logo SDS
Dnešní datum: 19. 03. 2025   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 50
Prům. 39.3
21 denni
Max. 2905
Prům. 937.1

Nyní si čte web : 86 uživ.

Komentáře
ke článku: Pohľad na február 1948 a jeho pokračovanie z trocha iného zorného uhla
(ze dne 07.03.2008, autor článku: Andrej Sablič)

Komentář ze dne: 11.03.2008 13:47:07     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Josef (@)
Titulek: Ekologie a kapitalismus
Ano, kapitalismus problémy neřeší ale způsobuje. Vládnoucí politici ODS na všech úrovních, zřejmě pod vlivem svého čestného předsedy, věnují malou pozornost existenčnímu ohrožení mnohotvárné lidské kultury, které nevyplývá jen z vyčerpání zdrojů a z rostoucího znečištění životního prostředí, jak se obvykle uvádí. Dvojím nezvratným způsobem je dle současných vědeckých poznatků v interpretaci prof. Josefa Šmajse, destruován samotný biologický základ kultury – lidské fyzické a psychické zdraví:
Za prvé tím, že živelný civilizační rozvoj nutí biosféru přejít na takovou úroveň dynamické nerovnováhy, která už nebude příznivá pro lidskou biologickou reprodukci.
Za druhé tím, že převaha umělých faktorů lidského života nad faktory přírodními vyvolává pozvolný, obtížně měřitelný úpadek lidskosti, tj. produkuje příliš velký nesoulad umělého prostředí s biologicky předurčenou lidskou přirozeností. Jedná se o problém naturalizace lidské ontogeneze a naturalizace krajiny a lidských sídel.

  
Komentář ze dne: 12.03.2008 23:26:52     Reagovat
Autor: [Egon] - (@)
Titulek: Re: Ekologie a kapitalismus
no A. Sabličovi vůbec nerozumím (hájí totalitu a nebo ne ?), ale taky nerozumím jak může někdo tak jednoduše spojovat ekologické škody a kapitalismus a vůbc tak mytyzovat vcleku věcné záležitosti. trochu styl pseudoodborníků typu rasového experta P. Bakaláře apod.
Vážné poškozování přírody začalo v průmyslové éře ve všech režimech. Nejen v kapitalismu ale i v SSSR, NDR i u nás - bylo to dokonce v mnohém horší. Nedemokratický systém ve fázi velkovýroby kašle na přírodu také, přes všechny ty idealistické řeči vůdců.
Obdobně je tomu s úpadkem lidskosti - kapitalismus byl krokem vpřed a jeho dekandenci v mnohém překonaly režimy jako ten polpotův či stalinův. A ideál lidské přirozenosti velebil režim nejzrůdnější - německý nacismus.
Pokud jde o lidské zdraví ... v životě se lidé nedožívali takového věku a v takovém zdraví jako nyní. Civlizační choroby samozřejmě jsou novum, snižují se ale ty tradičnější problémy starých kultur. Mění se morbidita, snižuje mortalita - žádný konec světa.

    
Komentář ze dne: 13.03.2008 08:55:51     Reagovat
Autor: neregistrovaný - astream (@)
Titulek: Re: Re: Ekologie a kapitalismus

Egone, pan Sablič svým rozcestím jenom akcentuje pravděpodobnou okolnost, že pokud by nedošlo k Únoru 1948, náš systém by zůstal kapitalistickým v rozsahu silně socializovaného státu, nicméně kapitalistického státu typu Británie nebo Rakouska. Lidová demokracie z roku 1947 by pak přirozenou cestou nereprodukovala velký podíl zespolečenštěného vlastnictví na shodné úrovni - klesal by jako se to dělo i jinde, kde byl navíc i podstatně menší ...
Poválečné změny vlastnictví by ekonomika nereprodukovala protože přirozeným systémem v roce 1948 a dále byl KAPITALISMUS a výrobní síly by tomu přizpůsobily vlastnickou strukturu samotnou reprodukcí v jednotlivých sektorech ...

Na rozdíl od Rakouska a Británie byla v ČSR dokonce většina produkce už ze znárodněných fabrik nebo z podniků v národní správě (snad jen Izrael měl tak velký podíl ne-soukromého vlastnictví výrobních prostředků) - ale ani to by nezměnilo na reprodukci vlastnických struktur nic podstatného.
Kdyby nebylo Února 1948 byly bychom postupně reprodukováni v kapitalistickou zemí se silnou mocí odborů a státu silně ovlivňovaného pracovní silou. "Pouze".


Komentář ze dne: 12.03.2008 22:46:45     Reagovat
Autor: neregistrovaný - lucie (@)
Titulek:
Už sice bylo řečeno, ale asi jste přehlédl.
"...Široká demokratická platforma a zhoda záujmov skončila a išlo o to, kto z koho! Spoločnosť sa dostala do polovice cesty a zrejme otázka znela pokračovať v znárodňovaní alebo začať parcelovať a rozkrádať už znárodnené."
Máte pravdu, společnost (resp. lidově demokratická koalice) se dostala na rozhraní, ovšem nikoli z důvodů, které uvádíte, ale z již neskrývané mocichtivosti KSČ.
"Február neznamenal revolučný krok, ten začal už v roku 1945, ale len odstránenie prekážky na spoločnosťou vytýčenej ceste..."
Společností vytyčená cesta nebyla ta komunistická (vzoru 47/48; ve volebním roce 46 byl program KSČ k nerozeznání od ostatních stran). Myslíte, že ve Vámi vzpomínaném prohlášení z Humenného šlo Benešovi o to, ukrást rolníkům půdu? (No nikoli, byl pro pozemkovou reformu tak, jak ji chtěla "stará" NF). A že by únorové a poúnorové události bylo možno interpretovat jako "predstavu širokej verejnosti v čele s Eduardom Benešom", tomu snad nevěříte ani Vy:-).
"...február vyprovokovala prokapitalistická časť vlády a nie ľavica..."
A čímpak? Podání demise v komunistickém pojetí znamená signál k uchvácení moci a absolutní likvidaci jiného názoru?
"V priebehu ďalších cca 10 rokov sa dokončila najťažšia etapa socializácie výrobných síl, pretože sa dotýkala širokých buržoáznych vrstiev, ale aj malovýrobcov a maloroľníkov.
Bolo to obdobie obojstranne mimoriadne kruté"
Jak to myslíte "oboustranně mimořádně kruté"? V tom smyslu, že v západní Evropě byli lidé také popravováni a vězněni pro svůj původ/přesvědčení? Nebo snad to, že k desetitisícům perzekvovaných komunisté přidali (v intencích bolševické tradice) i pár soudruhů?

Komentář ze dne: 13.03.2008 09:33:01     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Míla (@)
Titulek: JAK DÁL?
V roce 1948 ukradl pracujícím revoluci řídící aparát, a v roce 1948 buržoazie, se kterou čile kolaboruje údajně levá ČSSD. Kapitalismus je zdrojem morální patologie. Jsme přesvědčeni, že alternativa je možná. Nejsme sociální inženýři ani dogmatici, abychom tvrdili, jak by měla přesně vypadat. Jsme již dvěma ukradenými revolucemi poučení komunisté, a tak chceme o alternativách především vyvolat celospolečenskou diskusi. Společně s dalšími občany se však domníváme, že má-li jít o skutečnou alternativu a ne o pouhou variaci na poznané autoritářské systémy, měla by být založena na následujících principech levicového programového minima:
samospráva (každý se může podílet buď přímo, nebo prostřednictvím úkolovaných a kdykoli odvolatelných zástupců na záležitostech, které se jej týkají),
svoboda (každému je umožněn jeho osobní rozvoj, pochopitelně s respektováním svobody druhých)
a sociální spravedlnost (spravedlivá organizace ekonomiky, která by měla uspokojovat potřeby každého místo toho, aby sloužila zisku úzké skupiny).
Naším cílem je emancipovaný člověk žijící ve společnosti založené na uvedených principech, kde se může plnohodnotně spolupodílet na jejím fungování a v co největší míře rozhodovat o svém životě!
Jak na to?
Abychom se mohli postavit tomu, co se nám nelíbí, a pokusit se realizovat to, co bychom rádi, cítíme potřebu spojit se v tomto snažení s každým, komu jde o pozitivní změny. Pokud se podaří, bude možné:
1. Zaměstnat každého, kdo chce pracovat a je schopen pracovat.
2. Zlikvidovat chudobu.
3. Formulovat a vyřešit problémy v zemědělství.
4. Poskytnout každému dobrou lékařskou péči.
5. Zastavit kriminalitu mládeže.
6. Obnovit naše malá i velká města a přeměnit špinavé čtvrti na lidská společenství.
7. Vyplácet všem rozumné penze.
8. Nahradit stovky vládních nařízení mnohem účinnějšími kodexy chování, které by přísně prosazovala každá profese a bdělý tisk.
9. Zvládnout veškeré výzkumné úsilí národa.
10. Rozšířit vlastnění kapitálu na cel

  
Komentář ze dne: 13.03.2008 10:35:01     Reagovat
Autor: [Ronny] - Ronny (@)
Titulek: Re: JAK DÁL?
Koukám, že se komunistický řídící aparát vyznamenal vlastně hned dvakrát - poprvé ukradl revoluci v roce 1948, podruhé zradil v roce 1989 a jaksi se nám tiše transformoval v lumpenburžoazii.

Dvakrát je dvakrát. To není málo. Takže možná by to chtělo nějak upřesnit a ujistit, že se to nestane potřetí. Jinak to jsou jen kecy, kecy, kecy...

    
Komentář ze dne: 13.03.2008 12:06:29     Reagovat
Autor: [ALF] - ALF (@)
Titulek: Re: Re: JAK DÁL?
a není to logické když jde jenom o moc ? Dodnes v bývalém sovětském bloku tvoří páteř nové třídy staré nomenklatury (V Rusku asi nejvíc ze všech).
Ovšem s tou ukradenou revolucí je to od Ransdorfa dost mediální klišé navíc inspirované opusem Zrazená revoluce páně Bronsteina. Žádná diktatura nenastolí demokracii - ani ta proletářská.
Pokud systém nemá demokratickou pojistku - a tu nemá ani ve svých dílech Lev Davidovič - pak zdeneneruje vždy. At se jednalo o sovětský import a nebo o vlastní mocichtivé hajzlíky schovávající se za vlastenecké řeči

      
Komentář ze dne: 13.03.2008 12:36:51     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Jiří (@)
Titulek: Re: Re: Re: JAK DÁL?
Demokratické pojistky v díle Lva Davidoviče jsou. Stačí se podívat do marxistického internetového archivu.

      
Komentář ze dne: 13.03.2008 12:48:18     Reagovat
Autor: [Egon] - Egon (@)
Titulek: Re: Re: Re: JAK DÁL?
Trockij byl v mnohém jako Stalin, s kterým jen prohrál v konkurenci. A u obou byl jejich marxismus prosáknutý terorem. A tyhle geny se sem dostali právě v únoru 48.
Nikdy nenaplněné vize o dělnických sovětech mi připomínají když ve Výboru pro veřejné blaho po roce 1793 organizoval Saint-Just teror v živém styku s "revolucionáři".
Ano, opravdoví přátelé lidu -a to největší pojistkou demokracie asi má být ta vášen požírat se mezi sebou.

        
Komentář ze dne: 13.03.2008 13:02:39     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Ehud (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: JAK DÁL?
Lev Davidovič vybudoval Rudou armádu, která porazila nejen interventy, ale později pod Stalinovým velením německé nacistické hordy, které pod diletantským velením Hitlera zákeřně přepadli Sovětský svaz. Bez Trockého a Stalina byste tady Egone nemohl šířit svou záštiplnou propagandu, neboť by Vás nebo Vaše rodiče Hitlerovi pohůnci v černých unifiormách SS dávno zlikvidovali ve vyhlazovacích táborech. Svými neuváženými výroky jen děláte šand slušným lidem.

        
Komentář ze dne: 13.03.2008 15:28:35     Reagovat
Autor: [ALF] - ALF (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: JAK DÁL?
nechce se mi řešit jestli Trockij zradil Stalina a revoluci a nebo naopak. Ani jaké jsou sociální jistoty nacionálního bolševismu. Spíše jde o to, kde revoluce unne a stane se uzurpací moci.
Když jakobíni vydali dekret o půdě a zrušili feudální povinnosti šli lidé za nimi. Když začali s revolučním terorem sociální základna jim tála.
Shovívavý Danton byl nahrazen Robespierem - výbory bdělosti začali hledat zrádce a vlna zběsilých nakonec skončila tak, že sám Robespier skončil pod gilotinou bez soudu.
Podobnost čistě náhodná ? Pokrok civilizace by měl bý někde vidět - m.j. i na revoluční teorii a praxi. A ten pokrok od roku 1948 k roku 1989 vidět myslím byl. Alespon popravených bylo jaksi méně.

  
Komentář ze dne: 17.04.2008 23:09:58     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Trokytka (@)
Titulek: Re: JAK DÁL?
Rokytko, kdes to opsal?

Komentář ze dne: 13.03.2008 10:31:54     Reagovat
Autor: [ALF] - ALF (@)
Titulek: opravdu jiný úhel ?
Jesti se soudruhům v starém režimu něco nepovedlo, je třeba jasně říci co - to jsem se od pana Sabliče nedozvěděl.
Má tam jakési abstraktní úvahy o společenskost ia demokratičnosti - nojo, ale proč to teda po roce 1948 nevzniklo. Sociální jistoty začal dávat lidem uz kancléř bismarck, koneckonců i Hitler než začal válčit snižil nezaměstnanost atp.
Obvám se že to není ani tak jiný zorný úhel jako zamlžení - akosi bolo (v dobrom aj v zlom) a poondili to asi jen přehmaty a kádrové chyby. Tohle se dá krásně zneužít k revanši těch bývalých a tragikomické zopakování téhož.

Komentář ze dne: 13.03.2008 13:47:10     Reagovat
Autor: [MIKEŠ] - Mikeš (@)
Titulek: profi-revolucionáři
no jo, z revolučních profíků se někdy stávají pacholci a slouhové nových mocenských poměrů. A ten Trockij by asi náš Vítězný únor po sovětsku moc neoslavoval. Ostatně levičák Kalandra, který měl blízko k jeho kritice stalinismu dostal šibenici spolu s Horákovou.
Ale já Trockého a celou IV. internacionálu moc nemusím - levý komunisté ze kterých vzešel, byli svou psychologií velmi orthodoxní a jejich socialistické přesvědčení mi přišlo více vírou než projektem pro lidi.
To paralela s francouzskou revolucí je insiprujcí. O bolševicích se říká že byli ruskou odnoží jakobínů, o perestrojce se říká že byla opožděným thermidorem k VŘSR.
Ze jmen jako je miláček lidu Marat, divoký Saint-Just nebo už v podstatě diktátorský Robespier bych asi jako nejvíc signifikantního pro rozpory revoluce volil toho posledního.
Nejznámější hlava jakobínské diktatury. A sám zemřel na popravišti jako později mnozí komunisté za Stalina a Gottwalda. Někteří o něm říkali, že se brodil v krvi ale že se jí nepotřísnil - no minimálně se potřísnil svou vlastní u gilotiny.

Komentář ze dne: 15.03.2008 15:26:25     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Andrej Sablič (sablic@minet.sk)
Titulek: Šaty robia človeka?
Kto veril naším učiteľom tak jednoznačne odpovie „ÁNO“ a zároveň v diskusii bude dokazovať, že Tarzan je opica a opica oblečená vo fraku je vzdelaný človek. Žiaľ takto hlúpo chápeme a rozoznávame spoločensko ekonomické formácie, teda delíme ich podľa ich oblečenia (politickej nadstavby) a nie entity (ekonomickej podstaty).
- Diktatúra či demokracia rovnako pristanú a sú používané v otrokárskej, feudálnej, kapitalistickej a teda sú možné aj socialistickej spoločnosti
- Každá spoločensko ekonomická formácia začínala svoj život s diktátorskou politickou nadstavbou pretože bez nej by vládnúca trieda predchádzajúcej formácia nebola pustila k moci novú vládnucu triedu. A teda aj socializme kapitalisti triedu byrokratov.
- Tak ako kapitalisti po buržoáznej revolúcii obrali proletariát (nositeľa revolúcie) o právo vládnuť (rozhodovať) v ekonomických otázkach a tým stanovili, že len a len oni môžu rozkrádať spoločenskú produkciu, tak to isté sa stalo aj v socialistickej ale aj po kontrarevolučnom kroku po roku 1988. Ľud bol okradnutý a jeho sny o spravodlivej spoločnosti za ktorú bojoval sa naplnili len čiastočne.
- Socializmom spravilo ľudstvo krok vpred k spravodlivosti pretože v kapitalizme sa spoločná produkcia rozkráda podľa sily kapitálu zatiaľ čo v socializme rozdeľuje podľa platných zákonov. V kapitalizme to vedie ku rozvoju antagonizmu zatiaľ čo v socializme ekonomický antagonizmus je na uzde zákonnosti.
Určite krok posledný to nebol ale krok vpred to jednoznačne bol!!!

  
Komentář ze dne: 16.03.2008 13:45:18     Reagovat
Autor: [E.T.] - (@)
Titulek: Re: Šaty robia človeka?
tohle má být obhajoba diktatury ? Co je na ní socialistického ?

  
Komentář ze dne: 16.03.2008 14:48:17     Reagovat
Autor: neregistrovaný - astream (@)
Titulek: Re: Šaty robia človeka?

Jenže po té diktatuře buržoazie mohly nastoupit buržoazní demokracie, nakonec i s všeobecným volebním právem a běžnou existencí redikálních antisystémových stran.

To se v reálném socialismu nikdy nestalo. V reálném socialismu nikdy nesměla být ani opozice systémová - o té antisystémové ani nemluvě.

Buržoazie měla svou upevňovací diktátorskou fázi - ale nic nebránilo tomu, aby pak přešla v třídní demokracii, která nakonec umožňuje dokonce legální antisystémovou opozici.

Reálný socialismus zůstal umělým. Pořád ho muselo udržovat násilí - i když čím dál sofistikovanější násilí. A protože jak šel čas, byl reálný socialismus ne více a více v souladu s rozvojem výrobních sil, ale NAOPAK méně a méně, byl reálný socialismus JEDNOZNAČNĚ reakčním společenským řádem, suchou větví vývoje z marxistického hlediska.

Empirická fakta na nás toto poselství doslova řvou a jen ten, kdo si zacpe všechny uši a zakryje oči, toto nevidí.

Ale kapitalismus je taky na konci své cesty a jde o všechno - nyní už je třeba být revolučně úspěšný, protože ekologická katastrofa se blíží a hladové miliardy nebudou navždy ztlumeně jen přežívat ....


    
Komentář ze dne: 16.03.2008 19:02:46     Reagovat
Autor: [Egon] - Egon (@)
Titulek: Re: Re: Šaty robia človeka?
to že A.S. popisuje známý fakt, že po roce 48 tu vznikl tzv. reálsocík a že používá klíčová slova jako socialismus a revoluce mi tím není příliš srozumitelnější. A konec cesty kaptalismu byl ohlašovaný už před sto lety - takže bez eschatologie by to asi bylo lepší.
Někteří tu zmiňují jakobínský teror z konce XVIII. století, ale nevím - pochybuji, že je to forma pro 21. století nutná, stejně tak jako že bylo nutné v té podobě revoluční násilí o jeden a půl století později, které stejně pak přerostlo v státní teror vůči opozici. V tomhle kontextu se ptám proč mluvit o socialistické demokracii a hladových miliardách jedním dechem.
Faktem je že socialistická demokracie ať již při výkonu veřejné správy nebo společenského vlastnictví je A.S. neobjasněný pojem a že prostě mám pocit, že spíše tu totalitu obhajuje ve stylu - kácí-li se les, létají třísky. Ale ona ta diktatura proletariátu bez proletariátu vlastně nikdy etapou demokracie nebyla. Ono to totiž chce začít právě v té vyspělejší části světa a ne v té nejhladovější.

Komentář ze dne: 17.03.2008 05:40:38     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Andrej Sablič (sablic@minet.sk)
Titulek: Naše spoločenské poznanie o spoločnosti je na úrovni materskej škôlky?!
Prepáčte ale, učiteľka vysvetľuje deťom, že ten ujo čo im hral Mikuláša je zlý a ten ktorý hral čerta v skutočnom živote je dobrý. Deti sa smejú a považujú učiteľku za bláznivú.
Telu človeka sa venuje lekárska veda, telu spoločnosti sa venuje politická ekonómia (v podaní Marxa veda), oblečeniu človeka sa venuje krajčírske umenie, politickej nadstavbe sa venuje politológia (politické umenie). Keď hovorím o kapitalizme či socializme hovorím o spoločenskom tele, keď hovorím o diktatúre či demokracii hovorím o politickej nadstavbe (oblečení). Alebo ináč ak horím o kapitalizme hovorím o dopravnom prostriedku na naftu ak o socializme tak na elektrickú energiu, teda hovorím o podstate pohonu a jeho škodlivosti, hoci viem, že elektrický pohon je zatiaľ nerentabilný a ťažkopádny ale aj tak mu fandím a spravím všetko preto aby dostal v živote šancu. Kapitalizmus je na svete 300 rokov socializmus 70, kapitalizmus je dospelý, socializmus v pubertálnom (zatiaľ nerozvinutom, neproduktívnom) veku, kapitalizmus je rozvinutý kvet socializmus škaredý zelený puk. Keď hovorím o kapitalizme hovorím o podriaďovaní sa človeka živelnému trhu ak hovorím o socializme hovorím o snahe človeka zobrať svoj osud do vlastných rúk, ak hovorím o kapitalizme hovorím o rozkrádaní spoločenskej produkcie, ak o socializme tak o snahe po spravodlivom rozdeľovaní. Ak hovorím o kapitalizme hovorím aj o I. a II. Svetovej, hovorím o Vietname, hovorím o zbytočných 3 biliónoch USD na vojnu v Iraku a milióne mŕtvych teda o javoch plynúcich zo živelnej ekonomickej podstaty kapitalizmu (potreby žiť na úkor iných a chrániť či dobývať nové zlaté bane na úkor iných), ak hovorím o socializme aj tu hovorím rovnako otvorene o násilnostiach, ale tie nevyplývali z ekonomickej podstaty socializmu ale nerozvážnosti politickej nadstavby a nie podstaty atď. atď. Keď hovorím o kapitalizme hovorím o nezastaviteľnom ekonomickom antagonizme ktorý môže privodiť III. Svetovú a o tom sú tabuľky na konci!!!

  
Komentář ze dne: 17.03.2008 07:18:13     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Naše spoločenské poznanie o spoločnosti je na úrovni materskej škôlky?!

"Kapitalizmus je na svete 300 rokov socializmus 70, kapitalizmus je dospelý, socializmus v pubertálnom (zatiaľ nerozvinutom, neproduktívnom) veku, kapitalizmus je rozvinutý kvet socializmus škaredý zelený puk."


Pane Sabliči, tato argumentace prostě neobstojí.
Není totiž důležité, že tu reálný socialismus byl pouze krátce.
Mnohem důležitější je to, že tu krátkou dobu, co tu byl, mu to šlo s ohledem na civilizační rozvoj výrobních sil, na začátku lépe a pak hůře, jeho systím byl s tímto rozvojem výrobních sil pořád ve větším nesouladu a nikoli souladu a to měl k dispozici dost přes miliardu lidí a obrovské prakticky nekonečné přírodní zdroje, sympatie veřejnosti, záúpadní inteligence, naděje, elán ... všechno na co pomyslíte měl tento "zelený puk".
A přesto nerozkvetl.

Nizozemí nemělo nic z toho, jen své lodě, prince Viléma jako místodržícího, obrovskou vůli a podívejte se na ně po 70 letech od roku 1580 (buržoazní a národní revoluce proti Španělům)
To další totiž, co měli, byl pokrokovější řád.

A podívejte se na Rusko, které se konečně teď rozvíjí pod Putinem přrozenou cestou ....

A navíc : co to je za divný argument krátká doba ?

Ve vztahu k feudalismu tu byl kapitalismus zhruba stejně krátce, feudalismus ve vztahu k otrokářství jakbysmet.

Zkuste něco jiného, třeba sociální rozměr zřízení - jen proboha nemluvte o tom, že byl reálný socialismus progresívnější řád z marxistického hlediska




    
Komentář ze dne: 17.03.2008 08:48:21     Reagovat
Autor: [Janus] - (@)
Titulek: Re: Re: Naše spoločenské poznanie o spoločnosti je na úrovni materskej škôlky?!
takže vychvalujete režim co vedl k nedemokratické totalitě, gulagům a prohrál i v ekonomické soutěži a nebo nevychvalujete ? Na pubertu bych to nesváděl - jestli sopcialismus, tak jinak. To není o zrání a odstranění drobných přehmatů

      
Komentář ze dne: 17.03.2008 09:28:11     Reagovat
Autor: neregistrovaný - astream (@)
Titulek: Re: Re: Re: Naše spoločenské poznanie o spoločnosti je na úrovni materskej škôlk

To reagujete na mě ?

A proč jako ?

      
Komentář ze dne: 17.03.2008 11:32:37     Reagovat
Autor: [Janus] - (@)
Titulek: Re: Re: Re: Naše spoločenské poznanie o spoločnosti je na úrovni materskej škôlk
jde mi o to, co nastolil pan Sablič - pořád z něj mám pocit, že abstraktně (tedy nekonkrétně) obhajuje tezi, že období 1948-1989 bylo to nejlepší a nejprogresivnější v dějinách. Vy mu sice oponujete, ale tak nějak směrem od socialismu.

        
Komentář ze dne: 17.03.2008 12:24:50     Reagovat
Autor: [milan] - Milan Neubert (neubert@sds.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Naše spoločenské poznanie o spoločnosti je na úrovni materskej š
Ne tak úplně přesně. Mé chápání argumentů Andreje Sabliče je takové, že vykročení v roce 1948 bylo správným směrem a že následnou diktaturu chápe jako nutnou k udržení tohoto směru. Řekl bych, že trochu nedoceňuje nedostatečnou rozvinutost teoreticky předpokládaného nového výrobního způsobu, díky čemuž tato diktatura nespustila rozvoj "nových" výrobních sil. Druhou otázkou je, zda se opravdu jednalo o diktaturu většiny nad menšinou, tedy o proletářskou diktaturu. Pro Andereje to ale nejsou klíčové problémy - pro něj je rozhodující až selhání (vědomý krok?) elit v roce 1988, kdy byl národní majetek přeměněn na státní.

Pokud jde o astreama, ten podle mne období 48-89 nechápe jako socialismus, jako něco pokrokovějšího než předchozí kapitalismus, protože nebylo dosaženo (ani v perspektivě) cíle osvobození pracujícího člověka, že prostě svobody člověka nerostly a že ten proto ani neměl žádný důvod "socialismus" spontánně bránit.

Sablič klade důraz na charakter ekonomické základny (vlastně ve smyslu historického materialismu) astream přímo na východisko marxistického přístupu.

Možná by bylo dobře, kdyby Andrej napsal, proč podle něj došlo k oné etatizaci - tím bychom se dostali blíže ke kořenu věci.

Komentář ze dne: 17.03.2008 20:50:33     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Andrej Sablič (sablic@minet.sk)
Titulek: Dokedy budeme veriť klamstvám?
I. Všetci opakujete lož ktorú vymysleli komunistický bossovia v 80-tich rokoch aby mohli zlikvidovať socializmus, zmocniť sa majetku ľudu a vyrovnať sa v príjmoch touto cestou bossom kapitalistickým!!!
Ekonomická pravda o socializme a kapitalizme:
Index priemyselnej výroby 1980-89/1990-99: ČSSR 125/ČR (90-99) 80,9; SR 83,8; Holandsko 112/116,5; Francúzsko 112/114; Belgicko 118/110,8 (indexy 1990-99: Rusko 45,4 Estónsko 54,8; Lotyšsko 39). Poľnohospodárska výroba: ČSSR 124,8/ ČR 81,6; SR 77,7; Holandsko116,5/104,2, Francúzsko 106,3/107,9; Belgicko 118,3/114,3. Bytová výstavba počet novopostavených bytov na 1000 obyv.: ZSSR 7,4/?; ČSSR 5,6/ČR 2,2; SR 2; Belgicko 4,4/?; Holandsko 7,5/5,3; Francúzsko 5,7.
Pokiaľ štát obchodoval so zahraničím v mene ľudu tak sme dorábali v roku 1988 1.- USD za 5,32 Kčs avšak v roku 1998 za 35,24 Sk. Naozaj krásne sa prezentovalo za 10 rokov budovanie kapitalizmu na ekonomickom raste!
II. Je mi už trápne opakovať ako v MŠ, že socializmus to nie je diktatúra. Túto lož vymysleli komunistický bossovia aby mohli ostať pri moci a opakujú kapitalistický prisluhovači aby mohli kydať cez diktatúru na spoločenské vlastníctvo a bezuzdne ho rozkrádať.
III. Socializmus (z marxistického hľadiska) je o hľadaní cesty k sociálne spravodlivej spoločnosti a nie o prosperite zlodejov!!!
IV. Milanovi: cca koncom 50 tich rokov boli už podmienky na budovanie demokratickej politickej nadstavby nad socializmom, zbavenie triedy byrokratov ochrany zo strany KSČ a ich podrobenie verejnej kritike aby sa tak odhalila „ZÁKLADNÁ BUNKA“ socialistickej spoločnosti a sformoval ďalší revolučný krok.
V. Socializmus ešte nie je komunistická spoločnosť ani jej prvá etapa!
Veľmi by ma potešilo keby diskutujúci pri čítaní mojich myšlienok na chvíľu zabudli na účelový (pro“komunistický“ či prokapitalistický) výklad histórie a marxizmu.

  
Komentář ze dne: 18.03.2008 08:58:54     Reagovat
Autor: neregistrovaný - astream (@)
Titulek: Re: Dokedy budeme veriť klamstvám?
Jakou lež, proboha ?

Že socialismus se lépe rozvíjel, když plnil industrializační úkoly a pak když vyspělá část civilizace - kam východní Evropu a SSSR počítám také - přešla na dráhu vědeckotechnické revoluce, tak to s tím ekonomickým rozvojem socialismu bylo rok od roku horší a horší ?

To není pravda ?


    
Komentář ze dne: 18.03.2008 12:35:30     Reagovat
Autor: [ALF] - ALF (@)
Titulek: Re: Re: Dokedy budeme veriť klamstvám?
soutěž v produktivitě práce tzv. reálný socialismus s yvsělým kapitlaismem prohrál ... to je fakt.
Ale v argumentech pana sabliče se poněkud utápím. Co tedy vlastně kritizuje ?

      
Komentář ze dne: 18.03.2008 22:16:33     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Andrej Sablic (sablic@minet.sk)
Titulek: Re: Re: Re: Dokedy budeme veriť klamstvám?
>>>Ale v argumentech pana sabliče se poněkud utápím. Co tedy vlastně kritizuje.<<<
Kritizujem spoločenskú prax vo všeobecnosti. Pre vedecký postoj k spoločnosti žiadna prax nedosahuje kvalitu ktorá by si zaslúžila súhlasné mlčanie. Otáznou preto ostáva len hodnota kritiky a nie jej cieľ.
A. Najvyššiu mieru kritiky smerujem ku kapitalizmu. Ide o živelne sformovanú spoločensko ekonomickú formáciu (SEF), ktorá živelným spôsobom prehlbuje vnútroštátne i celosvetovo priepasť medzi chudobnými a bohatými. Ako vidieť z tabuliek v článku tento proces ak sa nezastaví tak pravdepodobne skončí III. Svetovou. Z pohľadu vývoja za posledných 10 rokov sa snaha politikov tento problém riešiť javí ako hrozba myšky slonovi! Jednoducho ľudstvo tento proces ktorého iniciátorom (hnacím motorom) je súkromné (nedotknuteľné) vlastníctvo (kapitalizmus) a z neho plynúca ekonomická megalománia, nezvláda a nezvládne.
B. Na druhom mieste kritizujem komunistov nie za záchranu (v 1948) a položenie základov socialistickej SEF (celospoločenského vlastníctva), ale za: 1. nepochopenie Marxa a zachovanie diktátorských metód aj po roku 1960 keď socializmus už bol realitou. 2. za likvidáciu socializmu v ČSSR 15.6.1988
C. Na treťom mieste a teda najmenej kritiky smerujem ku socializmu (nie však pre spoločenské vlastníctvo - kladnému pólu SEF ale k zatiaľ vedecký nedefinovanému zápornému pólu tejto SEF ). Kto pozná ekonomické ukazovatele a rozumie im tak musí jednoznačne uznať, že spoločenské vlastníctvo je zatiaľ jediný poznaný a overený liek na zastavenie antagonizmu v akejkoľvek spoločnosti. Socializmus na ceste ku ekonomickej spravodlivosti oproti kapitalizmu spravil výrazný krok vpred a zatvárať pred tým oči je vedecký analfabetizmus či politický primitivizmus!!! Naviac sa ukázalo, že človek sa nemusí krčiť pred živelným vývojom ale môže ovládať svoj osud.

      
Komentář ze dne: 19.03.2008 09:33:59     Reagovat
Autor: neregistrovaný - astream (@)
Titulek: Re: Re: Re: Dokedy budeme veriť klamstvám?

Pan Sablič stručně řečeno zakládá své argumenty o "schopném reálném socialismu" na těžkém propadu bývalých socialistických zemí. Sovětský svaz a třeba taková Moldova speciálně - to byl vysloveně volný pád.

Ale dokazuje to co ?

Že reálný socialismus byl schopen soutěže ?
Pan Sablič mě připomíná jihoafrické kmeny, která nedají nemocného včas do nemocnice, nakonec ho tam odvezou, když je opravdu zle a pak, když dotyčný v nemocnici zemře, křičí :
"Když jsme ho do té nemocnice vezli, tak byl živ !
To v nemocnici ho zabili darebáci !!"

Obyčejný dělník je v tomto moudřejší, protože co vidí, to vidí.
Ví, že Rakousko se vyvíjelo jednou cestou a my druhou.
Ten sečtělejší ví, jak na huntě to Rakousko po válce bylo, jak je na tom teď a že v jeho případě se nedá vysvětlit všechno Marshallovým plánem.


Pan Sablič spojuje likvidaci socialismu s přeměnou národních podniků a VHJ na podniky státní (paradoxně Budvar je nadále národní podnik nikoli státní).

Takže kdy tedy zanikl socialismus v těch ostatních socialistických zemích, kde se tato operace neprovedla ?

A jakým vůbec způsobem zanikl socialismus v Jugoslávii ?

Ve Slovinsku zřejmě tedy někdy v roce 1992, kdy se zestátnily samosprávné podniky (aby se daly podniky částečně privatizovat a načerpat do nich kapitál - Slovinci, ale nespěchají s předáváním kontrolních balíků mimo státní vlastnictví) ?





    
Komentář ze dne: 18.03.2008 22:12:36     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Andrej Sablič (sablic@minet.sk)
Titulek: Re: Re: Dokedy budeme veriť klamstvám?
Ste dokonalý politik, neberiete žiaden ohľad na mnou uvedené ekonomické fakty v článku ani v diskusii a opakujete politické frázy ktoré použili komunisti aby mohli národ okradnúť o jeho majetok a zároveň zbaviť štát a jeho byrokratický aparát zodpovednosti pred národom za jeho spravovanie. Prosím Vás platia Vám za to aby Ste obhajovali ich nehanebný postup?

      
Komentář ze dne: 19.03.2008 09:13:37     Reagovat
Autor: neregistrovaný - astream (@)
Titulek: Re: Re: Re: Dokedy budeme veriť klamstvám?


Já vím, co jste napsal, nebojte, číst umím - ale to nejsou žádné argumenty. Pokud je Vašim argumentem index průmyslové výroby, tak se skutečně není o čem bavit. Nehledě k tomu, že tempo růstu GNP /pokud by bylo vytvořeno z údajů - tehdy se používaly jiné kategorie/ klesalo i v socialistických zemích - jak šel čas ....

        
Komentář ze dne: 20.03.2008 10:21:47     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Andrej Sablič (sablic@minet.sk)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Dokedy budeme veriť klamstvám?
O tom, že viete čítať a písať nepochybujem, pretože v socialistických štátoch to bolo normálne, zatiaľ čo v kapitalistických vrátene niektorých „vyspelých“ to zase tak normálne nie je ani dnes. Problém je vo Vašom nazeraní na svet. Vy na svet pozeráte očami bohatých a úspešných pričom pre Vás nie je podstatné akým spôsobom zbohatli. Pre Vás nie je podstatné koľko bytov sa postavilo pre ľudí, koľko mäsa a mlieka spotrebovali, nie je podstatné koľko ľudí živorí pod hranicou chudoby, koľko deti umiera od hladu a nedostatočnej lekárskej starostlivosti. Pre Vás sú fakty o tom, že kapitalizmus zruinoval v postsocialistických štátoch priemysel, poľnohospodárstvo, filmový priemysel či stavebníctvo ktoré produkovali potreby pre radového občana (napríklad králikárne v Petržalke) je na smiech pretože problém vidíte v tom, že neprodukovali luxusný tovar pre horných 10 tisíc, ktorí tu vlastne kvôli socializmu ani neexistovali (aká hanba). Vy si nevšímate fakty o tom, že produktivita práce v USA a pod. nerastie v USA ale v Ázii či Južnej Amerike a v USA sa na ňu pribaľuje len pečiatka made in USA a pridaná hodnota ktorá predstavuje 95% predajnej ceny. Nárast antagonizmu tohto sveta z z čísla 72 v roku 1992 na 583 v roku 2003 to nie je zásluha zvyšovania reálnej produktivity práce v Nórsku, Švajčiarsku či USA ale v kapitalovo finančných operáciách inými slovami v „legálnom“ okrádaní ostatku sveta. Vy si neviete alebo nechcete spočítať, že 3 bilióny USD ktoré venovali USA na vojnu v Iraku čo spôsobilo smrť cca 1 mil. ľudí ak by sa venovali na očkovanie a stravu deťom v Afrike tak sa naopak mohlo zachrániť niekoľko miliónov ľudí.
Nechcem zmeniť Váš pohľad na svet, ten nech Vás hreje pri srdci ale ja sa budem pozerať na svet vždy očami nezamestnaného, chudobného a okradnutého človeka. Pre mňa znamená takýto človek vždy viac ako Vaše „zlaté teľa“.

          
Komentář ze dne: 20.03.2008 11:31:48     Reagovat
Autor: [ALF] - ALF (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Dokedy budeme veriť klamstvám?
Zbytečně mnoho slov - prostě minulý režim účelové obhajujete a kritické výhrady přehlížíte. Obdobně vidíte ve svém antikapitalismu jen negativa, ale propaganda spálené země a realita není totéž.
Buď se tu bude kázat náboženství a nebo poběží věcná debata. BUdte k astreamovi spravedlivější. Mějme ideál socialismu, ale od ideálu k fungujícímu projektu je daleko. Nejde o zalté tele, ale ani o rovnost v chudobě.
Přeci nelze přehlížet že nikde na světě není socialistický (postáněný) sektor, který by vykazoval potřebnou produktivitu. I ta lidová Čína je tažená zejm. sektorem kapitalistickým. Tak by to asi chtělo z nebe nazem.

            
Komentář ze dne: 20.03.2008 22:25:07     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Andrej Sablič (sablic@minet.sk)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dokedy budeme veriť klamstvám?
Tento vstup nemal nič spoločné s naboženstvom ale bol postavený na štatistických ukazovateľoch, ktoré astream zhodil spochybnením jediného indexu.
Ak sa mame baviť vecne tak je potrebné prestať porovnavať neporovnateľne. Zdroje ekonomického rastu môžu byť rôzne, teda nielen okradanie sveta, môže to byť akumulovaný finančný či duchovný kapital z minulosti, prírodné zdroje zodpovedajúce súčasným potrebam, rast priemyslu na úkor rastu životnej úrovne obyvateľstva (napr. Čína), politická diktatúra a mnoho iných, ktoré môžu tu ktorú krajinu dostať do rýchleho ekonomického rastu. Porovnavať preto socializmus len s kapitalistickou špičkou a nevidieť pritom kapitalistický chvost, je z vedeckého hľadiska neseriozne a neuvažené. Skôr ako MMF nám naordinoval privatizáciu a TRH skúšal to v rozvojovom svete a Južnej Amerike pričom väčšina pokusov skončila ekonomickou katastrofou. Nuž a zatiaľ kapitalizmus nepresvedčil ani byvali socialistický tábor ako celok. Väčšina jeho občanou ani po 15!!! rokoch nedosiahla životnú úroveň ktorú mala na konci 80-tich rokov. Krach tohoto (ako celku, pretože vynimky len potvrdzjú pravidlo) experimentu priznavajú aj ekonomovia ktorých som menoval v článku. Ja neobhajujem (ako som reagovel aj na Vaš podnet) socializmus, ja len volám po jeho očistení od politickej špiny do ktorej sme ho zabalili a tak zabranili nielen jeho objektívnej analýze, ale aj slobodnému vedeckému pohľadu do buducnosti (v tom aj degeneraciu ľavicového myslenia a citenia)

          
Komentář ze dne: 20.03.2008 11:36:14     Reagovat
Autor: neregistrovaný - astream (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Dokedy budeme veriť klamstvám?

Rád bych upozornil, že to Rakousko nebo Skandinávie jsou rovněž zóny kapitalismu a to, že kdyby nebylo kořistění Třetího světa, tak by tyto země na tom byly hůř než reálný socialismus - tomu přece nemůžete věřit ani Vy sám ...

A nepokoušejte se o citové vydírání - já se na svět nedívám očima bohatých, protože já jednak doufám a jednak jsem přesvědčen o tom, že kapitalismus skončí - ale na základě svých vlastních rozporů, které reprodukuje a že to nebude zdaleka trvat tak dlouho, protože - na rozdíl od minulých předpovědí - teď už je naplňována kritická akumulace lidských schopností a diferenciální renta II. prostě musí stoupat všude, kde stagnuje nárůst obyvatelstva, což je čím dál víc světa. Ani konkurence onoho oblíbeného "indického programátora" v propojeném světě jednou kapitálu nepomůže - kdo má nějaký lidský kapitál, velmi rychle si zvyká a čím dál rychleji, co může žádat, informace proudí obrovskou rychlostí, ten z Thajska ví, kolik může žádat, časová mezera se zkracuje, jak je svět čím dál menší.
Kapitalismus skončí tehdy, až bude lidský kapitál příliš drahý, než aby mohl být bežně najímán a tak nezbyde, než aby byl majitel produkce taky zároveň vlastník lidského kapitálu - protože pak ono rostoucí břemeno nájmu pracovních schopností v silně akumulované poloze odpadá a ziskové reziduum bude oživeno na slušnou výši a majitelé peněz se přesunou do stejné polohy jako byl za marxosvských dob pozemkový vlastník - t.j. budou těžit rentu. A protože tu nemáme otrokářství, nevidím jinou modelovou formu, než aby zpočátku "aristokracie práce" a postupně další a další vrstvy lidí práce rozšiřovali novou ekonomicky panující třídu.

Vy se naopak domníváte, že nastoupí něco zásadně odlišného jako základní buňka nového systému, která bude odmítnutím právě zbožních, tržních a ziskových kategorií.

Tomu já nevěřím - v minulosti to tak neprobíhalo nikdy a argumenty, že tentokrát to proběhne jiným způsobem než vždycky předtím, by musely být jaksepa

            
Komentář ze dne: 20.03.2008 11:39:00     Reagovat
Autor: neregistrovaný - astream (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dokedy budeme veriť klamstvám?

Mám pochopitelně na mysli růst diferenciální renty II. pracovních schopností, ne půdy ... ale to z kontextu vyplývá jasně

            
Komentář ze dne: 20.03.2008 22:51:24     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Andrej Sablič (sablic@minet.sk)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dokedy budeme veriť klamstvám?
"Vy se naopak domníváte, že nastoupí něco zásadně odlišného jako základní buňka nového systému, která bude odmítnutím právě zbožních, tržních a ziskových kategorií."
Ja sa nedomievam, ja som o tom presvedčený (naviac mne je aj ta bunka jasná)!!!
Mne hovorí história pravy opak toho čo tvrdite Vy a mám k tomu celu radu indicii práve z histórie vyvoja ľudskej spoločnosti. Naviac tento môj názor nie je výsledkom akehosi jednorazového vnuknutia ale takmer 30 ročného pozorovania v ktorého základoch stala veta z ktorou som začinal odpoveď na ASV pri UV-KSSZ na štatniciach z politickej ekonómie "Politická ekonómia socializmu nie je veda ale kniha rozprávok o socializme".
Vaša otázka je pre naše vzajomné pochopenie podľa mňa kľučová ale presvedčiť Vás o svojej pravde v kratkom diskusnom vstupe si netrufam.

              
Komentář ze dne: 21.03.2008 09:50:12     Reagovat
Autor: neregistrovaný - astream (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dokedy budeme veriť klamstvám?
Tak ony existují některé styčné body, i když nebudou zásadní :
Tak třeba vládu kapitálových fondů, většinou peněz, považuju stejně jako pan Sablič za svého druhu rakovinu - ale to si myslí i radikální ekologové /viz Naďa Johanisová z jihočeské univerzity - Sedmá generace atd./.
Kapitalismus jako extraktivní, tedy člověka a přírodu drásající exploatační ekonomika je jistě tedy společná pozice.

Problém jsou ovšem východiska. Pan Sablič odmítá trh, mně na něm nevadí horizontální směnný a informační mechanismus /lepší než hierarchické přidělování/, ale nerovnost vyjednávacích pozic.
Pro pana Sabliče je změna jedné formace v druhou něčím nespojitým - prostě základní buňkou kapitalismu je soukromé vlastnictví nebo "svobodný člověk" (p.Sablič tu základní buňku kapitalismu definuje tak i tak), základní buňkou socialismu by mělo být podle něj nestátní bezpodílové společenské vlastnictví všech občanů, které tu už bylo nadějně nakročeno, ale pozdní reálně socialistický a perestrojkový Adamcův kabinet toto vlastnictví reakčně vyvlastnil a zestátnil a tím připravil k privatizaci a velkolépe zlodějské show.

Ale ať řeknou taky jiní diskutéři nakolik se s tímto pojetím ztotožňují.


Komentář ze dne: 22.03.2008 06:27:10     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Andrej Sablič (sablic@minet.sk)
Titulek: Konečne rozumná reč
Začal som nový vstup do diskusie ale ide o reakciu na astreama z 21.03.2008 09:50:12
Tento vstup astreama si vysoko vážim, toto je ukážka diskusie a nie dogmatické negovanie protihráča.
>>>Pro pana Sabliče je změna jedné formace v druhou něčím nespojitým - prostě základní buňkou kapitalismu je soukromé vlastnictví nebo "svobodný člověk" (p.Sablič tu základní buňku kapitalismu definuje tak i tak),<<<
Áno! Vývoj ľudskej spoločnosti považujem za nespojitý, teda sa opieram o revolučné učenie K. Marxa. Problém je, že toto učenie väčšina nevidí dialekticky.
Protirečenie a tým aj vývoj nemôže existovať ak neexistujú protipóly (kladný a záporný). Takto to je aj so SEF. Ak sme nedosiahli dokonalú SEF (komunizmus) a vyskytujú sa problémy tak to znamená, že vývoj neskončil a napriek tomu, že sme nahradili negatívnu bunku SEF pozitívnou v novej SEF sa objavila nová negatívna bunka ktorá spôsobuje problémy a bude spôsobovať do jej odstránenia. Kapitalizmus je pokrokovejšia SEF ako feudalizmus lebo negatívna základná bunka feudalizmu (poddanstvo) bola odstránená a vznikla SEF s celospoločenský objektívnou, teda kladnou bunkou „slobodný človek“. Marx odhalil, že negatívnym polom kapitalistickej SEF je súkromné vlastníctvo a preto socialistická revolúcia odstránila súkromné vlastníctvo (subjektívne) a nahradila spoločenským (objektívnym). Zo spoločenského vlastníctva ako entity SEF nemôžu vyvierať voči spoločnosti negatívne javy. Samozrejme spoločenské vlastníctvo nám môže spôsobovať problémy nepriamo a to tak, že nevieme sa v tomto objektívnom prostredí správať ale toto je náš problém, teda problém nášho poznania ale nie objektívnej entity. Komunisti v čele s Gorbačovom, keď nevedeli ako ďalej tak vyhodili najprv zdravé dieťa aby zistili, že to nestačí a tak mame pred sebou „vykali“ socialistickej SEF vrátané komunistickej diktatúry v ktorých je ukryté aj spoločenské vlastníctvo.
Socializmus nie je komunizmus pretože nezávislé na politi

  
Komentář ze dne: 22.03.2008 06:30:05     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Andrej Sablič (sablic@minet.sk)
Titulek: Re: Konečne rozumná reč
Pokračovanie,
Socializmus nie je komunizmus pretože nezávislé na politickej nadstavbe sa prejavoval nedostatkami v ekonomike. Toto znamená však, že socializmus mimo kladnej bunky ktorou je spoločenské vlastníctvo má aj svoju vlastnú negatívnu bunku ktorú sa Marxovi nepodarilo odkryť nakoľko bola krytá súkromným vlastníctvom. Z daného pohľadu socializmus je dokonalejšia SEF ako kapitalizmus ale toto nie je konečné štádium a naviac ak chceme ísť vpred tak musíme skúmať socializmus a nie kapitalizmus ktorý môže porodiť len a len socializmus.
V Moskve existovali 3 vysoké školy pričom každá z nich tvrdila, že základnou bunkou socializmu je niečo iné (spoločenské vlastníctvo, plánovitosť a tuším kolektivizmus) ale ani jedná z nich nehľadala negatívnu bunku.
Toto je logika ktorú som použil keď som obhajoval na štátnici svoj názor že „politická ekonómia socializmu je kniha rozprávok o socializme ale nie veda (marxizmus)“.
Skôr ako som si prečítal vstup astreama som začínal písať list s názvom „Dve politické demagógie ktoré degenerovali ľavicové (vedecké) myslenie spoločnosti“ mal som na mysli kapitalistickú a komunistickú, ktoré z opičej lásky nevideli a nevidia, že stoja v ceste serióznej vede a snahe ľudstva po pokroku. Toto však považujem za kvalitnejšie.
Ďakujem.

    
Komentář ze dne: 25.03.2008 10:11:33     Reagovat
Autor: neregistrovaný - astream (@)
Titulek: Re: Re: Konečne rozumná reč
Tož, pane Sablič, pokud bych uvažoval v rámci Vašich kategorií, zbývá ovšem definovat tu negativní buňku socialismu, který je - jak sám zdůrazňujete - samostatnou společenskoekonomickou formací.
K Vaší dvojici kladné a záporné buňky v případě kapitalismu, tedy
"svobodný člověk - soukromé vlastnictví"
byste tedy vymezil obdobnou dvojici u socialismu
"společenské vlastnictví - negativní buňka socialismu"
s označením oné negativní buňky ...

Nevím, nevím, mně se ta Vaše nespojitost systémů zdá příliš suverénní. Konec předposlední kapitoly prvního dílu Kapitálu vyznívá tak nějak zvláštně - jako kdyby Marxovi nevadilo soukromé vlastnictví, ale tzv. monopol soukromého vlastnictví, což je málo platné určitý sémantický posun. Jeho vize dialektické obnovy individuálního vlastnictví založeného na práci na vyšším stupni z těchto řádek vypadá z hlediska použitých výrazových prostředků dost provokativně, ale to pochopitelně neznamená, že co kdy Marx řekl, je nějaký boží zákon ... Otázka ovšem je, jestli se nemýlil právě zde méně než jinde. Jeden způsob, jak ho přečíst, se už vyzkoušel - lumpenkapitalistický přerod východní Evropy (vysoká cena za odblokovaný vývoj), kapitalizace Číny a Vietnamu pod vedeném tamějších KS a zrůdně zakrnělý neofeudalismus severní Koreje jsou příslušné odpovědi Matky Historie ...













      
Komentář ze dne: 25.03.2008 22:45:04     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Andrej Sablič (sablic@minet.sk)
Titulek: Re: Re: Re: Konečne rozumná reč
>>>Nevím, nevím, mně se ta Vaše nespojitost systémů zdá příliš suverénní.<<<
Skúsme to spolu pohľadom na historický vývoj. Veľký tresk v spoločnosti prišiel pri rozpade rodového zriadenia (I. negácia – likvidácia rodu) a vzniku otrokárskej spoločnosti. Objektívne (rozumné!!!) rozdeľovanie spoločnej produkcie v rode sa rozpadlo. Aby primitívny človek zabezpečil životaschopnosť väčších ako rodových celkov sformoval otrokársku spoločnosť ktorá bola postavená na triede otrokárov s neobmedzeným právom ale aj povinnosťou voči otrokom. Prvý malý revolučný krok prináša poznanie, že starať sa o otroka je náročné a cieľ donútiť človeka pracovať pre spoločnosť možno aj jednoduchšie. Otrok dostane určitú mieru slobody a teda otrokár sa zbaví povinnosti ho živiť keď mu dovolí hospodáriť samostatne za podmienky, že bude drieť nielen na seba ale aj na feudála. Ide teda o prvý malý revolučný krok. Vo chvíli keď človek si dokáže zabezpečiť dosiahnutú životnú úroveň len za pomoci výrobných prostriedkov tak vzniknú podmienky na jeho slobodu. Už ho netreba držať na statku, sám prichádza k válovu aby ho tam podojili a znova môže ísť svojou cestou. Doba teda dozrela na druhý buržoázny revolučný krôčik. Poriešilo sa tým protirečenie ktoré vzniklo po veľkom tresku vládca kontra ovládaný? Neporiešilo lebo napriek pokroku vo fyzickej slobode človeka ten na pracovisku je rovnako hračkou v rukách kapitalistu ako bol u otrokára. Jadro ktoré toto protirečenie spája a formuje sú výrobné prostriedky v rukách kapitalistu.
Tak a teraz zabudnem na Marxa a opriem sa o Krista, ten hovorí pole patrí tomu kto si ho prisvojí svojou prácou!!! Podčiarkujem prácou!!! Ak sa má naplniť táto idea tak výrobné prostriedky musia byť slobodné!!! Nuž a to je tretí malý revolučný krôčik vpred, teda vstupujeme do socializmu. Máme za sebou tri revolučné krôčiky, ale došlo k negácii I. negácie? NIE!!! Naplnil sa sen Marxa o celosvetovej revolúcii? NIE!!!
Bola socialistická revolúcia omylom? Oso

      
Komentář ze dne: 25.03.2008 22:48:27     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Andrej Sablič (sablic@minet.sk)
Titulek: Re: Re: Re: Konečne rozumná reč pokrač.
Pokrač.:Bola socialistická revolúcia omylom? Osobne som presvedčený že nie, zastavila antagonistický rozklad spoločnosti v socialistických štátoch, výrobné prostriedky prestali byť nástrojom k nadvláde človek a nad človekom, prestal živelný vývoj a spoločnosť ako celok začala hľadať cestu ako rozumne spoločne!!! hospodáriť. Že sa jej to nie celkom darilo? Je to aj nie je pravdou ako som uviedol v štatistických ukazovateľoch. Naviac je to po tisícročiach prvý pokus o niečo čo bolo v malom rode samozrejmosťou ale teraz na veľkom priestore. Socializmus je teda iný ako kapitalizmus v ekonomickej rovine a nie politickej. Znova a znova musím upozorniť, že tu neide o prosperitu za každú cenu ale o hľadanie cesty k spravodlivosti, cieľavedomosti na úkor živelnosti a nespravodlivosti. Teda nič nové pod slnkom, rodové zriadenie to dokázalo a treba to dokázať v celosvetovom priestore skôr ako sa ľudstvo zničí pod ťarchou živelného vývoja.
Tak a teraz >>> zbývá ovšem definovat tu negativní buňku socialismu<<< tu definoval jednoznačne Marx: „TOVAR“ ako kategóriu – hieroglyf ktorý sa zatiaľ nikomu a teda ani jemu nepodarilo rozlúštiť!!! „KAPITÁL“ je len snahou o jeho rozlúštenie ale nie jeho rozlúštením! Viem som voči nemu krutý ale toto je pravda! Lenin keď začal budovať socializmus tak KAPITÁL mu bol nanič.
Ak sa ľudstvu podarí na základe analýzy socializmu rozlúštiť TOVAR tak asi bude môcť uskutočniť NEGÁCIU NEGÁCIE a vybudovať celosvetovú spoločnosť na rovnako objektívnych (ekonomických) vzťahoch ako boli v rode.
Viem zatiaľ nikto nedefinoval, že vývoj medzi negáciou a negáciou negácie prebieha v štyroch cykloch oddelených troma malými revolučnými krokmi ale v prírode by sa takéto prípady určite našli.
Viem, že som neodpovedal na všetko čo s tým súvisí, ale cez ďalšie otázky sa mi to možno podarí.

Komentář ze dne: 24.03.2008 23:25:44     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Miloslav (mdubec@nextra.sk)
Titulek: Niekoľko poznámok
1. Beneš bol český šovinista, človek bez cti a zločinec - minimálne spoluvrah Štefánika

2. "Znárodňovanie" malých podnikateľov a remeselníkov mohlo mať jediný účel - zabezpečenie diktatúry tých, čo sa vydávali za hlas ľudu. Boli to väčšinou ľudia mimo slovenského či českého národa

3. Podobne aj násilná kolektivizácia poľnohospodárstva

4. Krátko pred tým, než bol Stalin zavraždený, na svoje narodeniny 21.12.1952 sa pred najvyšším sovietom verejne zriekol marxizmu-leninizmu slovami:

„Marx vypracoval slogan: Náboženstvo je ópium ľudí. Tým z ľudí vystrihol svedomie. A človek bez svedomia nepozná žiadnu zodpovednosť pred Bohom. Ja, váš vodca Stalin, dobre poznám náboženstvo; veď som bol, ako viete, kedysi v Gruzínsku v kňazskom seminári, ale dal som si Marxom a Leninom svedomie vyrezať."

Tento Stalinov akt zrejme spôsobil, že sa ho poponáhľali 5. marca 1953 zavraždiť (zejme pripravovali sa na to už skôr zlikvidovaním jemu blízkych leningradských komunistov). Stalin už roku 1935 prikázal Chruščovovi oslobodiť všetkých duchovných, proti ktorým tento zorganizoval proces za účelom ich likvidácie.

5. Bez kresťanstva nie je možné udržať spravodlivú spoločnosť.

Miloslav

  
Komentář ze dne: 25.03.2008 08:26:43     Reagovat
Autor: neregistrovaný - astream (@)
Titulek: Re: Niekoľko poznámok

Kdybyste nebyl Slovák, Miloslave, zeptal bych se Vás, jestli jste nepůsobil v časopise Mladá demokracie, což byla mládežnická radikální skupina křesťanských demokratů někdy v 90. letech.
Na Slovensku je tento názor rozšířen asi víc ...

  
Komentář ze dne: 25.03.2008 20:41:10     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Andrej Sablič (sablic@minet.sk)
Titulek: Re: Niekoľko poznámok
Môžem Vám len doporučiť aby Ste si prečital aspoň od pápeža, Jána Pavla II.:Encykliku CENTESIMUS ANNUS, skôr ako vyrazite s mečom za spravodlivosťou.

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1957 (1957 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1503 (1503 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1604 (1604 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
1011 (1011 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1637 (1637 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1562 (1562 hl.)
Prohnilý humanismus !!
1021 (1021 hl.)

Celkem hlasovalo: 10295


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.