
BRUSEL
1. listopadu (ČTK) - Maastrichtská smlouva vstoupila do života velmi neokázale,
bez oslav, a právě v den Svatodušních svátků, kdy téměř všechny členské státy Evropského
společenství mají volno, napsala dnes tisková agentura AFP.
Snad je to i tím, dodává komentátor AFP, že „Maastricht“, který má otevřít cestu k Evropské unii, je v praxi konfrontován s tvrdou realitou, zejména v ekonomické oblasti. Šéfové jednotlivých států ES se v pátek snažili na bruselském summitu Společenství završit společné úsilí o oživení evropanských tendencí, ale výjimečnost okamžiku zaniká v pochmurné a pesimistické atmosféře: v ES je nyní víc jak 17 milionů nezaměstnaných a přes 40 milionů chudých.
Nyní je tedy třeba počkat, co v tomto směru přinese řádné vrcholné zasedání Společenství, které se má k hospodářským problémům ES vyjádřit 10. a 11. prosince. Nepotvrzené zprávy tvrdí, že právě na tomto zasedání jsou očekávána „zásadní rozhodnutí“ v ekonomické oblasti.
„Stojí před námi dvě velké výzvy: GATT a úkoly spojené s oživením, konkurenceschopností a zaměstnaností, které volají po konkrétních opatřeních, jimiž musíme čelit hospodářské krizi a nezaměstnanosti“, zdůraznil v sobotu belgický ministr zahraničí Willy Claes k hlavním úkolům spojeným s naplňováním Maastrichtské smlouvy.
Belgie, která podle zásad rotační výměny stojí v čele ES od července letošního roku, by chtěla ještě před skončením svého mandátu (31.12.1993) prosadit, aby se členské země sjednotily „v duchu Maastrichtu“ na společném názvu Evropská unie. Zástupci Británie jsou však v této věci zatím velmi zdrženliví.
ČTK, 1. 11. 1993