Strana demokratického socialismu Přípotoční 869/19 101 00 Praha 10 Návątěvy po předchozí dohodě tel.: (420) 608 630 506 (420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS) Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010 Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme. secret@sds.cz (c) SDS
Komentáře ke článku: Reálný socialismus nemohl být vyšší společenskoekonomickou formací (ze dne 05.09.2007, autor článku: Miroslav Tejkl)
Komentář ze dne: 30.09.2007 13:32:03 Autor: Milan Neubert (neubert@sds.cz) Titulek: Re: Re: Re: Re: Nelhat a ostatní se poddá.
1) Myslím, že by se proti aplikaci pojmu "princip systémové nečistoty" na takový přechod dalo a mělo argumentovat z pozice dialektiky - to staré je překonáno a současně zůstává prvkem systému s jinou (nedominantní) rolí podobně jako v Tejklově pojetí pozemková renta. Bylo tomu tak zřejmě i u předchozího přechodu k feudalismu - stačí jen možná chápat otrokářský systém šířeji jako systém tributní.
2) Nejsem si jist, zda musí zaniknout soukromé podnikání nebo že ztratí dominanci; čekal bych jen, že zanikne soukromé podnikání založené na využívání vlastních hmotně-investičních produkčních prostředků
3) Otázka na "cestu, jak se k tomuto stavu změny dominancí dostat" je možná trošičku zavádějící. Připomíná mi snahu "budovat socialismus", která pominula téměř okamžitě po zániku subjektu, který takovou snahu podporoval a řídil. Má-li být socialismus stabilní, musí být jako systém výhodnější nebo alespoň srovnatelně výhodný i pro monopoly. Přípustná je jen krátkodobá nevýhodnost, překonatelná silovými prostředky.
4) Nepodceňoval bych tlak pracujících na kapitál při vyjednávání o pracovních podmínkách ve smyslu trochu zprofanované teze o "stále rostoucích potřebách pracujících". Možná to byl právě tento tlak, který nastartoval imperialismus s jeho mezi-národními válkami a dnes tlačí kapitál ke globalizaci a zapojování i těch posledních zákoutí na naší planetě do kapitalistického systému. Jenže i tam začnou postupně narůstat potřeby pracujících a kapitál přestane mít možnost dělit se s částí pracujících ve vyspělých zemích o svůj zisk.
5) Hábova úctyhodná marxistická snaha lokalizovat ostrůvky nového (socialistického) produkčního způsobu (paralelně k manufakturám za feudalismu) může být neúspěšná s ohledem na nutný celospolečenský charakter produkce. Tím neříkám, že tyto ostrůvky neporostou, ale jejich růst může být důsledkem jiných změn a ne jejich příčinou.
6) Nalezení účinného socialistického produkčního způsobu nepřibl
S ohledem na spamy může komentáře přidávat jen registrovaný užívatel! Prosím prihlašte se nebo se nejprve zaregistrujte. Registrace je BEZPLATNÁ.
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.
16.06.2017:Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri
16.06.2017:Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).
09.05.2017:Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.
Anketa
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?