Pokud dnes chceme zkoumat sociálně ekonomický obsah pojmu socialismus a podrobit ho vědecké analýze, děláme to především vzhledem k narůstajícím problémům v zemích ovládaných komunistickými stranami a vzhledem k diskusím a reformním snahám, které zde dnes probíhají. Nezabýváme se tedy ideou socialismu v celé její historicky se vyvíjející hloubce, ale marxisticko-leninským typem socialismu, který našel své reálné vyjádřeni v zemích ovládanými komunistickými stranami.
V tomto kontextu musíme omezit naše pojetí socialismu a chápat socialismus jako sociální systém, jehož charakteristické rysy byly vytvářeny jak specifickými teoretickými díly, tak praktickými politickými, právními i ekonomickými institucemi a opatřeními uskutečňovanými v průběhu času v zemích ovládaných komunisty. Jako ekonomové musíme omezit náš pohled na tento sociální systém ještě více a primárně zaměřit naše zkoumání na socialistický ekonomický systém - samozřejmě i v jeho vztahu k politickému systému. Protože však socialistický ekonomický systém představuje rozhodující strukturu celé socialistické společnosti a je rovněž považován za základ společnosti teoretiky tohoto sociálního řádu, umožňuje nám náš zúžený pohled současně hlubší proniknutí do sociálně ekonomického obsahu socialistického společenského systému.
Na tomto základě se budu nejprve zabývat teoretickým a praktickým vývojem obecných základních charakteristických znaků, které jsou typické pro socialistický ekonomický systém v komunistických zemích. V návaznosti na to shrnu ekonomické výsledky, nebo raději obecně se vyskytující nedostatky vyvolané socialistickým systémem ve všech těchto zemích. To mě dále dovede k zodpovězení otázky, do jaké míry jsou tyto nedostatky vyvolány chybami, obsaženými v teorii, která je výchozím momentem komunistické praxe. Poté budou následovat moje úvahy, týkající se fundamentálních vlastnosti ekonomického systému, který by nejen byl schopen odstranit defekty socialistického systému, ale zabránil by rovněž nedostatkům systému kapitalistického. Vzhledem k tomu, že pozoruji určité zásadní změny, které nyní probíhají v dnešním kapitalistickém ekonomickém systému, logicky docházím k teorii konvergence, která se liší od konvergenčních teorií, které byly až dosud známy. Moje analýza bude uzavřena výhledem na nezbytné reformy a problémy, které reformní procesy provázejí.