Za klíčový faktor ekonomického a sociálního rozvoje země považuje vláda rozvoj lidských zdrojů ve směru dosažení maximální sociální soudržnosti. Za tímto účelem vláda přijme a bude naplňovat národní strategie rozvoje lidských zdrojů založenou na aktivní sociální a rodinné politice, vzdělávání, péči o zdraví, rozvoji kultury, vědy a výzkumu.
Bude vytvářet prostředí pro systémovou podporu rozvoje lidských zdrojů na národní úrovni i v krajích a stimulovat rozvoj podmínek pro celoživotní vzdělávání všech skupin obyvatelstva.
Vláda bude stabilizovat a optimalizovat rozměr a ekonomickou pozici zemědělství tak, aby ve venkovském prostoru bylo schopno plnit nejen funkce produkční, ale i environmentální a sociální. Strukturálními změnami venkovských oblastí bude tlumit negativní vlivy útlumu zemědělské výroby na zaměstnanost a osídlení venkova. Prostřednictvím "Programu obnovy venkova" podpoří harmonický rozvoj venkovských oblastí, včetně krajových a lokálních specifik.
Systémem podpor vláda umožní spravedlivou soutěž českých zemědělců v evropském konkurenčním prostředí. Vláda v komplexu vstupních opatření bude prosazovat rovnoprávné postavení českého zemědělství v rámci zemědělství Evropské unie a bude obhajovat produkční kvóty pro jednotlivé komodity navržené v pozičním dokumentu a rovný přístup k přiznání přímých plateb a zdrojů na rozvoj venkova.
V souladu se společnou zemědělskou politikou Evropské unie bude vláda podporovat
Vláda bude nadále podporovat zemědělské prvovýrobce při sdružování do odbytových družstev a organizací, které jim pomohou vytvořit rovnoprávné postavení na trhu.
Vláda dokončí restituční a transformační procesy v zemědělství, obnoví a postupně stabilizuje vlastnické vztahy v zemědělství, urychlí realizaci pozemkových úprav a proces prodeje státní půdy. Převod zemědělské půdy na hospodařící české subjekty bude probíhat za přijatelných podmínek s možností dlouhodobých splátek a ručení zemědělskou půdou. K realizaci tohoto cíle vytvoří "pozemkovou banku" nebo podobnou instituci k podpoře vzniku trhu s půdou.
Vláda bude usilovat o udržení multifunkčního zemědělství na celé ploše zemědělské půdy, při výrazné podpoře údržby krajiny a kvality životního prostředí a podpoře ekologicky únosné produkce.
Vláda bude pokračovat ve vodohospodářské politice zvyšující kvalitu povrchových a podzemních vod a jejich účelné využití a zabezpečení ochrany území před záplavami a vodní erozí, včetně podpory další výstavby vodohospodářské infrastruktury.
Lesy jsou národním bohatstvím; lesní hospodářství bude vláda orientovat na trvalý rozvoj jejich produkčních a mimoprodukčních funkcí a zlepšování zdravotního stavu lesů.
S ohledem na zajištění vyváženého územního rozvoje státu bude vláda aktualizovat vymezení regionů se soustředěnou podporou státu a vypracuje státní programy regionálního rozvoje pro strukturálně postižené regiony Moravskoslezsko a Severozápad a další hospodářsky slabé a strukturálně postižené oblasti na území České republiky, případně jiná území, jejichž podpora ze strany státu bude žádoucí.
Cílem regionálních programů bude především snižování vysoké míry nezaměstnanosti, podpora restrukturalizace průmyslu, diferencovaná regionální podpora malého a středního podnikání, odstraňování starých ekologických zátěží a nastartování nových ekonomických aktivit v těchto regionech. Bude posílena podpora vytváření nových pracovních příležitostí v oblasti výroby a služeb, podpora budování infrastruktury pro podnikání v hospodářsky slabých a strukturálně postižených regionech. Pozornost bude dále věnována bývalým vojenským újezdům.
Vláda počítá s postupným vyčleněním částky 20 mld. Kč z privatizačních výnosů v období následujících pěti let pro revitalizaci Moravskoslezského kraje.
Realizací Programu obnovy venkova bude podpořen harmonický rozvoj venkovských oblastí, včetně krajových a lokálních specifik. Dále je nutno pomoci regionům, obcím, sdružením obcí, místním skupinám obyvatel a podnikatelům připravit se na využívání strukturálních fondů a iniciativ Společenství a Fondu soudržnosti se zřetelem na plné začlenění České republiky do Evropské unie. Z tohoto důvodu bude jednou z hlavních priorit zabezpečení realizace předvstupních fondů Evropské unie (Phare, ISPA a SAPARD) včetně zajištění prostředků pro kofinancování.
Vláda bude věnovat pozornost všem aspektům bydlení, přičemž základním cílem bytové politiky bude vytvoření takové situace, aby si každá domácnost mohla najít a udržet finančně dostupné bydlení v odpovídající kvalitě.
Vláda vycházejíc z potřeby sociální únosnosti i ekonomických podmínek společnosti, připraví a předloží návrh zákona o nájemném z bytu, který stanoví regulační pravidla místně obvyklého nájemného a pravidla úhrady služeb spojených s bydlením. Vláda předloží návrhy, směřující ke snížení počtu nevyužívaných bytů. Vláda připraví novou úpravu příspěvku na bydlení, zajišťující přiměřenou ochranu občanů ve všech formách bydlení.
Vláda vytvoří podmínky k výstavbě nájemních bytů pro nízkopříjmové skupiny obyvatel formou nového programu, účinně zacíleného na sociálně nejpotřebnější skupiny občanů. Součástí trvale a efektivně podporované bytové nájemní výstavby budou též byty pro všechny osoby znevýhodněné v přístupu k bydlení nejen příjmově, ale i pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace, osoby se sníženou soběstačností nebo pro osoby vyžadující péči z důvodu svého znevýhodněného sociálního postavení.
Vláda připraví právní úpravu daňových úlev na pořízení prvního vlastního bydlení s cílem zvýšení dostupnosti vlastnického bydlení zejména mladých domácností. Přímá a ekonomicky účinná podpora hypoték a stavebního spoření bude i nadále jedním z nástrojů podpory vlastnického bydlení.
Vláda připraví změnu právního a ekonomického postavení Státního fondu rozvoje bydlení s využitím moderních a efektivnějších úvěrových nástrojů a jeho doplňování ze splacených půjček. Jako jeden z nových nástrojů na podporu výstavby nájemních bytů bude připraven i program, kterým bude realizován vstup soukromých investorů do této oblasti.
Vláda připraví návrh změn právní úpravy vymezující práva a povinnosti účastníků nájemního vztahu a ochranu jejich práv se zřetelem na jejich vyváženost a vymahatelnost. Vláda navrhne rozšířit legislativní základ pro rozvoj výstavby nájemních bytů neziskovými právnickými osobami a družstvy.
Vláda bude podporovat budování infrastruktury pro bytovou výstavbu a bydlení na venkově programem, respektujícím ekologickou udržitelnost nové bytové výstavby. Vláda zahrne do systému podpor hledisko energetické úspornosti nové výstavby a zvýšení motivace k dosahování energetických úspor v existujícím bytovém fondu a bude rovněž pokračovat ve zlepšování stavu bytového fondu.
Vláda předpokládá ponechání nižších sazeb daně z přidané hodnoty na stavební práce, související s bydlením, i pro přechodné období po vstupu České republiky do Evropské unie.
Vláda připraví koncepci rodinné politiky a její realizaci zajistí prostřednictvím "Národního programu podpory rodin s dětmi", zpracovaným na základě široké odborné a společenské diskuse. Zasadí se o zlepšení slučitelnosti profesních a rodičovských povinností tak, aby rodiče neztráceli v době rodičovské dovolené kontakt se svým povoláním a přitom se mohli věnovat i výchově dětí.
Vláda považuje za krajně nezbytné přispět k překonání kritického stavu demografického vývoje obyvatelstva, který ohrožuje budoucnost naší společnosti. Vláda pokládá za svůj naléhavý úkol přijmout opatření, která povedou k vytvoření podmínek pro lepší fungování a stabilitu rodiny a manželství a která podpoří rodiny s dětmi.
Vláda ve vazbě na vývoj veřejných rozpočtů rozvine vyvážený systém podpory rodin s dětmi. Přídavek na dítě vláda navrhne jako příspěvek společnosti na výživu a výchovu dětí, který má náležet všem dětem bez rozdílu, ve stejné výši a diferencovaný pouze podle věku dítěte s tím, že jeho součástí bude jednorázový školní příspěvek zvyšující se podle stupně školního vzdělání. Rodičovský příspěvek má podle názoru vlády představovat nejméně jednu třetinu průměrných pracovních příjmů zaměstnanců ve věku 25 až 35 let, přičemž by měla být rozšířena možnost částečné výdělečné činnosti při jeho pobírání.
Vláda počítá s fondovým zabezpečením dlouhodobých potřeb rodin s dětmi v různých fázích života, například novomanželské půjčky, rodinné spoření, svěřenecký fond, a navrhne změny daňového systému zvýhodňující rodiny s dětmi, například společné zdanění manželů, možnost opce mezí přídavky na děti a daňovými odpočty na děti. Vláda rovněž připraví zákon o zákazu dětské práce a o ochraně dětí při práci, pokud dětská práce bude ve výjimečných případech připuštěna.