logo SDS
Dnešní datum: 12. 08. 2020   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 36
Prům. 20.8
21 denni
Max. 631
Prům. 558.2

Nyní si čte web : 60 uživ.

03. Rozhovory, diskuse

* Reformy vyhánějí Slováky do emigrace

Vydáno dne 06. 12. 2004 (3533 přečtení)

PŘEDSEDA SLOVENSKÉ LIDOVÉ STRANY - HZDS VLADIMÍR MEČIAR:

* Jaký byl účel vaší návštěvy v České republice a po jaké době jste do Prahy přijel?

Přijel jsem na pozvání zástupců charitativního Lionského klubu. Jedná se o první pozvání z Prahy od jara 1993. Mezitím jsem byl na jednom oficiálním setkání v Brně a jinak nic.

* Už vás přebolela porážka z jarních prezidentských voleb?

Volební vítězství Ivana Gašparoviče mě nepřekvapilo a porážka nebolela.

* Uvažujete o tom, že byste opět kandidoval?

Moje třetí kandidatura na prezidenta je tak málo pravděpodobná, že se touto myšlenkou, že bych se zúčastnil této formy soutěže, už ani nezaobírám. Spíše si myslím, že politický systém by se mohl změnit k tomu, že by se funkce prezidenta a předsedy vlády později spojily v jednu.

* V posledních měsících roste na Slovensku popularita levice sjednocované stranou Smer pod vedením Roberta Fica. Čím si to vysvětlujete?

Jedná se o ustálenou tendenci, která vznikla po rozpadu klubu HZDS, kdy se část voličů přiklonila na stranu pana Fica. Jeho popularita je stabilizovaná na úrovni 25 procent, ale voličský potenciál jeho strany je nízký. Představuje pouhých 14 nebo 15 procent voličů, tedy těch, kteří jsou rozhodnuti ji volit. Teprve další vývoj ukáže, jak se bude voličská základna Smeru vyvíjet.

Nyní se slučují ti, kteří předtím levici rozbili. Tedy politici, kteří působili v Sociální demokracii, SDL, SDA i ve Smeru. Všechny figurky se vracejí jinými cestami na stejnou šachovnici. Vytvořit levicovou politiku není možné pouhou změnou názvu. Levice se musí v nových společensko-ekonomických podmínkách znovu definovat svým myšlenkovým obsahem. A ten Smeru stále chybí.

* Jaký dopad na hospodářství a společnost na Slovensku mají razantní ekonomické reformy prováděné současnou vládou? Považujete je za úspěšné?

Vláda se pyšní čtyřapůlprocentním růstem hrubého národního produktu, ceny však prudce rostou. Odvrácených stran vládních reforem je víc: nezaměstnanost permanentně kolísá mezi hranicí 18 až 20 procent a přibližně 350 tisíc slovenských občanů žije v emigraci ze sociálních důvodů. Pod hranicí chudoby, což znamená jedno teplé jídlo denně a ubytování, žije 21 procent Slováků. Současně se zvyšují ekonomické rozdíly mezi regiony. Na odstranění rozdílů mezi Bratislavou a třemi nejrozsáhlejšími regiony - Košice, Prešov a Bánská Bystrica - by bylo přitom už dnes zapotřebí patnácti až dvaceti let.

Je více důvodů pro nespokojenost než spokojenost. Reformy jsou prováděné bez celospolečenského souhlasu a silově protlačované parlamentem při odměňování poslanců z nevládních stran. Slibované výnosy z některých privatizačních projektů v příštích letech vláda nezíská. Reformy je možné provádět jen do té míry, kdy jsou společensky přijatelné. Platí, že ani do nebe nemůže hnát člověk lidi palicí.

* Jak byste reformy prováděl vy?

Pokud má jít Slovensko dopředu, musí hlavně oživit celoplošný investiční růst a systematicky odstraňovat nezaměstnanost. Situace na východním Slovensku se neustále zhoršuje. Košice, které v roce 1998 byly čtvrtým nejvýkonnějším krajem, jsou dnes poslední.

* Ministr financí Ivan Mikloš minulý týden prohlásil, že uvažuje o snížení přímé daně ze současných 19 na 15 procent. Byl by to podle vás rozumný krok?

Nejsem zastánce rovné daně. V řadě odvětví, například ve zdravotnictví či stravování, znamenala růst nákladů. Cestovní ruch si s tím nedokáže vůbec poradit. Kompromisem by mohlo být dvojí zdanění, jedno univerzální a druhé snížené, které by respektovalo základní potřeby člověka.

* Proč podle vás neuspěla energetická skupina ČEZ v tendru na koupi Slovenských elektráren?

V zásadě jsem proti privatizaci energetiky, protože ji stát prodává hluboko pod cenou. Po dvou letech, které by šlo překrýt úvěry, by byla plně soběstačná a zisková. Prostředky z privatizací majetku vláda pouští do veřejného financování. Což znamená, že se většinou jen projedly a nezaložily žádný přínos pro budoucnost. Vláda se potřebuje dostat hned k penězům, jinak bude mít v příštích letech ve veřejném financování problémy. Proto prodává tomu, kdo nabízí více peněz, nikoli tomu, kdo by mohl naši energetiku koncepčně rozvíjet.

* Co říkáte současnému dění na sousední Ukrajině? Může být případné zdramatizování ukrajinských událostí nějak nebezpečné pro Slovensko?

Nemyslím si, že zájmům a bezpečnosti Slovenska hrozí nějaké nebezpečí. První otázka pro nás však je: "Chceme, aby Ukrajina byla?" A od ní se odvíjí druhá - jak má Ukrajina, která má historicky Don jako dělicí čáru, vypadat. Východ země má odlišnou filozofii a hospodářskou strukturu než západ. Navíc třetinu obyvatel na Ukrajině tvoří Rusové a silný vliv tam má armáda.

Ukrajina má dost důvodů pro politickou nespokojenost, vyvolanou i podmíněnou životní úrovní lidí. Ale způsob, kterým se politická krize řeší, může sociální situaci ještě zhoršit. Jedná se o vnitřní záležitost Ukrajiny a doufám, že se najde řešení pro to, aby byla. Rozdělení země se totiž nedá vyloučit už delší dobu.

* Jak vás zasáhla tragédie v Tatrách a jak ji prožívají ostatní Slováci?

Přestože to byla obrovská tragédie, tak, i když je to nyní poněkud nevhodné říkat, se na ni dívám s jistým optimismem. Celá koncepce Tater byla založena ve čtyřicátých letech a mírně modernizovaná v sedmdesátých letech minulého století. Pokud mají být Tatry střediskem, které bude efektivně plnit funkci lesa, tedy zdravotní, rekreační a sportovní, musí být tato koncepce změněna. Žádný územní plán se již dlouho nepodařilo prosadit přes ochránce přírody. Přírodní katastrofa však nyní umožňuje přehodnotit územní plány a vytvořit evropské středisko oddychu. Současně, pokud se bude rozumně investovat do odstraňování následků katastrofy, za pět let budeme opět v zeleném prostředí, i když stromy nebudou tak vysoké.

* Jaké jsou podle vás současné česko-slovenské vztahy? Jak se mohou zlepšovat?

Česko-slovenské vztahy jsou v rámci Evropské unie vysoce nadstandardní. Možná se jim blíží jen vztahy zemí v Beneluxu, těm našim se však nevyrovnají hodnotou, kvalitou, délkou trvání ani bezkonfliktností. Jazyková příbuznost nám usnadňuje spolupráci v mnoha oblastech. Musíme rozvíjet dvojstranné vztahy při zachování vlastní identity v Evropské unii a navzájem se podporovat, abychom se v rámci společenství dokázali prosadit.

Právo, 6. 12. 2004, Jakub Svoboda[Akt. známka (jako ve škole): 2,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Vladimír Mečiar | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Právo

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme.

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich část). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
474 (474 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
422 (422 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
384 (384 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
360 (360 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
545 (545 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
397 (397 hl.)
Prohnilý humanismus !!
341 (341 hl.)

Celkem hlasovalo: 2923


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.