Změny, k nimž po listopadu 1989 došlo v českém školství, jsou nejen přímým důsledkem probíhajících společenských a ekonomických proměn, ale i vlivu demografického vývoje naší společnosti. Nepřímo je rovněž ovlivňují přeměny v oblastech, které zdánlivě se školstvím přímo nesouvisí, zejména celkový stav ekonomiky.
Zasazujeme se o posílení materiální základny školství a zlepšení vybavení všech typů škol. V této souvislosti znovu připomínáme prvořadou odpovědnost státu za vzdělanost národa.
Za zásadní nedostatek považujeme pokračující snižování společenské prestiže učitelů a pedagogických pracovníků, jehož výrazem je stále rozšířený názor, že jsou nedostatečně vzdělaní a na své povolání nejsou dobře připraveni.
Nemůžeme nečinně přihlížet k soudobému postavení učitelů, které se na ekonomickém žebříčku ve srovnání s jinými profesemi stále zhoršuje.
Požadujeme proto bezodkladně zlepšit odměňování učitelů a pedagogických pracovníků, a zastavit tak dlouhodobý odliv mladých, kvalifikovaných pracovníků, zejména mužů, ze všech stupňů a druhů škol.
Souhlasíme se zavedením atestací či kariérních řádů za předpokladu, že budou provázeny zvýšením celkové částky na mzdy a vytvořením podmínek pro další vzdělávání učitelů.
Jsme v zásadě proti zavádění školného. Tam, kde bude případně zavedeno, musí být kompenzováno vhodnými sociálními úlevami, resp. zavedením stipendií.
Zřízení soukromého školství, které přispělo k pestřejší studijní nabídce a je zejména z tohoto důvodu kladem polistopadového vývoje, však přineslo i ztrátu kontroly nad množstvím absolventů v jednotlivých oborech a vznik problémů s jejich uplatněním, přispělo i k nejednotnosti požadavků na žáky a neodůvodněným rozdílům v úrovni výuky.
Také z toho důvodu se zasazujeme o vytvoření závazných vzdělávacích standardů a vzorových osnov, příp. minimálních požadavků na úroveň znalostí žáků a studentů jednotlivých typů škol, neboť jejich výslednost je různorodá, zvlášť v důsledku vzniku soukromých škol.
Požadujeme i z těchto důvodů přesun maxima pravomocí v řízení školství na regionální a samosprávnou úroveň a zlepšení koordinace při jeho řízení mezi MPSV a MŠMT. Jsme proti snahám omezovat samosprávu na vysokých školách.
Dožadujeme se péče o talentované studenty. Jejím základem musí být vznik systému pro jejich vyhledávání a podporu. Dovoláváme se současně rehabilitace odbornosti, řemeslné zručnosti, zvýšení prestiže a podpory učebních oborů, včetně kvalifikovaných dělnických profesí.
Projekt společenské obnovy musí přispět k rozvoji mimoškolní výchovy a vytvoření nezbytných materiálních podmínek pro práci školních klubů, organizací dětí a mládeže, tělovýchovných jednot a rekreačního sportu, jakož i kulturních zařízení.
Účelné využití volného času obohacuje život člověka a je základem plného rozvoje jeho osobnosti. Zejména v oblasti péče o děti a mládež přitom také významně přispívá i ke snižování kriminality a omezuje požívání drog.
Za prvotní v zápase vůči drogám pokládáme vytvoření takového prostředí, které jednoznačně považuje požívání drog za špatné, dále prostředí, ve kterém mladý člověk nemá potřebu drogu používat. I z těchto důvodů požadujeme důsledně řešit otázky nezaměstnanosti, zvláště u absolventů škol, a všestranně přispívat ke stabilitě rodiny.
Od státu požadujeme, aby důsledně bránil nejen v přísunu drog na naše území, ale i jejich výrobě a distribuci v České republice. Restriktivní opatření vůči držitelům drog považujeme až za druhotná, i když neméně důležitá. Pokládáme za nutné, abychom pomohli lidem, kteří jsou závislí na drogách, se této závislosti zbavit. Plně přitom podporujeme tvrdý postup vůči šiřitelům drog.
Zasazujeme se o to, aby věda, kultura a sport nebyly odkázány v takové míře na sponzorské dary a nebyly podřizovány se politickým, skupinovým a tendenčním zájmům.
Nemá-li z dlouhodobého hlediska naše země ztratit své postavení mezi vyspělými státy, musí se výrazně zvýšit finanční podpora vědě a výzkumu. Další pokračování současného stavu by postupně vedlo k tomu, že by se snížila i naše možnost přebírat poznatky světové vědy a techniky.
Požadujeme větší podporu státu také účasti našich vědeckých pracovišť v mezinárodních programech a mezinárodní vědecké výměně, která je zdrojem zkvalitňování odborné úrovně i jazykových znalostí našich pracovníků
Za žádoucí požadavek pokládáme obnovit propojení vědy a výzkumu s výrobou, podporovat rozvoj technické inteligence a aplikovaného výzkumu.
Jsme pro výměnu uměleckých a kulturních hodnot mezi všemi národy a státy, neboť to přispívá k jejich vzájemnému duchovnímu obohacování.
Znepokojuje nás šíření braku, propagujícího brutalitu a násilí. Požadujeme větší podporu státu původní domácí umělecké tvorbě, zejména ve finančně nákladných oblastech (jako je např. film). Usilujeme o zachování svébytného rozvoje české kultury, lidových tradic, včetně kultury a tradic národnostních menšin, které žijí na našem území.
Cítíme se Evropany a evropské kulturní hodnoty chceme hájit zejména před současnou dravou unifikující globalizací a "amerikanizací". Nebráníme se přitom přejímání hodnotných podnětů z jiných kultur, včetně americké.