Nad státním rozpočtem (1.)

Autor: Milan Neubert <neubert(at)sds.cz>, Téma: Okolní události naąima očima, Vydáno dne: 17. 12. 2004

Jak je to vlastně s rozpočtem České republiky? Proč máme takový schodek? Co ho způsobuje? Takové a podobné otázky by měly minimálně od středy hýbat českými médii. Ale nehýbou.

Poslanecká sněmovna schválila ve středu zákon o státním rozpočtu na rok 2005. Plánuje se schodek 83,6 miliardy Kč; příjmy mají být 824,8 a výdaje 908,4 miliard Kč. Součástí deficitu není úhrada ztráty České konsolidační agentury (ČKA) ve výši 19 miliard, která se profinancuje vydáním státních dluhopisů.

Podívejme se na to, jak na rozpočet věcně reagovala média. Nechme při tom stranou politické rozměry vlastního hlasování a zaměřme se na více obsah rozpočtu. ČTK cituje některé analytiky, že "je vláda ve snižování schodků veřejných rozpočtů málo odvážná a měla by škrtat více. Potřebu šetřit podle nich chápe jen ministerstvo financí, které však bojuje s větrnými mlýny v podobě nadměrných požadavků většiny ostatních resortů." Hlavní ekonom Patria Online David Marek řekl tiskové agentuře, že "rozpočet podle něj neobsahuje klíčové reformy penzijního systému nebo sociálních dávek". Hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek komentoval rozpočet takto: "Výše deficitu není největším problémem rozpočtu. Tím je jeho neúspornost v oblasti sociálních výdajů, která má za následek, že podíl výdajů určovaných zákony je extrémně vysoký." A dodal: "Bez zásadní změny struktury rozpočtů nevidím jako reálné dosáhnout úspor předpokládaných vládou pro rok 2006," dodal.

Server Hospodářských novin iHned postupoval obdobně. Podle něj se vyslovil Ondřej Schneider z Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy tak, že "důležité reformy se stále odkládají, a tak je vláda při přípravě rozpočtů stále velmi svázána povinnými výdaji a nemá možnost investovat tam, kde by zemi nejvíc přispěly k prosperitě." Kritiku ekonomů na adresu hospodaření českých politiků kvůli vysokým útratám za podpory, důchody a sociální dávky dokládá zajímavým srovnáním rozpočtů Česka, Irska a Finska.

Další internetová média jako Novinky (Právo), iŽurnál (ČRo) ale ni Zpravodaj AliaWebu strukturu státního rozpočtu věcně ani nekomentovala. Zdá se, že má pravdu Michal Rusek, když na Britských listech říká, že "Češi doplácejí na svůj nezájem o rozpočet své země", i když tím směřuje jinam, než chci já.

Shrnu-li tedy odbornou argumentaci prezentovanou v souvislosti se schválením rozpočtu, lze konstatovat, že je v médiích vytvářen dojem, že za schodek rozpočtu dlouhodobě může přehnaná sociální politika českého státu - tedy nedůsledná "reforma veřejných financí", což je nové ptydepe pro totéž -, popřípadě přehnané a nesnižující se náklady řady rezortů obecně.

Na tyto argumenty je třeba podívat se blíže.

Milan Neubert, 17. 12. 2004


Témata jednotlivých dílů

  • (2.) důchodové pojištění a starobní důchody
  • (3.) nemocenské pojištění a nemocenské dávky