logo SDS
Dnešní datum: 17. 08. 2022   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 19
Prům. 11.8
21 denni
Max. 537
Prům. 297.7

Nyní si čte web : 47 uživ.

11. Nezařazeno - tisk

* Sociální demokraté o vztahu ke komunistické straně

Vydáno dne 17. 02. 2005 (3512 přečtení)

Článek v Haló novinách je zajímavý ze dvou důvodů. Po letmé zmínce o zjednodušení politické scény na Slovensku (integrace levice kolem Smeru) především porovnává společensko-hospodářskou situaci v Česku se Slovenskem; dále je zajímavý rozhovor se Zdeňkem Škromachem na konci článku.

V Bratislavě se nedávno setkal Zdeněk Škromach s předsedou strany Smer - sociální demokracie Robertem Ficem poprvé od chvíle, kdy byla formálně ukončena integrace středolevých malých stran se Smerem.

Vyměnili si zkušenosti z probíhajících reforem a shodli se, že Slovensko se stalo jakýmsi pokusným králíkem krajně pravicové vlády, která prosadila reformy, ale nevypracovala jejich sociální dopady a prezentuje je jako maximálně úspěšné. Škromach podotkl, že i česká média společně s pravicovými stranami, a to i koaličními, stále zdůrazňují přednosti reforem v SR a tlačí na sociálnědemokratickou vládu, aby se ubírala stejným směrem. Fico znovu uvedl, že Smer není proti reformám, ovšem jako středolevý subjekt prosazuje jejich sociální únosnost. Pokud se dostane do vlády, nebude pokračovat v privatizací strategických podniků. Reformy krajně pravicové vlády Mikuláše Dzurindy dostaly právě ve dnech, kdy se uskutečnilo setkání Škromach-Fico, vysvědčení z Evropské unie, podle něhož je Slovensko nejchudší zemí EU, má nejvyšší nezaměstnanost a největší regionální rozdíly. Přesto je paradoxní, že představitelé Unie, kteří jsou hosty vlády, ji vybízejí k dalším reformám.

Setkání předseda Smeru hodnotil jako pozitivní i proto, že se přesvědčil také o jiné možné alternativě vývoje, kterou prosazuje sociálnědemokratická vláda v Čechách. Srovnal výsledky sedmiletého vládnutí sociálnědemokratické vlády s výsledky sedmileté pravicové vlády na Slovensku a dospěl k závěru, že životní úroveň v Čechách je o mnoho vyšší než na Slovensku, nižší inflace a nezaměstnanost, i cenové relace jsou neporovnatelné, vyšší reálná mzda a větší příliv zahraničních investic. Přitom v Čechách nebyla zavedena rovná daň, neproběhla penzijní ani zdravotní reforma, které vytáhly peníze z kapes lidí. Připravovaná vysokoškolská reforma bude podle Fica jen dalším stupínkem zdražování.

Novináře nejvíc zajímalo, s kým půjdou obě strany do koalice a koho z ní vyloučí po volbách v roce 2006. Postavení obou stran je značně odlišné. ČSSD je stranou vládnoucí a jak Škromach přiznal, její preference se pohybují od 10 k 12% a ODS se svou Modrou šancí se již vidí ve vládě. Smer podle preferencí je nejsilnější slovenskou stranou (kolem 30%), kterou se snaží pravicové subjekty bez rozdílu dostat do izolace. Není vládnoucí, ale opoziční. Fico příliš nekonkretizuje, ale opakuje myšlenku, že do vlády vstoupí jen se silnými subjekty i středopravými, které budou respektovat ústavní rámec, že Slovensko je hospodářsko-ekologickým sociálním státem, byť by musel Smer přijmout kompromisy. Podmínkou zůstává, že středolevá strana nesmí ztratit svou tvář, aby nedopadla jako SDL, která se stala pro voliče nepřijatelnou. Opoziční spolupráci s KSS považuje za normální.

O spolupráci na vládní úrovni s komunisty oba reprezentanti uvedli toto: Robert Fico nechce nikoho předem vylučovat ze spolupráce, ale existují určitá pravidla, pokud jde o ideologický nebo nacionální extremismus. Smer je začleněn do mezinárodních frakcí v Evropském parlamentu a musí respektovat jejich pravidla, nemůže si dovolit přešlapy. Neví, jak se vykrystalizuje KSS, která posledně hlasovala (čtyři hlasy) v parlamentu s ĽS-HZDS a SDKU.

Zdeněk Škromach jednoznačně odpověděl, že o spolupráci s komunisty, která se mu podsouvá, neuvažuje ani náhodou. ČSSD považuje KSČM za největšího soupeře o voliče a historickou úlohou sociálních demokratů je vytlačit komunisty z levicového politického spektra. ČSSD splatila daň a musela do koalice s pravicí právě proto, že v Čechách je silná komunistická strana, která má 15 až 16% preferencí a silné zastoupení v parlamentu. ČSSD je tím tlačena doprava, na rozdíl od jiných sociálnědemokratických zemí, kde nejsou silní komunisté. Přitom komunisté podpořili volbu pravicového Klause za prezidenta. Okolnosti, proč se tak stalo, Škromach neuvedl. Předpokládá, že i po nových volbách budou komunisté silní a ČSSD se musí s tímto fenoménem nějak vyrovnat.

Haló noviny položily Zdeňku Škromachovi dvě otázky:

*+Jak hodnotíte působnost pravicových stran v sociálnědemokratické vládě?

Koalice v sestavě, v jaké je, nás stála za tři roky ztrátu preferencí, které se pohybují mezi 10 až 12 %. Ztratili jsme polovinu naší podpory ve volbách. Za Zemanovy vlády jsme museli přistupovat na kompromisy v rámci Poslanecké sněmovny, ale dnes už i na úrovni vlády. Přitom naše kompromisy nejsou přijímány členskou základnou a lidmi s pochopením. Myslím si, že lidé nás volili proto, že od nás očekávali jistoty, že budou mít v první řadě práci, nebudou odkázáni na sociální dávky a nebudou muset, lidově řečeno, spát pod mostem. Lidé tuto vládu vnímají jako sociálnědemokratickou a radikální změny, které jsme na základě kompromisů přijali, chápou jako náš neúspěch.

*+Je podle vás prospěšné pro sociální demokracii setrvání na usnesení bohumínského sjezdu?

Usnesení nadále platí. Fenomén vztahu ke komunistům je ojedinělý v evropských zemích. Je to pro nás složitá situace. Musíme se ke komunistům v Čechách chovat jinak než kdekoli jinde. Nemůžeme si dovolit to, co Schröder nebo Blair, jejichž strany mají stotisícové členské základny a dlouhou tradici. Pokud bych měl co říci ke vztahu ke komunistům, musíme se programově přesně vyhranit k ODS a soupeřit o levicové spektrum voličů s komunisty.

Haló noviny, 17. února 2005, Lýdie GRECKÁ[Akt. známka (jako ve škole): 0,50 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: administrator | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: HaNo

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1410 (1410 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1024 (1024 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
909 (909 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
684 (684 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1255 (1255 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
857 (857 hl.)
Prohnilý humanismus !!
674 (674 hl.)

Celkem hlasovalo: 6813


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.