logo SDS
Dnešní datum: 25. 09. 2023   | Hlavní stránka | Tématické skupiny | Seznam rubrik | Download |  
zelené návěští   Hlavní menu zelený nadpis
Hlavní stránka
Kdo jsme - něco o SDS
Stanoviska SDS
Tiskové zprávy SDS
International
Staré stránky SDS

Ankety
Download
TOP 50
Tématické skupiny
Seznam rubrik (témat)

červené návěští   Rubriky červený nadpis

zelené návěští   Čtenář zelený nadpis

Jméno (přezdívka)
Heslo


Úprava osobního účtu

červené návěští   Evropská levice červený nadpis


Na web SEL

Manifest SEL
Čtěte o SEL u nás


zelené návěští   Nejčtenějąí/rok zelený nadpis

Neexistují vhodná data!


červené návěští   SDS červený nadpis
Strana demokratického socialismu
Přípotoční 869/19
101 00 Praha 10
Návątěvy po předchozí dohodě
tel.:
(420) 608 630 506
(420) 608 181 054
(420) 728 074 253 (nejlépe SMS)
Bankovní spojení - transparentní účet pro příjem darů: 2101181284/2010
Případné dárce žľádáme, aby ve "zprávě pro příjemce" uvedli účel daru, např.: "příspěvek na činnost SDS" a identifikovali se jménem a příjmením. Děkujeme.
secret@sds.cz
(c) SDS

Kanál RSS

TOPlist

zelené návěští   Interní statistika zelený nadpis
Denni
Max. 18
Prům. 9.3
21 denni
Max. 330
Prům. 217

Nyní si čte web : 133 uživ.

08. Od naąich čtenářů

* Povstání, které zůstalo sirotkem

Vydáno dne 30. 12. 2012 (4666 přečtení)

Přinášíme úvahu, kterou nám zaslal někdejší vedoucí oddělení zahraničních vztahů ÚV KSČM, docent Hassan Charfo. Pro mnohé může být jeho postoj překvapující nebo kontroverzní; je však třeba zdůraznit, že díky svému syrskému původu a dodnes existujícím kontaktům může vývoj v Sýrii sledovat dlouhodobě. Jeho názor tedy nelze jen tak odbýt pomocí navyklých frází. (jh)

Pan Lavrov, ministr zahraničních věcí ruské oligarchie dne 22. 12. 2012 při návratu z Bruselu prohlásil, že „západní mocnosti nemají úmysl ani chuť intervenovat v Sýrii a zřejmě se modlí, aby Rusko takovou snahu brzdilo“.  


Toto prohlášení přišlo jako studená sprcha pro ty, které už téměř dva roky mluví o intervenci NATO a USA jako o skutečnosti, nebo o akci, která je na spadnutí. Zároveň toto prohlášení dává za pravdu syrské opozici, která již 21 měsíců tvrdí, že hloupá ruská diplomacie ve skutečnosti vyhovuje a poskytuje velký manévrovací prostor pokryteckým západním mocnostem, které na jedné straně rétoricky kritizují zločinný režim v Sýrii a na druhé straně se jejich činy nejen často rozcházejí s touto rétorikou, ale jdou i opačným směrem.


Syrský režim zavraždil od března 2011 více než 45 000 nevinných lidí, včetně více než 6000 dětí a žen, a to kromě 60 000 pohřešovaných a 196 000 politických vězňů, zničil a poškodil pod palbou tanků, děl, raketometů, minometů a válečného letectva na 2 miliony bytů, vyhnal ze svých domovů na 4 miliony uprchlíků v rámci Sýrie a 700 000 uprchlíků mimo Sýrii.   

 
Povstání v Sýrii začalo pokojnou cestou. Syřané v polovině března 2011 vyšli v městě Daraa, na jihu Sýrie, do ulic protestovat proti uvěznění a mučení dětí ze základních škol, kteří se ničeho jiného nedopustili, než že si dovolili na zeď napsat ústřední heslo demonstrantů v Tunisku a Egyptě: „Národ chce svržení režimu“. Při mučení tenkrát zemřel čtrnáctiletý chlapec Hamza Al Chatib. Pokojná cesta i podle pozdějšího přiznání Asada trvala od března do října 2011. Asad už tehdy zavraždil na 4000 nevinných pokojných demonstrantů a i v této době byly vyslány  tanky do ulic.   


To byla jiskra, která vedla k požáru, do kterého Asad, ruská oligarchie, klerikální Írán, proamerická vláda v Iráku, sektářský Hizballah v Libanonu  neustále přilévají benzin. Asad tak postupuje, neboť se domnívá, že vraždění a ničení je jediná cesta, která mu zbyla k udržení koryta.  Ruská oligarchie proto, aby zajistila miliardové kšefty se zbraněmi, aby zachovala strategickou námořní základnu u Středozemního moře v Tartasu a aby použila syrskou kartu k mocenským účelům, a to jak v mezinárodní, tak i ve vnitrostátní politice. Klerikální vláda v Íránu podporuje režim svého spojence Asada, stejně jako vláda iráckého premiéra Malkího a Hizballahu v Libanonu, ze sektářských důvodů i jako kartu v mezinárodní hře. 


Západní mocnosti pod záminkou zákazu dodávání zbraní do Sýrie nejen odmítají povstalcům zbraně poskytovat, ale zakazují i ostatním stranám dodávat protiletadlové a protitankové zbraně a to prý proto, aby se nedostaly do rukou radikálních organizací. Neposkytování pomoci syrskému lidu, který v důsledku ozbrojeného boje s režimem hromadného vraha Asada trpí hladem, bídou a nemocemi, ospravedlňují již téměř dva roky jednou tím, že opozice není známá, podruhé tím, že není jednotná a potřetí, že se pomoc může dostat do nepovolaných rukou. Zároveň však mlčí a přivírají očí nad dodávkami ruských a íránských zbraní, vysláním ruských expertů a vojáků íránské revoluční gardy, milicí iráckého Alsadra a libanonského Hizballahu.
Poskytování vojenské, ekonomické, politické a propagandistické pomoci Syrskému režimu, který vraždí svůj národ, ničí a vypaluje syrské vesnice a města a neštítí se používat kazetové, vakuové, fosforové bomby, jedovatý plyn a barely TNT proti civilistům, kteří sympatizují s povstalci; bombarduje v osvobozeneckých oblastech pekárny a vraždí stovky dětí a žen stojících ve frontě na chléb, ničí polní nemocnice včetně zraněných civilistů, vypaluje sklady obilí a úrodu na polích, je účastí na válečném zločinu a pošlapáváním mezinárodního humanitárního práva. Tato pomoc režimu, který se podobá režimu Pol Pota, je neospravedlnitelná, neboť prodlužuje trápení syrského lidu.

 
Podpora režimu v Sýrii, který vraždí svůj národ, pod jakoukoli výmluvou je cynismus a postrádá principiálnost. Tento režim se dostal k moci na základě vojenského převratu. Současný post presidenta Bašára Asada je výsledkem dědictví po otci, jak je tomu v každé monarchii. V roce 1991 syrská armáda byla součástí vojenské koalice pod vedením USA, a to při válce proti Iráku. V roce 1976 vstoupila syrská armáda, s požehnáním USA a Izraele, do Libanonu a zlikvidovala palestinské hnutí odporu a zasadila bolestnou ránu libanonským vlasteneckým silám. Od roku 1973 syrsko-izraelské hranice představují nejbezpečnější hranice pro Izrael. Za tyto a jiné zásluhy se svět ze  západu a východu jen dívá na zvěrstva a barbarství tohoto režimu. 


Propaganda syrského režimu se za téměř dva roky změnila několikrát. Ze začátku, když vraždil demonstranty, hlásal, že se nic neděje, že demonstrace buď vůbec nejsou, nebo představují jen pár lidí. V době, kdy zakázal vstup zástupcům mezinárodních sdělovacích prostředků, tvrdil, že tyto sdělovací prostředky vymýšlejí oběti, že tyto oběti, které ukazují, jsou z jiných zemí. V další etapě, když svoje zločiny už nemohl popírat, začal je ospravedlňovat tím, že mezi demonstranty jsou provokatéři, kteří vyvolávají reakci bezpečnostních sil, však nikdy nevysvětlil proč tito provokatéři jsou pouze na demonstracích opozice, nikoli na demonstracích loajálních Asadovi. Popíral přítomnost tanků a těžké vojenské techniky na ulicích. Po vstupu pozorovatelů Ligy arabských států a OSN začal hovořit o boji proti terorismu a al-Kaidě, ale nevysvětlil, proč teroristické akce nejsou v loajálních oblastech. Nutno uvést, že Asad i podle oficiálního iráckého vyšetřování pomáhal a spolupracoval s al-Kaidou v Iráku, zřejmě podle zásady: „hůře u sousedů, lépe doma“.


Boj v Sýrii je mezi národem a režimem. Ozbrojený boj proti tyranovi vedou čestní a stateční důstojníci, kteří přeběhli a všichni jsou členové vládnoucí strany Baas, jinak by ani nemohli vstoupit do vojenské akademie. Tlupy, které Asad pustil z vězení a al-Kaida, se kterou spolupracoval v Iráku a nyní využívá jejích služeb v Sýrii, ty s povstáním nemají nic společného. Ale dejme tomu, že boj v Sýrií je mezi režimem a al-Kaidou, a syrský národ nemá žádné ambice a práva. Kdo zodpovídá za bezpečnost občanů? Kdo zodpovídá za vraždění nevinných lidí, včetně dětí a žen? Kdo zodpovídá za zničení a devastaci Sýrie? Má takový režim morální právo držet se koryta zuby nehty?


Nezdar mírových iniciativ Ligy arabských států a OSN Asadův režim vysvětlil globálním spiknutím NATO, USA, Saudské Arábie, Kataru, ale miliony syrských uprchlíků, kteří byli vyhnáni ze svých  domů v rámci Sýrie a mimo ni tvrdí, že uprchli v důsledku násilí a bombardování žoldáků a armády Asada.      


Pokojné protesty měly ze začátku skromné požadavky, které se soustředily na vyšetření násilí a odsouzení těch, kteří jsou zodpověděni za vraždění demonstrantů a mučení dětí. Po odmítnutí těchto požadavků a rozšiřování masakrů demonstranti zvyšovali strop svých požadavků tak, aby zahrnoval zrušení zákona o Výjimečném stavu, který byl zaveden v roce 1963, při kterém kdokoli a bez zákonného důvodu mohl být zatčen a uvězněn bez soudu a na dobu neurčitou; zrušení článku 8 ústavy ohledně vedoucí úlohy strany Baas (Obroda)  při kterém výkonná, zákonodárná, vojenská, policejní a soudní moc musela být v rukou této strany; respektování svobody shromaždování, vyjadřování, organizace a tisku; stažení tanků a těžké vojenské techniky z ulic a navrácení vojenských jednotek do svých kasáren. Stojí za povšimnutí, že v Sýrii žádný občan nemůže být zaměstnán, nebo nemůže zahájit podnikání bez souhlasu tajné policie.


Po téměř 8-9 měsících pokojných protestů a jednostranného vládního násilí mnoho vojáků a důstojníků povinné vojenské služby v Sýrii nejen přestalo poslouchat rozkazy, ale přeběhlo na stranu protestujících lidí. Tímto způsobem vznikla Syrská svobodná armáda. Od této doby má boj za odstranění dynastie Asadů dvojaký charakter: pokojné demonstrace a ozbrojená sebeobrana ze strany Svobodné armády. Tato armáda bojovala téměř rok, zejména lehkými zbraněmi, které získávala prostřednictvím spolupráce s těmi důstojníky, kteří ještě nepřeběhli a v posledních měsících získávala i těžkou vojenskou techniku jako kořist z kasáren a vojenských kontrolních stanovišť Asadovy armády.  


Předseda opoziční Národní rady je bývalý člen ÚV Syrské KS a křesťan Georges Sabra, ve vězení Asada strávil 8 let, o jeho věrnosti otázkám syrského lidu nikdo nemůže pochybovat. Národní rada představuje 80% opozičních sil ze všech etnik i politického a náboženského vyznání. Al Chatib, předseda Národní koalice syrských revolučních a opozičních sil prohlásil, že syrský lid si nepřeje zahraniční intervenci ani bezletové zóny, potřebuje pouze zbraně, aby se mohl bránit a ukončit tuto tragédii v co nejkratší době. Vyhrožování některých mocností, že použití chemických zbraní ze strany Asada proti syrskému lidu představuje červenou linii, je úsměvné, neboť zní jako další povolení pro Asada, aby pokračoval v zabíjení všemi ostatními zbraněmi, tak jak to prováděl 21 měsíců.


Asad se totiž domnívá, že bombardování celé čtvrti, do které vstoupí několik vojáků Svobodné armády, povede k izolaci a likvidaci povstání. Jinými slovy, vraždění ze strany režimu Asada je systematické a účelové, jako za Hitlera. Kolektivní tresty však ukázaly, že jsou kontraproduktivní.

Svobodná armáda se v současné době soustřeďuje na letiště a likviduje na zemi válečné letectvo diktátora Asada, neboť nemá protiletadlová zbraně. Soustřeďuje se na kasárny a jednotky protivzdušné obrany, aby získala některé zbraně. Asad ztratil kontrolu nad 70% Sýrie.


Syrský národ, který dodnes položil na cestě osvobození životy desítek tisíc nevinných lidí, nedovolí vznik horší alternativy. To je největší záruka. I když, horší než Asad v novodobé historii může být jen Pol Pot. Každý, kdo bude respektovat pravidla demokratické hry, musí dostat stejnou šanci a prostor. Lidé v Egyptě, Tunisku, Jemenu i v Libyi se dnes velmi rychle a úspěšně učí nejen respektovat, ale hlídat tato pravidla.


V Sýrii je tradičně náboženská tolerance. To je důvod, proč se dodnes tyranu Asadovi nepodařilo zatáhnout národ do sektářského boje, aby získal menšiny, i když velmi vážně o to usiloval. Boj v zemích arabského jara je bojem proti autoritářským, buržoazním a kolaborantským režimům, za demokracii a lidskou důstojnost. Jakákoli snaha o záměnu tohoto charakteru neodpovídá pravdě. 


V roce 1989 v Praze na Národní třídě byla fáma o zabitém jediném studentovi. Co se potom stalo? V Sýrii nejde o fámu. V Sýrii bylo už pohřbeno více než  45 000 nevinných Syřanů. Tyto pohřby se přeměňují v demonstrace, které následně přeměňují v pohřby.


Boj za lidskou důstojnost je od pravěku lidskou touhou a vlastností, a to bez ohledu na náboženství, národnost či etnický původ. Jen fašismus a kdysi teoretikové světového kolonialismu měli na tuto otázku jiný pohled, neboť tvrdili, že existují národy a rasy, kterým je nutno vládnout bičem. Vývoj v praxi ukázal jejich porážku. Ospravedlnění pro vraždění nevinných lidí neexistuje. Hanba těm, kteří toto vraždění tolerují a ospravedlňují.

Doc. Ing. Hassan Charfo, DrSc., 28. 12. 2012

 [Akt. známka (jako ve škole): 0,25 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: Hassan Charfo | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

červené návěští   Hlavní zprávy červený nadpis

zelené návěští   Novinky zelený nadpis
16.04.2018: Letní univerzita Evropské levice 2018
Letní univerzita EL se koná ve dnech 11. aľ 15. července 2018 ve Vídni pod mottem "Dialog pro pokrok v Evropě. 200 let od narození Karla Marxe, 100 let od konce 1. světové války. Bliľąí informace o účastnickém poplatku a registrační formulář jsou k dispozici na stránkách Evropské levice.

16.06.2017: Opět útoky spamovacích robotů
Doąlo k opakovaným útokům robotů sázejících do komentářů texty s podivnými "inzeráty" (podle vąech známek činskými). Jen poslední dvě dávky představovaly více neľ 200 těchto pseudokomentářů, které maľeme. bahis siteleri

16.06.2017: Někdo/něco zde krade ľ a ą?
V uplynulých dnech doąlo k technické závadě, v jejímľ důsledku se "beze stop" z některých článků (ale i z větąiny komentářů) ztratila vąechna písmena "ľ" a "ą" (nebo jenom jejich emosčást). Za závadu se omlouváme a na jejím odstranění pracujeme (zatím pátráním po příčině).

09.05.2017: Pietní akt na Oląanech
Jako kaľdoročně, i letos poloľila 9. 5. v 9 hodin delegace zástupců CV SDS a výboru praľské organizace SDS květiny k památníku padlých rudoarmějců na oląanském hřbitově. Při té přileľitosti jsme pietně vzpomněli i padlých daląích armád (včetně československé), kteří jsou na Oląanech uloľeni.

červené návěští   Anketa červený nadpis
V současnosti rozvířil hladinu návrh přijmout do ČR 50 syrských válečných sirotků. Co si o něm myslíte?

V Sýrii ani ľádní váleční sirotci nejsou.
1767 (1767 hl.)
Nebrat! Jeątě by nás podřezávali.
1352 (1352 hl.)
Konečně někdo uvaľující lidsky.
1378 (1378 hl.)
A» se kaľdý stará o sebe, nic nám do nich není.
890 (890 hl.)
Je to sice politikum, ale krok správným směrem.
1519 (1519 hl.)
Raději bychom měli zvýąit svou ostudně nízkou rozvojovou pomoc.
1313 (1313 hl.)
Prohnilý humanismus !!
894 (894 hl.)

Celkem hlasovalo: 9113


zelené návěští   Vyhledávání zelený nadpis


na nových stránkách

Rozšířené vyhledávání
Tématické skupiny
Seznam autorů


Google

web
sds.cz
blisty.cz
bbc.co.uk

zelené návěští   Vaąe komentáře zelený nadpis
[15.05.2018 19:15:23]
josef mikovec
Bohumír ©meral - Mučedník ztracených a vysněných příleľitostí http://www.novarepublika.cz/2018/0 5/frantisek-ferdinand-s ...

[15.05.2018 18:54:53]
josef mikovec
Zde jest zkuąební kámen, na němľ se dokáľe, zdali jsme opravdu v dost zralí, dost socialističtí, abychom opravdu stali se v Rako ...

[21.03.2018 17:10:12]
n
Snad se něco doví,!

[19.11.2016 10:28:45]
l&s
Doplnění k Peroutkovi - Zemanův projev byl míněn dobře, bohuľel se v něm dopustil dehonestujícího přeąlapu, kdyľ prohlásil, ľe Per ...

[27.02.2016 10:01:56]
l&s
Článek pana Bělohradského není k dispozici, tak jen pár postřehů k této stati. Paní Neudorflová sice správně píše, že je chyba, k ...

[28.10.2015 09:08:14]
-ik
Dobrý den pane ©lemendo! To, co jste napsal, je konstatování stavu. A co navrhujete jako pokus o naznačení cesty? Já mysl ...

[04.09.2015 14:20:12]
n
Samozřejmě, ľe jiľ těąím na shromáľdění, jako posledně na Václaváku. Doufám, ľe nebude chybět pán ©afr, kterého tímto srdečně zvu. ...

[13.08.2015 13:11:01]
n
SDS leží v žaludku tomu zoufalému tapetáři, takže je moc známá a okolí se musí postarat o její prosazení. Prohra s US a tím i se s ...

[13.08.2015 01:44:03]
-ik
Jestli že se mi zdá, že militantní skupiny dosahují lepších výsledků, měl byc se podívat na sebe, zda nepracuji špatně. Oni mohou ...

[08.06.2015 21:05:37]
-ik
"význam evropské levice pro vývoj ve světě a její podíl na jeho spoluutváření (globalizace, přenos zkušeností z jiných čá ...

[25.05.2015 14:58:27]
n
Lidstvo v rozvinutých zemích a tím myslím i naąi zemi, jiľ dosáhli hranic daląího materiálního pokroku a jeho daląí zvyąování je n ...

[25.05.2015 08:21:23]
l&s
"Proč se myšlenka lidové fronty boje proti fašismu prosadila v našem hnutí, až když bylo fakticky pozdě? Bylo vůbec možné, ab ...

[13.05.2015 09:45:10]
Milan Neubert
-iku, napsal jste víc věcí, s řadou souhlasím. Jednu námitku ale mám: dospěli jsme k závěru, že virtuální diskuse na webu nebo na ...

[10.05.2015 23:25:51]
-ik
Mám pocit, pane Neuberte, že jste se o kontakt s lidmi ani moc nesnažil. Diskuse na stránkách SDS je nulová. A i v minulosti jst ...

[06.05.2015 10:38:48]
n
Vítám tapetáře. Čest tvoji práci. Podle množství zbytečné práce opravdu stojíš ...


Teze programu SDS
Teze programu SDS

Bahisikayet.com Extrabet Deneme bonusu Denemebonusuz.com

Deneme Bonus Veren Bahis Siteleri 2022

en iyi bahis siteleri

jetbahis-girisi.com

Rexbet-girisi.com

hovarda-girisi.com

mobilbahis giris

sekabet guncel adres

asyabahis guncel adres

Maltcasino

pinbahiskayit.com

Tyto stránky byly vytvořen prostřednictvím redakčního systému phpRS.