logo SDS
Dnešní datum: 06. 07. 2022   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 1
Prům. 1
21 denni
Max. 527
Prům. 318.3

Nyní si čte web : 47 uživ.

Komentáře
ke článku: Spor o ekonomickou kalkulaci (2)
(ze dne 19.04.2009, autor článku: Petr Gočev)

Komentář ze dne: 30.04.2009 09:15:09     Reagovat
Autor: neregistrovaný - ALF (@)
Titulek:
vědeckým jazykem iterpretovaná víra - že lze ex ante, tedy předem a bez informací generovaných trhem efektivně řídit velké ekonomické systémy jako jsou národní či nadnárodní hospodářské celky.
asi to bude trápit lidstvo stále vymanit se z nejistot tohoto světa - proto možná mladý člověk nezasažený minulou dobou a trápí se něčím takovým. zřejmě je mu oporou v jeho víře kybernetika.
přesto jsme přesvědčen že zbavit se námitek souvisejících s rakouskou školou se mu nepodaří. Může ukázat slabiny v argumentaci ale nezmění fakt žádným počítačovým modelem nenahradí živou ekonomiku s jejími psychologickým aspekty.
Já jen doufám, že autor nemá za svůj životní cíl obhájit dirigismus centrálního plánování, jinak nevím jak chápat jeho slova o kompromisnictví tržních socialistů a zastánců participace? Byla by to škoda - je to zjevně chytrý člověk a v jeho generaci moc levicových ekonomů asi nebude.

  
Komentář ze dne: 02.05.2009 11:38:20     Reagovat
Autor: neregistrovaný - tejkl (@)
Titulek: Re:
Tento zjevně chytrý člověk Vás asi klame tím, že určitá témata jsou předmětem jeho podrobných a podle mne velice kvalitních prací a analýz.
Ale třebaže na vebsajtu Socialistického kruhu trůní kniha dvou Britů o kybernetickém socialismu na předním místě, neodvážil bych se dnes už přesně odhadnout, čemu by Gočev dával SKUTEČNĚ přednost, kdyby docházelo na jakési lámání chleba a on - jak se říká - "měl tu (účinnou) moc".
Myslím si, že prostě témata, ke kterým má jaksi pluralitně ve své mysli a srdci blízko, prostě rozvíjí, aby byla prozkoumána, ale CO by prosazoval KDYBY jak se říká "měl tu (učinnou) moc", je otázka.
Z jeho rozsáhlé práce týkající se oprávněnosti vertikálního přerozdělování (viz Gočevova kapitola s tímto tématem ve sborníku "Sociální stát a kapitalismus", edit.Michael Hauser, vydal SOK, Svoboda servis Praha 2007) mám už třeba zase trochu jiný dojem a podle jeho nedávného článku o demograntu byste ho zas dokonce mohl při troše dobré vůle řadit kamsi mezi radikálně levicové libertariány.
Je proto velmi zrádné, pokud byste mu určité téma připevnil jako odznak na čepici nebo smutně proslulou hvězdu na kabát a takto ho definoval

    
Komentář ze dne: 03.05.2009 08:58:22     Reagovat
Autor: neregistrovaný - E.T. (@)
Titulek: Re: Re:
zajimavé pojednání o plánování a údajné antinomii trhu a plánu od prof. Klaue - viz:
http://www.klaus.cz/Klaus2/asp/clanek.asp?id =CubH1jPwtqlJ
V jednom lze souhlasit - obhájci centrálního plánu jsou někdy pěkně metafyzičtí. Snaha nahradit trh jakýmsi deterministicky simulovaným modelem - toho vzešlo optimální plánování s pomocí přicházející kybernetiky (Novožilov, Kantorovič), které bylo v 60. létech v módě. Na podstatě vztahu trhu a plánu to ale moc nemění.
Kalkulace jako určitá anticipace ekonomických veličin probíhá i v dynamickém tržním prostředí (copak podnikatelé nepočítají jak asi dopadnou ?) - pokud samozřejmě nevládne přílišný chaos, kdy už se kalkulovat nedá. Obdobně může i stát kakulovat jak to ASI (!) bude. Nesmí ale svazovat ekonomické aktivitu. A pak je po antinomii.

      
Komentář ze dne: 03.05.2009 14:04:06     Reagovat
Autor: neregistrovaný - tejkl (@)
Titulek: Re: Re: Re:
No vidíte, že se nakonec možná celkem shodneme : ano, stát by neměl svazovat ekonomickou aktivitu - ale měl by být ekonomicky SILNĚJŠÍ.
Ani by nemusel mít příliš velká PRÁVNÍ perogativa, nadpráva - jak po tom vždycky volají elitáři, regulátoři, kteří se už nemohou dočkat, jak to budou všechno lépe umět než slepé mechanismy.
A jak se domnívám - je to možná i krycí postoj některých silných hráčů trhu, který vychází z toho, že nadpráva státu (i nadstátu) budou silným hráčům stejně k smíchu, naštvou hráče slabé a veřejnost (viz pověst EU) a zdiskreditují vše, co by je mohlo omezovat (viz šímovské stesky na site Libinstitutu)
Takže to ne - ale právě a přesně naopak
Silný - i na trhu - by stát a veřejná moc být měly ...
Jde o sílu - ne o monopolizaci ...      
Komentář ze dne: 03.05.2009 14:28:31     Reagovat
Autor: neregistrovaný - tejkl (@)
Titulek: Re: Re: Re:
btw, který článek máte na mysli ?

      
Komentář ze dne: 04.05.2009 08:36:33     Reagovat
Autor: [milan] - Milan Neubert (neubert@sds.cz)
Titulek: Re: Re: Re:
Jen bych chtěl ještě dodat, že nepřítelem kalkulace nebo plánování není ani chaos či turbulence (ty se dají konec konců modelovat), ale objevení se zcela nových proměnných resp. proměnných, které nabudou v průběhu predikovaného/řízeného období hodnot, přesahujích úroveň výpočetního "šumu". Příklad - mobilní telefony v roce 1990. Proto byl taky systém založený na plánování málo plodný na inovace.

        
Komentář ze dne: 04.05.2009 10:54:17     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Janus (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re:
tady asi nejde o to, že přicházejí nové věci jako mobily, ale že systém s vysokou mírou nejistoty (nikoliv běžné "turbulence")nelze ani modelovat. Ale v takovém stavu není systém příliš dlouho - to by se asi zhroutil. V každém případě představa o příliš "nalajnovaném" plánu je zjevně mimo. Prostě víc chyb než užitku.

        
Komentář ze dne: 05.05.2009 07:46:31     Reagovat
Autor: neregistrovaný - tejkl (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re:
jenže to je právě ten problém - frekvence vstupu takových nových proměnných je přece logicky spíš vyšší, než aby to sláblo ...
Takže i když se zaměříme jen na vstup nových proměnných, tak se plán jakoby frametizuje, užitečné je, aby byl spíš víc rámcový než včera a pozítří ještě víc.
A jeho role rozhodně nevzrůstá - myslím spíš naopak.
Paul Marlor Sweezy to vystihnul před 60 lety, když těžiště socialistického projektu nespatřoval v odstraňování disproporcionality mezi odvětvími, ale právě v problémech realizačních.
Socík nebude jak to vidím o moc plánovitější - spíš bude obsahovat mechanismy, které by vyhlazovaly rozkmity, které jste tu celkem plasticky popsal v lednu.
Dnešní kapík mně připadá jak pádící pes, který je vždy najednou stržen vodítkem zpět a se zakňučením se kutálí zpátky k jakési realizační paničce, která ho na tom vodítku drží.
A tedy - zas jiné přirovnání - destrukce, bortí se různá pomyslná dvojčata a pak zas motor naskočí, když krutě vymeteno a příslušné vzácnosti nastoupaly přes jistou kritickou mez.
Představte si, že všechny alokační mechanismy budou fungovat, ale hladina, vodítko nic zpátky strhávat nebude, vzácnost bude umořena víc, na nižší a nižší hladinu než to dosud bylo možné, ale to všechno pěkně nadále při fungování alokací - aspoň jako teď fungují ....
Zplundrování zeměkoule bych se nebál - protože to, co by takový systém mohlo obsloužit, bude tvrdě motivovat kapitálově úsporný a pracovně neúsporný pokrok (například dopravní náklady rozhodně preferovány nebudou a přes půl zeměkoule s výrobkem i kdyby levným z pralesa se nevyplatí)


          
Komentář ze dne: 05.05.2009 10:31:26     Reagovat
Autor: neregistrovaný - ALF (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re:
píšete o oguice (dkonoce možná o obyčejné, tuv. selkés logice) ale myslím, že tok inovací je sice proměnná, ale spíše cyklicky. Z dlouhodobého hlediska je četnost pricipiálůních inovací spíše lineární záležitost (v řadě modelů pokud vím se používá pevný parametr VT pokroku). A statistiky patentů a licencí jsou v čase velmi nesrovnatelné.

            
Komentář ze dne: 05.05.2009 13:00:04     Reagovat
Autor: neregistrovaný - tejkl (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re:


Jak lineární ?

To jako že četnost inovací je z dlouhodobého hlediska konstantní a rozdíly při cyklických výkyvech jak nahoru tak dolu se v podstatě ruší ?

hm ....


              
Komentář ze dne: 05.05.2009 18:42:09     Reagovat
Autor: neregistrovaný - ALF (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
v podstatě ano - jednou za čas přijde velký vynález, na něj se navážou aplikace nižšího řádu, pak difůze drobných inovací, která přejde do krve celému výrobnímu stylu tořící páteř civilizační etapy až do dalšího velkého objevu.
Nemusí to tak být úplně, ale pohledem do literatury o četnosti velkých objevů zjistíte že propojenost světa sice pomáhá k rychlejší difůzi poznatků a stejně tak informační věk pomáhá k opisování a popisování toho co už je a někdy to vytváří klamný dojem četnosti.
Mýtus VTR je že věda roste dnes exponeciálou, ale on spíš roste jen informační a ekonomický objem tohoto resortu nikoliv jeho poznávací výkony. Je to dáno m.j. i tím, že extezne kvartéru již tak nepomáhá, řízení intezifikace nezvládáme a geniální osobnosti jsou spíš civilizační konstanta (inteligence vykazuje nejspíš gausovské rozdělení).
P.S. připomínám v podstatě většinové odsouhlasení neplatnosti bývalé Rychtovy teze o přeměně vědy v přímou výrobní sílu (R.Rychta - Civilizace na rozcestí).

                
Komentář ze dne: 06.05.2009 09:50:25     Reagovat
Autor: neregistrovaný - tejkl (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Teď si myslím, že je potřeba vyčistit rozdíly v pojmech - ano, vynález přijde jednou za čas.

Inovace je však termín schumpeterovského typu, znamená aplikaci a realizaci a tady platí to Vaše pohupování v rámci cyklů.

Protože vynálezy - to je asi konstantní, ale tím, že sám říkáte o cyklických výkyvech, tak nutně musíte mít na mysli schumpeterovksé aplikace - tedy to, co je obsahem pojmu "inovace"                  
Komentář ze dne: 06.05.2009 14:00:40     Reagovat
Autor: neregistrovaný - ALF (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
toto rozlišení se dá také provést zavedením inovačních řádů - kdysi v 80. letech se mělo za to že jich je asi 7 či 8 - principiální inovace, inovace 1 a 2 řádu jsou v podstatě vynálezy (parní stroj, mikročip atp.), nižší řády jsou aplikace technologické a výrobkové. Ale asi si rozumíme.

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1368 (1368 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
986 (986 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
891 (891 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
665 (665 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1219 (1219 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
840 (840 hl.)
Prohnilý humanismus !!
657 (657 hl.)

Celkem hlasovalo: 6626


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.