Strana demokratického socialismu Přípotoční 869/19 101 00 Praha 10 Návątěvy po předchozí dohodě tel.: (420) 608 630 506 (420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS) Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010 Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme. secret@sds.cz (c) SDS
Komentář ze dne: 12.11.2008 18:13:42 Reagovat Autor: neregistrovaný - ALF (@) Titulek: to není proti trhu
každý fundamentalismus nakonec neobstojí - tržní, bolševický, křesťanský ...to ale neznamená, že trh je něco špatného.
Sám Soros (jak jinak) připomíná že "trh má schopnost se nastavovat a je velmi flexibilní. Neviditelná ruka existuje. Je ale také náchylná dělat chyby. Jinými slovy, odráží realitu".
Druhá část problému je ne zda trh regulavioat, ale jak a ve prospěch koho. Tady se mohou zájmy levice a pana Sorose už rozcházet.
Komentář ze dne: 12.11.2008 23:27:09 Reagovat Autor: [MIKEŠ] - Mikeš (@) Titulek: Re: to není proti trhu
samozřejmě, že pravda o neviditelné ruce trhu není v extrému. Trh není dobrý ani neregulovaný ani přeregulovaný, což může nakonec být blízko k tržnímu socialismu.
Tohle ale asi Soros nemá na mysli. Může jít také o obdobu řízeného kapitalismu, tj. spojení konkurenceschopnosti privátních subjektů a přecházení selhání trhu.
Takže se liší tyhle přístupy jak ve způsobu regulace, tak v charakteru "přivlastňování" podmínek výroby. Tohle ale nepochopí ani fanatičtí vyznavači volného trhu ani vyznavači dirigistického plánu.
Komentář ze dne: 13.11.2008 06:34:14 Reagovat Autor: neregistrovaný - astream (@) Titulek: Re: Re: to není proti trhu
Tady je problém s některými pojmy.
Je třeba si uvědomit, že pojem "tržní socialismus" neznamená nějakou zlatou střední cestu mezi regulací a neregulací.
Je tomu přesně naopak.
Tržní socialismus je termín označující systém, kde jenom není soukromé vlastnictví kapitálu, ale místo toho pracovní kolektivy vlastní výrobní prostředky a to vše v prostředí poněkud uměle volné soutěže, která reálně už 150 let neexistuje.
Tržní socialismus by byl ve výrobních silách XX. století schopen klidně spojovat NEvýhody socialismu a kapitalismu - vůbec to nemuselo být naopak ...
Tržnímu socialismu dává ale šanci klesající role i toho rámcového, indikativního bilančního a výrobního (statkového) plánování v kapitalistických státech.
Jak tady tušímže Neubert jednou řekl, dnešní plánovací komise jsou cedulové banky.
A na takovém mocensky proměněném pozadí (emisního socialismu) by volná soutěž tržního socialismu možná fungovat mohla ... kdo ví ...
Komentář ze dne: 13.11.2008 10:47:19 Reagovat Autor: [Egon] - E.T. (@) Titulek: Re: Re: Re: to není proti trhu
astreame, vítejte po krátkém výpadku na tomto webu (snad to již bude v pořádku) ... ale opět s jistou oponenturou :
1) nemyslím, že v tržním socialismu je zapovězené soukromé podnikání, pouze soukromá sféra není určující, dominantní (nebo dokonce monopolní) formu.
2) rovněž nemyslím, že zastánci tržního socialismu jsou stiženi nějakou formou levicového libertariánství a plédují pro zcela volný trh, pouze pro trh přiměřeně usměrńovaný (doufám, že ne přeregulovaný).
3) indikativní plánování ztrácí vliv ne proto že je špatné, ale že bylo eliminováno liberální vlnou za posledních 20 let a také proto, že na úrovni národního státu už tolik nepůsobí a mělo by se přesunout se víc nad transnacionální rovinu
P.S. na téma emisního "socialismu" jsme se tu už bavili - myslím, že si i nadále poněkud nerozumíme, pokud jde o vaše představy o podnikání ve finančnictví a peníze jako nezboží.
Komentář ze dne: 13.11.2008 11:56:43 Reagovat Autor: neregistrovaný - astream (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: to není proti trhu
ad 1) - souhlasím zcela
ad 2) - tady jde právě o to, jakému pojmu je přiřazen jaký obsah : tržní socialismus v rámci diskusí o možnost ekonomické kalkulace v socialismu byl svými protagonisty považován (lze najít v učebnicích ekonomie) za systém, který naopak funguje tak, že plně využívá mnohem čistší konkurenci, než umí pozdní kapitalismus, protože struktura tržního socíku není tak monopolní jako v současném kapitalismu.
To lze těžko číst jinak než liberálně ...
ad 3) s tím nemohu souhlasit vůbec.
"Jakási liberální vlna za posledních 20 let" nebyla vyvolána jen nějakými třídními zájmy, ale odrážela i určité objektivní procesy ve vývoji kapitalismu.
Kdyby to bylo dáno ideologicky, tak lze těžko vysvětlit, proč zcela dominantně socialistická vláda Rocardova v r. 1988 prováděla ekonomickou politiku založenou silně na monetarismu. A tehdy socialisté ještě nebyli takoví "zaprodanci" neoliberalismu jako dnes ...
A koneckonců i uvnitř soukromých monster se dnes plánuje jiným způsobem než dřív
Pokud jde o emisní socialismus, tak tady se prostě holt neshodneme - to se občas stává
Peníze na začátku byly zbožím a pak stále víc přicházely o tento charakter a to z jednoduchého důvodu - protože jejich hlavní podstatou bylo odjakživa být pohledávkou a zbožím byly NAVÍC ...
Zjistíte to když si položíte otázku :
Je směnka žirovým penízem ?
Správná odpověď je sice negativní, ale proč ?
Protože správná odpověď zní : žirovým penízem je žirová pohledávka kdežto směnka nebo šek plní stejnou funkci jako ruka, která předává bankovku jinému.
Podstatou peněz je být pohledávkami - od těch nejabstraktnějších jako jsou budižpeníze (fiat money) na držitele a s nuceným oběhem u bankovek, státovek a mincí až po vyšší a vyšší patra peněžního agregátu ...
Komentář ze dne: 13.11.2008 14:17:59 Reagovat Autor: [Janus] - Janus (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: to není proti trhu
pánové, já doporučuji v téhle diskusi o penězích co nejsou peníze a o kapitálu bez kapitalismus a jiných "objevech" raději nepokračovat. Tohle už tady bylo během podzimu několikrát a vždy to skončilo nevalně. Už raději žádné Gesselovské kolečko.
Nechme to raději těm ekonomům a ne kutilským inovátorům různých těch korporativních, libertariánských, syndikalistických a jiných jurodivě neuspořádaných teorií. A jestli má někdo politické zadání a la Chavez vyjmout finance z tržní ekonomiky, ať to řekne rovnou.
Komentář ze dne: 13.11.2008 14:52:30 Reagovat Autor: neregistrovaný - astream (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: to není proti trhu
hrome, Janusi, jak koukám, tak podle Vás je vlastně kutilem, nebezpečným utopistou a experimentátorem v podstatě každý s výjimkou stoupence statu quo.
Tak tedy dobrá, naznačte "žádoucí téma" sám ...
Ještě větší legrace je ale - myslím, že jde o Egona - který to vidí podobně jako Vy až na to, že hellerovský socialismus za utopii nepovažuje.
Při jeho skepticismu všemi azimuty ale dost dobře nechápu proč - družstev je rok od roku méně a kromě Mandragonu by nikdo nebyl schopen jmenovat další větší a úspěšné příklady, zaměstnanecké vlastnictví stagnuje a je plně závislé na daňové a fiskální legislativě tedy na zákonných preferencích (alespoň v USA tak tomu je).
Weirtonští ocelářští zaměstnanci už drželi celý podnik (100%) - ale vydrželi to asi 8 let a nakonec sami dospěli k názoru, že budou vydávat akcie pro externí kapitál
Oproti mnohem nadějnější minulosti prostě nic moc ...
A to je pro protagonistu dějinného střídání maličko málo ...
Oproti tomu je takový emisní socialismus vrcholem realismu.
Ostatně s Hellerem jsme si to už řekli a každý prostě zůstáváme na svém - já jsem velký stoupenec samosprávy, ale považuji ji až za výsledný produkt určitého vývoje - nikoli za předpoklad takového vývoje ...
Komentář ze dne: 13.11.2008 16:32:02 Reagovat Autor: [Egon] - Egon (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: to není proti trhu
opět nám ta debata uhýbá - mně osobně tedy nejde o jakoukoliv utopii, ale utopii zmatenou - takže příjde na to co myslíte samosprávou. K té se totiž hlásí opravdu pestrá společnost.
Ta její abstraktně komunistická normativní podoba je dost neuchopitelná i pro mne. A je-li obhajovaný s neúprosným fundamentalismem tak je na tom jak ten volný trh. )brr!). Ale s nějakým trendem k růstu politické i ekonomické demokracie bych opravdu souhlasil.
Jestli z toho děláte závěry etatistické či anarchistické je samozřejmě vaše věc, ale to, že s vámi někdo nesouhlasí, ještě neznamená, že hájí status quo.
Inspirace jsou jistě možné různé, ale navrhovaný systém musí mít nějakou vnitřní logiku (ta u Hellera je) a naději že by fungoval (tam už je to na pováženou). Jinak jsme opravdu doslova metodicky skeptický.
myslím, že ta systémová alternativa prostě nepůjde slepit s podivných ingrediencí (zpochybnitelných už v základech) jak pejsek s kočičkou dort. A tahle na mne působí ten váš "emisní socialismus".
Takže kromě těch ekonomů by bylo dobré mít i syntetické mozky, tedy schopné filozofického zobecnění, ne jen povrchního filosofování. Je jen škoda že doktor Ransdorf asi rezignoval na tuto svoji možnou roli.
Komentář ze dne: 13.11.2008 19:21:39 Reagovat Autor: [MIKEŠ] - Mikeš (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: to není proti trhu
vraťme se raději k tomu problému fundamentalismu. A neřešme kdo je kutil sršící ulítlými nápady nebo zda si zaslouží Soros zájem levice, když se stejně jedná o pravicového emigranta z komunistického Maďarska.
Obecně je lepší řízený kapitalismus i tržní socialismus než neřízená džungle či dirigistické egalitářství. Teď jsem někde četl názor, že hubitelé trhu se dělí na zastánce plánovaného hospodářství a účastníky volného trhu.
Ti první získají stát ve volbách nebo revolucí a přetvoří ho k obrazu svému, ti druzí se neustále snaží získat od státu výhody proti konkurenci, zkoušejí ho koupit.
Oběma se tedy vyhněme. To není žádné status quo ale ani nějaká "zlatá střední cesta". To znamená konkrétní řešení pro většinu.
Komentář ze dne: 14.11.2008 07:56:20 Reagovat Autor: [Egon] - E.T. (@) Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: to není proti trhu
já přeci nehoruji pro zlatou střední a zcela bezpečnou cestu - klidně otevřeme některá tabu pro levici či pravici (od vlivu putinomiky na imperiální ambice Ruska až po možnost nějakého oboru bankovnictví jako veřejného statku).
Ale na té logičnosti a vyargumentovatelnosti bych trval - jinak se nám mezi ty okrajové "světonázorové zdroje" zatoulá ledacos. To je pravý opak fundamentalismu.
Viz chaos mé debaty s astreamem na téma frankismu, nahnědlých zelených teorií i třeba burziánství sttních úředníklči peníze se kterými se neobchoduje. Tím s ekotmu nehodlám vracet - jen říkám, že po A většinou má přijít B.
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.
16.06.2017:Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri
16.06.2017:Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).
09.05.2017:Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.
Anketa
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?