Atmosféra před 6. sjezdem KSČM kvůli obsazení nejvyšších stranických funkcí houstne. Místopředseda pro zahraniční politiku Miloslav Ransdorf může totiž za kritiku stylu práce šéfa strany Miroslava Grebeníčka nejen přijít o post lídra kandidátky do Evropského parlamentu.
Hrozí mu ale i odvolání z funkce ve vedení KSČM. Podle informací Práva by se tím měl zabývat nejbližší výkonný výbor strany.
Odpůrci místopředsedy zatím zjišťují, jakou podporu jsou schopni pro svůj záměr získat. Pokud by se tak stalo, ztratil by Ransdorf i šanci ucházet se na sjezdu o předsednické křeslo. Pokusy zbavit se rebelantského místopředsedy se neobjevují poprvé. Nejvážnější situace nastala kolem referenda o vstupu do EU, kdy Ransdorf, na rozdíl od odmítavého postoje KSČM, vstup ČR podporoval.
Místopředseda rozčeřil stranickou hladinu rozhovorem v úterním Právu, kde kromě toho, že vyjádřil obavu ze zakonzervování KSČM, prohlásil, že jsou za podporu nynějšího předsedy "slibovány regionům místopředsednické funkce".
To vzápětí striktně odmítl šéf KSČM Miroslav Grebeníček, podle něhož Ransdorf "nese lidsky těžce", že nedostává podporu, kterou by si přál. Grebeníček Právu také sdělil, že Ransdorf je za svůj svěřený úsek "velmi kriticky" hodnocen na všech úrovních. Přitom ale Ransdorf, jenž je dlouhodobě známý svými kritickými postoji, získal minulý měsíc v tajných volbách od ÚV KSČM nejvíce hlasů z kandidátů do EP a obsadil tak první příčku.
Do role mrtvého brouka se postavilo vedení KSČM a nikdo nehodlá veřejně kauzu komentovat. Zdrženlivost místopředsedů je nasnadě, neboť se všichni, s výjimkou Zuzky Rujbrové, budou snažit obhájit na sjezdu přinejmenším své posty. Rujbrová Právu řekla: "Doporučuji používat rozum, nikoliv lokty."
"Bez komentáře," uvedl Vlastimil Balín. Stejně reagoval i Václav Exner: "Necítím potřebu se vyjadřovat." Podle Jiřího Dolejše, jenž je spolustraníky dáván do stejného pytle s Ransdorfem, je meritem věci opravdu různorodost názorů. "Neměly by se ale hledat zástupné problémy v deklasování konkurentů," prohlásil.
Skoupý na slovo byl i šéf poslanecké frakce Pavel Kováčik. Odůvodňuje to tím, že by i jeho osobní názor mohl být brán jako postoj klubu. Navíc podle svých slov nechce zbytečně zatahovat poslance do sporů stranické špičky.
Že vedení strany není "dobrá parta", jak uvedl v nedávném rozhovoru pro Právo Dolejš, přiznala v kuloárech včera většina oslovených poslanců. Svou neochotu vyjádřit se veřejně omlouvali obavou, že by se už příště nemuseli dostat na parlamentní kandidátku. Soudí však, že úplnou pravdu nemá Ransdorf ani Grebeníček.
"V dialogu, který se rozvinul nepříliš šťastným způsobem, jde o utajené temné stránky příslušných osobností," řekl Právu Jaromír Kohlíček, který je "trojkou" na evropské kandidátce. Dává za pravdu Ransdorfovi, že stotisícová členská základna má určitou setrvačnost. "Na druhou stranu si myslím, že je třeba reagovat civilizovaně a že je třeba zbytečně nenaštvat voliče."
Petr Braný podle svých slov oceňuje každého politika, když odpovídá s určitou "otevřeností" na otázky novinářů. "Nezakrývám ale, že bych volil jinou taktiku. Že se ale vyjednává o personálních otázkách, bych mohl podepsat. Před každým vrcholným jednáním se vedou určité debaty směřující ke zjištění podpory toho či onoho," prohlásil. Soudí, že sjezd může vždy přinést překvapení.
Právo, 19. 2. 2004, Jitka Götzová