Strana demokratického socialismu Přípotoční 869/19 101 00 Praha 10 Návątěvy po předchozí dohodě tel.: (420) 608 630 506 (420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS) Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010 Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme. secret@sds.cz (c) SDS
a hele SKN - nejdřív oslavuje baťovské typy jako fiktivní Jan Bystrý (viz tady na webu) a tady dokonce Masaryka.
I když Masaryka socani uznávali - SKN byl ovšem anarchista, ale před první světovou válkou měl blízko k socdem, jak tvrdil ve svém životopisu
tohle je asi starý S.K.N.(1875 – 1947) - nikoliv jeho vnuk básník soudruh Stanislav Neumann mladší (1927 – 1970), vzpomínaný např. v Černých baronech. Ten v roce 1970 spáchal sebevraždu.
Nepochybně - když brožurka vznikla v r. 1920 k 70. narozeninám TGM, MUSÍ to být (známý) básník SKN, sotva někdo, kdo se narodil r. 1927,
Komentář ze dne: 10.03.2010 16:55:13 Reagovat Autor: neregistrovaný - o koze a o voze (@) Titulek: Re: Re: Re:
asi jde spíš o T.G.M. než o ty Neumanny. I když SKN asi znají skoro všichni, ale kdo si dnes vzpomene na svazáckého barda S.Neumana ml. z dob kdy co je kulturní určoval soudruh Ždanov a ÚV KSČ. A budovatelské kantilény jako “Nestačí krví vykoupit starý svět, Je třeba základy kopat, pracovat, vystavět!” dnes spíš pobaví.
Masarykův kult navazoval na kult panovníka - monarchy. V historickém kontextu šlo podle mne o pozitivní věc. Tak se dívám i na zmíněnou brožurku včetně Neumannovy básně. To vše odpovídá duchu doby. Kult TGM spontánně zaplnil psychologickou mezeru mezi monarchií a republikou. Možná ani dnes by nám střízlivá obdoba něčeho podobného neuškodila. Pokud by zde byla osobnost jeho formátu! Lidské společenství má nejspíš v genech uloženu jistou potřebu stylizace vzorů i v tomto smyslu. Dnes - na chování části mládeže - vidíme, kam vede opačný pseudoliberální extrém absolutního individualismu a pohrdání autoritami včetně hlavy státu.
Ve srovnání se totalitářským stalinistickým kultem připomenu možná úsměvnou, ale příznačnou drobnost. Masaryk i jako prezident byl nejen filozof i státník a představitel kultu osobnosti v demokratickém prostředí. Byl to také poctivý "státní úředník" rakouského střihu.Na současné výstavě na Hradě věnované jeho soukromí mě zaujala pečlivost s jakou se zde - v prezidentské kanceláři -vše pečlivě evidovalo včetně tisíců darů k narozeninám, ale např. i účtů za stříhání ... povinností dveřníků atd. A nejen to, v prezidentském archivu byly zřejmě i doklady za výdaje z doby exilu. Z paměti lovím publikaci "O protilidové politice TGM" z éry 50. let Jeden z pečlivě (po dlouhá desetiletí) uložených výdajových dokladů zřejmě posloužil i jako "důkaz", že Masaryk financoval přípravu atentátu na Lenina.
V kontextu doby vnímám i Masarykův "čechoslovakismus".
Možná si na něj Slováci ještě pozitivně vzpomenou, až je začnou znovu tlačit sousedé z jihu. Jemu šlo podle mne nejspíš o vytvoření pevného státního útvaru po vzoru Švýcarska. V tomto smyslu jeho důraz na občanství při současném respektování národností - včetně například i "židovské" - o mnoho let předešel dobu. Dokonce i rusínský jazyk dostal na Podkarpatské Rusi ve školách "zelenou". Jaký rozdíl proti Uhrám! Nešlo mu přece a
s tvrzením, že kult panovníka - monarchy byla pozitivní věc bych byl opatrný. Rozhodně šlo (jde) o určitou formu nezralosti, klanění se patriarchálním, autoritářským symbolům má v sobě kus vztahu dítěte a rodiče. Ohýbat hřbet před panovníkem, báťuškou či tatíčkem ? Svoboda znamená dospělost a odpovědnost za sebe.
asi už se nebaváte o TGM ale obecně : asi je rozdíl mezi baťkou Machno a Otcem vlasti, ale taky je rozdíl mezi anarchiía efektivním státem.
Část lidí vždy bude tíhnout k autoritám, které za ně převezmou odpovědnost. Je to taky věc vývoje - kolik lidí tleskalo např. Hitelrovy, když odstranil nezaměstnanost a zavedl soxciální podooru por árijce.
Syndrom osvíceného tatíčkovského kultu fousaté modly jen zatemňuje realitu té doby. Možná stojí za to připomenout jak se scházela u prezidenta velká pětka a tvořili politiku mimo zastupitelskou demokracii. Asi i dnes by si rádi někteří autoritáři (bojhužl bez toho masarykovského étosu) hráli na osvícené aby nemuseli brát ohled na obtížnou demokracii.
Počátky československa samozřejmě byly složité - skutečný parlamentarismus po rozpadu monarchie nový a tak politické strany byly plné skandálů a intrika Hrad to tlumil (lépe než dnes, pokud hledáme paralelu mezi TGM a VK).
Autorita Masaryka zde působila se všemi klady i zápory. Obecně je však i dnešní parlament rejdištěm duchovních nul a omezenosti. ... to nevyřeší konstitucionalismus ale péče o kvalitu reprezentace. Koneckonců máme to co si zvolíme.
Komentář ze dne: 12.03.2010 15:41:18 Reagovat Autor: [Xaver] - Xaver (@) Titulek: Kult TGM II.
Nešlo mu přece ani o potlačení "slovenštiny" a slovenské svébytnostil. Myslel nejspíš na protiváhu mocným sousedům. Kam by býval šel vývoj nebýt II. světové války, anebo pokud by Mnichovu čelil ještě Masaryk jako o 10 let mladší prezident, můžeme jen spekulovat.
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.
16.06.2017:Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri
16.06.2017:Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).
09.05.2017:Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.
Anketa
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?