Uplynulo padesát let od smrti Alberta Einsteina

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: Hospodářské noviny, Vydáno dne: 18. 04. 2005

U příležitosti výročí uvádíme několik připomenutí z jeho objevů v oblasti fyziky, zajímavé výroky a data z jeho života.
(Einsteinovy články na stránkách SDS - ZDE)


Annus mirabilis

Letos si nejen připomínáme padesát let od smrti Alberta Einsteina, zároveň uplynulo sto let od tak zvaného "annus mirabilis" (zázračný rok), na kterém se významně svými objevy podílel Einstein. Tehdy jako šestadvacetiletý referent bernského patentového úřadu vypracoval za pouhé čtyři měsíce tři revoluční vědecké práce. Jakkoli každá spadala do jiného šuplíku fyziky, jedno měly společné: nezastupitelně urychlily její vývoj.

  1. Heuristický pohled na vznik a přeměnu světla - výklad takzvaného fotoelektrického jevu (Nobelova cena v r.1921 za fyziku)
  2. Stať: Závisí setrvačnost tělesa na jeho energetickém obsahu? (poprvé nastíněn vzorec E = mc2)
  3. Doktorská práce "O novém určení rozměru molekul" (dodnes je jednou z nejzákladnějších a nejcitovanějších prací ve fyzice)

Teorie relativity se ověřuje v kosmu

Teprve nyní, po devadesáti letech od jejího formulování, testuje teorii relativity satelit, který zhruba před rokem vyslal na oběžnou dráhu Země americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Sonda Gravity Probe B testuje, jak prostor a čas ovlivňuje rotující Země.

Tvůrci projektu předpokládali, že by sonda mohla měřitelné údaje získat už do měsíce nebo dvou. Přitom projekt je z roku 1959. Od té doby byl kvůli technickým problémům mnohokrát odložen a na čas i zrušen.

Jsou-li čas i prostor relativní, je relativní i teorie relativity?

Tým Michaela Murphyho z Astronomického ústavu Cambridgeské univerzity nezměřil změnu v rychlosti světla přímo, nýbrž ji vyvodil z analýzy mihotavého světelného záření, které vysílají z obrovských vzdáleností a také z hlubin času objekty zvané kvasary. Jejich světlo cestuje k Zemi miliardy let a astronomové mohou odvozovat z jeho stáří, jak fungovaly základní zákony vesmíru v ranných fázích jeho vývoje.

Pozorování z Keckova dalekohledu na Havajských ostrovech podle Murphyho naznačují, že způsob, jímž jsou některé vlnové délky světla pohlcovány, se dobou měnil. Je-li to byla pravda, znamená to, že hodnota elektromagnetické síly, která drží pohromadě atomy, zakolísala od vzniku vesmíru před třinácti až čtrnácti miliardami let o 0,001 procenta.

Na neměnné síle této hodnoty závisí stálá rychlost světla, ale pokud se tato hodnota posune jakýmkoli směrem, pak se mohou měnit i jiné vesmírné parametry. Kdyby se světlo pohybovalo v počátcích vesmíru rychleji než nyní, museli by fyzikové znovu promyslet nejzákladnější teorie, včetně Einsteinovy speciální teorie relativity.

Výroky Alberta Einsteina

Hlavní data v životě Alberta Einsteina

Hospodářské noviny - iHned.cz, 18. 4. 2005


Einsteinovy články na stránkách SDS