logo SDS
Dnešní datum: 19. 01. 2025   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 33
Prům. 29
21 denni
Max. 622
Prům. 161.6

Nyní si čte web : 72 uživ.

02. Články, statě, projevy

* Vyřeší volby situaci v Iráku?

Vydáno dne 31. 01. 2005 (6008 přečtení)

Nedělní irácké volby se mnoha komentátorům jevily jako milník, po jehož překročení se začne naplňovat sen o demokratickém Iráku, první kostce v mozaice demokratického středního Východu. Jenže pravděpodobnost, že se sen amerických neokonzervativců o léčbě arabského světa demokracií začne naplňovat, je velmi malá.

Irák vznikl po první světové válce podobně jako Československo. Vznikl doslova čarami na mapě. Snažit se v kolébce civilizace, kde se od nepaměti prolínaly civilizace a kultury, nakreslit jakkoli smysluplné hranice, byl úkol nad lidské síly.

Británie tehdy dostala Irák do správy jako protektorát. Moc se jí ho spravovat nedařilo, sociálně, národnostně a zejména nábožensky rozdělená země se centrální vládě vzpírala. V roce 1932 Irák získal formální nezávislost, ale ani království nebylo stabilní. Nakonec byla v roce 1958 monarchie svržena, ale teprve baasistický převrat o deset let později přinesl zemi stabilitu, ovšem za otřesnou cenu. Národní a socialistická ideologie strany Baas už za několik let pouze zakrývala fakt, že se režim proměnil na krvavou diktaturu Saddáma Hussajna, který svou bohatou zemi zatáhl do svou nesmyslných válek - s Iránem a s Kuvajtem.

Americko - britská intervence Saddámův režim svrhla. Nejdřív ustavila okupační, pak prozatímní vládu, teď se uskutečnily volby. Pomiňme smutnou skutečnost, že se mezitím Irák stal rejdištěm fundamentalistických teroristů, kteří dříve nenáviděli Saddáma možná víc než Američani - vždyť to byl socialista - a do Iráku pronikli až po té, co ho Američani svrhli. Pomiňme i z toho vyplývající fakt, že se volby uskutečnily v podmínkách, které mají k regulérnosti víc než daleko. Na tom nic nemění ani relativně vysoká účast ve volbách. Zamysleme se nad pravděpodobným scénářem vývoje, který by nastal, i kdyby tyto komplikace neexistovaly.

Aby byly demokratické státy stabilní, musí být splněny specifické podmínky. Tou hlavní, což si málokdo uvědomuje, je politická korektnost při budování základní stranické struktury. Demokracie se v naprosté většině rodí na troskách nedemokratických režimů a v první fázi utváření stran se používají mobilizační techniky - strany se snaží získat stoupence a voliče apelem na některá citlivá témata. V poválečném Československu bylo tím tématem např. vyhnání Němců a sociální otázky.

Po roce 1989 to bylo v České republice „vyrovnání s minulostí“, na Slovensku šlo o nové státoprávní uspořádání. Žádná slovenská politická strana neměla šanci vyhrát volby s programem federálního uspořádání, v Čechách zase všechny (pochopitelně kromě KSČ) musely třímat vysoko prapor „vyrovnání s minulostí“.

Pro osud Československa bylo rozhodující, že se nevytvořila žádná federální politická strana. I KSČ se zanedlouho rozpadla. Logika politického vývoje pak rychle vedla k tomu, že se různosti mezi oběmi částmi státu stále prohlubovaly. To nutně vedlo ke střetu, který rezultoval - v našem případě v mírumilovné - oddělení obou politických hřišť. Teprve rozdělením se ulomit hrot vzájemného nepřátelství, které během let 1990-92 na obou stranách evidentně narůstalo.

Není to vůbec nic neobvyklého, naopak. Demokracie vzniklé po roce 1918 se dlouho neudržely. V Itálii režim vydržel 4 roky, v Polsku osm, v Německu demokracie padla po patnácti letech. Po roce 1989 se stejně rozpadl Sovětský svaz, Jugoslávie, prostě všechny složené státy. Poslední „svobodné“ volby přivedly na pokraj rozpadu Ukrajinu.

Odlišný vývoj po roce 1945 v Evropě vyplýval z toho, že bezprostřední zkušenost z války vedla celé generace politiků k tomu, aby nepoužívali mobilizační techniky, ale naopak se snažili o překonávání předsudků a stereotypů.

Mobilizační techniky se většinou opírají o nějaké reálné dějinné křivdy. Stačí se podívat, jak naší političtí vůdcové zacházejí s německou otázkou, a to uplynulo 60 let od skončení války. Jak to asi bude vypadat v Iráku? Budou mít Kurdové důvěru k iráckým sunitům, kteří převážné podporovali baasistický režim, jenž proti nim neváhal použít chemických zbraní? Jak se asi budou chovat šíité, majoritní populace, kteří inklinují k Iránu a sunité je také drželi u úst? Číslem 1 na kandidátce hlavní šíitské strany je Abdul Aziz al-Hakim, vůdce Nejvyššího koncilu pro islámskou revoluci v Iráku. Kde je záruka, že nebude chtít zřídit režim podobný íránskému?

Získá si podporu svojí skupiny spíš politik, který bude vyzývat k jednotě Iráku a důvěře k jinověrcům, nebo spíš ten, který bude chtít semknout řady před hrozbou od těch ostatních a urvat podíl z obrovského bohatství, jež představuje irácká ropa? Má v nějakých dalších volbách šanci na úspěch celoirácká politická strana? Pod jakými hesly by je asi mohla vyhrát?

To jsou otázky, které si měli klást ti, jenž se rozhodli poslat vojska do Iráku. Dnes je zřejmé, že si je vůbec nekladli. Teď čekají na zázrak a doufají, že se jím stanou volby. Jenže demokracie v Iráku s vysokou pravděpodobností prohloubí diferenciační procesy a nastartuje cestu ke štěpení Iráku. Přesně kvůli této hrozbě však George Bush starší nezaútočil na Bagdád, když vyhnal Iráčany z Kuvajtu. Destabilizace této oblasti je to poslední, co by si zodpovědný politik měl přát. Autonomie Kurdů nepochybně posílí touhu po autonomii, spíš ale samostatném státě i u Kurdů, kteří žijí v Turecku. Jak na to asi zareaguje turecká vláda? Připustí secesi a vznik svobodného Kurdistánu?

Prostě svobodné volby irácký problém vyléčí jen stěží. Naopak, spíš se zdá, jak říkají Angličané, že samy jsou součástí problému. Současná euforie málo znamená. Kdo si v euforii voleb v roce 1990 pomyslel, že za dva roky bude konec s Československem?

ČRo6, Václav Žák, 31. 1. 2005



[Akt. známka (jako ve škole): 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Václav Ž®ák | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: ČRo

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1905 (1905 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1456 (1456 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1542 (1542 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
979 (979 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1606 (1606 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1492 (1492 hl.)
Prohnilý humanismus !!
982 (982 hl.)

Celkem hlasovalo: 9962


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.