Jak se věci mají

Autor: John Brockman <(at)>, Téma: 01. Knihy, Vydáno dne: 10. 05. 2005

Kliknutím uvidíte detail obálky.Průvodce myšlenkami moderní vědy
Chcete-li nahlédnout do způsobu myšlení vědců při práci i v normálním životě, zajímá-li vás, jakých metod používají, aby lépe pochopili svět kolem nás, určitě si tuhle knížku sežeňte.

Knížku Jak se věci mají s podtitulem Průvodce myšlenkami moderní vědy (ed. John Brockman a Katinka Matsonová) vydalo bratislavské nakladatelství Archa v roce 1996 v překladu Evy Šimečkové (Lacinová). Předlohou je kniha esejů How Things Are: A Science Toolkit for the Mind, která vyšla o rok dříve v nakladatelství William Morrow, New York.

Přes určité terminologické nesrovnalosti překladu (hlavně biologové se trochu zlobili...) můžete četbou těchto esejů získat dobrý přehled i o aktuálním stavu výzkumu v řadě oblastí. Každý z autorů napsal původní esej - základní myšlenku, koncept a návod k myšlení - z oblasti, kterou se právě zabývá. Kouzlo esejů spočívá v jejich zaměření a stručnosti: jedno téma, překvapivý úhel pohledu, závěr, proč je daná teorie přijatelná a proč ne.

Jména autorů patří k těm zvučnějším v odborném světě - namátkou jmenujme paleontologa Stephena J. Goulda, embryologa L. Wolperta, D. C. Denetta, biologa R. Dawkinse, fyzika Freemana Dysona a astronoma Martina Reese. Více se o knížce dočtete v úvodu, který připravili oba editoři.

U nás najdete jen některé z esejů. Chcete-li si procvičit angličtinu, najdete jich více v originálu na adrese http://www.fortunecity.com/emachines/e11/86/hthingsr.html.

Knížka esejů je dost dlouhá na to, aby inteligentnímu čtenáři předestřela problematiku a metody světa vědců, a dost krátká na to, aby se vešla do kapsy tomu, kdo cestuje vlakem, letadlem, metrem, tramvají nebo autobusem.

Milan Neubert, 10. 5. 2005


Obsah

ÚVOD

KAPITOLA 1: PŘEMÝŠLENÍ O VĚDĚ

KAPITOLA 2: VZNIK A PŮVOD

KAPITOLA 3: EVOLUCE

KAPITOLA 4: MYSL

KAPITOLA 5: KOSMOS

KAPITOLA 6: BUDOUCNOST