Sociální politika

Sociální politiku chápe vláda především jako dlouhodobou sociální investici do lidí a tím i do sociálního a ekonomického rozvoje společnosti. Jejím prostřednictvím hodlá garantovat základní lidská a občanská práva a aktivizovat občany i instituce.

Nejdůležitějším úkolem vlády bude dobudování sociálních systémů České republiky při plném respektování společně dohodnutých cílů a metod modernizace systémů sociální ochrany v členských zemích Evropské unie. Klíčem proevropské sociální politiky vlády bude boj proti nezaměstnanosti, chudobě a sociálnímu vyloučení, zdravá příjmová politika a dosažení evropských standardů v oblasti pracovněprávní ochrany zaměstnanců a v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Sociální dialog, kolektivní vyjednávání

Rozvoj sociálního dialogu vláda považuje za důležitý nástroj pro udržování sociálního smíru a uplatňování demokratických principů na trhu práce. Vláda proto bude podporovat další rozvoj institucí, struktur a procedur, které přispívají k rozvoji sociálního dialogu, zejména Rady hospodářské a sociální dohody, kolektivního vyjednávání na nadnárodní, národní, odvětvové, regionální i podnikové úrovni a bude podporovat prohloubení a rozvoj sociálního dialogu a kolektivního vyjednávání v sektoru veřejné správy a služeb a posílí rozšiřování kolektivních smluv vyššího stupně.

Vláda bude prosazovat aktivní účast České republiky na činnosti Mezinárodní organizace práce; bude usilovat o vytvoření podmínek pro ratifikaci a v návaznosti na to navrhne k ratifikaci vybrané úmluvy Mezinárodní organizace práce. Předloží rovněž k ratifikaci Dodatkový protokol k Evropské sociální chartě, zakládající systém kolektivních stížností a Revidovanou Evropskou sociální chartu z roku 1996.

Vláda nepodpoří omezování odborových práv v právních předpisech. Bude dbát o to, aby nedocházelo k jejich porušování zejména na podnikové úrovni, bude usilovat o lepší vynutitelnost a vymahatelnost práva, včetně kolektivních smluv, prostřednictvím inspekce práce a soudů, bude vytvářet podmínky, včetně daňových úlev a zvýhodnění, pro činnost reprezentací zaměstnanců i zaměstnavatelů a pro jejich zastoupení v orgánech nově vznikajících veřejnoprávních, popř. neziskových organizací v sociální oblasti.

Zaměstnanost, pracovněprávní vztahy a bezpečnost a ochrana zdraví při práci

Strategickým cílem vlády je dosažení plné efektivní zaměstnanosti. Prioritním záměrem aktivní politiky zaměstnanosti vlády bude především co nejintenzivnější snižování nezaměstnanosti s orientací na regiony severní, střední a jižní Moravy a severozápadních Čech. Vláda bude podporovat projekty, jejichž realizace bude znamenat výraznou tvorbu nových pracovních míst přednostně v ohrožených regionech a další rozvoj drobného a středního podnikání. Bude působit na to, aby lidé měli motivaci hledat a udržet si práci.

K naplnění těchto záměrů vláda předloží návrh nového zákona o zaměstnanosti, v němž budou mj. prostředky politiky zaměstnanosti přiblíženy systémům používaným v členských státech Evropské unie. Vláda bude každoročně aktualizovat Národní akční plán zaměstnanosti.

Vláda bude podporovat zaměstnanost osob obtížně se uplatňujících na trhu práce a prosazovat rovnost žen a mužů v zaměstnání. Vláda připraví návrh nového zákoníku práce, který bude obecnou úpravou pracovněprávních vztahů, zachová dosaženou pracovněprávní ochranu závislé práce a zajistí ji i pro atypické formy práce a práci osob samostatně výdělečně činných v závislém postavení; rozšíří prostor pro smluvní ujednání v kolektivních smlouvách, včetně veřejných služeb, popřípadě v pracovních smlouvách nad rámec zákonné úpravy při zachování dosavadní úrovně ochrany zaměstnanců.

Vláda bude usilovat o efektivnější a rychlejší vynutitelnost a vymahatelnost pracovního práva, včetně závazků vyplývajících z kolektivních smluv. Za tím účelem připraví návrh zákona o inspekci práce, na jehož základě bude vytvořen nový systém nezávislého, komplexnějšího a efektivnějšího státního dozoru nad dodržováním pracovněprávních předpisů, připraví návrh nového průběžně financovaného veřejnoprávního systému úrazového pojištění, který bude výrazně motivovat zaměstnavatele i zaměstnance k vytváření podmínek pro bezpečnou práci, a návrh zákona o službách v bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, kterým zejména upraví činnost pracovně lékařské služby ve smyslu příslušné úmluvy Mezinárodní organizace práce.

Příjmová politika a odměňování

Základní prioritou vlády v oblasti příjmové politiky je dosažení stavu, kdy se na ekonomickém růstu budou rovnoměrněji a sociálně spravedlivěji podílet všechny skupiny obyvatelstva. Vláda bude hospodářskou politikou vytvářet podmínky pro růst produktivity práce a reálných mezd tak, aby se postupně snižoval rozdíl v úrovni odměňování mezi Českou republikou a Evropskou unií. Bude soustavně věnovat pozornost výdělkovým relacím mezi nepodnikatelskou a podnikatelskou sférou s cílem postupně zlepšovat situaci zaměstnanců v nepodnikatelské sféře. Vláda vytvoří podmínky pro zavedení šestnáctitřídního systému platových tarifů. Po dohodě se sociálními partnery zabezpečí přijetí mechanismu vyjednávání o platech ve veřejné správě a službách.

Vláda bude usilovat o posílení motivační funkce minimální mzdy tak, aby se její relace k průměrné mzdě a k životnímu minimu jednotlivce významně přiblížila relacím dosahovaným ve státech Evropské unie.

Nedílnou součástí příjmové politiky vlády bude zajišťování a prosazování práva na stejnou odměnu za práci stejné hodnoty. Vláda bude důrazně vystupovat proti jakýmkoli projevům diskriminace v odměňování, zejména proti neodůvodněným rozdílům ve výdělcích žen a mužů a zahraničních a domácích pracovníků.

Sociální zabezpečení

Spolehlivě fungující solidární sociální zabezpečení považuje vláda za klíčový faktor zdravého rozvoje společnosti, za základ jistot občanů. Bude proto usilovat o přijímání konsensuálních reformních opatření v jednotlivých oblastech, jejichž smyslem bude zajištění dlouhodobé funkčnosti těchto systémů při zachování úrovně odpovídající mezinárodním závazkům České republiky a při zajištění finanční stability a únosnosti jednotlivých systémů sociálního zabezpečení.

Prvořadou pozornost bude vláda věnovat modernizaci důchodového systému, která vedle změn v dávkové oblasti zajistí také potřebný rozvoj nositele sociálního pojištění. Vláda v oblasti důchodového pojištění připraví zákonnou úpravu další etapy reformy důchodového pojištění, jejímž předpokladem bude oddělení prostředků důchodového a nemocenského pojištění od státního rozpočtu a jejich svěření do správy veřejnoprávní sociální pojišťovny, spravované za účasti pojištěnců a zaměstnavatelů, která bude vytvořena transformací České správy sociálního zabezpečení. K vytvoření rezervních fondů sociální pojišťovny bude použita část prostředků z privatizace majetku České republiky.

Základem systému bude i nadále všeobecné, jednotné, průběžné financované důchodové pojištění garantované státem, v němž budou prováděny změny, směřující k zajištění jeho dlouhodobé stability, přičemž bude zvýrazněna závislost výše důchodu na zaplaceném pojistném; na finanční vyváženosti systému se budou více než dosud podílet i osoby samostatně výdělečně činné. Vláda zabezpečí růst reálné úrovně vyplácených důchodů.

Vláda podpoří rozvoj soukromých kapitálových forem dobrovolného připojištění tak, aby se stalo plně funkční součástí důchodového systému; přitom zabezpečí oddělení majetku účastníků od majetku společností, spravujících tyto prostředky. Vláda předloží návrh na zavedení zaměstnaneckého penzijního připojištění s účastí zástupců zaměstnavatelů a zaměstnanců na jeho řízení a s neziskovou formou jeho organizace a upraví pravidla pro poskytování příspěvků zaměstnavatelů ve prospěch různých forem doplňkových důchodových systémů.

Vláda připraví nový zákon o nemocenském pojištění, který bude obsahovat mimo jiné i mechanismy, zabraňující zneužívání tohoto systému.

Vláda ve snaze čelit sociálnímu vyloučení a chudobě některých občanů připraví nový systém sociální pomoci, který zajistí kvalitní a potřebám jednotlivců přizpůsobenou sociální péči; zajistí též odborné posouzení výše a věcné náplně životního minima. Ve spolupráci s orgány samosprávy, se sociálními partnery a dalšími subjekty občanské společnosti připraví Národní akční plán boje s chudobou a sociálním vyloučením. Vláda vytvoří podmínky pro posílení efektivní sítě sociálních služeb v závislosti na vývoji potřeb péče a pro rovnoprávné uplatnění neziskového sektoru v sociálních službách. Vláda navrhne systém ucelené rehabilitace osob se zdravotním postižením.