logo SDS
Dnešní datum: 15. 08. 2022   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 15
Prům. 15
21 denni
Max. 537
Prům. 280.8

Nyní si čte web : 55 uživ.

02. Články, statě, projevy

* Je i jiná Amerika

Vydáno dne 04. 04. 2005 (4885 přečtení)

Známý futurolog Warren W. Wagar předpovídá ve své knize „Krátká historie budoucnosti“ nakročení Spojených států k socializmu okolo roku 2050. Dnešní studenti vysokých škol by měli kolem tohoto roku vstupovat do důchodového věku. Iniciativa přechodu k socializmu by pravděpodobně ležela na bedrech generace, která je dnes v peřinkách.

Upřímně řečeno nevím nakolik je reálný Wagarův scénář. Mohu pouze říci, že i dnes existuje i jiná Amerika než je Amerika Bushe a Riceové a není zrovna slabá. Je tvořena lidmi, kteří nesouhlasí s politikou své země, kteří si uvědomují bezperspektivnost civilizace dolarů a koltů. Zkrátka kteří jsou přesvědčeni, že „jiný svět je možný“.

Zrovna tento víkend jsem jich potkal 1700. Přesně tolik demonstrantů se sešlo v New Paltz na shromáždění proti okupaci Iráku. Na městečko s desetitisíci obyvateli to je dost slušný počet. V porovnání s 300 demonstranty v Praze dokonce zázrak. A pro zahraničního návštěvníka závan naděje, že jsou i jiné USA. Přišli ovšem také příznivci druhé strany. Několik tučných chlapíků v kšiltovkách s vyholenými zátylky rozvinulo americké vlajky a pokřikovalo hesla typu: „Odplavte na Kubu“. A na plakátech, které drželi, byly nápisy typu: „To bůh vám dal právo zpívat vaše komoušské písně.“ Ostatní je ale ignorovali.

Povím vám o dvou jiných Američanech. Mladý pár 27 a 22 let bydlí v pronajatém domku. Erika studuje grafiku, Mitsch dosáhl bakalářský stupeň v sociologii a pracuje nyní jako taxikář, aby si vydělal na další studia. Tento mladý muž je natolik v dluzích za studium (asi 60 tisíc dolarů), že je už dávno nesplácí a jen doufá, že ho nezavřou do vězení pro dlužníky. Jeho kreditní karta je obstavena a získání jiného zaměstnání pro člověka se špatnou platební morálkou je prakticky nemožné. Každý den přichází z práce unavený a plný obav z budoucnosti, takže nemá chuť na nic jiného, než na hraní videoher, sledování filmů a kouření konopí. Jeho dívka se obává, že možná už nikdy nebude pokračovat ve studiích. Oba mladí lidé shodně cítí nechuť k současné vládě a doufají v socialistickou budoucnost Ameriky. Oba dva hodně cestovali, což není vůbec obvyklé, čtou, hrají na hudební nástroje a pracují v organizaci Studenti proti impériu. Erika vypráví, proč je na levo: „Má matka je grafička a vždy se zajímala, jak pomáhat jiným. Můj táta mi vždycky všechno zakazoval, nelíbilo se mu jak se oblíkám, nesměla jsem až do sedmnácti chodit na rande, ani dnes bych nemohla doma říct, že žiju s přítelem a nečekám se sexem až do svatby. Hlavní životní hodnotou táty je vydělat peníze.“ Vypráví mi o svém mládí. Jak byli všichni na gymnáziu posedlí luxusními věcmi a datingem (americké rituální chození spolu, spíše než o city jde o sebeprezentaci na střední škole). Pro ty kteří byli tlustí, oškliví nebo neměli drahé věci, bylo toho „nejkrásnější období života“ skutečnou noční můrou. Zatímco její spolužačky řešily zda jít na školní ples na konci roku s chlapcem, který si nemůže dovolit objednat luxusní limuzínu, aby je tam dovezla, ona si sama vyráběla šaty a četla knížky. A její otec se jí posmíval, že je lesba a komunistka. Mitsch dodává: „Vždycky nám říkali, že s vysokou školou máme dveře všude otevřené. Já je měl otevřené k povolání taxikáře.“

Erika mě pozvala ke svým rodičům, abych si prohlédl život amerických vyšších středních tříd. Dům mají zařízený luxusně, v každém pokoji je telefon a televize, spousta moderní techniky v kuchyni, jen příliš nazdobené obrázky na stěnách, porcelánová zvířátka a vázičky ve vitrínách skříní ukazují, že rodině chybí vkus a potřebná dávka zděděné kultury. Ostatně, vždyť se prý takto vypracovali až v posledních pěti letech. A samozřejmě všude na stěnách visí zarámované fotografie jejich dětí, jak absolvovali střední školu, jak absolvovali základní školu, zarámovaný je na stěně článek z místního tisku, jak syn hrál skvěle rugby a osvědčení, jak dcera úspěšně absolvovala kroužek kreslení. V Americe je zvykem zkrátka vyprávět všem návštěvám, jak jsou vaše děti úžasné.

Ptám se kde jsou knížky. Prý v garáži. Další chyba. Představil jsem si ušklíbnutí příslušníka skutečné americké vyšší střední vrstvy, ktery by sem přišel na návštěvu. Tatínek prý vystudoval egyptologii a dříve dost četl, jakmile ale odešel do byznysu, vyhodil „všechny ty krámy“. (Studium egyptologie na college ovšem v USA neznamená, že zvládnete hieroglyfy, znamená to, že jste absolvovali šest semestrů humanitně zaměřené vysoké školy a velká část předmětů, které jste navštěvovali, měla cosi společného s Egyptem. Skutečný egyptolog srovnatelný s absolventem studia na Ústavu egyptologie UK by zde byl asi absolventem postgraduálního studia egyptologie (PhD.).) Maminka Eriky neabsolvovala college ale pouze špatnou high school, což znamená, že je skoro pologramotná. Prý vůbec nikdy nečetla a má-li napsat úřední dopis, musí ji pomoci její manžel.

Ale zpátky k politice. Erika i její přítel mi také říkají, v čem je podle nich americká levice slabá: „Bush není viník všeho zla. Je jen symptom. My všechno vidíme skrze velké osobnosti. Spousta lidí si myslí, že by bez Bushe v bílém domě žádná válka nebyla. Nevěřím tomu, rozhodnutí o válce padlo jinde než v oválné pracovně.“ Levice je zde příliš ovládána teoriemi spiknutí. Kolik zbytečného času bylo stráveno nad diskusemi, jestli bílý dům věděl o připravovaném útoku na dvojčata či nevěděl, nebo ho dokonce sám plánoval. Málokdo z diskutujících si uvědomuje malou důležitost této otázky. Co na tom, kdo to byl, důležité jsou především následky této události a ani ty nelze patrně přeceňovat. O válce proti Iráku bylo pravděpodobně rozhodnuto dříve a už předtím existovala tendence okrajovat americkou svobodu, takže Patriot Act (tzv. vlastenecký zákon oklešťující některá občanská práva schválený po jedenáctém září) by přišel asi tak jako tak. Překvapuje mě, proč je na akcích americké levice vidět tak málo Afroameričanů. „Ti co se zajímají o politiku a jsou radikální, propadají většinou černém nacionalismu. Levice je pro ně příliš bílá. Ale to je přesně, co vládnoucí chtějí - mít rozdrobené ty dole,“ říká Erika.

I přes všechny těžkosti a překážky jsou Erika a Mitsch určitým pramínkem naděje, že vznikne nová Amerika. Říkají mi, jak mi závidí, že jsem z Evropy, kde existuje silná levice. Krotím trochu jejich nadšení, že moje země je malá a slabá a kdyby se pokusila o jinou cestu, jistě by nám strejda Bušík dal okusit dobrodiní humanitárního bombardování. I když si na jednu stranu stěžují, že jediný rozumný kandidát na prezidenta Ralph Nader dostal jen 2% hlasů, chápou, že případná změna v USA by znamenala skutečný posun oproti změně v malé zemi kdesi ve východní Evropě. Proto je těžko říci, zda je jejich pozice skutečně o tolik horší, nežli pozice mladých lidí v Evropě. Říkám jim: „Vaše profesorka na vysoké škole se studentům vyznává z jistého obdivu ke Castrově Kubě, že posílá zdarma tisíce lékařů do rozvojových zemí. V její pracovně visí fotografie Che Gueveravy. Něco takového si v Čechách nepředstavím.“ Nakonec docházíme k názoru, že úsilí o dobrou věc není marné nikde na světě.

z cyklu Cesta do hlubin študákovy duše[Akt. známka (jako ve škole): 0,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Stanislav Holubec | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1407 (1407 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1022 (1022 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
908 (908 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
683 (683 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1251 (1251 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
855 (855 hl.)
Prohnilý humanismus !!
673 (673 hl.)

Celkem hlasovalo: 6799


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.