Bisky znovu předsedou PDS

Lothar Bisky se stal v sobotu večer tři roky po svém odchodu z čela PDS znovu jejím předsedou. Mimořádné zasedání 8. sjezdu strany v Berlíně o tom rozhodlo 279 hlasy z 357 delegátů. Bisky byl jediným kandidátem na tuto funkci za situace, kdy předchozí předsedkyně strany Gabi Zimmer ztroskotala na vnitrostranickém boji mezi reformním a ortodoxním křídlem, který se rozhořel po neúspěšných volbách do Bundestagu.

Lothar Bisky předstoupil před mimořádný sjezd strany prakticky se žádostí, aby byl demokraticky zvolen na dobu jednoho roku „diktátorem“ strany. Ve svém dopise delegátům sjezdu totiž bezprecedentně navrhl jmenovité složení předsednictva strany, se kterým je ochoten a schopen vyvést PDS z těžké vnitrostranické krize (originální text dopisu včetně kádrového návrhu naleznete zde).

V tomto dopise doslova řekl: „Mimořádná doba vyžaduje mimořádná opatření a proto také můj velmi vážně míněný a neobvyklý rozsáhlý personální návrh. Protože máte-li mne zvolit za předsedu, jsem schopen řešit před námi stojící úkoly pouze tehdy, budeme-li mít předsednictvo, které mne při tom aktivně podpoří, které bude pracovat na tomtéž cíli a v němž bude každý připraven podřídit se zájmům strany a věci.“ Bisky si je vědom toho, že takový postup znamená omezení demokratické diskuse v nejvyšším orgánu strany, ale jasně dává delegátům najevo, že vyvedení strany z krize považuje za prioritní. Za kritický a do krize vedoucí považuje totiž způsob vedení diskuse a chování členů minulého předsednictva strany. Proto také hned dodává: „Potřebujeme předsednictvo, jehož členové garantují, že v něm bude panovat kultura dialogu, loajalita a spolehlivost. V každém předsednictvu, i v tom, které navrhuji, existuje různost názorů. Je jen otázkou, jak se s tím člověk vyrovná, zda se diskutuje o věci férově a spolu nebo nefér a proti sobě, zda se respektují většinová rozhodnutí. Takové zdánlivě malé otázky mohou v situaci, jako je ta dnešní, rozhodnout o tom, zda se náš pokus o nový start strany může podařit.“

V rozhovoru pro sobotní vydání Berliner Zeitung zodpověděl Bisky i otázku, jakými iniciativami chce vyvést PDS z krize. „V prvních měsících pro mne budou tři hlavní témata. Zaprvé: potřebujeme přesvědčivé alternativy k Agendě 2010. Zadruhé: potřebujeme na budoucnost orientovaný, moderní program. A zatřetí: musíme zostřit náš profil v komunální politice. To bylo velmi zanedbáno. Naše demokraticko-socialistická vize se musí stát znovu záživnou. Abstraktní debaty už jsme měli dost.“

K novému startu vyzval Bisky Stranu demokratického socialismu i ve svém sjezdovém projevu. „Musíme dopředu – a to zpátky do politiky“, řekl. Vybídl výslovně bývalého předsedu klubu PDS v Bundestagu Gregora Gysiho k aktivní práci ve straně. Na adresu strany řekl, že svými vnitřními boji zklamala voliče a že je teď třeba jejich důvěru znovu získat, chce-li se v roce 2006 dostat opět do Bundestagu.

V neděli rozhodne mimořádné zasedání 8. sjezdu PDS o personálním složení předsednictva strany. Uvidíme, jak dalece bude respektovat „diktátorský“ přístup svého nového předsedy.

Milan Neubert, sobota 28. 6. 2003