Kadý viděl, jak dopadl tzv. Levý blok a cosi naznačuje i reálná (ne)podpora SDS ze strany voličů. Kadý a si tedy raději zamete před vlastním prahem, e Milane?
Komentář ze dne: 16.11.2007 11:35:44 Reagovat Autor: neregistrovaný - Vojtěch (@) Titulek: Jaká je a o co jde KSČM?
KSČM občany ubezpečuje, e vyvodila poučení z chyb a deformací první formy socialismu. Straení temnými pikly komunismu a komunistickým návratem k totalitě je pouze účelovým prostředkem k zastření současné reality. Jsme na straně těch sil, kterým jde o naplnění progresivní stránky tzv. sametové revoluce, o skutečné prohloubení demokracie a sociálně spravedlivou společnost jako alternativu.
Bezprostředně KSČM jde o zastavení asociální ofenzívy pravice, o obhájení právního státu, o udrení suverenity lidu ČR a jeho práva demokraticky o sobě rozhodovat, konstatuje VV ÚV KSČM ve svém dnením Stanovisku k aktuální politické situaci.
Komentář ze dne: 16.11.2007 13:39:56 Reagovat Autor: [Janus] - Janus (@) Titulek: Re: Jaká je a o co jde KSČM?
květnaná prohláení která tolik milujete jetě nejsou o reálné sebereflexi. Ale alespoň to. S vírou v upřímnost slov ale je lepí jít do kostela a ne k politikům.
Kdy by tolik nai komunisté neilhali dozadu k nedemokratické minulosti, byla by taková prohláení o prohlubovíáníé demokracie důvěryhodnějí.
Komentář ze dne: 28.11.2007 14:16:46 Reagovat Autor: neregistrovaný - ALF (@) Titulek: k zaostávání levice
protoe si nejsme jist e některé multiplikované nicky skrývají osobu která můe kvalifikovaně mluvit za KSČM, tak spor o tom, zda KSČM je či není modenrizovaná tu asi neprobíhá ze strasnických pozic. Vynechme tedy debatu o SDS a KSČM a spor jestli mají raději fotbal v AC Sparta a nebo TJ Hořesedly.
Obecne modernizovat potřebuje celá levice i celá česká poltická scéna. Zde je debata o KSČM a tak bych ve vztahu k ní řeklo, e od ní očekávám veklorysosdt v jednání o budoucnosti státu (tj. např. volba prezidenta) a oslovení nejen svých seniorů a krouků mladých swektářů ale irí vrstvy voličů.
Nová inciativa toti musí obsahovat jak novou avandgardu tak o nový komprosis, stejně jako spolu vdy souvisí strategie a taktika. Obvám se ale e vČR v tomto ohledu nejsme moc napřed.
Komentář ze dne: 28.11.2007 14:55:55 Reagovat Autor: neregistrovaný - BET (@) Titulek: Re: k zaostávání levice
Neviml jsem si Alfíku, buroazní mopslíku, e by tady byly nějaké multiplikované nicky, které by tvrdily, e kvalifikovaně mluví za KSČM. Ne začne buit do klávesnice, a obastňovat nás svými výplody, tak u to radi neber, jo? :-) A nebo ber, vdy i králové se nechávali obveselovat aky, tak proč ne my, občané rozkradené republiky... Srandy je málo, tak zase brzy něco napite.
Komentář ze dne: 29.11.2007 08:31:27 Reagovat Autor: [Egon] - Egon (@) Titulek: Re: k zaostávání levice
ALFovi, snaícímu se o diskusi :
skutečně tu nejde o spor mezi SDS a KSCM - u ze samotného sporu mezi Holubcem a Dolejem je znát nervozita nad tématem modernizace (viz můj příspěvek z půlky října) - nevědí, nechtějí a nevěří, či dokonce nesmějí ... ? Proto je to téma takové zamrzlé.
Jestli přidáváte k diskusi pocit, e stagnuje celá politická scéna, asi ano (nasvědčuje tomu i diskuse pod tímto článkem) - ale to ten problém KSČM neřeí - pokud ovem chce avandgardně uplatňovat ve společnosti svůj leadership (lepí ne hegemonie a určitě lepí ne monopol).
P.S. ti různí vojtěchové, milanové, Bety etc. co mají pocti, e musí svým podivným způsobem KSČM hájit ani pro mne nepředstavují tuto stranu - to bychom se u o ní bavit nemuseli vůbec. Tak nelámejme hůl nad debatou i nad levicí, ale půjde to ztuha - tady i jinde.
Komentář ze dne: 29.11.2007 08:48:09 Reagovat Autor: neregistrovaný - Vladimír (@) Titulek: Re: Re: k zaostávání levice
Ke stavu demokracie a politické scény: Vláda smetla ze stolu návrh zákona o přímé volbě prezidenta. To jen dokazuje její vztah k demokracii. Nejen, e nás nechce nechat rozhodnout o americkém radaru s odůvodněním, e jde o bezpečnost státu. Vláda nám znemonuje přímou volbu i v ostatních případech. Od sametové revoluce proběhla v naí zemi jen jediná událost, ve které mohli vichni občané rozhodovat o své zemi - referendum ke vstupu do EU. To ale neproběhlo z podnětu vlády, nýbr bylo vládě nařízeno samotnou Evropskou unií, jako jedna z podmínek vstupu do unie. Nesmíme volit prezidenta, ktarý nás bude reprezentovat. Nesmíme ani rozhodnout, zda máme zájem hostit Olympijské hry. Nesmíme rozhodnout ani o mrakodrapech které budou hyzdit nae unikátní hlavní město a ani o tom, zda na Letné bude sídlit zelená chobotnice. Pár set kilometrů odtud, v Dráďanech je běné, e občané vyjadřují souhlas či nesouhlas se stavbou nového mostu.. V Čechách nemají občané právo vyjádřit se ani k rozbití státu. Ve světě je naprosto běné, e chce-li se nějaká členská země odtrhnou od společného státu, uspořádá se na toto téma celonárodní referendum. V Československu stačilo, kdy si dva vlastizrádci podali ruce.
A proto vyzýváme vekeré obyvatelstvo České republiky
k účasti na časově neomezené generální stávce
od středy 12.12.2007 do odstoupení současné vlády nebo rozputění poslanecké sněmovny.
Komentář ze dne: 29.11.2007 09:31:15 Reagovat Autor: neregistrovaný - ALF (@) Titulek: Re: Re: Re: k zaostávání levice
pokud má toto téma souviset s modernizací KSČM, takl ani KSČM is pokud vím nepřeje silný prezidentský systém. Kvůli Klausovi aby mohl kandidovat potřetí (jako Putin) nikdo do ulic nepůjde, neblázněte. A kývnout vládě na změnu ústavy by byl acvanturismus.
Slibovat lidem přímé volby a pak se vymluvit na ústavu, kterou zablokuje neshoda o prezidentských kompetencích je jen populismus.
K přímé demokracii jako modenrí altzernativě pro KSČM - přímá demokracie má smysl u omezeného počtu referend, k debatě je přímá volba starostů, prezident si ale prostě musí počkat a bzdeme shcopnoí se shodnout nad ústavou.
A jslti je lepí přímá volba předsedy vemi členy strany, to a si KSČM posoudí sama. osobně si ymlsím, e je to děláno na tělo populistovi Paroubkkovi a nahrává těm, kteří si udělají kreklamu v míédiích.
Komentář ze dne: 29.11.2007 09:47:22 Reagovat Autor: [milan] - Milan Neubert (neubert@sds.cz) Titulek: Re: Re: Re: Re: k zaostávání levice
Vztah k přímé demokracii není podle mne z hlediska "stupně modernosti" KSČM klíčový. Z hlediska formálních atributů je podle mne KSČM stejně demokratickou stranou jako jsou ostatní strany českého politického spektra. Stoupenci PD budou samozřejmě KSČM vytýkat, e z důvodů věrohodnosti by měla mechanismy PD zavést předevím sama u sebe. Mně se jako podstatnějí jeví intenzita, obsah, ale i forma vnitřní diskuse, která je pro demokratičnost, ale i avantgardnost daleko podstatnějí.
Česká politická scéna teď trpí tím, e taková diskuse obecně ustává - stačí se podívat na ODS nebo ČSSD - tam ta diskuse zamrzla a je podle mne vědomě tlumená. To je podle mne ance pro radikální levici včetně KSČM.
Komentář ze dne: 29.11.2007 10:06:16 Reagovat Autor: [ALF] - ALF (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: k zaostávání levice
přímá demokracie není v roli kamene mudrců, jen dává lidem anci být vtaeni do určitého typu rozhodování. To je ta vae vnitřní diskuse revitaluizující občanskou společnost, kterou velké nomenklaturní strany typu ODS či ČSSD moc nepotřebují - otázkou je kde je KSČM
Uplatňování přímé demokracie v nepřiměřeném varu vede i k problémům - viz volba ředitele fabriky uklízečkami a nebo manipulativnost telekracie (hlasování po internetu či přes mobil).
Problém mediokracie či informační demokracie princip přímé demokracie neřeí. OTýázka pro levici tedy není zda, ale jak. Např. uzákonění obecného referenda nezpochybňuji. Ale i tady jde o nastavení (např. kriterium čtvrt milionu petentů pro vypsání referenda ex lege.
Jinak díky za výměnu názorů a hezký den !
Komentář ze dne: 29.11.2007 09:39:29 Reagovat Autor: [ALF] - ALF (@) Titulek: Re: Re: k zaostávání levice
hůl nelámu, jenom poukazuji na limity obecné i vnitrostranické. To, e by si měli na levo podstatu modernizace ujasnovat snad dnení sporu.
Tím spí, e s tématem tvoření alternativ to jsou podmíněné nádoby.A u obou se současná slabost levice vyjevuje.
k vaemu P.S. : v tom jsme ve shodě, prostě vítám věcnou debatu ... tu vyhledávám, před jinou varuji.
Komentář ze dne: 04.12.2007 11:29:13 Reagovat Autor: neregistrovaný - -ik (@) Titulek: Re: Re: Re: k zaostávání levice
Bohuel pane Alfe si také myslím, e současná slabost levice je dosti skličující stav. A asi i devastující. Od pravice si nepolepíme a ohlédneme-li se na př. na 8 let soc. vlády a na 18 let nejasného vrbení se ksčm i na opatrnický postoj sds není občanu lehko u srdce.
Právě teď se ukazuje kodlivost dlouhodobých rozpaků v bádání ve své minulosti, v nevyjasnění vlastního programu. Co je platné občanovi prohláení "my zastupujeme lid, kdy ten zastupovaný lid to nebere, protoe nevěří. A zrovna v situaci, která by jinak velice nahrávala posilování levice - růst cen, cizí základna atd..
Kdy jindy, kdy ne teď se chce ksčm modernizovat. Jak? Vdy u je tu napsáno spousty dobrých nápadů. Viz od p. Januse: "Modernizaci mylení potřebují vichni - lidé (i zdejí diskutéři), instituce (i SDS i KSČM), mylenky (i ten Marx). Jestli lidé nezmodernizují své instituce i své mylenky, jen konzervují současnost, popř, vzpomínky na minulou slávu.
Komentář ze dne: 04.12.2007 14:00:35 Reagovat Autor: [ALF] - ALF (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: k zaostávání levice
kdy, kdy ne nyní, kdo, kdy ne my ? Moná se opravdu otevríá startovníokno, které se opět zavře.
Ale revoluční netrpělivost byla na místě počátkem 90. let - dnes je tu riziko zacementovat část levice v stalinistickém bloku. A pravice by mohla slavit.
Komentář ze dne: 04.12.2007 17:20:01 Reagovat Autor: neregistrovaný - -ik (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: k zaostávání levice
Právě proto riziko není správné přelapovat ani být "revolučně netrpělivý". Je nutno toto fázi partie hrát velmi pozorně, ne vak mdle. Páně Paroubkovy proslovy v parlamentu to asi nespasí. Těko dnes kdo uvěří jeho "svatému nadení", kdy to léta socialisté vorali. Vak to např od ministra spravedlnosti uslyeli. Jak chtějí vyhrát v r. 2010 volby, kdy by ji dnes pro to pečlivě neusilovali.
cítím tu nechu k ČSSD i ke KSČM. Jistě, těko se vejít do této ablony. Ale mezi mdlým a razantím se jistě někde nachází promylený.
I kdy emoce větinou předcházejí ropzum a to mé "ratio ex hominus" asi v tomhle případě trochu brzdí. Ale co naplat. Taky je to za potřebí.
Komentář ze dne: 29.11.2007 09:34:08 Reagovat Autor: [milan] - Milan Neubert (neubert@sds.cz) Titulek: Re: k zaostávání levice
Myslím si taky, Alfe, e spor o modernizaci levice tu ze stranických pozic opravdu neprobíhá. Pravice tu "modernizaci" levici podává jako nějaké minimum, kterého je třeba dosáhnout, aby byla radikální levice akceptovatelná. Na to by levice neměla přistoupit - podstatou modernizace musí být NEUSTÁLÁ změna, která se navenek bude projevovat kultivovanou diskusí, vtahující stále větí část společnosti. To je zároveň ona cesta ke kulturní hegemonii.
V noci jsem dostal mailem návrh překladu Praské výzvy. Narazili jsme na to, e anglická verze obsahuje jako klíčové slovo "compromise". A dolo nám, e přeloit to jako "kompromis" je stejný omyl, jako přeloit slovo "control" slovem "kontrola". Smysl slova "compromise" je třeba hledat v asi původním italském "compromesso", tedy jako "návrh dohody", nebo jen "dohoda". Pak mně dolo, e moná právě proto existuje organizace "Dohoda pracujících" jako platforma pro akční spolupráci.
Moná právě tímto směrem by měly směřovat modernizační kroky české levice.
Komentář ze dne: 29.11.2007 09:50:10 Reagovat Autor: [ALF] - ALF (@) Titulek: Re: Re: k zaostávání levice
změna je opakem stagnace. Permanentí změna evokuje některé někdejí jiné permanence, moná míníte onu "tekutost" současné reality (viz Z. Baumann)
K samotným změnám : Kdy pominu monost změny k horímu, tak zůstává problém směru změn a plnění postupových cílů.
Součástí modernizace je nepochybně i shoda na aktuální interpretaci pojmů (jako např. kompromis či konsensus).
Asi si oba vzpomeneme na slavné italské "compromesso storico" z časů Alda Mora.
Fausto Bertinotti mluvil dle záznamů o potřebě nového kompromisu - nikoliv ústupku, ale dohodě posouvající hranice moností.
Oopět bez naplnění obsahem se to stane jenom tečem útoku různých "nekompromisních". Pro ty je akčnost synionymem pro to yvrazit do ulic (a pak moná i do hospody). kriteriem ale je něco pro lidi i prosadit.
Komentář ze dne: 29.11.2007 10:04:24 Reagovat Autor: [milan] - Milan Neubert (neubert@sds.cz) Titulek: Re: Re: Re: k zaostávání levice
Souhlasím, e právě ta schopnost něco pro lidi prosadit je klíčová, ta ale souvisí s tím, aby se s politickým aktérem identifikovalo dostatečné mnoství lidí, proto je ten "kompromis" či "dohoda" nezbytně nutná. Jistě je moné - a historie to poznala - vytvořit okamitou situaci silného mandátu, který u pak nenechám zeslábnout tím, e o jeho síle nebudeme diskutovat a prověřovat. To je ale cesta do pekel.
Jak se dnes účinně bránit útokům "nekompromisních", to nevím, protoe jak se zdá, ti kompromisu schopní moná ztrácejí energii kadodenním hledáním osobních "kompromisů" a na společenské hladině u jim ta energie nezbývá.
KSČM nemusí hledat a vynalézat zázračné recepty. Je třeba tak, jak učí marxismus, snait se porozumět realitě, poznat příčiny poráek a vědomě připravovat vítězství. V té souvislosti je třeba zdůraznit, e právě ve společnosti, zaloené na vykořisování, je nejvyím etickým cílem odstranění této asociálnosti.
Realita je taková: Svobodný člověk ve svobodné zemi bude vdy usilovat, aby mohl sám rozhodnout, zda on sám bude podnikat a nebo zda bude hledat zaměstnavatele v případě, e sám se necítí být schopen zaloit a vést firmu. Jak chcete člověku, který zaměstná druhého - a ten druhý je rád, e sám nemusí se starat - toto zakázat s tím, e druhého vykořisuje? Zákonem? A je to skutečné porozumění realitě?
Začínám míti podezření, e stav s největím mnostvím svobody pro zúčastněné je takový, kdy jsou ve fungování vechny formy podnikání - od státního, přes drustevní po soukromé. Začínám míti podezření, e pro nastolení např. socializmu někdy v budoucnu je nutné osamostatnit stát tak, aby byl nezávislý na vlastnících ivotně důleitých tepen jako rozvod energií, kolství, zdravotnictví, doprava a spoje, vlastnictví pozemků a nerostného bohatství. A jednu státní banku. Podnikatelé a podnikají, případné výstřelky se dají upravit zákonem. Jo a zakázky, které platí stát přidělovat pokud mono co nejprůhledněji.
Bohuel pro takový stav nezvednou ruce ani tzv. levicoví socialisté, jinak by k němu po dobu své osmileté vlády pracovali a nemelili. Nepřítelem pro pracovníka nemusí být podnikatel - naopak v soukromé sféře jsou dosahovány někdy dosti dobré platy, ale úplatný úředník, který ije ve vech reimech a který je vdy někde schován a je neviditelný. Jeho posledním "úspěchem" bylo rozkradení tzv. socializmu.
Komentář ze dne: 29.11.2007 19:45:32 Reagovat Autor: neregistrovaný - Janus (@) Titulek: BEZ DOGMAT
moderní znamená být na úrovni doby. Jestli k tomu někdo jako berličku potřebuje výroky generálních tajemníků, či schovávat se za knihy světových kapacit, jeho věc.
Pokud se modernizační téma má stát předmětem dalí diskuse, tak určitě ne ANO - my víme, ani NE - my nepotřebujeme.
Modernizaci mylení potřebují vichni - lidé (i zdejí diskutéři), instituce (i SDS i KSČM), mylenky (i ten Marx). Jestli lidé nezmodernizují své instituce i své mylenky, jen konzervují současnost, popř, vzpomínky na minulou slávu.
Komentář ze dne: 30.11.2007 09:24:51 Reagovat Autor: neregistrovaný - VOJTA (@) Titulek: Re: BEZ DOGMAT
SLUNCE JE HVĚZDA. Dogma? Zmodernizovat! Permanentní revoluce není permanentní zpochybňování dosaeného stupně poznání, nebo ano?
Komentář ze dne: 30.11.2007 10:46:02 Reagovat Autor: [ALF] - ALF (@) Titulek: Re: Re: BEZ DOGMAT
Zejména ostatním, které, otázkas modernizace zajímá. Je výrok "KSČM moderní subjekt u JE" dogma ? Je víra e jsme nejlepí protoe to deklarujeme víc ne zpochybňování zdánlivých a velmi abstraktních jistot ? Kritická analýza je vdy základem posunu vpřed.
Nejlépe je říci co je to být moderní a porovnat jestli kriteria jsou přísluným subjektem naplnována. Mně z toho vyplývá, e KSCM vykročila na cestu své modernizace před lety, ale vázne to - z pohledu programové alternativy, získávání členů i voličů. Přípoutím, e SEL na tom kromě větí otevřenosti není výrazně lépe.
Komentář ze dne: 30.11.2007 11:00:37 Reagovat Autor: neregistrovaný - VOJTA (@) Titulek: Re: Re: Re: BEZ DOGMAT
Zajímavé kritérium modernizace KSČM stanovil např. předseda údajně levicové strany ČSSD Jíř Paroubek - vypustit programový poadavek vystoupení z vojenské sloky agresivního paktu NATO. Je to podle vás, ALFE a dalí modernizátoři to správné kritérium? Pokud ne, tak jaké jiné navrhujete?
Komentář ze dne: 30.11.2007 11:59:26 Reagovat Autor: neregistrovaný - astream (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: BEZ DOGMAT
Tento poadavek nemá co dělat s modernizací a není ádným kritériem toho, jestli je nějaká strana demokratická.
A to bez ohledu na to, jestli je NATO agresívní nebo obranné ...
Poadavek Paroubka je neoprávněný a drzý.
Komentář ze dne: 30.11.2007 13:07:52 Reagovat Autor: [milan] - Milan Neubert (neubert@sds.cz) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: BEZ DOGMAT
Děkuji naemu levému sociálnímu demokratovi. Poadavek vycházející ze zájmů lidí, které daná strana hájí, nemůe být podle mne á priori důkazem demokratičnosti nebo modernosti (popř. naopak).
Komentář ze dne: 30.11.2007 14:08:32 Reagovat Autor: [ALF] - ALF (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: BEZ DOGMAT
také moc nerozumím tomu modernímu vw vztahu k NATO. Já bych řekl, e míní-li se pacifismus, tak je to v politice moná nástroj, ale u méně jde o fungující řeení. Pouhá negace toho co existuje asi nestačí.
Alternativa bezpečnostní politiky pro EU je bohuel dost pole neorané - omezovat militarizaci a agresi v mezinárodních vztazích je jistě správný poadavek ale jak konstruovat reálně systém schopný nás chránit ?
Nestačí pouze mírová diplomacie ani národní vojenské síly. A nadnárodní systzémy jbez NATo i varavské smlouvy, Evropa bez patronátu USA i Ruska ... to je zatím jen vize. Ale řekněme e je ,oderní se o tom otevřeně a bez tabu a utopií bavit.
Komentář ze dne: 02.12.2007 22:42:48 Reagovat Autor: [Egon] - Egon (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: BEZ DOGMAT
Fungující bezepčnostní řeení z pohledu modenrí levice ? Těká tázka. Pacifismus je vlastně jakási obranná ideologie (pro někoho moná náboenství), ale levicový bezpečnostní systém ? V tomto světě jsou přeci mocenské poměry dány klíčovými hráči (jistě by nikdo ani USA ani Rusko neoznačil za levicové) a monosti aktivismu jsou omezené ...
Případná levicová vláda na to musí reagovat v míře svých moností - k ideálu se jen proschůzovat nedá. Jde spí o to, který systém by byl z pohledu jednak udrení míru, jednak ekonomické zátěe mením zlem. tedy nejít na zbytečně drrahé systémy, nenaskakovat do různých koalic ochotných.
Komentář ze dne: 30.11.2007 13:04:18 Reagovat Autor: [milan] - Milan Neubert (neubert@sds.cz) Titulek: Re: Re: Re: BEZ DOGMAT
Souhlasím plně s tím, e bychom měli začít definicí "modernosti", a teprve poté spustit hodnotící soudy.
Komentář ze dne: 02.12.2007 22:18:45 Reagovat Autor: [Egon] - Egon (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: BEZ DOGMAT
Podívejme se na to histiricky a pokud mono objektivisticky : v irím kulturním smyslu (politika je součástí obecné kultury) je moderna proudem racionálním vymaňujícím se v nové průmyslové epoe z romantismu a iracionálního utopismu. Kořeny má v osvíceneckém úsilí o poznatelnost světa.
Jakmile moderna metafyzicky ustrnula, stala se novým náboenstvím, které nové poznání vnímalo z dogmatických pozic Obranou proti dogmatismu byla relativizující postmoderna rozkládající v posledníchd eceniích XX. věku dosavadní věčné pravdy a nastolující nové otázky a otevírající nové souvztanosti.
Třetí etapa pak zřejmě musí být zaloena na nové moderně přináejí racionální syntézu postindustriální doby. pro poltické strany to znamená nejen rozloit staré ideje 19. století (na levici různé verze postmarxismu), ale vytvořit něco jako nové "tři zdroje a tři součásti" v nich autentický Marx by samozřejmě neměl chybět ale s ním zdaleka nevystačí.
Z výe řečeného vyplývá, e moderní levice vlastně zatím neexistuje ale je tu po ní přeci jen poptávka. A samozřejmě i to, e levice jak stárla, tak vytvořila objektivně i své tradicionalistické křídlo tkvící v minulých staletích a bránící se novotám, které v této fázi nejsou prostě přesvědčivé.
K tomuto rozporu ve světě idejí se vztahují i protichůdné zájmy spojené ze starou a novou dělbou práce.
Komentář ze dne: 04.12.2007 11:00:19 Reagovat Autor: neregistrovaný - -ik (@) Titulek: Re: BEZ DOGMAT
Líbí se mi "moderní znamená být na úrovni doby". Omelu jetě jednou u několikrát omílané: Otázka vztahu k vlastní minulosti - Ani po 18ti letech od sametu není jasné stanovisko k vlastnímu vývoji v minulosti. Nedůslednost v úsilí objasnit a zhodnotit prohřeky minula je schováváním hlavy do písku a je to jev protispolečenský. Těm starým to asi moc nevadí, ale je důleitý, jak tu ji několikrát zaznělo, názor, který si utváří mladí ev. ti nejmladí. Aby mohli s pevným sebevědomím diskutovat se svými vrstevníky. Aby mohli stát na zemi pevnou nohou, jinak jich polovinu odradíte. - - Dále vztah společnosti k podnikavosti - komoui tvrdí, e snad Marx nařídil, výrobní prostředky musí být zespolečentěné. Nemusí. Společnost vak nesmí zadupávat iniciativu a snahu malých, ale asi i těch největích podnikatelů. Myslím, e to byla jedna z hlavních příčin pádu minulého reimu. Nevylučuje to podnikání státu. Moná, e teprve konkurence státního, soukromého a drustevního dá lepí celkové výsledky. Negativní projevy podnikání musí ukočírovat stát. Jinak nám kapitál skoupí a zničí celou planetu pod zadkem. A to je do třetice moná dalí zajímavá kapitola - jaké zadání je nutné pro instituci zvanou stát. Abychom se mohli napřítě vyhnout slovům jako anarchokomunismus ap. Evrop. levice hledá alternativu. Kdo jiný ne stát by mohl být schopen zabránit likvidaci soc. státu. Je jedno, zda se skupiny usilující o blaho obce nazývají soc. nebo kom či jinak. Je podstatné, aby dovedly plénu předloit program očitěný od manipulací a lí v jasně srozumitelné podobě a tím umonily občanovi se k němu přihlásit a vzít jej za svý.
Komentář ze dne: 04.12.2007 18:15:36 Reagovat Autor: [JHudeček] - Jiří Hudeček (hudecek@sds.cz) Titulek: Re: Re: BEZ DOGMAT
Pro mne ani tak nejde o "prohřeky minula", ale o hledání odpovědi na otázku: proč to vdy a vude sklouzlo do stejných kolejí? Odpověď vidím někde v tom, e toto "sklouznutí" musí být zaloeno systémově, tj. zřejmě realizovaná forma "společenského vlastnictví" v sobě nese rovnou zárodky vniku jakési nové byrokratické třídy těch, kteří jsou si "rovnějí" - a ádná dobrá vůle nebo "kádrová opatření" s tím nemohou nic udělat.
Je v tom ono Brechtovo: "vím, e patnost nepřestane existovat; jde "jen" o to, jak to zařídit, aby nemohla věcem kodit" (moje volná parafráze výroků na mnoha místech jeho díla).
Komentář ze dne: 04.12.2007 20:39:07 Reagovat Autor: [ALF] - ALF (@) Titulek: Re: Re: Re: BEZ DOGMAT
a proč se člověk nemění nejen na anděla, ale ani na ďábla ? patnost aby nekodila je ideál, patnosti se zpěčovat je program, to co ijeme je výsledek.
Ty koleje moná jsou o naí přirozenosti, která se mění ale nědá se znásilnit ládrováním ani jinak (jako za budování komunismu). Teufel soll das nieder holen.
Komentář ze dne: 05.12.2007 07:10:18 Reagovat Autor: [Egon] - Egon (@) Titulek: Re: Re: Re: BEZ DOGMAT
rozumět sám sobě a své minulosti je snad součástí toho "být na úrovni doby". Jde jen o to aby hon za prohřeky minulosti se nestal sám sobě účelem. nejen selhání subjektivní, ale zejména selhání systémové je to hlavní poučení pro konstrukci nových, moderních projektů.
To není proti individuální či kolektivní očistě. patné nepřestane existovat - to je trvalý zápas. Rituální autodafé sice přímo nepomůe těm, kteří na pomoc čekají, vyčistit si své "čakry" ovem patří k svého druhu hygieně. pína v dui se někdy skryje, ale nekonec se projeví.
Komentář ze dne: 05.12.2007 08:58:09 Reagovat Autor: [milan] - Milan Neubert (neubert@sds.cz) Titulek: Re: Re: Re: Re: BEZ DOGMAT
Výraz "rituální autodafé" dobře vystihuje deformovanost jednoho z relevantních společenských procesů. Nevím jak ostatní, ale já v tom termínu necítím smysl oné přípony "auto", jako je to v jiných případech. Autodafé - alespoň v českém vnímání - je aktem druhých vůči jinému, ale o to by tu přece jít nemělo. Podstatná je vnitřní katarze, přičem pokusy o autodafé této katarzi spíe brání. Já osobně nevidím lepí cestu ne neustálý tlak na diskusi.
Komentář ze dne: 05.12.2007 14:14:41 Reagovat Autor: [ALF] - ALF (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: BEZ DOGMAT
rozhodně bych souhlasil s tím, e pokud jde o hodniocení minulého reimu, tak ádná tlustá čára či silentium ad aeternam. Ale rozliujme rovinu morální, právní a politickou.
Komentář ze dne: 05.12.2007 22:11:46 Reagovat Autor: neregistrovaný - -ik (@) Titulek: Re: Re: Re: BEZ DOGMAT
Jeví se mi to jako jedna ze stěejních otázek. Neznám přesně mechanizmus voleb např. v zákl. org. u kom., ale myslím, e to bylo tak, e tzv. návrhová komise navrhla a ostatní málokdy tajným hlasováním potvrdili navrené. V tom u jsou dvě monosti manipulací. Jednak se do návrhové komise dostali u vybraní soudruzi a jednak funkcionáři stáli proti plénu v místnosti a rovnou se ptali: Ty nevolí soudruha A. A? Kdy někdo byl svéhlavý tak s ním zatočili.
Společenské vlastnictví napomáhá patnému vztahu k němu - z cizího krev neteče. I dnes je to vidět. Podíváme-li se na průběh stavby soukromé, tak ta přímo letí vzhůru a vedlejí ze státního jde čtyřikrát pomaleji. Toté s výrobními prostředky.
To si právě mimo jiné představuji pod pojmem správný rozbor a zhodnocení historie. Bez toho není modernizace ani pohyb dopředu.
Komentář ze dne: 06.12.2007 01:11:40 Reagovat Autor: [milan] - Milan Neubert (neubert@sds.cz) Titulek: Re: Re: Re: Re: BEZ DOGMAT
Vá příspěvek má dvě části, tak svou reakci taky rozdělím
1) Vnitrostranické mechanismy jsou v prvním přiblíení popsány správně - je-li mi známo, hodí se na vechny současné parlamentní politické strany. Můeme jim radit, aby to změnily, ale asi se na nás vykalou. Take zbývá otázka, co my ve vztahu k nim: brání nám to a) ve vstupu do jejich strany b) jednotlivcům v externí uí spolupráci s nimi c) organizaci (třeba SDS) v akční spolupráci s nimi d) atd atp. Co z toho pro nás platí?
2) Společenské vlastnictví
Z čeho vyplývá nae zkuenost? Ze znalosti situace před listopadem a po listopadu. Ze dvou modelů, které podle mne monosti nastavení společenského vlastnictví nevyčerpávají. Přede mnou se otevírají otázky: Určuje patný vztah ke společenskému vlastnictví opravdu ono společenské vlastnictví samo? Existuje dnes zájem soukromého kapitálu prezentovat společenské vlastnictví jako neproduktivní? Je soukromé vlastnictví bezprostředním důvodem pozitivního a odpovědného vztahu k němu samotnému? Zkuenost se soukromým vlastnictvím např. bytů mi říká, e to tak jednoduché není. Řada soukromých akciovek s rozptýleným vlastnictvím je neefektivní a jejich management vesele tuneluje. Je-li k dispozici nějaký objektivní rozbor obou základních forem, sem s ním. Jinak - také z důvodů rozhodovací nejistoty - jsem pro soutě obou základních forem.
Komentář ze dne: 06.12.2007 12:48:37 Reagovat Autor: neregistrovaný - -ik (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: BEZ DOGMAT
1) F situaci, kdy se nam nechce a) a ani moc b), c), ...je moné zkusit utvořit m) či n). Na jiném místě na netu -HzPD- probíhá diskuse o přímé demokracii. Padla tam i zmínka o tom, e přímou demokracii nebudou asi chtít samotní bafuňáři té které strany, protoe by jim to nezaručilo jistotu být zvolen v dalích obdobích. Nebo-li pokud se nenajdou lidi, kteří by organizovali stranickou činnost i s perspektivou, e můou být nezvoleni není moná přímá demokracie a občan bude nadále trpět pod knutou stranických sekretariátů. Asi právě to jsou oni kteří mají na svědomí to nejhorí vykořisování, kterého se obává pan Vojta. Resumé: + pro Vás.
2) Ano, existuje zájem kapitálu presentovat společenské vlastnictví jako nevýhodné. V řadě případů má pravdu, v řadě jiných případů je sám kapitál neschopen být prospolečenský. Ano také jsem pro soutě vech forem. Opět máte +.
Docela Vám to jde. Zajímá mně, jak odpovíte na poznámku p. Hudečka o tom, jak vykličkovat z pasti, do které se dostal tzv. socík v minulosti, kdy moc uchopili funkcionáři a také toho hned vyuili ve svůj prospěch. Jaká opatření se musí udělat např. ve stanovách nebo v organizaci tak, aby bylo znemoněno autoritářské vládnutí úzkých skupin ve vrcholu stran.
Komentář ze dne: 06.12.2007 23:43:03 Reagovat Autor: [milan] - Milan Neubert (neubert@sds.cz) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: BEZ DOGMAT
1) Beru to tak, e má otázka nebyla příli inspirativní nebo provokativní. Pokud jde o PD, role těch "bafuňářů" určitě má svou váhu, ale nelze na ni celý problém redukovat. Představa, e mohu pomocí PD změnit trvale svět je podobná čistě leninské představě, e můe svět změnit semknutá komunistická strana. Prostě představu, e vědomí předchází bytí, musím odmítnout, a se halí do jakého chce hávu. Rozhodující byl vdy reálný svět lidské výroby. Hierarchická struktura řízení hromadné výroby se dnes postupně mění na síovou, v tom spočívá naděje. Praktický svět výroby moná začne klást na jednotlivce takové nároky na rozhodování, e tohoto jednotlivce připraví/zakolí i na rozhodování o věcech mimopracovních. To absolutně neznamená, e nemá smysl PD podporovat - stejně jako se člověk připravuje kolou na své povolání.
Moje teze tedy je, e podstatnějí "knutou" (ve smyslu určující) ne knuta stranických sekretariátů je knuta výroby a výrobních vztahů. Chtít odstranit knutu první bez odstranění té druhé znamená podle mne ít v iluzi. Protoe mezi oběma "knutami" existuje příčinná souvislost (a to obousměrně, by různě intenzivně), má smysl bojovat SOUČASNĚ proti oběma knutám, tedy stavět před lidi povinnost se rozhodnout v referendu vude tam, kde mohou bezprostředně pocítit důsledky svého rozhodnutí (nebo těch druhých, budu-li v menině).
2) Podle mého názoru byl "socík" z hlediska celosvětového předčasně narozené dítě. Čistě z hlediska Rusů to vak bylo moná pozitivní, protoe jim to zrychlilo pohyb po trajektorii opoutění feudalismu. Past "socíku" spočívala podle mne v tom - opět se vrátím k výrobě - e do moderního strojního parku postavil nepřipravené muiky (v malém se o to pokusil u před tím báuka car). Formální změna výrobních vztahů nepřinesla své ovoce, jak předpokládala teorie. Socialistický výrobní systém se automaticky nedostavil. Pro Lenina to mohl být ok. A současně se musel celý systém začít
Komentář ze dne: 06.12.2007 23:44:05 Reagovat Autor: [milan] - Milan Neubert (neubert@sds.cz) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: BEZ DOGMAT
A současně se musel celý systém začít bránit proti agresi zvenčí. Bylo nutné zajistit efektivitu výroby - a tak se (vlastně od historie skoro zatrest) museli chopit řízení výroby straničtí funkcionáři. Neřekl bych, e to zpočátku udělali větinově proto, aby z toho měli prospěch, jejich neúspěchy se trestaly jako dezerce za války. Mám problém nazývat ten systém socialistickým - osvobození člověka prostě suspendoval. Ale byl to nepochybně systém intentivně sociální, sociální práva vak přiděloval - jen intenzivněji ne bismarkovské Německo.
Postupně se ale v tom systému (který měl atributy budoucího socialismu i minulého feudalismu) stali straničtí funkcionáři lechtou s téměř dědičnými právy - Kim Ir Sen je jen exemplárním případem. V tom se můj pohled moná lií od Jirkova. Já si nemyslím, e to způsobilo "společenské vlastnictví" vůbec (není tedy "pastí"), ale společenské vlastnictví v historicky nepřipravených podmínkách. S dalím ale pak plně souhlasím: ádná dobrá vůle nebo "kádrová opatření" s tím u nemohly nic udělat. A tím také podobně říkám: ádné úpravy stanov stran nezmění "knutu" výrobních vztahů, mohly by se vak stát kolou demokracie, to by mohly, a to je asi dost dobrý důvod, aby se ten systém (uvnitř strany!!) aplikoval.
Kdy zespolečentím kapitál, tak to bude dál kapitál - a na to e zespolečentěný. Takový subjektivně idealistický, právně-politicky nadstavbový socík by ani samotného marxistu neměl zrovna uspokojovat.
Úplně jiný kafe by ovem bylo, kdyby
a) začalo "poněkud zanikat" zboí - a to proto, e dominantními ekonomickými faktory by se staly takové věci, které ani směnit nejde - na někoho je převedu a stále mi zůstávají ...
b) kdyby místo zhodnocování FONDů /a u veřejných nebo soukromých/ se zase stalo dominantou základního ekonomického vztahu a tvorby nadproduktu zhodnocování FAKTORů, stejně jako to bylo před kapitalismem, kdy peníze byly a na druhém místě, ale hlavně se kultivovala půda, rostly města - prostě zhodnocovaly se dominantně faktory ...
A na to e by lo o faktory práce - ne o půdu ...
c) kdyby "fondy" musely klečet a prosit na kolenou, aby byly najaty akumulovaným lidským kapitálem, protoe jinak by se zhodnotit nemohly a podle toho by vypadala jejich vyjednávací pozice ...
zespolečetěný kapitál je poněkud nestandardní pojem. Zavání to pojetím kapitálu jako výrobního činitele či jevově jako fondy\ plné peněz či majetku.
Podle klasiky jde o zespolečentění výrobních prostředků, kterým zaniká kapitáliový vztah. U Marxe najdeme vymezení kapitálu jako společenského vztahu vzniklého vlastnickým oddělením pracujících od vlastnictví
Netvrdím e Marxův kapitál je dogma (o kdyx úplně nevýznamná kniha to jistě není) , je ale třeba se shodnout s kterým pojetím pracujui.
Komentář ze dne: 07.12.2007 12:15:23 Reagovat Autor: [milan] - Milan Neubert (neubert@sds.cz) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: BEZ DOGMAT
Je to opravdu nestandardní, ale myslím, e k novému pokusu o vymezení pojmu bude Mirek Tejkl směřovat ve své sérii "Zemřela vize, do hrobu dána, metoda po ní zůstala...".
"zespolečetěný kapitál je poněkud nestandardní pojem. Zavání to pojetím kapitálu jako výrobního činitele či jevově jako fondy\ plné peněz či majetku."
Já s Vámi zcela souhlasím a skutečně jsem měl v této souvislosti na mysli kapitál jako fond či dokonce výrobní faktor PRÁVĚ PROTO, aby z toho vyplynulo, e změnit se musí hlavně něco jiného, aby byl překonán kapitalismus - a sice onen společenský vztah "kapitál". V minulých dnech jsem zaslal SDS článek "Ta událost u Labutí řeky", který se této věci týká ...
Zajímavé, e ani v bojovném Komunistickém manifestu se neádá znárodňování jiných výrobních faktorů ne půdy (a pozemkové vlastnictví je poněkud antikapitalistická záleitost a na kapitalismu by se nic nezměnilo při jeho znárodněním), ale pouze fondů - zavedení jediné národní banky ...
Pane Tejkle! Při ví úctě se mi krutě nelíbí "kdyby" řeení.
- - Kdyby větí opoziční strany byly více levicové ne levé, pravděpodobně by si udrely vládu v rukou a mohly dělat více pro lidi. Ostatně to co by mělo nebýt, aby to bylo jiné kafe, tu prosazovala osm let vláda socialistů. Tatá vláda, která teď vyčítá odéesákům toté, co donedávna pytlíkovala.
Komentář ze dne: 07.12.2007 08:12:16 Reagovat Autor: [Egon] - Egon (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: BEZ DOGMAT
příli horlivé fandovství v přímou demokracii mi čímsi připomíná anarchistické vzepětí vůči autoritám - je to potřebné k změně, ale nestačí to na fungování světa. HzPD mi přijde poněkud exotické, včetně přeceňování telekracie... tj. vyuití IT pro zapojení laiků do rozhodovacích procesů.
To není o bafuňářích (ti se svých koryt dreli vdy a dret budou) ... a i přímá demokracie je ovlivnitelná - technologie tvorby veřejného mínění je dnes u docela rozvinutá. jde spíe o změnu v kvalitě zájmů a zěnu vkvalitě zpětné vazby.
Přeměna politické spolenosti v občanskou (Gramsci) neznamená odstranění zprostředkování a tedy i reprezentace , pouze se více uplatní mechanismy participační na různých subsidiárních úrovních.
A to se týká i soialstického výrobního systmu. Heslo o samosprávě jetě neznamená mení potřebu trního zprostředkování, ani potřebu centrálních institucí hospodářské politiky.V tom snad je hlavní poučení z totáčr, kde tzv. PES byla ukázkovou scholastikou.
"Moje teze tedy je, e podstatnějí "knutou" (ve smyslu určující) ne knuta stranických sekretariátů je knuta výroby a výrobních vztahů. Chtít odstranit knutu první bez odstranění té druhé znamená podle mne ít v iluzi."(M.N.)
Moje teze je. e tak to není. Stranické sekretariáty měly moc, a mají. Ty diktují jak se budou výrobní vztahy utvářet. Proto nemá snad cenu nařizovat kdo bude vlastnit výrobní prostředky, ale má cenu zkoumat, jak bude produkt přerozdělen.
- - Socík byl předčasně narozené dítě z toho důvodu, e bolevikům nelo o socialismus, ale o vlastní postavení v jejich systému hrůzovlády. ádné "kde tak volno dýit čelavěk". Dodnes se teoretici o mnoho z místa nepohli.
- - O to jde v mé otázce: popsat v čem se stala chyba a zdali je někdo schopen aspoň zhruba nastínit nějakou variantu, která by ty hrůzy vyloučila. Bavíme se o konzerv. pí. Semelové, o pokrok. p. Dolejovi, o náckovslé Ksm, bavíme se o tom léta a konstatujeme, e ani sjezd EL jasné a konkr. návrhy nemá.
Jestlipak si to přečtou lidi kolem Valacha, asi ne - koda.
Komentář ze dne: 07.12.2007 12:09:40 Reagovat Autor: [milan] - Milan Neubert (neubert@sds.cz) Titulek: Re:
K tomu musím přičinit jednu poznámku - moje pojetí postavení PD na ebříčku mých priorit není v rozporu s tím, e aktivity HzPD oceňuji. Dobře, e taková skupina lidí existuje a informace o PD roziřuje. Osvětové práce není v této oblasti nikdy dost.
myslíte nazelenalého Milana Valacha z brněnského pajdáku (www.valach.info) ? Inu, proč ne...otevřená debata o KSČM můe být zajímavá i pro něj.
Jeho antikomunismus mi ale přijde prochu pocitový a články např. na BL trochu moc hřímavé a málo uspořádané.
Ale to je obecný nevar - Keller nebo Chomsky to mají také. Pokud jde o HzPD souhlasím s Egonem i Neubertem
Komentář ze dne: 07.12.2007 17:27:37 Reagovat Autor: neregistrovaný - Peter (@) Titulek: Re: Re:
Existuje také diskusní krouek o PD Valachem vedený, dost ostrá otevřená debata o KSČM se vedla svého času i tam, ale i jiné příspěvky jsou zajímavé - i kdy s nimi nemusím souhlasit. Vadou je nemonost dohledat starí debatu, ale i tak vřele doporučuji.
Lze se tam dostat tudy:
http://www.pdemokracie.ecn.cz/cs/index.php? pg=start
"Pro mne ani tak nejde o "prohřeky minula", ale o hledání odpovědi na otázku: proč to vdy a vude sklouzlo do stejných kolejí? Odpověď vidím někde v tom, e toto "sklouznutí" musí být zaloeno systémově, tj. zřejmě realizovaná forma "společenského vlastnictví" v sobě nese rovnou zárodky vniku jakési nové byrokratické třídy těch, kteří jsou si "rovnějí" - a ádná dobrá vůle nebo "kádrová opatření" s tím nemohou nic udělat."(p.Hudeček)
"nejen selhání subjektivní, ale zejména selhání systémové je to hlavní poučení pro konstrukci nových, moderních projektů. To není proti individuální či kolektivní očistě. patné nepřestane existovat - to je trvalý zápas."(p.Egon)
U několikrát se zde objevila obava ze systémového selhání. V čem systémy selhaly? Kdo umí formulovat aspoň nástin lepí varianty systému, který by nevedl k novým deformacím ve stranické práci? Nemluvě teď o konkrétní straně.
V diskusi na webu HzPD zazněly pochybnosti o tom, zda je vůbec přímá demokracie teoreticky moná(zmínka o knize F.Koukolíka)
Komentář ze dne: 08.12.2007 06:43:27 Reagovat Autor: [Egon] - Egon (@) Titulek: Re: Re: Re: Re:
argument osvětáře koukolíka je sice zajímavý, ale hlavní problém v přehnaném zavídění přímé demokracie vidím ani ne v nějaké přirozenosti člověka, jako v informacích. Prostě nelze ve sloité společnosti zavádět zjednoduené rozhodovací ablony jako v nějaké smečce či malé polis ... rozhodování se delegovat občas musí.
P.S. : jestli mám selhání minulého reimu za systémové to samozřejmě není automatickou odpovědí na jeho jinou, funkčnějí variantu. Prostě jen říkám, e nevystačím z odpovědí, e někteří soudruzi selhali či e imperialisti moc tlačili.
Komentář ze dne: 08.12.2007 16:15:34 Reagovat Autor: neregistrovaný - Irena (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re:
My, příznivci přímé a polopřímé demokracie nesouhlasíme se současným reimem, je povauje za standardní hodnoty nezodpovědnost a sobectví.
Nesouhlasíme s tím, aby politici zneuívali svých funkcí k tvorbě zákonů slouících k rozkrádání státního majetku a organizování korupčních obchodů s různými zájmovými skupinami.
Nesouhlasíme s tím, aby politici pouívali veřejné rozpočty - daně milionů spoluobčanů - jako zdroj svého obohacení a zisku zájmových skupin, a prohlubovali tím nezaměstnanost, hospodářskou a sociální nerovnováhu, státní dluh a celkový úpadek naí společnosti.
Nechceme po pravidelných pseudodemokratických volebních frakách v období mezi volbami stále jen bezmocně přihlíet zneuívání moci a aroganci těch, kteří nás ve volbách podvedli.
Nechceme bezmocně přihlíet ničení přírody, krajiny, urbanismu, architektury, kulturních a historických tradic ve prospěch nekoncepčních a krátkozrakých ekonomických zájmů a zisku úzkých zájmových skupin na účet budoucnosti.
Vy s tím souhlasíte?
Komentář ze dne: 08.12.2007 16:24:31 Reagovat Autor: [Egon] - Egon (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
protoe nejsme u výslechu, tak zopakuji pouze to, e přímá demokracie není universální princip. To přeci není proti přímé demokracii vůbec, jde jen o míru..
A jestli by nedokonalá demokracie je pro vás pouze fraka a přehlídka argogance, tak to to chcete nahradit jednotnou kandidátkou národní fronty ? Snad ne....
P.S. : Mluvím za sebe - nemusím pouívat monarchistický pluralis majesticus. Mluvíte-li za HzPD, prostě ve volbách neuspělo - pouze přímá demokracie je na oslovení lidí zřejmě málo.
Paní Ireno! My slávisté nesouhlasíme s vítězstvím Sparty. My slávisté postavíme výborný manaft a pak to Spartě na sportovním kolbiti nandáme.
A jaký máte záměr Vy? Na webu PD se mluví o tom, jak je Amerika před krachem, ale postavit systém, který jednak neupadne do stalinských nebo goeblsovských móresů a jednak bude pro voliče natolik zajímavý, e tím pádem vyhrajete volby.
Pak Vám pomůu chránit krajinu i historické tradice i zmenovat státní dluh. Souhlasíte?
Pane Podotýkač! koda, e si to nepřečtou lidi kolem p. Valacha. Viz útrek:
"Komentář ze dne: 07.12.2007 08:12:16 Autor: [Egon]
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: BEZ DOGMAT
příli horlivé fandovství v přímou demokracii mi čímsi připomíná anarchistické vzepětí vůči autoritám - je to potřebné k změně, ale nestačí to na fungování světa. HzPD mi přijde poněkud exotické, včetně přeceňování telekracie... tj. vyuití IT pro zapojení laiků do rozhodovacích procesů.
- - Na webu HzPD byl příspěvek o důleitosti informovat občany podrobně a velice srozumitelně dříve, ne to udělá některý placený profesionál, ovem ve prospěch někoho jiného. P. Valach na něj reagoval tak, e kdo má zájem být informován, e si informace najde. Přilo mi to jako jeho úlet. Je přeci rozdíl mezi člověkem, který se informacemi iví a mezi jiným, který celý den dělá jinou práci. Snad někdy pánové přijdou na to, e ve kvalitě informovanosti je rozdíl i podle toho, kdo informace dává. V podceňování informovanosti.
Komentář ze dne: 11.12.2007 11:59:11 Reagovat Autor: neregistrovaný - -ik (@) Titulek: Konec přelapování!
Dovolím si moná hubatou větu: Kdyby se Ksčm chtěla modernizovat, tak se ji dávno modernizuje. Přesně podle lid mudrosloví - kdo chce psa býti, húl si najde. Obrátíme-li toto, vyznívá to mnohem pesimističtěji: Kdo hůl nehledá, asi nechce psa býti! Hůl nabízí p. Václav Bělohradský v posl. příspěvku na tomto webu:
- - "Cituji často v těchto úvahách Ludwiga Wittgensteina, který napsal, e úkolem filosofie, je ukázat moue cestu ven z láhve, v ní uvízla."
- - Okolo r. 1995 jsem měl pocit. e p. Václav Bělohradský je "vykladačem" mylenek p. Václ. Klause. Nyní ji si to nemyslím, spíe mne napadá označení "ukazatel směru". Kdy si představím, e by se tímto směrem vydala např. politická strana (co bohuel nehrozí), tak je mi příjemně po těle. Je to určitě výborný návod, kterým směrem se má MODERNIZACE politické strany ubírat. Moc děkuji!
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. až 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bližší informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.
16.06.2017:Opět útoky spamovacích robotů
Došlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle všech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více než 200 těchto pseudokomentářů, které mažeme. bahis siteleri
16.06.2017:Někdo/něco zde krade ž a š?
V uplynulých dnech došlo k technické závadě, v jejímž důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z většiny komentářů) ztratila všechna písmena "ž" a "š" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).
09.05.2017:Pietní akt na Olšanech
Jako každoročně, i letos položila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru pražské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na olšanském hřbitově. Při té přiležitosti jsme pietně vzpomněli i padlých dalších armád (včetně československé), kteří jsou na Olšanech uloženi.
Anketa
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?
[15.05.2018 19:15:23] josef mikovec
Bohumír Šmeral - Mučedník ztracených a vysněných příležitostí
http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ... [15.05.2018 18:54:53] josef mikovec
Zde jest zkušební kámen, na němž se dokáže, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ... [21.03.2018 17:10:12] n
Snad se něco doví,! [19.11.2016 10:28:45] l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohužel se v něm dopustil dehonestujícího přešlapu, když prohlásil, že Per ... [27.02.2016 10:01:56] l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati.
Paní Neudorflová sice správně píe, e je chyba, k ... [28.10.2015 09:08:14] -ik
Dobrý den pane Šlemendo!
To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty?
Já mysl ... [04.09.2015 14:20:12] n
Samozřejmě, že již těším na shromáždění, jako posledně na Václaváku. Doufám, že nebude chybět pán Šafr, kterého tímto srdečně zvu. ... [13.08.2015 13:11:01] n
SDS leí v aludku tomu zoufalému tapetáři, take je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ... [13.08.2015 01:44:03] -ik
Jestli e se mi zdá, e militantní skupiny dosahují lepích výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji patně. Oni mohou ... [08.06.2015 21:05:37] -ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkueností z jiných čá ... [25.05.2015 14:58:27] n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naši zemi, již dosáhli hranic dalšího materiálního pokroku a jeho další zvyšování je n ... [25.05.2015 08:21:23] l&s
"Proč se mylenka lidové fronty boje proti faismu prosadila v naem hnutí, a kdy bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec moné, ab ... [13.05.2015 09:45:10] Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, e virtuální diskuse na webu nebo na ... [10.05.2015 23:25:51] -ik
Mám pocit, pane Neuberte, e jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnail. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ... [06.05.2015 10:38:48] n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle mnoství zbytečné práce opravdu stojí ...