Třídně sociální struktura

Třídně sociální struktura je určitá komplexní soustava sociálních rolí různého druhu a jím odpovídajících činností, které představují mechanismus fungování daného typu výrobních, konec konců vlastnických vztahů, a to v oblasti výroby, rozdělování, směny a spotřeby. Třídně sociální struktura je také soustavou příslušníků skupin (tříd a dalších skupin podobného charakteru), které příslušné sociální role vykonávají, vyvíjejí jim odpovídající aktivity. Kolem jednotlivých tříd se vytváří i určité duchovní prostředí odrážející jejich ekonomické podmínky a politická hnutí a organizace prosazující jejich zájmy.

Politická hnutí i formy duchovního života třídy nemusí ovlivňovat vědomí a postoje všech příslušníků třídy nebo je ovlivňují pouze z části. Na druhé straně však k příslušné třídě přitahují individua z jiných, někdy i velmi protichůdných tříd. Tyto formy vědomí a politická hnutí patří k úplnému profilu příslušné třídy, rozhodující je zde však objektivní, sociálně ekonomický základ tříd. Jednotlivé složky třídně sociální struktury nelze chápat jako od sebe oddělené uzavřené krabičky, ale spíše jako spektrum barev, ve kterém se určité odstíny nejvýrazněji objevují v jádru třídy a směrem k hranicím třídy blednou a přecházejí v jiná zbarvení.

Úhrnem - pokud jde o třídně sociální strukturu, rozlišujeme skupiny lidí podle toho, jaké plní funkce při realizaci vlastnictví.

(Příklad - námezdně zaměstnaný řídící pracovník v kapitalistickém podniku nemá sice to komplexní postavení vlastníka, kterým se vyznačuje kapitalista a může být i vykořisťován - to ho odděluje od kapitalisty. Zároveň ho však s kapitalistou spojuje výkon určitých dílčích vlastnických funkcí za kapitalistu. Patří proto do dvojaké sociální skupiny třídního typu, která se nachází mezi dělnickou třídou a buržoasií. Inženýr - obsluha automatizované továrny, který dílčí vlastnické funkce za kapitalistu nevykonává, je vykořisťován a produkuje nadhodnotu, je příslušníkem dělnické třídy).

Autor : TAP KSČM