Strana demokratického socialismu Přípotoční 869/19 101 00 Praha 10 Návątěvy po předchozí dohodě tel.: (420) 608 630 506 (420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS) Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010 Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme. secret@sds.cz (c) SDS
Komentář ze dne: 17.08.2008 21:15:19 Reagovat Autor: neregistrovaný - tejkl (@) Titulek: tak se tedy vypořádejme s kategorii "hodnota"
Vždycky jsem si myslel, že hodnota by měla být něčím, co určité hodnocení a volbu determinuje - ne toto hodnocení a volba sama. Při popisu ekonomie volného trhu, kde pracovní teorie hodnoty platí, je přece hodnota parametrem, podle které kapitalista rozjíždí určitou strategii volby (jsou i jiné parametry).
I tzv. subjektivní teorie hodnoty (mezní užitek) je vlastně objektivní (název není nejšťastnější) - až na to, že ne nějaké vnější určité množství práce ve zboží, ale vůči potřebám člověka určitá, s růstem množství statku stoupající nasycenost určitým zbožím v člověku, je tím determinantem
Ale může jít taky ne o to, co hodnocení zásadně ovlivňuje, ale o společné rysy, společný tvar a pravidelnost prováděných hodnocení
Samozřejmě lze přejít od otázky "co je hodnota" k otázce "jak probíhá ve společnosti ekonomické hodnocení".
Takže hodnota je tedy buď
1. determinanta, to, co hodnocení určuje
2. nebo způsob a zákonitosti jak to hodnocení probíhá a funguje.
případně 1 = 2
Komentář ze dne: 17.08.2008 21:21:17 Reagovat Autor: neregistrovaný - tejkl (@) Titulek: Re: tak se tedy vypořádejme s kategorii "hodnota"
oprava :
viz výše
druhá věta by měla správně začínat :
"Při popisu ekonomie volného trhu, kde pracovní teorie hodnoty MÁ PLATIT ...."
Komentář ze dne: 18.08.2008 15:48:37 Reagovat Autor: neregistrovaný - ALF (@) Titulek: Re: tak se tedy vypořádejme s kategorii "hodnota"
neplete se vám hodnota a směnná hodnota ? U Marxe je ten rozdíl zřejmý, subjektivní teorii hodnoty nechme stranou.
Komentář ze dne: 18.08.2008 19:00:18 Reagovat Autor: neregistrovaný - tejkl (@) Titulek: Re: Re: tak se tedy vypořádejme s kategorii "hodnota"
Proč nechávat subjektivní teorii hodnoty stranou ?
Ostatně já reaguju na to, co požaduje pan Kříž - přejít prý od otázky "co je to hodnota" se má podle něj přecházet k otázce jak probíhá ve společnosti hodnocení statků ...
Ostatně existují různé koncepce - nejen marxistická.
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.
16.06.2017:Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri
16.06.2017:Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).
09.05.2017:Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.
Anketa
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?