Byli jsme na Evropském sociálním fóru mezi 51.000 registrovanými účastníky. Překvapila nás spousta věcí, neskutečný pocit zmatku v organizaci, a přesto věci fungovaly, obrovská snaha po osobním dialogu a jazyková bariéra na větších akcích, velké vzdálenosti mezi jednotlivými aktivitami, kterých bylo nepředstavitelné množství. Asi nebyla ve Francii nezisková organizace, která by se nějak na průběhu nepodílela.
Druhé Evropské sociální fórum se konalo v Paříži a přilehlých aglomeracích od 12. listopadu a vyvrcholilo manifestací v sobotu 15. listopadu. V neděli se pak následně konalo shromáždění sociálních hnutí a aktivit.
Centrem dění a informací na ESF bylo velké tržiště Grande Halle v La Vilette - se spoustou informačních stánků. Součástí ESF bylo asi 50 plenárních zasedání a stovky seminářů a workshopů na nejrůznější témata. Stejně jako před tím v Porto Alegre a Florencii bylo hlavním úkolem organizátorů vytvořit otevřený prostor pro delegáty z nejrůznějších organizací, aby se mohli vyslovit v diskusi k tomu, že "jiný svět je možný" a postavit se proti "procesu kapitalistické globalizace, vedené nadnárodními společnostmi a mezinárodními institucemi v souladu s jejich zájmy".
I když se jednalo o evropské fórum, řada účastníků byla z různých částí světa (USA, Kuba, Japonsko). Témat k diskusi bylo nepřeberné množství, např. politika deregulace, evropská ústava, ochrana společnosti, udržitelné způsoby výroby a spotřeby, úloha umění, veřejné světové fondy, boj proti vylučování ze společnosti a za lidská práva, úloha postižených, vztah Evropy a Latinské Ameriky, budoucnost východní Evropy, nové rozdělení bohatství, práva dětí, problematika Kurdů, boj za mír proti válce, vztah práce a globalizace, boj proti extrémní pravici a všem formám rasismu atd.
Evropské
sociální fórum nebylo českými médii příliš monitorováno. Výjimku snad
tvoří článek Romana Janoucha
v HaNo, který se akce osobně zúčastnil. Ani samotná účast z Čech a
Moravy nebyla nijak masová. Vedle naší skupiny, kterou organizovala SDS
s mládežnickou organizací REVO, víme ještě o druhé výpravě zajišťované
KSČM spolu KSM. Sociální fórum zatím leží mimo zájem české společnosti.
Je zajímavé, že pro Francouze to byla akce, které se účastnily všechny věkové skupiny, široké názorové spektrum. Manifestačního pochodu v sobotu se například zúčastnilo mnohem více lidí než bylo oněch 51.000 registrovaných. A přihlížela mu z chodníků i spousta starých Pařížanů, kteří svou podporu dávali okázale najevo. Přes veškerou jednotu společných cílů docházelo občas k drobným incidentům, třeba mezi průvodem hlásícím se k francouzské komunistické straně a za nimi pochodujícími francouzskými anarchisty.
Při tak široké názorové šíři není divu, že závěrečná shromáždění nemohla dojít k nějak radikálním závěrům. Všichni se shodli na jarní protiválečné celoevropské aktivitě a na svolání dalšího fóra na podzim do Londýna.
Kdo má zájem, nabízíme ještě další pohledy:
Rozšířená informace o Evropském sociálním fóru 2003 v Paříži byla publikována v Haló novinách 21. 11. 2003.