Občanství, ratifikační referendum a Morava

Pondělní noviny ze dne 19. října 1992 se zabývaly především třemi otázkami uvedenými v názvu tohoto článku. Zajímavý je dnes zpětně návrh slovenské strany týkající se občanství, jiný obsah ratifikačního referenda na obou stranách a aktivizace "moravanů".

Jak už jste zvyklí, dostanete možnost porovnat si pohledy na situaci ze dvou zdrojů: dnes je vlevo Rudé právo a vpravo Mladá fronta Dnes:


HZDS je pro občanství unie

KREMNÁ - Ratifikační referendum v SR by se podle představ mělo uskutečnit v prvním nebo ve druhém prosincovém týdnu, podle toho, kdy ho NR SR vyhlásí. Uvedl to mluvčí HZDS B. Géci v souvislosti se sobotním jednáním představenstva HZDS v Kremné.

Podle místopředsedy HZDS A. M. Húsky mělo by být na setkání české a slovenské vlády 26. října v hotelu Poľana v Javorině ve Vysokých Tatrách projednáno a při oboustranné snaze dokončeno 80 až 85 procent smluv o součinnosti mezi oběma republikami. HZDS je v otázce budoucího občanství pro vytvoření jedné zásadní smlouvy - pro občanství unie, přestože ta nebude existovat.

Vládní koalice uvažuje o ratifikačním referendu

Řekl to Marek Benda (KDS) v pořadu Co týden dal

PRAHA (Vlastní zpráva) - "Česká ústava v rámci vládní koalice je dohodnuta. Pokud se nepodaří dojít ke konsensu s opozicí, uvažuje se velmi vážně o možnosti ratifikačního referenda ústavy," řekl na úplný závěr nedělní besedy Co týden dal Marek Benda (KDS).

Otázkám, zda bude včas a dobře připravena ústava České republiky, se totiž věnovali účastníci tohoto televizního pořadu. Ke kritice práce ústavní komise vlády uvedl místopředseda ČNR Jiří Vlach (ODS): "Ústavní komise vlády bere maximálně v úvahu názory ústavní komise ČNR. Nicméně když se tady hovoří o tom, že vláda nerespektuje usnesení ústavní komise ČNR, na to má vláda právo. Vláda má právo mít svůj názor a v programovém prohlášení vystoupila s tím, že předloží svůj návrh ústavy. Momentálně se na něm intenzívně pracuje.

K otázce moderátorky, zda bude Česká republika. deklarovat svoji svrchovanost, sdělil poslanec ČNR Marek Benda (KDS): "Zřejmě bude nutné, aby se Česká národní rada deklarovala jako svrchovaný orgán zákonodárné moci na území České republiky a pak vyhlásila Českou ústavu." K otázce, kdy to bude, Benda uvedl: "Představa, že bychom napsali, ať už kdokoliv, ústavu za dva měsíce, a byli přesvědčeni o tom, že bude dobrá, mně připadá jako krajně nebezpečná. To je základní konstituce státu, která by měla být měněna co nejméně. Pokud možno by měla být co nejširším konsensem přijata."

K otázce spolupráce vládní koalice a opozice vystoupil poslanec ČNR Pavel Hirš (LSU): "Musíme spolupracovat, musíme se dohodnout na konečné verzi ústavy tak, aby do parlamentu přišla jedna ústava; protože parlament ji bude přijímat třípětinovou většinou, musí být konsens."

Jiří Vlach dále v pořadu nekoaliční strany v ČNR vyzval, aby nelpěly na "hájení něčeho úzkého, nějaké drobnosti", a současně uvedl: "Už s opozicí jednáme a nejsme neochotni k drobným ústupkům." (lk)

HSD-SMS odmítá vytvoření samosprávné země Slezské

OLOMOUC (mhr) -Jmenovité zakotvení historických zemí ČR v preambuli české ústavy je základní podmínkou pro to, aby její přijetí podpořilo HSD-SMS. Uvedl to v sobotu v Olomouci předseda HSD-SMS Jan Kryčer na tiskové konferenci po jednání zemského sněmu hnutí.

Jak dále řekl, požaduje HSD-SMS, aby ústava jasně definovala vyšší samosprávné celky, kterými toto hnutí chápe zemi Moravskoslezskou, zemi Českou a Prahu se zvláštním postavením země. J. Kryčer odmítl návrhy některých politických stran, aby v moravskoslezském prostoru vznikly dvě země - Morava a Slezsko, protože vytvoření menšího samosprávného územního celku při polských hranicích by podle něj bylo spojeno s politickým rizikem pro "budoucí vývoj a stabilitu státu".

Zemský sněm HSD-SMS se mj. vyslovil proto, aby ústavní zákony byly přijímány vždy třípětinovou většinou a aby druhou komoru republikového parlamentu - senát - tvořili delegovaní zástupci jednotlivých zemských sněmů. Rozhodl, že 3. sjezd HSD-SMS se uskuteční 2. ledna 1993.

 

Otázka občanství stále sporná

Bratislava (kw)-Představenstvo HZDS se v sobotu zabývalo spornou otázkou občanství. V této souvislosti chce HZDS navrhnout, aby byla uzavřena jednotná smlouva pro občany unie, přičemž unie nebude jako právní subjekt existovat Milan Kňažko tento návrh charakterizoval jako podobný maastrichtskému principu. Zavedení cizineckého režimu by podle Milana Kňažka negativně zasáhlo do života společnosti v obou republikách.

Vladimír Mečiar se na jednání představenstva zabýval i analýzou vnitropolitické situace na Slovensku. Přitom konstatoval, že chyby minulé vlády se přenášejí na vládu dnešní. Za pozitivní označil skutečnost, že opozice na Slovensku začíná k řešení problémů přistupovat konstruktivněji než dosud. V. Mečiar informoval představenstvo HZDS také o situaci na Trnavské univerzitě. Podle jeho slov vedení univerzity odmítá respektovat zákon. Není možné, aby každé odvolání neschopného člověka všichni interpretovali jako akt politické zvůle, konstatoval V. Mečiar.

Dělení majetku: kompromis možný

Bratis1ava (kw) - Představenstvo HZDS se na svém sobotním jednání zabývalo přípravou postupu na jednání republikových vlád 26. října 1992. Podle A. M. Húsky je reálné očekávat, že na tomto setkání bude dohodnuto 80 procent všech smluv mezi republikami.

V souvislosti s dělením majetku Vladimír Mečiar nevyloučil možnost, že by slovenská strana jisté procento ze svých nároků snížila, ale, jak dodal, v takovém případě bude slovenská strana požadovat, aby Česká republika stanovila vyšší hodnoty toho, co do dělení majetku federace nabízí. Ratifikační referendum na Slovensku by podle představenstva HZDS mělo proběhnout začátkem prosince.

Zakotvit Moravu do ústavy

HSD-SMS se obává německého kapitálu

O1omouc (bk) - Za nejdůležitější výsledek sobotního sněmu HSD-SMS, konaného v Olomouci, označil jeho předseda Jan Kryčer dohodu, že hnutí bude trvat na vytvoření vyšších správních celků, tvořených zemí moravskoslezskou, českou a Prahou se zvláštním postavením. Účastníci sněmu upozorňovali na vzrůstající aktivitu německého kapitálu, kterému by údajně vyhovovalo vytvoření slezského euroregionu, v němž by získalo rozhodující vliv. Účastníci olomouckého setkání požadovali zakotvení existence historických zemí do preambule ústavy. Trvají na tom, že všechny ústavní zákony mohou být přijímány pouze dvoutřetinovou většinou.

HSD-SMS vytvořilo politické grémium, které by mohlo pružně reagovat na aktuální politické problémy. V Olomouci bylo po dlouhém jednání přijato rozhodnutí, že třetí sjezd hnutí se bude konat 2. ledna 1993, ale ještě předtím se uskuteční sněm, který připraví podklady k projednání.

Morava je, když...

Praha (jj)-V sobotním Klubu Netopýr hájil moravské zájmy zejména poslanec ČNR Miloš Skočovský (Moravská národní strana). Některá jeho slova jsme zaznamenali:

"V první řadě jsem Moravákem, v druhé Čechoslovákem. Co budu od 1. ledna? Uvidíme, myslím, že to nebude Česká republika. že mluvím krásnou češtinou? Je otázka, z čeho ta čeština vznikla...
Moravané se jako národ vymezují tím, co každý cítí. Jako národ mohou mít právo na sebeurčení. Už zakladatel naší strany pan Pražák řekl, že nehodlá nikdy odtrhnout Moravu od Čech, že Morava a Čechy půjdou vždy spolu, ale že Morava bude nezávislá na Čechách. To je to, co chceme. Chtěl bych upozornit, že nebudeme vytvářet nějaký moravský národ a používat ho - za předpokladu, že si Morava rozhodne o tom, co si vydělá. Národ tady bude pro to, aby pěstoval kulturu, která je neoddiskutovatelně odlišná od české. Nevěřím tomu, že se problém velké nezaměstnanosti vyřeší v rámci celé České republiky. Aby si o sobě Morava mohla rozhodovat, musí mít svou zákonodárnou moc, a to zejména ve vztahu k rozpočtu."


Ještě tři články, jdoucí nad rámec avízovaných témat, stojí z onoho dne určitě za zmínku.

Prvním je článek Pavla Dostála "My cizinou jsme bloudili" o jeho rozhovoru  s Krylem, druhým rozhovor MF Dnes s Václavem Havlem "Nutno pohlédnout skutečnosti do tváře", kde se mluví především o české ústavě a likvidaci federace, a konečně rozhovor s Pavlem Hirschem "ODS je levicová strana".

Milan Neubert, 22. října 2002