Přes všechny své nedostatky je pluralitní demokracie hodnotou sama o sobě. Svobodné projevování individuálních a kolektivních zájmů je si možné představit pouze v demokratických podmínkách. Ve vztahu k ekonomickému pokroku to znamená, že politická demokracie je nezbytným předpokladem pro rozvoj ekonomiky obecně a ekonomické demokracie zvláště.
Vzájemně odlišné skupiny a koalice by měly mít možnost vyjadřovat své zájmy. Pouze tímto způsobem by mohly být prezentovány, diskutovány a případně uplatňovány oblastní, krátkodobé a dlouhodobé kolektivní zájmy, které mohou být často navzájem v rozporu. Demokratická diskuse a demokratické hledání konsensu je jedině schopné vytvářet společenskou většinu pro prosazování různých cílů a požadavků.
Je samozřejmé, že každá politika vycházející ze socialistických hodnot by měla usilovat o předcházení koncentraci velkého vlastnictví soukromého kapitálu a tím nestátní moci, kterou disponuje malý počet jednotlivců. Dokonce i když budou společenské formy vlastnictví převažovat, bude muset být i nadále politická rovnost všech lidí ve státě zajišťována demokratickou ústavou.