Musíme se vypořádat s důsledky dravé a záměrně chaotické privatizace, s rozebráním státního majetku za symbolické ceny, s nesplacenými úvěry, s tunelováním a krachem bank i podniků.
Usilujeme o takovou transformaci ekonomiky, která bude sloužit lidem. Privatizaci a všechny další možné formy transformace nelze nadále chápat a provádět jako prostředek k bezpracnému obohacování. Kapitál musí sloužit rozvoji společnosti a nejen jako zdroj bohatství jedince.
Má-li se naše ekonomika odlepit od dna a dynamicky se rozvíjet, nemohou být nezasloužené příjmy závratné výše symbolem společenského úspěchu a poctivá práce symbolem hlouposti.
Prosperující a efektivní ekonomiku nepovažujeme oproti pojetí ultraliberalistů za cíl, ale za prostředek k zvyšování životní úrovně všech, kteří se jejího rozvoje zúčastnili, podílejí se na něm a budou k němu v budoucnu svou prací přispívat.
Z uvedených důvodů považujeme za prvořadou zásadu projektu společenské obnovy promyšlený přechod k sociálnímu a ekologickému tržnímu hospodářství.
Razíme zásadu, aby veškerá ekonomická činnost byla za každých okolností ekologická. Tvrzení, že si společnost musí na ekologii nejprve vydělat, je zaslepenou krátkozrakostí. Ekonomika musí vycházet nejen z okamžitých potřeb a tlaků, ale musí být v dlouhodobé perspektivě schopna zajistit trvale udržitelný rozvoj hodnot lidské civilizace.
Navrhujeme do všech důsledků naplnit platnost hesla z období restitucí - co bylo ukradeno, nebo bez zaplacení zprivatizováno, musí být vráceno nebo nahrazeno. Požadujeme proto důsledné vymáhání způsobených ztrát a prodej znovu získaného majetku státu za regulérních pravidel do rukou seriózních zájemců.
Zasazujeme se, aby stát vytvářel nezbytné podmínky k prosperitě českých podniků, podnikatelů.a živnostníků. Proto požadujeme podporu vývozu českých výrobků, který je nezbytný z pohledu makroekonomiky, rozvoje pracovních příležitostí a přibližování mzdových podmínek v naší zemi k vyspělým evropským státům.
Jsme si vědomi, že bez přílivu zahraničního kapitálu nelze zahájit a uskutečnit kroky, nutné k záchraně a obnově národního hospodářství. Přejeme si, aby zahraniční investoři měli zájem v České republice investovat, poněvadž je to z dlouhodobého hlediska výhodné. Získat znovu jejich důvěru znamená stanovit pevná, průhledná a vynutitelná pravidla kapitálového trhu. Současně považujeme za potřebné, aby zdanění výnosů z kapitálových investic zvýhodňovalo jejich další využití v rámci ČR.
Požadujeme však důsledně zachovat převahu státního podílu, resp. vliv státu na rozhodování ve strategických odvětvích národního hospodářství.
Zasazujeme se o obnovu tradičně vysoké produktivity práce v soukromém a veřejném sektoru a zvýšení kvalifikace českých zaměstnanců a manažerů.
Za potřebnou pokládáme reformu daňového systému, což předpokládá přizpůsobit naše daňové zákony a zákony, které se týkají financí, zákonům vyspělých zemí v Evropě a ve světě. Daňový systém musí přinést výhody pro ty, kdo investují do sociálních a ekonomických programů, do vědy a vzdělávání. Zvýhodňovat musí také ty podnikatele, kteří přispívají ke zvýšení zaměstnanosti a regionálnímu rozvoji a obecně ty, kdo před osobní spotřebou dávají přednost investování do hospodářského rozvoje.Tyto skutečnosti musí mít také významný vliv při rozhodování státu o přidělování státních zakázek.
Za přirozené pokládáme, aby podniky, které svou produkci exportují, měly výhodnější daňovou pozici před těmi, které nejsou schopny obstát v zahraniční konkurenci.
Požadujeme, aby vláda po volbách zpracovala program obnovy prosperity státu jako součást projektu společenské obnovy.
Předpokládáme, že tento program, který bude spravovat stát, podpoří a zvýhodní ty podnikatelské subjekty, které se stanou jeho součástí, a stane se východiskem i pro jednání s potencionálními investory z domova i ze zahraničí. Zasazujeme se v této souvislosti i o státní podporu cestovního ruchu, který může přinést našemu státu nemalé příjmy.
Nedílnou součástí programu prosperity státu se musí stát i program prosperity zemědělství, resortu, v němž došlo k rozkladu funkčních celků na množství malých, efektivní konkurence neschopných hospodářství.Vytváření zemědělsko-potravinářských podniků, které spojují prvovýrobu se zpracováním a odbytem, považujeme za základní podmínku rozvoje zemědělství.
Jsme přesvědčeni, že jen zemědělství, které funguje jako moderní intenzivní podnikání je schopno produkovat kvalitní a cenově dostupné potraviny pro domácí i zahraniční trh a být na těchto trzích schopno konkurence.Funkční zemědělství má nezastupitelnou úlohu při tvorbě a údržbě krajiny a při vytváření pracovních příležitostí v ekonomicky mrtvých oblastech.