logo SDS
Dnešní datum: 05. 07. 2022   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 22
Prům. 11
21 denni
Max. 527
Prům. 340.7

Nyní si čte web : 46 uživ.

Komentáře
ke článku: Na budoucnost světa nemyslím, nechci usínat na práškách
(ze dne 15.10.2008, autor článku: Jan Keller)

Komentář ze dne: 21.10.2008 11:57:21     Reagovat
Autor: neregistrovaný - astream (@)
Titulek:

"Finanční krize ukazuje, že ekonomové UŽ nejsou důvěryhodní ?"

A oni někdy byli ?

Ona snad matematicko-analytická opáčka odrážejí nějakou jinou realitu než že kopíruje přibližně určité pravidelnosti (obvykle stoupne poptávka, když klesne cena atd.) ?

Jistě bychom nelezli úspěšné vlády v historii jednotlivých zemí.

Kolikrát byl jejich představitelem skutečný ekonom s tzv. reputací (nejen absolvent) ?

Úspěšná byla pravicová vláda ve Španělsku - možná Aznár ...
  
Komentář ze dne: 06.11.2008 10:06:46     Reagovat
Autor: [Egon] - E.T. (@)
Titulek: Re:
pak se lze zeptat jestli je důvěrydnější tenhle pouze kritizující zelený sociolog - takhle přeci otázka vůbec nestojí : stavět jeden obor proti jinému oboru. Je větší blbec prohaný právník a nebo psychoanalytik tápající zmazteně v propletenci asociací v lidské duši ?
To bychom třeba mohli vyhlásit pátrání po nějakém antoglobalistickém "faráři", který hledá nějaké esoterické řešení přirozeně fluktuujících systémů - že by vám vyhovovala stacioární ekonomika ? Ne, vážně to asi chce trochu systematičtěji.

    
Komentář ze dne: 06.11.2008 11:52:40     Reagovat
Autor: neregistrovaný - astream (@)
Titulek: Re: Re:

(saturo)stacionární ekonomika, to je spíš RNDr. Jiří Stehlík.

Já si potrpím na Nerůstový Rozvoj - ale o ten je prý - aspoň teoreticky - beztak usilováno jako o tu správnou cestu ...


      
Komentář ze dne: 08.11.2008 19:41:36     Reagovat
Autor: [Egon] - E.T. (@)
Titulek: Re: Re: Re:
obecně je "nerostoucí civilizace" samozřejmě hloupost - člověk prostě expanduje na planetě, přetváří ji (časem jistě pronikne takto i do vesmíru) a k tomu potřebuje stále výkonnější technologie a zvládat stále vyšší energetické potenciály.
Nezvyšovat ekonomický výkon by byl produkt jakéhosi zeleného fanantismu ... Jde spíš o udržitelný růst, kde se eliminují negativní vlivy extenzivního využívání limitovaných zdrojů a kdy se nespotřebovává jen pro spotřebu. Ale to je něco jiného než nerůst

        
Komentář ze dne: 08.11.2008 20:59:09     Reagovat
Autor: neregistrovaný - astream (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re:

No tak vidíte - je to jen otázka různých označení.

Jinak pokud jde o stále vyšší energetické potenciály, nemám nic proti schopnostem je ZVLÁDAT. Vůbec bych neprotestoval proti termonukleární elektrárně nebo fotonové raketě s podobným pohonem ...
Pokud jde ale o standardní reprodukční výrobu, tak bych jen uvedl, že jsem měl vždycky pocit, že pokrok je i v tom dosáhnout téhož výsledku s menším výdejem energie.

Člověk jistě pokořil páru a elektřinu, vynalezl letadlovou loď a štěpnou elektrárnu, ... ale taky vynalezl třeba tranzistor, integrované obvody atd.

          
Komentář ze dne: 09.11.2008 00:02:10     Reagovat
Autor: [Egon] - (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re:
používat termín "nerůstový rozvoj" ale není sémantický problém - to je odmítnutí růstu - proto ten "udržitelný růst".
Nerůstová selanka prostě od vývoje technologií abstrahuje. A má li člověk civlizačně expandovat musí produkovat více energie.
To že tak bude činit s relativně šetrným způsobem je věc druhá.

            
Komentář ze dne: 09.11.2008 11:11:17     Reagovat
Autor: neregistrovaný - astream (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

absolutně nesouhlasím.

to vše je Váš pohled na věc - ne nějaký závazný přístup

já růst chápu jinak - jako kvantitativní rozšířenou reprodukci.

a tvrzení, že má-li člověk expandovat, musí produkovat více energie, je podle mne dokonce zrůdné.

Měl by toho být pouze schopen - ale do reprodukce toto nepatří - a to je obrovský rozdíl, propast, která leží mezi Vašim konformismem a tím, čemu se dnes aktuálně říká levice obecně (bez bolševika - ten je plně na Vaší straně - všichni ti Věrtelářové a Schwarzové) ...

pojem relativně šetrný je termín nesmírně pokrytecký - skryje i nejzuřivější drancování.


              
Komentář ze dne: 09.11.2008 11:37:54     Reagovat
Autor: [Egon] - (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
dobrá- beru na vědomí že jste tomuhle zelenému náboženbství propadl a že lidská civilizace by už podle vás expandovat neměla. Tak proč ten fanatický žár ? Expanze civilizace není nic sprostého, je takříkajíc naším fylogenetickým smyslem. A říkat opak je právě to pokrytectví.
Děti země a třeba nějaký ten zelený budhismus mají ve vás spojence i tak ... levice ale musí dbát na spojení rudých, tedy sociálních cílů s těmi zelenými. A i vcelku široce přijímaný strategický cíl "sustainable development", popř. ekologický socialismus (viz Stockoholmský kongres SI v roce 1988) o nějaké spotřební askezi nemluví (likvidujte si deviantní či fiktivní spotřebu, ale společenský blahobyt nerůstem nezajistíte).
Pokud ale ještě chcete uvažovat co možná racionálně
(a nejen "dunkel grün" jako nějací zaťatí "echte Naturfreunde" usilující i přihnědlou ekorkacii), tak asi seznáte, že slovo relativní šetření znamená pouze tolik, že nelze absolutně snižovat vstupy (vyjma surovin blížících se limitům efektivní těžby). Rostoucí lidské potřeby je třeba zajistit, ale tak aby neomezily potenciál budoucích generací ... a k tomu přispívá nejen to "šetření" ale i tak expanze a technologické inovace.
Žádná rouseauovské přirozené pospolitosti, které by se logiky staly zatajci klíčových TNC si nemá cenu malovat. takové náboženství by opět degradovalo nikoliv k osvobození,a le onomu vyhlášnému "opiu lidstva" Tuhle štafáž globálním mocenským strukturám snad dělat nemusíme.

              
Komentář ze dne: 09.11.2008 16:00:32     Reagovat
Autor: [MIKEŠ] - Mikeš (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
ze současných problémů nás nevyvede žádné náboženství - ani rudé, ani zelené, černé či modré.
Kdybych měl vybrat v tom rozhovoru s Kellerem nějaké místo, tak to, jak deklaruje, že on je levicový hlavou, zatímco jiní jsou za to své srdcem. Škoda jen že ta jeho snaha není víc znatelná a že s tím řekl i to, že na bzdoucnost raději moc nemyslí.
a) panikářství je chyby - dnešní nedůvěryhodnost není v oborech (ekonomie, sociologie,právo), ale v tom že konkrétní lidé nemají motivaci věci řešit. A nestačí jenom zaútočit na zlaté padáky.
b) pokud JK mluví o rovnováze trhu, státu a lokálních komunit - chybí mi tam m.j. úroveń nadnárodní (minimálně integrace dohledu a globální regulační standardy). naví taorvnováhamá nějaký konkrétně historický obsah.
c) jestliže svět jde do krizové recese, a chudoba také narůstá, je absurdní mluvit o nerůstu - spíše jde o kvalitu a strukturu růstu a podporovaného zdaleka ne tím tradiční keynesiánstvím.
Např. bych raději viděl, aby se masivněji investovalo do energetické bezpečnosti a ekologické výroby než do zbrojení. Bez nějakého investicemi podporovaného růstu to ale nezvládnete.

                
Komentář ze dne: 09.11.2008 19:20:04     Reagovat
Autor: [Egon] - (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
nevím jestli se to právě tady šikne, u kellerovských sociologizujících esejí otevírat keynesiánskou hospodářskou politiku (zvláště když se tu řeší "nezpůsobilost" ekonomů), ale faktem je, že odvolávky na JMK (ať již seriozní či spíš propagandistické) budou asi teď časté. A národohospodářů či makroekonomů nedostatek.
Takže mi to nedá a aniž bych ty národohospodáře chtěl nahradit, myslím že bude záhodno minimálně umět oddělit úvahy o nepochybně orginální systémové teorii JMK od jeho už mnohem spornějších praktických aplikací.Dnes už se ale těžko někdo bude vracet k tradičnímu JMK.
V praxi ti praví keynesiánci upřednostňovali fiskální politiku státu jako nástroj růstových impulsů (výdajové multiplikátory) v situaci hospodářského propadu. Ukázalo se, že jako nástroj anticyklické a protirecesní politiky to bylo velmi sporné,
Levicoví postkeynesiáni zase spíše tíhli k rozdělení ekonomických privilegií podporou poptávky a regulací kapitálu. Což ovlivnilo určitou rozmařilost během konjuktury ale i politický cyklus, když tato politika vyvolala četné nerovnováhy. A welfare state už také patří minulosti.
Takže "new-keynesyan economics" ? K nim bývá řazen např. takový Lionel Summers, který se kdysi vymezil vůči reaganomice (dnes se už motá zase kolem Obamy). To je spíše pragmatismus bez ambicí na "fine tuning" či "státní kapitalismus".
Vzniká v reakci na monetarismus 80. leta ale dává poučeně přednost nepřímým zásahům. Ale žádný ucelený koncept, ani odpověď na efektivní poskytování veřejných statků, teorie lidského kapitálu a už vůbec ne nějaké peněžní teorie o bezúročném kapitálu.
Zkrátka : nějaká novodobá aktuálně kritická syntéza keynesiánských inspirací neexistuje a kdo ví, zda v éře neúčinnosti regulace na národní úrovni může taková vzniknout. Proto je těžké nyní vážně o Keynesovi mluvit a míchat to s jakoukoliv veřejnou ingerencí do trhu.

              
Komentář ze dne: 09.11.2008 22:57:25     Reagovat
Autor: neregistrovaný - čtenář (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
Rozhodně podporuji tento názor:

RŮST CIVILIZACE (je-li jaký) nelze ztotožňovat s uspokojování "potřeb", které je nejdříve nutné VYTVOŘIT - a tady podle mne je na místě pojem "nerůstový rozvoj". Snad i "udržitelný růst", ale to je poněkud problematické: z JAKÉHO POHLEDU udržitelný?

                
Komentář ze dne: 10.11.2008 05:51:10     Reagovat
Autor: neregistrovaný - astream (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
ano, to je stejný problém jako dělat něco relativně šetrným způsobem.

Co to má být ?

                
Komentář ze dne: 10.11.2008 08:31:07     Reagovat
Autor: [MIKEŠ] - Mikeš (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
ovšem to aby lidé měli jenom ty "vaše" správné, ekologické potřeby ... to zařídíte zákazy ? Rostoucí potřeby (i kdyb jen ty oprávněné) nakonec stejně povedou k růstu... Myslím, že výraz udržitelný a kvalitní růst je to co se má hledat.
Uvidíte jak nyní v globální krizi budou obětovány ekologické standardy (Kjotó, REACH, evropský klimatický balíček), poroste nezaměstnanost ... a v téhle situaci chcete hlásat nerůst ? Absurdní.

Komentář ze dne: 10.11.2008 09:23:39     Reagovat
Autor: [Janus] - Janus (@)
Titulek: Raději na budoucnost myslet.
obávám se že svět bude mít jiné starosti než jak zastavit ekonomický růst či se přít zda nám zelené bojůvky povolí růst udržitelný či rerlativně šetrný. A že na globální problémy se zakopeme v nějaké lokální komunitě ? Cha !
Nejde přeci o víru svatou ale o schopnost překonat reálné problémy. A těmi bude globální napětí, energetická závislost, boj o suroviny a vojensko strategický potenciál. V pohybu jsou nemalé síly, tak na ně nejděme s mávátkem v ruce.

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1368 (1368 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
986 (986 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
891 (891 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
665 (665 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1219 (1219 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
840 (840 hl.)
Prohnilý humanismus !!
657 (657 hl.)

Celkem hlasovalo: 6626


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.