Tento pojem užívá Marx např. v práci Grundrisse. Podle Marxe se příslušníci sloužící třídy odlišují od masy vykořisťovaných dělníků připravovaných o nadpráci tím, že nejsou objektem kapitálového vztahu, že jejich práce nezhodnocuje kapitál a proto je pro kapitalistu neproduktivní (nikoli neužitečná). Příslušníci sloužící třídy totiž nesměňují svou práci za peníze, které jsou součástí kapitálu a slouží k nákupu práce zhodnocující tento kapitál - tedy jsou variabilním kapitálem. Místo toho směňují práci za peníze představující osobní důchod kapitalisty, tedy za cosi, co kapitál nezhodnocuje, ale naopak znehodnocuje, umenšuje. Příklad - jestliže tedy kapitalista najme dělníky nebo třeba administrativní pracovníky či pracovníky reklamy a podniká v daném oboru, jsou jeho pracovníci vykořisťováni, vytvářejí mu nebo zprostředkují nadhodnotu a jsou produktivními pracovníky. Jestliže tentýž kapitalista si za osobní důchod koupí práci písařky nebo zahradníka, může tyto pracovníky ošidit podle podmínek na trhu práce, přesto však mu žádnou nadhodnotu nevytvářejí a jejich práce nezhodnocuje kapitál.
Do sloužící třídy tedy můžeme řadit domácí personál kapitalisty, osobní šoféry či ochranku,domácího učitele, lékaře apod. K sloužící třídě (neproduktivním pracovníkům) však patří i pracovníci, kteří žijí ze státem či jinak (nadace, charita, církevní dávky) centralizovaného osobního důchodu kapitalistů a mezd zaměstnanců a poskytují jim státní či veřejné služby (policisté, vojáci, úředníci, sociální pracovníci, lékaři ve státních a veřejných nemocnicích a učitelé ze státních a veřejných škol, úředníci na komunální úrovni, kněží apod.)
Toto Marxovo dělení zaměstnanců má svůj hluboký smysl - ukazuje různé cesty a způsoby podřízení pracujících kapitálu i to, co je klíčem, k celé této soustavě - vztah koupě a prodeje pracovní síly při produkci materiální hodnoty - zboží. Marxovo členění také umožňuje pochopit vzájemné vztahy mezi různými složkami třídně sociální struktury a tedy i rozsah spojeneckého svazku dělnické třídy.
Autor : TAP KSČM