Knížku Jak se věci mají s podtitulem Průvodce myšlenkami moderní vědy (ed. John Brockman a Katinka Matsonová) vydalo bratislavské nakladatelství Archa v roce 1996 v překladu Evy Šimečkové (Lacinová). Předlohou je kniha esejů How Things Are: A Science Toolkit for the Mind, která vyšla o rok dříve v nakladatelství William Morrow, New York.
Přes určité terminologické nesrovnalosti překladu (hlavně biologové se trochu zlobili...) můžete četbou těchto esejů získat dobrý přehled i o aktuálním stavu výzkumu v řadě oblastí. Každý z autorů napsal původní esej - základní myšlenku, koncept a návod k myšlení - z oblasti, kterou se právě zabývá. Kouzlo esejů spočívá v jejich zaměření a stručnosti: jedno téma, překvapivý úhel pohledu, závěr, proč je daná teorie přijatelná a proč ne.
Jména autorů patří k těm zvučnějším v odborném světě - namátkou jmenujme paleontologa Stephena J. Goulda, embryologa L. Wolperta, D. C. Denetta, biologa R. Dawkinse, fyzika Freemana Dysona a astronoma Martina Reese. Více se o knížce dočtete v úvodu, který připravili oba editoři.
U nás najdete jen některé z esejů. Chcete-li si procvičit angličtinu, najdete jich více v originálu na adrese http://www.fortunecity.com/emachines/e11/86/hthingsr.html.
Knížka esejů je dost dlouhá na to, aby inteligentnímu čtenáři předestřela problematiku a metody světa vědců, a dost krátká na to, aby se vešla do kapsy tomu, kdo cestuje vlakem, letadlem, metrem, tramvají nebo autobusem.
Milan Neubert, 10. 5. 2005
KAPITOLA 1: PŘEMÝŠLENÍ O VĚDĚ
KAPITOLA 2: VZNIK A PŮVOD
KAPITOLA 3: EVOLUCE
KAPITOLA 4: MYSL
KAPITOLA 5: KOSMOS
KAPITOLA 6: BUDOUCNOST